Zinédine Zidane åbner for retur: Hvorfor ikke?

Zinédine Zidane er åben for at tage et trænerjob i Serie A, hvor franskmanden som spiller tørnede ud for Juventus.



Til maj er det tre år siden, at Zinédine Zidane forlod jobbet som Real Madrid-cheftræner for anden gang, og franskmanden vil ikke lægge skjul på, at han gerne vil vende tilbage til trænergerningen. 

Den 51-årige Zinédine Zidane var mandag i Rom for at deltage i premieren på en dokumentar om Marcello Lippi, og her blev den franske legende spurgt, om han er interesseret i at blive cheftræner for en klub i Serie A. 

– Hvorfor ikke? Alt kan ske. For tiden har jeg gang i andre ting, men lad os se. Jeg er sikker på, at jeg godt kunne tænke mig en ny periode på trænerbænken, lød svaret ifølge La Gazzetta dello Sport fra Zinédine Zidane. 

I forbindelse med premieren hyldede Zidane også aftenens hovedperson, Marcello Lippi, der var cheftræner for franskmanden i Juventus. 

– Han var min træner. Først og fremmest fik han mig til Juventus. Han var den første, der troede på mig og gav mig chancen, hvilket ikke var nemt for ham. Så han var ikke blot min træner, han er også den person, der gjorde, at jeg blev den, jeg er i dag, lød de flotte ord fra Zinédine Zidane. 

Zinédine Zidane spillede for Juventus fra 1996 til 2001, og det umiddelbart svært at se, at andre italienske klubber end Juventus skulle være aktuelle for Zidane, der indtil videre kun har stået i spidsen for Real Madrid i trænerkarrieren. 

Loading Poll…





LIVE

LIVE: Vild AGF-fest: 55.000 kommer!

De overvejer Christian Eriksen

LIVE: Her er startopstillingerne til Pokalfinalen

FCM-profil tordner: ‘En skandale’

Stjerner gav klar besked til Eriksen

Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer

Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Rival sender stor ros til Bo Svensson

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

– Nørgaard vender ikke retur til Brøndby nu



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

Er Slot fyringstruet? ‘Verden er kommet dertil…’

Thomas Frank scorer sommerjob

Hård FCK-debat: ‘Én stor gang bavl!’

Afsløring: B.93-talent får landsholdsmulighed



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Bizar situation for Zorniger: Holder med FCK

Dansk klub henter Nicolai Larsen

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?

Transferfri stjerne i København

Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på

Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Sker for første gang i 20 år for Real Betis



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending

Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen