Atalanta ordnede Napoli efter pausen

Atalanta vandt torsdag aften 2-0 over Napoli. Begge scoringer blev sat ind i starten af anden halvleg.



Både Atalanta og Napoli er kommet forrygende i gang efter coronapausen.

Begge havde de vundet deres to Serie A-kampe, og sidstnævnte tog sågar Coppa Italia-trofæet efter finalesejr over Juventus. Torsdag aften mødtes de i Bergamo.

Hjemmeholdet har bombet mål ind hele sæsonen, men Gennaro Gattusos mandskab skabte store problemer for Atalanta i første halvleg.

Efter et kvarters tid havde Papu Gomez et fornuftigt hug langt udefra, og fem minutter inden pausen fik både Rafael Tolói og Duvan Zapata gode hovedstødsmuligheder tæt under Napoli-målet.

Læs også:Inter-legende med skarp kritik af Eriksen: Leverer ikke nok

Men Napoli fik altså neutraliseret Atalantas målmaskine, og det var således målløst efter de første 45 minutter.

Der skulle til gengæld ikke gå mange minutter af anden halvleg, før Atalanta fik hul på bylden. Bergamo-mandskabet fik erobret bolden på kanten af Napoli-feltet, og til sidst kunne Papu Gomez slå et indlæg ind i hovedet på en fuldstændig fri Mario Pasalic, som kunne gøre det til 1-0.

Og så var Gian Piero Gasperinis mandskab ellers i gang.

Atalanta fik efter 56 minutter spillet sig igennem i højresiden, og denne gang kunne Timothy Castagne via Tolói kunne finde den anden wingback, Robin Gosens, som udbyggede til 2-0 med et tørt hug.

Læs også:Fremragende Eriksen-indhop i Inter-storsejr

Gattuso reagerede kort efter med indskiftninger af både Arkadiusz Milik og Hirving Lozano, og det var lige ved at give en chokeffekt, da mexicaneren få minutter efter var tæt på at reducere. Det forblev dog 2-0.

Efter små 70 minutters spilletid havde også Fabian Ruiz et farlig skud fra distancen.

Jose Callejon og den tidligere FC Nordsjælland-profil, Stanislav Lobotka, blev desuden sat på banen i kampens slutfase, men det kunne ikke forhindre Atalanta i at fortsætte holdets imponerende stime.

Man har således vundet ti kampe i streg og ligger nummer fire i Serie A med 60 point for 29 kampe. Napoli indtager sjettepladsen med 45 point.

Læs også:Medie: Serie A-oprykker jagter FC Nordsjælland-spiller
Læs også:AaB-tilhængere undrer sig over politiets behandling
Læs også:Dansk Atalanta-træner er bekymret for spillernes fysik






LIVE

VM-LIVE: Voldsomme forhold – VM-brag i fare

Klapper i om stor Superliga-transfer

Dansker på blokken i ny storklub

Storklub forhørte sig på FCK-boss

Skyder stor FCM-historie ned

Kontroversielt skifte: Der kommer formentlig flere

Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner

Her er 1/8-finalerne ved VM

Hjulmand-transfer tæt på – det er den sidste knast

Afsløring: Randers henter Mohamed Sankoh

Afsløring: Brøndby detaljer fra Max Ejdum-køb



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

FCK-direktør får job i West Ham

FCK tjener millioner på ung stopper

Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen

Scoop? Derfor kan han blive en gave for Svensson

Brasilien – Norge



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

‘Det er et angreb på FCK’

Canada – Marokko

Brøndby tæt på transfer – det kan blive et problem

På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller

Profil presser på for transfer – AGF afviser bud

Her er prisen på Aral Simsir

‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne

Dansk stortalent med til træningskamp for SL-klub

Medie: Stort bud på AGF-stjerne

Real Madrid afviser køb af stjernespiller

FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’

Brøndby tæt på Superliga-profil



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi

Stort FCK-talent er blevet solgt