Bekymret Simon Kjær: Det er vanvittigt

AC Milan halter efter Napoli i Serie A, og ifølge Simon Kjær har de italienske mestre haft det lidt svært på det seneste. Landsholdskaptajnen gruer desuden for kampprogrammet efter nytår, hvor AC Milan skal spille mange kampe på kort tid.



Der er ingen undskyldninger. 

Sådan lyder det fra Simon Kjær, efter at AC Milan tirsdag smed vigtige point mod oprykkerne fra Cremonese, hvilket nu efterlader de forsvarende mestre med otte point op til Napoli, der fører Serie A.

Efter to ligakampe uden spilletid var den danske landsholdskaptajn tilbage i startopstillingen til opgøret mod Cremonese, hvor AC Milan måtte nøjes med 0-0. 

– Vi har kun haft det lidt svært i de seneste to kampe. Der er ting, vi er nødt til at forbedre, men der er mange tætte kampe. Og der er ikke tid til at træne. Vi skulle have vundet i dag. Der er ingen undskyldninger. Men der var også ting, vi gjorde godt, lyder det, ifølge Corriere dello Sport, fra Simon Kjær. 

– Vi er ikke helt nede, men vi ønsker at hænge på og vinde mesterskabet igen. I dag tabte vi to point, men sådan er det. 

AC Milan har i efteråret også brugt kræfter i Champions League, hvilket også har været en faktor i den seneste tid. Efter VM venter der også en hektisk tid, advarer Simon Kjær. 

– Rent mentalt forsøger vi at gøre vores bedst. Til januar og februar vil der være et vanvittigt program, og der vil det mentale aspekt komme til at fylde mere end det fysiske, lyder det fra Simon Kjær. 

AC Milan møder i februar Tottenham i Champions League-ottendedelsfinalen. Derudover afvikles der ni spillerunder i Serie A i januar og februar, mens der også er både ottendedelsfinaler og kvartfinaler i Coppa Italia. 





Sender stikpille til FC København-flop




LIVE

LIVE: AC Horsens nedlægger protest

Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe

Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen

Stort flop i England – hent Elias Jelert

Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen

Sønderjyske – Brøndby IF

Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli



Kæmpekøb retur til FC København?

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe

Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK

Husker FCK-tid: Grabara hjalp mig utrolig meget



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”

Han er færdig i Brøndby

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej

FC Fredericia – OB

Oddset styrtdykker

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Ekspert: Så mange penge kan Ajax få for Dolberg

Silkeborg IF – Randers FC

Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer

Bayern München laver vildt comeback

Ekstrem spiller kan skifte til FC København

Stig Inge Bjørnebye med mulig transferbombe?

Amir Richardson scorer kassen i FC København

City i FA Cup-finalen efter dramatisk afslutning

Viborg FF – FC Nordsjælland

Wolfsburg henter et point til overlevelseskampen

‘Nervøs’ Thomasberg klapper i



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub

Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer