Bekymret Simon Kjær: Det er vanvittigt

AC Milan halter efter Napoli i Serie A, og ifølge Simon Kjær har de italienske mestre haft det lidt svært på det seneste. Landsholdskaptajnen gruer desuden for kampprogrammet efter nytår, hvor AC Milan skal spille mange kampe på kort tid.



Der er ingen undskyldninger. 

Sådan lyder det fra Simon Kjær, efter at AC Milan tirsdag smed vigtige point mod oprykkerne fra Cremonese, hvilket nu efterlader de forsvarende mestre med otte point op til Napoli, der fører Serie A.

Efter to ligakampe uden spilletid var den danske landsholdskaptajn tilbage i startopstillingen til opgøret mod Cremonese, hvor AC Milan måtte nøjes med 0-0. 

– Vi har kun haft det lidt svært i de seneste to kampe. Der er ting, vi er nødt til at forbedre, men der er mange tætte kampe. Og der er ikke tid til at træne. Vi skulle have vundet i dag. Der er ingen undskyldninger. Men der var også ting, vi gjorde godt, lyder det, ifølge Corriere dello Sport, fra Simon Kjær. 

– Vi er ikke helt nede, men vi ønsker at hænge på og vinde mesterskabet igen. I dag tabte vi to point, men sådan er det. 

AC Milan har i efteråret også brugt kræfter i Champions League, hvilket også har været en faktor i den seneste tid. Efter VM venter der også en hektisk tid, advarer Simon Kjær. 

– Rent mentalt forsøger vi at gøre vores bedst. Til januar og februar vil der være et vanvittigt program, og der vil det mentale aspekt komme til at fylde mere end det fysiske, lyder det fra Simon Kjær. 

AC Milan møder i februar Tottenham i Champions League-ottendedelsfinalen. Derudover afvikles der ni spillerunder i Serie A i januar og februar, mens der også er både ottendedelsfinaler og kvartfinaler i Coppa Italia. 





LIVE

VM-LIVE: Superliga-kending blæst bagover

Nu melder Christian Eriksen ud

Han bliver cheftræner i Brøndby

Bekræfter ny drejning for Clement Bischoff

Salah i uventet skifte? Kræver voldsom løn

Afsløring: Nørgaard får tre år som Brøndby-træner

Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen

Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Storklub har kontaktet Brøndby

OB jagter tidligere Superliga-profil

Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!

Han er et ikon – VM-stjernerne du ikke kender



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Afslører: Storklub missede Højlund

Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø

Røven i klaskehøjde: De skuffer fælt til VM

Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos

Klubpræsident udtaler sig om Simsir



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Supercomputer: De vinder VM

Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM

Bayern meldes på Rashford-jagt, men der et problem

Tragisk: Tidl. Esbjerg-spiller er død – blev 27 år

Klar melding fra Thomas Gravesen

Jagter rekorddyr Premier League-stjerne

Jonas Wind til danskerklub?

Bud på 1,12 milliard afvist

Rygtet til Danmark i år: Nu er han på klubjagt

Her er 10 stortalenter du bare SKAL se til VM

Jens Rohde kræver DBU-handling efter VM-afvisning

Han bliver IKKE Brøndbys nye cheftræner



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Overraskende transfermelding om Diant Ramaj

DR og TV 2: De er værter og eksperter til VM