Bekymret Simon Kjær: Det er vanvittigt

AC Milan halter efter Napoli i Serie A, og ifølge Simon Kjær har de italienske mestre haft det lidt svært på det seneste. Landsholdskaptajnen gruer desuden for kampprogrammet efter nytår, hvor AC Milan skal spille mange kampe på kort tid.



Der er ingen undskyldninger. 

Sådan lyder det fra Simon Kjær, efter at AC Milan tirsdag smed vigtige point mod oprykkerne fra Cremonese, hvilket nu efterlader de forsvarende mestre med otte point op til Napoli, der fører Serie A.

Efter to ligakampe uden spilletid var den danske landsholdskaptajn tilbage i startopstillingen til opgøret mod Cremonese, hvor AC Milan måtte nøjes med 0-0. 

– Vi har kun haft det lidt svært i de seneste to kampe. Der er ting, vi er nødt til at forbedre, men der er mange tætte kampe. Og der er ikke tid til at træne. Vi skulle have vundet i dag. Der er ingen undskyldninger. Men der var også ting, vi gjorde godt, lyder det, ifølge Corriere dello Sport, fra Simon Kjær. 

– Vi er ikke helt nede, men vi ønsker at hænge på og vinde mesterskabet igen. I dag tabte vi to point, men sådan er det. 

AC Milan har i efteråret også brugt kræfter i Champions League, hvilket også har været en faktor i den seneste tid. Efter VM venter der også en hektisk tid, advarer Simon Kjær. 

– Rent mentalt forsøger vi at gøre vores bedst. Til januar og februar vil der være et vanvittigt program, og der vil det mentale aspekt komme til at fylde mere end det fysiske, lyder det fra Simon Kjær. 

AC Milan møder i februar Tottenham i Champions League-ottendedelsfinalen. Derudover afvikles der ni spillerunder i Serie A i januar og februar, mens der også er både ottendedelsfinaler og kvartfinaler i Coppa Italia. 





LIVE

VM-LIVE: Stort brag – sådan starter de

Voldsom europæisk kritik af FIFA

Afsløring: Horsens laver rekordtransfer

Ekspert: ‘Han kan brænde Superligaen af!’

Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde

‘Overraskende’ fravær sætter gang i spekulationer

– De kom uanmeldt og jagtede mig rundt i Aarhus

Enig med FC Midtjylland-angriber



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Cornelius med klar besked til FCK-ledelse

Reagerer på trænerfyring: Kan ikke være anderledes

Afsløring: Thelander vender tilbage til Danmark

Vanvittigt – så mange millioner er Froholdt værd



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Portugal – Spanien

Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status

Ronaldo i konfrontation: ‘Du kan ikke lide mig’

Afsløring: Brøndby på plads med kæmpe Ejdum-køb

AGF-spiller idømt karantæne



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Værsgo, Brøndby: Det får I med Max Ejdum 

Scorer vanvittig løn i Premier League

Byder på dansker – 44,5 millioner i spil

Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr

Enige med Hjulmand – her er kontrakten

Don Ø: Mange rystede på hovedet

Huescas hylder FCK’er: ‘Han er fucking god’

Brøndby-profil om transfer: ‘Har ikke hans nummer’

Klausul udløst: ‘Vi er blevet fint kompenseret’

Stjernesalg i Brøndby? ‘Der kan godt ske noget’

USA – Belgien

Drama midt i jubel: Engelsk stjerne ‘slemt’ skadet



Jens Jønsson forklarer comeback til AGF

Raser over VM-chok: ‘En total skændsel!’

‘Vi skal meget hurtigt have de spillere ind’