Christian Eriksen er fanget: Presset til det sidste

Christian Eriksens skifte væk fra Inter kan ryge i vasken, da blandt andet meget få klubber vil betale prisen.



Christian Eriksen vil væk fra Inter og Inter vil gerne have Christian Eriksen væk.

Sådan er situationen for dansk fodbolds største stjerne, der for et år siden blev hentet til den italienske storklub som en bærende kraft, men som ganske hurtigt gled ud i en rolle som nærmest fast reserve i en rolle med yderst begrænset spilletid.

Hverken godt for Eriksen selv eller for det danske landshold, der om få måneder gerne skal ramme topformen frem mod EM-slutrunden.

Men hvad skal der så ske, og hvad er overhovedet muligt for Christian Eriksen i et transfermarked, der i den grad er ramt af Corona med masser af klubber i økonomiske trængte tider?

Chefredaktør Troels Bager Thøgersen tager fat i problematikken omkring Christian Eriksen.

– Trods mange rygter, lyder det ikke til, at der er noget, der har været på nippet til at ske. Der er flere faktorer, der komplicerer et skifte. Corona bider mindst lige så hårdt i Europa, som i foråret 2020. Der bliver stadig spillet fodbold ganske vist, men pengene sidder på ingen måder løst derude.

– En dygtig spiller som Christian Eriksen, der kun for et år siden skiftede til Inter – han er ikke lavt lønnet. Han tjener en god hyre, og det er ikke nemt at gøre noget ved for både Inter og Eriksen. Man skal jo ikke bare gå 80 procent ned i løn, fordi at man tilfældigvis ikke spiller det sted, man er ansat og at klubben gerne vil af med en. Sådan fungerer moderne fodbold ikke.

– Men det er også en af de ting, der komplicerer det nu. Det kan godt være, at der er nogle klubber, der i teorien har pengene, men kan godt vente til sidste øjeblik og på den måde presse Inter i pris. Og på den måde minder det om en traditionel forhandling, siger Troels Bager Thøgersen, der ikke udelukker, at Christian Eriksen kan ende som en af transfervinduets store tabere.

– Under normale omstændigheder burde det være muligt at finde en aftager til en så dygtig spiller som Christian Eriksen.

– Men coronaen og den svære økonomiske situation i Europa gør, at man ikke kan afvise, at det bliver et halvt år mere for Christian Eriksen i Inter. For der er godt nok er mange klubber derude, der gerne vil af med spillere, imens der er relativt få klubber, der er villige til at betale.

– Det gør handlen kompleks. For lige meget hvor underligt det lyder, er det faktisk Christian Eriksen, hans team og Inter, der skal ud at gøre sig til for at finde handlen. Køberne og potentielle lejere står ikke i kø som villige til at betale hvad som helst.

– Det er hårde tider, og det bliver voldsomt interessante sidst dage i transfervinduet, hvor der hver dag er masser af rygter om de største stjerner og klubber i rygtebørsen – tjek det her

Eriksen scorede tirsdag sejrsmålet mod AC Milan i Coppa Italia, men det ændrer næppe noget for Eriksens situation i den italienske klub. Danskeren kom da også først med et par minutter igen af opgøret på banen.

Se hele videoen med Troels Bager Thøgersen øverst.





Målmand færdig i OB? ‘Ligner et exit for mig’




TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Mulig Neestrup afløser? ‘Ville være helt vildt!’

Kasper Hjulmand-bombe på vej?

Danmark – Nordmakedonien

FCK-talenter ydmyger Brøndby

‘Er en formue værd’ – forhandler med dansk stjerne

Klar tale: Han bør fyres nu

Jürgen Klopp hjalp – træner springer ud



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Stort chok: Nu reagerer Højbjerg

Kæmpe nyhed i udlandet

Pressestop og festfyr: Han er Danmarks nye darling

Divisionsforeningen med markant udmelding



NYHEDER

Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken

Superliga-vanvid: Jeg savnede to røde kort!

Av, FCK! Her er de værst af alle

I svime over dansker: Bejler til landsholdet

Ekspert: Giv ham Neestrups job, FCK!

– Mikael Uhre sagde, jeg ville elske København



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Ny udvikling: Han har undskyldt til Steve Cooper

Kan ikke gå i fred: Det er en sindssyg by!

Nu flytter anfører til Danmark

Morten Bruun: Sker det, kan FCK rykke ned

Dansker drillet af Mourinho

Riemer deler godt nyt om dansk stjerne

– Er der 120 millioner i klubkassen?

Gravesen i hård kritik: ‘Det er forbi!’

Victor Froholdt undviger FC København-misere

Hylder dansker: Det har man ikke set i lang tid

Afsløring: Sportsdirektør flytter til København

Undskyld mig – 20 millioner ligner mange penge



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

I chok over Steve Cooper-historie

Alexander Lind blæst bagover

Makedonsk legende stikker til Danmark inden brag

Drømmer om at blive landstræner for Danmark

Står pludselig i Braithwaite-dilemma

Det har hjemsøgt Højbjerg

Albert Rudé er færdig i Kolding

Mbappé afviser teori

– Dér har Cooper fejlet på allerøverste hylde!

The Gunners deprimerer The Blues

Medie: Ændring i Schmeichel-plan

– Presset er på Danmark!

Vilde Cooper-spekulationer: Nu svarer Brøndby

– Glem 4-4-4-4-0

Rystede eksperter slår alarm om Larsson

Kun to har gjort det dårligere

‘Har Brøndby solgt sin sjæl?’

Rundens hold i Superligaen – 24. runde

Avis om Jonas Winds fremtid: ‘Det er helt sikkert’

Advarer AGF: Nu kommer vi buldrende

– Ville lyve, hvis jeg sagde, jeg ikke var ramt

Kan ryge 9 millioner ned i løn