Christian Eriksen er fanget: Presset til det sidste

Christian Eriksens skifte væk fra Inter kan ryge i vasken, da blandt andet meget få klubber vil betale prisen.



Christian Eriksen vil væk fra Inter og Inter vil gerne have Christian Eriksen væk.

Sådan er situationen for dansk fodbolds største stjerne, der for et år siden blev hentet til den italienske storklub som en bærende kraft, men som ganske hurtigt gled ud i en rolle som nærmest fast reserve i en rolle med yderst begrænset spilletid.

Hverken godt for Eriksen selv eller for det danske landshold, der om få måneder gerne skal ramme topformen frem mod EM-slutrunden.

Men hvad skal der så ske, og hvad er overhovedet muligt for Christian Eriksen i et transfermarked, der i den grad er ramt af Corona med masser af klubber i økonomiske trængte tider?

Chefredaktør Troels Bager Thøgersen tager fat i problematikken omkring Christian Eriksen.

– Trods mange rygter, lyder det ikke til, at der er noget, der har været på nippet til at ske. Der er flere faktorer, der komplicerer et skifte. Corona bider mindst lige så hårdt i Europa, som i foråret 2020. Der bliver stadig spillet fodbold ganske vist, men pengene sidder på ingen måder løst derude.

– En dygtig spiller som Christian Eriksen, der kun for et år siden skiftede til Inter – han er ikke lavt lønnet. Han tjener en god hyre, og det er ikke nemt at gøre noget ved for både Inter og Eriksen. Man skal jo ikke bare gå 80 procent ned i løn, fordi at man tilfældigvis ikke spiller det sted, man er ansat og at klubben gerne vil af med en. Sådan fungerer moderne fodbold ikke.

– Men det er også en af de ting, der komplicerer det nu. Det kan godt være, at der er nogle klubber, der i teorien har pengene, men kan godt vente til sidste øjeblik og på den måde presse Inter i pris. Og på den måde minder det om en traditionel forhandling, siger Troels Bager Thøgersen, der ikke udelukker, at Christian Eriksen kan ende som en af transfervinduets store tabere.

– Under normale omstændigheder burde det være muligt at finde en aftager til en så dygtig spiller som Christian Eriksen.

– Men coronaen og den svære økonomiske situation i Europa gør, at man ikke kan afvise, at det bliver et halvt år mere for Christian Eriksen i Inter. For der er godt nok er mange klubber derude, der gerne vil af med spillere, imens der er relativt få klubber, der er villige til at betale.

– Det gør handlen kompleks. For lige meget hvor underligt det lyder, er det faktisk Christian Eriksen, hans team og Inter, der skal ud at gøre sig til for at finde handlen. Køberne og potentielle lejere står ikke i kø som villige til at betale hvad som helst.

– Det er hårde tider, og det bliver voldsomt interessante sidst dage i transfervinduet, hvor der hver dag er masser af rygter om de største stjerner og klubber i rygtebørsen – tjek det her

Eriksen scorede tirsdag sejrsmålet mod AC Milan i Coppa Italia, men det ændrer næppe noget for Eriksens situation i den italienske klub. Danskeren kom da også først med et par minutter igen af opgøret på banen.

Se hele videoen med Troels Bager Thøgersen øverst.





AGF videre efter stort pokaldrama


Chido Obi stjæler overskrifter i England

Taberen af verdens længste tenniskamp siger stop

Superliga-stjerne til AGF? Lønnen let at firedoble

Stor beslutning: Skal det komplet modsatte

Fem kasser på tre dage: FCM-komet i vild dominans

Kritik af FCK-spiller: Illoyal og usømmelig adfærd

Thomas Gravesen revser stjerne: Kujon!

Drama i Real Madrid – utilfredshed med Xabi Alonso

Den største underpræstation i Superligaen

– Jeg var lige ved at falde ud af bilen

– Det gør ondt og gør mig ked af det

Overpræsterer vildt – FC Midtjylland på rekordkurs

Brøndby-fan får bestyrelsespost hos konkurrent

Ekspert om Liverpool: ‘Han skal ud!’

Skal han til FCK? ‘Det giver meget mening’

To FC Midtjylland-spillere ude resten af efteråret

Kæmpe Vejle-lettelse: 4-0-sejr i pokalen

‘Brøndby var millimeter fra’

Nedtur i Celtic: ‘Schmeichel gik bersærk’

Klar melding: ‘Tag to år med Andreas Christensen’

FCK-stjernefrø scorer!

TV 2: ‘Vi kan ikke tage hensyn til Brøndbys fans’

Manchester United-stjerne skal være mere arrogant

Skuffer fælt

Ødelagde vild statistik efter 19 minutter

Stjerne i Superligaen – utur i Norge

Jonas Hebo til FCK: Hent denne danske stjerne

Revser Zorniger: ‘Værdiløst skuespil!’

Dansk træner reagerer på konkurs: ‘Sørgeligt’

Afsløring: Lars Friis til jobsamtale i Malmö FF

Hentet af ambulance

Færdig efter kommentar om kræftramt stjerne

– Han kan gøre det med Højlund

Freder Superliga-boss

Stråler i sikker FCK-sejr

Danskerklub i pokalchok – taber mod egen træner!

Rundens Hold i Superligaen – 13. runde

FCK meldes varm på Newcastle-spiller

Hyldes – nu er det forbi

Juventus rejser sig

Dansk stjerne fik dyster besked: ‘Hårdt at være i’

Dansker i spil til stort svensk job

Brian Riemer forlænger

Brøndby-fan: ‘Dette er mit ønskescenarie’

Her kan du se Hobro IK mod FC København

Junnosuke Suzuki overrasker

Beklager over for Brøndby og kommer med garanti

Raser over ‘heksejagt’

Missede DBU-mål: ‘Det var pivkoldt og oktober’

– Alle kan se Thomas Frank-effekten