Christian Eriksen er fanget: Presset til det sidste

Christian Eriksens skifte væk fra Inter kan ryge i vasken, da blandt andet meget få klubber vil betale prisen.



Christian Eriksen vil væk fra Inter og Inter vil gerne have Christian Eriksen væk.

Sådan er situationen for dansk fodbolds største stjerne, der for et år siden blev hentet til den italienske storklub som en bærende kraft, men som ganske hurtigt gled ud i en rolle som nærmest fast reserve i en rolle med yderst begrænset spilletid.

Hverken godt for Eriksen selv eller for det danske landshold, der om få måneder gerne skal ramme topformen frem mod EM-slutrunden.

Men hvad skal der så ske, og hvad er overhovedet muligt for Christian Eriksen i et transfermarked, der i den grad er ramt af Corona med masser af klubber i økonomiske trængte tider?

Chefredaktør Troels Bager Thøgersen tager fat i problematikken omkring Christian Eriksen.

– Trods mange rygter, lyder det ikke til, at der er noget, der har været på nippet til at ske. Der er flere faktorer, der komplicerer et skifte. Corona bider mindst lige så hårdt i Europa, som i foråret 2020. Der bliver stadig spillet fodbold ganske vist, men pengene sidder på ingen måder løst derude.

– En dygtig spiller som Christian Eriksen, der kun for et år siden skiftede til Inter – han er ikke lavt lønnet. Han tjener en god hyre, og det er ikke nemt at gøre noget ved for både Inter og Eriksen. Man skal jo ikke bare gå 80 procent ned i løn, fordi at man tilfældigvis ikke spiller det sted, man er ansat og at klubben gerne vil af med en. Sådan fungerer moderne fodbold ikke.

– Men det er også en af de ting, der komplicerer det nu. Det kan godt være, at der er nogle klubber, der i teorien har pengene, men kan godt vente til sidste øjeblik og på den måde presse Inter i pris. Og på den måde minder det om en traditionel forhandling, siger Troels Bager Thøgersen, der ikke udelukker, at Christian Eriksen kan ende som en af transfervinduets store tabere.

– Under normale omstændigheder burde det være muligt at finde en aftager til en så dygtig spiller som Christian Eriksen.

– Men coronaen og den svære økonomiske situation i Europa gør, at man ikke kan afvise, at det bliver et halvt år mere for Christian Eriksen i Inter. For der er godt nok er mange klubber derude, der gerne vil af med spillere, imens der er relativt få klubber, der er villige til at betale.

– Det gør handlen kompleks. For lige meget hvor underligt det lyder, er det faktisk Christian Eriksen, hans team og Inter, der skal ud at gøre sig til for at finde handlen. Køberne og potentielle lejere står ikke i kø som villige til at betale hvad som helst.

– Det er hårde tider, og det bliver voldsomt interessante sidst dage i transfervinduet, hvor der hver dag er masser af rygter om de største stjerner og klubber i rygtebørsen – tjek det her

Eriksen scorede tirsdag sejrsmålet mod AC Milan i Coppa Italia, men det ændrer næppe noget for Eriksens situation i den italienske klub. Danskeren kom da også først med et par minutter igen af opgøret på banen.

Se hele videoen med Troels Bager Thøgersen øverst.







LIVE

LIVE: Deler nyt om skadet stjerne

– Han er den værste træner, jeg har haft!

Sportschef afviser: FCK har IKKE den klausul!

Superligaens dyreste: Han kan sælges for 200 mio.

Schmeichel afslører sin løn i Brøndby

Zorniger efter egen spiller: ‘Pas dit eget job’

Brøndby-stjerne dybt imponeret af 17-årig komet

Superliga-klub i brøler – udbetaler pengene mandag



TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Gratis om lidt – Superliga-klubber MÅ lure på ham!

‘Ingen i Danmark kan hente ham’

Millionregn over FC Midtjylland

Protesterer efter dansk drømmekamp



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Randers FC – Silkeborg IF

“Ingen er uerstattelige”

Dansker jubler: Vil være topscorer i Italien

Tøfting: ‘Det vil gøre ondt i mit fodboldhjerte’

Her kan du se 22. runde i den danske 1. division



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

‘Mathias Jensen har grund til at være sur’

Brighton – Liverpool

Benhård Brian Riemer-melding

Det kommer formentlig til at ske

Forest-træner ikke begejstret for FCM-jubel

‘For tidligt at skære halsen over på det projekt’

– De spiller hasard med Narteys kontrakt

FCK-stjerne roses i hjemlandet

Ballade i Brøndby – nu forklarer Steve Cooper

Færdig? Manchester City har udset afløser

Afslører: Achouris fætter mandsopdækkede SL-boss

Afsløring: Toulouse vil have Sami Jalal



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Hylder Superliga-stjerne: Han holder døren for mig

Hård melding – Elias Jelert helt ude i kulden

Afsløring: Lars Friis tæt på stort job

‘Det er dramatisk!’

‘Han kan producere helt vanvittige tal’

FC København-talent har truffet stor beslutning

Håber på FC København-exit

Stats til Superligaen: Det kan blive klubrekord!

Afsløring: FC Nordsjælland afviser tysk storklub

Vanvidsdebut i Danmark: Hans pakke er exceptionel

Barcelona – Rayo Vallecano

Vild afslutning: Man United og Bournemouth deler

Langgaber mellem Blå og Blå

FCM-keeper med flest redninger i Europa League

Gode venner fra PSV genforenet i Danmark

Så blev det officielt

Voldsomt syn mødte pressen: ‘Det er ikke farligt’

Afsløring: Viborg har afvist Hammarby

Emiliano Marcondes færdig i Norwich

Mike Tullberg: Vi er ramt i øjeblikket

Lens reagerer mod impotente Angers

Stor FCM-nedtur: Philip Billing er skadet