• Hent Tipsbladets app og få push notifikationer om seneste nyt, livescores mm.
  • Tilmeld dig nyhedsbrevet og få dit daglige skud fodbold til frokostpausen
    Tilmeld nyhedsbrev
  • Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Tipsbladet på:
Hold dig opdateret - følg Tipsbladet på:
Serie A Oliver Okstrøm

Efter svær start: Lindstrøm får ny træner i Napoli

Foto: Getty Images

Napoli skifter Garcia ud med en af klubbens tidligere cheftrænere.

Af Oliver Okstrøm

Den danske landsholdsspiller Jesper Lindstrøm skiftede forud for denne sæson til de italienske mestre fra Napoli. Stort set samtidig skiftede de ud på trænerposten, hvor Rudi Garcia kom ind som erstatning for Luciano Spalletti, som forlod positionen.

Men nu står det klart, at der igen er blevet skiftet ud på trænerbænken. Det oplyser Napoli på klubbens hjemmeside.

Derudover står det også klart, at han bliver udskiftet med den tidligere Napoli-cheftræner Walter Mazzarri, som stod i spidsen for klubben tilbage i perioden mellem 2009 og 2013, hvorefter han tog videre til Inter dengang.

Nu er han altså tilbage, og det sker efter lang tids spekulation om en trænerfyring i Napoli, som ikke er kommet godt fra land i den nye sæson, hvor man i øjeblikket er på fjerdepladsen med 10 point op til Inter på førstepladsen.

Walter Mazzarris aftale med Napoli gælder for resten af sæsonen.

I hans periode i klubben vandt han Coppa Italia i 2012.

23-årige Jesper Lindstrøm har efter skiftet til den syditalienske klub spillet med i ni kampe, og det er endnu ikke blevet til hverken mål eller assist fra den tidligere Brøndby-kantspiller.

Senest er den danske Napoli-spiller blevet efterudtaget til landsholdet. Læs mere om det her.