Han har kun spillet i Italien i lidt mere end et halvt år, men danske Mikkel Damsgaard er allerede stemplet ind som en profil i Serie A. Damsgaard har fået spilletid i alle kampe minus en enkelt, og han har også været kampafgørende for Sampdoria, der købte ham i FC Nordsjælland i sommer.
20-årige Mikkel Damsgaard var senest afgørende for Sampdoria, da holdet i onsdags vandt med 2-1 over Inter. Danskeren stod for en flot assist, da han dansede forbi en tre-fire mand over 45 meters afstand, inden han slog en flad bold i feltet, som en medspiller scorede på.
Danskeren har scoret to gange og stået for tre oplæg indtil videre, og de gode præstationer er også blevet bemærket af andre end Sampdorias egne fans.
Læs også:Dansk stortalent med drømmeoplæg i sejr over Inter
Det er det store italienske medie La Gazzetta dello Sport, der skriver, at danskerens præstationer er blevet bemærket af nogle af de store klubber i Europa. De kan lide, hvad de ser.
Ifølge avisen var Inter særdeles imponerede over danskeren, da han altså var med til at sænke Christian Eriksens klub. Også Eriksens tidligere klub Tottenham har et godt øje til Mikkel Damsgaard, der også er rygtet interessant for Bayer Leverkusen.
Den 20-årige landsholdsspiller, der af avisen bliver kaldt “Sampdorias guld”, har haft forbavsende let ved at vænne sig til stilen i Italien, hvor landsholdsstjernen Christian Eriksen omvendt har haft store problemer siden sit skifte til Inter for et år siden.
Læs også:Sælger spillere for store beløb: Sådan vil FCN forstærke talentudviklingen
Mikkel Damsgaard fik A-landsholdsdebut for Danmark i november mod Sverige og ligner en mand, der får mange flere i fremtiden.
Ifølge avisen er Damsgaards værdi nu omkring 150 millioner kroner, efter Sampdoria købte ham i FCN for omkring 50 millioner i sommer.
Sampdoria ligger nummer 11 i den italienske Serie A – Mikkel Damsgaard har kontrakt med klubben frem til sommeren 2024.
Læs også:Lindstrøm har planen klar: Sådan skal Brøndby klare FCM i foråret
Læs også:Mandagens rygtebørs: Arsenal vil sende stjerne på leje i Italien
Læs også:Søndagens rygtebørs: Stortalent har fået grønt lys til Juventus-skifte
LIVE
LIVE: Tre AGF-talenter hædret
EKSPERT
Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter
TRANSFER
Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag
HELT VILDT
Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’
NYHEDER
Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK
MEDIE
Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage
NYHEDER
Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’
HELT VILDT
Ekspert peger på choktransfer for Dolberg
Brian Riemer peger på tre årsager
Cooper-interview vækker opsigt: ‘Alarmerende’
‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
FANKLUBBEN
Sådan bør strukturen i Superligaen være
TOPNYHED
Kæmpe klapsalver og utilfredshed i Parken
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker med Lyngby i Superligaen
NYHEDER
De er sommerens dyreste SL-salg – ingen Franculino
TRANSFER
Ud af det blå – OB henter udlandsdansker
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
Fifa hæver udbetalinger til VM-hold
Snart kan det give rødt kort
TOPNYHED
FC København nærmer sig ny sportsdirektør
Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag
MEDIE
Braithwaite del af stor transferplan
EKSKLUSIVT
Melder klart ud: Han har IKKE udløb
EKSKLUSIVT
Uvis fremtid for FCK-spiller – agenten deler nyt
OPTAKT
Atletico Madrid – Arsenal
MEDIE
Vildt skifte? Han vil have Jose Mourinho
NYHEDER
Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’
TOPNYHED
Bo Svensson svært utilfreds
AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
TOPNYHED
Hemmelighedsfuld: ‘Ellers ser jeg rigtig dum ud’
