Efter trylleri i Italien: Store klubber har noteret sig dansk stjerneskud

Den 20-årige dansker Mikkel Damsgaard har gang i en god sæson i Italien, og hans præstationer har fået større klubber til at notere sig danskeren.



Han har kun spillet i Italien i lidt mere end et halvt år, men danske Mikkel Damsgaard er allerede stemplet ind som en profil i Serie A. Damsgaard har fået spilletid i alle kampe minus en enkelt, og han har også været kampafgørende for Sampdoria, der købte ham i FC Nordsjælland i sommer.

20-årige Mikkel Damsgaard var senest afgørende for Sampdoria, da holdet i onsdags vandt med 2-1 over Inter. Danskeren stod for en flot assist, da han dansede forbi en tre-fire mand over 45 meters afstand, inden han slog en flad bold i feltet, som en medspiller scorede på.

Danskeren har scoret to gange og stået for tre oplæg indtil videre, og de gode præstationer er også blevet bemærket af andre end Sampdorias egne fans.

Læs også:Dansk stortalent med drømmeoplæg i sejr over Inter

Det er det store italienske medie La Gazzetta dello Sport, der skriver, at danskerens præstationer er blevet bemærket af nogle af de store klubber i Europa. De kan lide, hvad de ser.

Ifølge avisen var Inter særdeles imponerede over danskeren, da han altså var med til at sænke Christian Eriksens klub. Også Eriksens tidligere klub Tottenham har et godt øje til Mikkel Damsgaard, der også er rygtet interessant for Bayer Leverkusen.

Den 20-årige landsholdsspiller, der af avisen bliver kaldt “Sampdorias guld”, har haft forbavsende let ved at vænne sig til stilen i Italien, hvor landsholdsstjernen Christian Eriksen omvendt har haft store problemer siden sit skifte til Inter for et år siden.

Læs også:Sælger spillere for store beløb: Sådan vil FCN forstærke talentudviklingen

Mikkel Damsgaard fik A-landsholdsdebut for Danmark i november mod Sverige og ligner en mand, der får mange flere i fremtiden.

Ifølge avisen er Damsgaards værdi nu omkring 150 millioner kroner, efter Sampdoria købte ham i FCN for omkring 50 millioner i sommer.

Sampdoria ligger nummer 11 i den italienske Serie A – Mikkel Damsgaard har kontrakt med klubben frem til sommeren 2024.

Læs også:Lindstrøm har planen klar: Sådan skal Brøndby klare FCM i foråret
Læs også:Mandagens rygtebørs: Arsenal vil sende stjerne på leje i Italien
Læs også:Søndagens rygtebørs: Stortalent har fået grønt lys til Juventus-skifte




Her er seks bud på Robert Skovs næste klub




Brøndby-IF FCM BIF FC-Midtjylland Broendby-IF Han-beom-lee LIVE

TransferLIVE: Liverpool scouter FCM-profil

Stolt over dansk transfer

Qatar – Schweiz

Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

AGF køber ham

Elias Jelert færdig

Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Her kan du se Canada mod Bosnien-Hercegovina

Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark

Denne Superliga-klub lurer på Kalipha Jawla

Afsløring: Panathinaikos henter Casper Ankergren

Afsløring: Jonathan Agyekum skifter til Sarajevo



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Han tager hjem fra VM

Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen

Thomas Frank overrasker: De vinder VM

FC Midtjylland jagter Paris Saint-Germain-bomber



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

DR og TV 2: De er værter og eksperter til VM

Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM

Jubler over dansk transfer: ‘Vi kan se et boom’

Nu melder Christian Eriksen ud

Robert Skov meldes færdig – SL-transfer undervejs?

På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”

Dansk komet tæt på flot skifte: Her er prisen

Brøndby-boss forklarer Ambæk-afvisning

‘Christian Eriksen havde advaret os’

FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen

Brøndby henter Alexander Drexel

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Haiti – Skotland

Efter skandaløse scener: Brøndby-fan sigtet