Brøndby ligger side om side med FC Midtjylland i toppen af Superligaen med 27 point hver. Derfor er der langt op til et interessant halvår, hvor resten af grundspillet først skal afsluttes, inden slutspillet kommer i gang.
Til den tid har Brøndbys Jesper ‘Jobbe’ Lindstrøm et klart billede af, hvordan det kan blive for den københavnske vestegnsklub. Det fortæller han i et interview på klubbens hjemmeside.
– Vi tror mere og mere på tingene, men der venter en forårssæson med mange kampe, så der er langt hjem. Vi skal ud og vise, at vi stadig kan følge med, men det har vi en tro og et håb på, at vi kan, siger han og fortsætter:
Læs også:Million-handler i sigte: 25 Superliga-profiler på affyringsrampen
– Alle taler om, at FC Midtjylland er det bedste hold, men vi viste i den første time mod dem på hjemmebane, at vi sagtens kan være med. Vi burde have vundet den kamp, og hvis vi spiller på den måde mod topholdene og kører sejrene hjem mod bundholdene, ser det spændende ud, lyder det fra Lindstrøm.
Jesper Lindstrøm er derfor heller ikke i tvivl om, hvad der skal gøres bedre, hvis det skal blive rigtig spændende for Brøndby i løbet af foråret.
– Vi lukker nogle dumme mål ind til sidst i nogle kampe, og kan vi stoppe det og stadig score i den anden ende, så kan det blive sjovt, men der er som sagt mange kampe igen, og når vi rammer slutspillet, bliver det kun topkampe. Det giver i sig selv nogle store udfordringer i hver runde, fortæller ‘Jobbe’.
Læs også:Fanget i USA: Det var surrealistisk
Selv blev han kåret til Efterårets Profil, og han har da også en klar plan for, hvad han skal nu for at ramme samme niveau i løbet af foråret.
– Jeg skal slappe af, det er også vigtigt som fodboldspiller. Det bliver nogle dage uden det store, og så skal jeg til at holde mig i gang med det program, vi har fået. Så glæder jeg mig til, at vi skal i gang med sæsonen igen og forhåbentlig komme tilbage med samme niveau. Jeg vil også gerne selv gerne vise, at jeg kan spille en god sæson i stedet for kun en god halvsæson, fortæller Lindstrøm.
I den første del af sæsonen er det desuden blevet til otte mål og fem assister fra Brøndby-talentet.
Læs også:Medie: Sampdoria kræver stort beløb for Damsgaard
Læs også:Lørdagens rygtebørs: Foretrækker Dele Alli frem for Christian Eriksen
Læs også:AGF er over Brøndby: Her er Tipsbladets Superliga-powerranking
LIVE
TransferLIVE: Vil have FCK-floppet Amir Richardson
Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne
EKSKLUSIVT
Økonomiske problemer – bud på dansk profil
MEDIE
Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen
INTERVIEW
Helt vildt: Har taget Morten Bruun 15 timer
MEDIE
Jordan Larsson meldes enig med denne klub
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
TOPNYHED
Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
AVIS
Bayern München i ‘megatransfer’ – betaler 485 mio.
EKSKLUSIVT
Nu kan tidligere Brøndby-stjerne hentes gratis
TOPNYHED
‘Christian Eriksen havde advaret os’
EKSKLUSIVT
Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
NYHEDER
Thomas Frank overrasker: De vinder VM
EKSKLUSIVT
Afslører: ‘Kent Nielsen blev først irriteret’
EKSKLUSIVT
Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’
OPTAKT
Optakt: Canada – Bosnien-Hercegovina
INTERVIEW
Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder
Her kan du se Mexico mod Sydafrika
TRANSFER
FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen
TRANSFER
Dansk komet tæt på flot skifte: Her er prisen
DR og TV 2: De er værter og eksperter til VM
MEDIE
Han bliver ny cheftræner i Silkeborg
Mourinho får treårig aftale som ny Real-træner
TOPNYHED
Kent Nielsen sætter ord på jobskifte
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 10 stortalenter du bare SKAL se til VM
NYHEDER
VM-deltager skal ændre spilletrøje efter Fifa-krav
NYHEDER
Jens Jønsson flirter med dansk retur
EKSKLUSIVT
Tæt på vild Superliga-handel – får option
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
MEDIE
Brøndby henter Arnar Bjarki Gunnleifsson
MEDIE
