Brøndby ligger side om side med FC Midtjylland i toppen af Superligaen med 27 point hver. Derfor er der langt op til et interessant halvår, hvor resten af grundspillet først skal afsluttes, inden slutspillet kommer i gang.
Til den tid har Brøndbys Jesper ‘Jobbe’ Lindstrøm et klart billede af, hvordan det kan blive for den københavnske vestegnsklub. Det fortæller han i et interview på klubbens hjemmeside.
– Vi tror mere og mere på tingene, men der venter en forårssæson med mange kampe, så der er langt hjem. Vi skal ud og vise, at vi stadig kan følge med, men det har vi en tro og et håb på, at vi kan, siger han og fortsætter:
Læs også:Million-handler i sigte: 25 Superliga-profiler på affyringsrampen
– Alle taler om, at FC Midtjylland er det bedste hold, men vi viste i den første time mod dem på hjemmebane, at vi sagtens kan være med. Vi burde have vundet den kamp, og hvis vi spiller på den måde mod topholdene og kører sejrene hjem mod bundholdene, ser det spændende ud, lyder det fra Lindstrøm.
Jesper Lindstrøm er derfor heller ikke i tvivl om, hvad der skal gøres bedre, hvis det skal blive rigtig spændende for Brøndby i løbet af foråret.
– Vi lukker nogle dumme mål ind til sidst i nogle kampe, og kan vi stoppe det og stadig score i den anden ende, så kan det blive sjovt, men der er som sagt mange kampe igen, og når vi rammer slutspillet, bliver det kun topkampe. Det giver i sig selv nogle store udfordringer i hver runde, fortæller ‘Jobbe’.
Læs også:Fanget i USA: Det var surrealistisk
Selv blev han kåret til Efterårets Profil, og han har da også en klar plan for, hvad han skal nu for at ramme samme niveau i løbet af foråret.
– Jeg skal slappe af, det er også vigtigt som fodboldspiller. Det bliver nogle dage uden det store, og så skal jeg til at holde mig i gang med det program, vi har fået. Så glæder jeg mig til, at vi skal i gang med sæsonen igen og forhåbentlig komme tilbage med samme niveau. Jeg vil også gerne selv gerne vise, at jeg kan spille en god sæson i stedet for kun en god halvsæson, fortæller Lindstrøm.
I den første del af sæsonen er det desuden blevet til otte mål og fem assister fra Brøndby-talentet.
Læs også:Medie: Sampdoria kræver stort beløb for Damsgaard
Læs også:Lørdagens rygtebørs: Foretrækker Dele Alli frem for Christian Eriksen
Læs også:AGF er over Brøndby: Her er Tipsbladets Superliga-powerranking
LIVE
TransferLIVE: Tonni Adamsen på plads i ny klub
NYHEDER
Dansker vil sælges – storklub står klar i kulissen
TOPNYHED
Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
EKSKLUSIVT
David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
AVIS
Derfor kommer han IKKE til FC København
Choktransfer? Wolfsburg kontakter kæmpestjerne
INTERVIEW
Brøndby-transfer på vej? ‘Vi er i dialog’
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
LIGE NU
Jonas Wind og Jesper Lindstrøm færdige i Wolfsburg
MEDIE
Forhandler om Albert Grønbæk
TOPNYHED
Hvor er I henne, FCK og Brøndby?
NYHEDER
Færdig i Superligaen – sender stikpille til AGF
FANKLUBBEN
Denne angriber vil jeg rigtig gerne have til Vejle
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
INTERVIEW
De kan være færdige i Brøndby
EKSKLUSIVT
Her lander Superliga-kampprogrammet
Her kan du se Crystal Palace mod Rayo Vallecano
Peter Hyballa raser: Det er hyklerisk og uærligt!
EKSKLUSIVT
Klubboss spurgte dansk legende om Neestrup
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
INTERVIEW
Brøndby tæt på ansættelse: Han bliver dansk
AVIS
Oliver Christensen er på vej væk fra Fiorentina
TIPSBLADET SPECIAL
Christian Eriksen til OB? Drøm da om ham!
Bookmaker: Han er favorit som cheftræner i Brøndby
MEDIE
Oliver Sonne vender tilbage
MEDIE
Storklub jagter to danskere
HELT VILDT
Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil
TIPSBLADET SPECIAL
Her er FCM’s mulige modstandere i Europa League
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
Superliga-bombe? Nu svarer han på Dolberg-rygte
EKSKLUSIVT
Afsløring: Froholdt laver lang aftale med Lyngby
TRANSFER
Tager afsked – varsler dialog med Brøndby
TOPNYHED
Peter Møller: ‘En af de største i historien’
NYHEDER
SL-træner på blokken i Brøndby – nu svarer ny boss
EKSKLUSIVT
