• Hent Tipsbladets app og få push notifikationer om seneste nyt, livescores mm.
  • Tilmeld dig nyhedsbrevet og få dit daglige skud fodbold til frokostpausen
    Tilmeld nyhedsbrev
  • Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Tipsbladet på:
Hold dig opdateret - følg Tipsbladet på:
Superliga Oliver Okstrøm

Sælger spillere for store beløb: Sådan vil FCN forstærke talentudviklingen

Foto: Getty Images

FC Nordsjællands direktør Søren Kristensen har skyhøje ambitioner for klubbens talentudvikling i 2021.

Af Oliver Okstrøm

FC Nordsjælland har længe været blandt de førende danske klubber på talentudviklingsområdet, og det er ikke noget, som de har tænkt sig at lægge fra sig. Det fortæller klubbens direktør Søren Kristensen.

Han uddyber i en nytårshilsen på FCN's hjemmeside, at man har en erklæret vision om, at klubbens skal stå for at drive Nordens bedste fodboldakademi for både drenge og piger, hvor både fodbold og uddannelse skal være på et flot niveau.

Læs også:Million-handler i sigte: 25 Superliga-profiler på affyringsrampen

- Vores ambitioner på dette område er skyhøje, for faciliteterne er hele fundamentet for, at vores fodboldmodel kan fungere og udvikles, lyder det fra Søren Kristensen, som fortsætter:

- Vi arbejder derfor med flere kommuner i Nordsjælland for at kunne levere disse rammer, og dette arbejde vil fortsætte i 2021. Vi kommer ikke til at gå på kompromis med at søge og skabe de bedste rammer for vores spillere og elever på vores akademi. Hverken for pigerne eller drengene, lyder det fra FCN-direktøren.

Læs også:Thomas Frank: Skal fortsætte på denne måde

Endvidere peger han på, at Farum-klubben tilbage i maj måned scorede topkarakter fra DBU som den første danske klub nogensinde for deres herreelite-talentmiljø, som er kommet efter mange års hårdt arbejde.

I de seneste år er der også blevet solgt en række spillere fra klubbens eget akademi i form af spillere som Mikkel Damsgaard til Sampdoria og Andreas Skov Olsen til Bologna blandt mange andre.

FC Nordsjælland overvintrer desuden som nummer otte i Superligaen.

Læs også:Lørdagens rygtebørs: Foretrækker Dele Alli frem for Christian Eriksen

Læs også:AGF er over Brøndby: Her er Tipsbladets Superliga-powerranking

Læs også:12 klubber på otte år: Tidligere Randers og Real Madrid-spiller skifter igen