Fem mål og rødt kort: Mæhle og Atalanta sendte Lazio ud

Joakim Mæhle fik fuld tid, da Atalanta onsdag aften sendte Lazio ud af Coppa Italia med en 3-2-sejr.



Joakim Mæhle har fået pænt med spilletid i Atalanta efter sit skifte fra Genk, og onsdag var danskeren i startopstillingen i Bergamo-klubbens Coppa Italia-opgør mod Lazio.

Her kom Atalanta godt fra land, og allerede efter syv minutter havde Beram Djimstiti bragt Gian Piero Gasperinis mandskab i front.

Et hjørnespark var landet for fødderne af José Luis Palomino, hvis afslutning blev reddet af Pepe Reina. Returbolden røg hen til en Lazio-spiller, men han clearede den lige ind i Djimsiti, som altså gjorde det til 1-0 for Atalanta.

Få minutter senere modtog Luis Muriel bolden i Lazio-feltet og havde tid til at sparke på mål, men colombianerens afslutning sad lige på Reina.

Læs også:Officielt: Atalanta-stjerne tager til Sevilla

Efterfølgende begyndte også Lazio at komme frem på banen, og 17 minutter inde i opgøret havde Vedat Muriqi udlignet. Angriberen satte hovedet på et ballonindlæg fra venstresiden og styrede den flot over i modsatte hjørne, selvom han måtte hoppe en anelse tilbage for at hente bolden.

2-1 til Lazio blev det også efter 34 minutter.

Francesco Acerbi erobrede bolden midt på Atalantas banehalvdel og drev den hele vejen ind i feltet, hvorfra det lykkedes forsvarsspilleren at passere Pierluigi Gollini med en afslutning, der var en angriber værdig.

Blot tre minutter senere havde Atalanta dog bragt balance i regnskabet.

Læs også:Inter-træner efter Eriksen-mål: Her skal han forbedre sig

Luis Muriel blev spillet fri i dybden, og med en aflevering skråt tilbage i feltet fandt han Rusland Malinovskiy, der tog en enkelt berøring og sparkede den fladt i den lange hjørne, hvor Reina ikke kunne nå ned. 2-2.

Også efter pausen var der gang i den, og syv minutter inde i anden halvleg blev José Luis Palomino udvist. Atalanta-stopperen nedlagde Manuel Lazzari, der var alene igennem med Gollini i Atalanta-buret, og så måtte han forlade banen.

Ganske overraskende var det derfor, at Atalanta efter 57 minutter kom på 3-2. Cristian Romero erobrede bolden højt på Lazios banehalvdel og spillede den ind foran mål til Aleksey Miranchuk, der passerede Pepe Reina.

4-2 var det også lige ved at blive efter 67 minutter, da Duvan Zapata fik chancen fra ellevemeterpletten. Den netop indskiftede angriber var selv blevet nedlagt i feltet kort forinden, men han sparkede svagt og blev reddet af Reina.

Ikke mange minutter senere satte Simone Inzaghi topscorer Ciro Immobile på banen i jagten på en udligning, men trods et tungt pres formåede hovedstadsklubben formåede ikke at score en tredje gang. Mæhle og co. er derfor klar til semifinalen i Coppa Italia.

Læs også:Lettet Eriksen sender rørende hilsen efter afgørende frisparks-mål
Læs også:FC Midtjylland åbner for indkøb: Vi har penge på kontoen
Læs også:Avis: Skade sætter Kjær ud af danskeropgør


Radiotavshed – stjerne er færdig i Real Madrid

Frederik Birk bryder tavsheden

Solgt for 285 millioner

Afsløring: FC København binder stortalent

Storklub lurer på Mohamed Salah

Pione Sistos millionløn skaber problemer

Afsløring: Chok – Kim Engstrøm siger op

Ville gerne skifte tilbage: ‘Hørte ikke fra dem’

Spøger i kæmpeklub

Topscorer sprudler – slår I til, Brøndby?

Stjernetræner er ‘besat af Højbjerg’

Ciao, Enzo: Her er fem bud på en ny Chelsea-træner

Stjerne skifter ‘100 procent’ – dialog med Barca

Medier fælder dom over Patrick Dorgu

Vi skal over 100 millioner, hvis han skal sælges!

Afsløring: Dansk klub vil have Jimmy Brinksby

Afsløring: Kenneth Høier ny cheftræner i Ishøj IF

Her er Superligaens 5 bedste sportsdirektører 

Her er Tipsbladets drømmehold i Superligaen

Her er 10 udlandsdanskere, der kan vende hjem

Adam Buksa: ‘Thomasberg var dybt chokeret’

Mikkel Damsgaard et emne i storklub

Hvad så nu, OB? Han kommer IKKE

Afsløring: Viborg sælger Vester i rekordhandel

Kæmpe forløsning for FC København

Transferplanen: Tre spillere til FC København

Legende med hård kritik af Schmeichel efter fiasko

Michael Gregoritsch tæt på Brøndby-exit

Ståle Solbakken raser: Det er et galehus

Michael Laudrup i kæmpe hyldest: Sikke et hold!

Ny dansk stjerne? Stjæler overskrifter i udlandet

Vil hente engelsk stjerne for næsen af Liverpool

På blokken i Brøndby – er han ny stjerne?

Her er syv Superliga-spillere, der skal oppe sig

Uwe Rösler i gang med opsigtsvækkende comeback

Skrækmelding: Nyt mareridt for dansker

Chok i Chelsea – han er favorit til at overtage

Mange stjerner kan frit forhandle med nye klubber 

‘Vi betaler prisen for Riemer og Fredbergs fejl’

Liverpool skuffer stort mod oprykker

Stjerner ekskluderet efter ‘skammelig præstation’

Dansk ekspert i chok: ‘Det er hovedløst’

Superliga-comeback? Tidl. stjerner har udløb i ‘26

Dansker skuffet over manglende Fifa-svar

Nu er det officielt: Han er færdig i Chelsea

Thomas Franks afløser har trodset dystre spådomme

Bombe på vej – sker det i dag? 

Årets mest læste – I elsker transfers!

Roberto Carlos akutopereret i hjertet

Stort januarskifte? Fabrizio Romano med opdatering