Giver kedelig status på Yann Bisseck

Den italienske avis La Gazetta Dello Sport skriver, at der kan være langt til spilletid for tidligere AGF-stjerne Yann Bisseck



Yann Bisseck har ikke fået meget græs under fødderne, siden han forlod AGF til fordel for Inter Milan i sommer. 

Den bomstærke tysker har blot fået syv minutter på plænen for Simone Inzaghis mandskab, og der er fortsat lange udsigter til spilletid. 

Det skriver den store italienske avis La Gazzetta Dello Sport, der melder, at den tidligere AGF-stjerne må væbne sig med tålmodighed. 

– Problemet er indtil videre, at der er meget konkurrence i Inter: På papiret skulle han være afløseren for Bastoni, men med undtagelse af kampen mod Monza er han blevet “overhalet” af andre løsninger. Inter mangler ikke løsninger bag Bastoni. Indtrykket er, at Bisseck bliver nødt til at være meget tålmodig, skriver den italienske avis. 

Det skorter heller ikke på verdensklasse midtstoppere hos Inter Milan, så Bisseck har da også hænderne fulde. 

Udover omtalte Alessandro Bastoni råder Milano-klubben også over Benjamin Pavard, Stefan de Vrij og Francesco Acerbi. 

Noget tyder da også på, at den tyske ungdomslandsholdsspiller er klar over, at der kan gå noget tid, før han bider sig fast på holdet. 

– Fra de første træningssessioner forstod jeg, at jeg først skulle teste mig selv, og at jeg ikke engang kunne tænke på at spille, jeg skal være tålmodig, fortalte han til Geissblog for nogle dage siden.





LIVE

LIVE: Andreas Cornelius skadet

Målmagert i Farum

Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner

Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet

Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div

Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Brøndby IF – AGF

Interessant transfermelding fra Christian Eriksen

Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga

Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn

Glem det, Brøndby – stjerne vender ikke hjem



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

FC Nordsjælland – FC Midtjylland

Barcelona – Real Madrid

Monstersalg: FC København-boss jubler

– Det opfatter jeg som forræderi mod Real Madrid

Hjulmand og co. taber stort skridt



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Ruben Amorim favorit til dette job

Kent Nielsen-udtalelse kom ‘som en overraskelse’

Bekræfter forhandlinger – kun underskrift mangler

City holder liv i mesterskabsdrømmen

Silkeborg IF – FC København

TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’

Osula til storklub for vildt millionbeløb?

Iran kommer med krav før VM

De er tilbage i Superligaen

Norge holder vejret: Må han ikke spille til VM?

Dansker forlod AGF: Nu drømmer han stort i Sverige

Skal væk: ‘Victor Kristiansen upopulær’



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Afsløring: Bor i Danmark – i dialog med stor klub

Steve Cooper slår fast: Ingen er i tvivl