Giver kedelig status på Yann Bisseck

Den italienske avis La Gazetta Dello Sport skriver, at der kan være langt til spilletid for tidligere AGF-stjerne Yann Bisseck



Yann Bisseck har ikke fået meget græs under fødderne, siden han forlod AGF til fordel for Inter Milan i sommer. 

Den bomstærke tysker har blot fået syv minutter på plænen for Simone Inzaghis mandskab, og der er fortsat lange udsigter til spilletid. 

Det skriver den store italienske avis La Gazzetta Dello Sport, der melder, at den tidligere AGF-stjerne må væbne sig med tålmodighed. 

– Problemet er indtil videre, at der er meget konkurrence i Inter: På papiret skulle han være afløseren for Bastoni, men med undtagelse af kampen mod Monza er han blevet “overhalet” af andre løsninger. Inter mangler ikke løsninger bag Bastoni. Indtrykket er, at Bisseck bliver nødt til at være meget tålmodig, skriver den italienske avis. 

Det skorter heller ikke på verdensklasse midtstoppere hos Inter Milan, så Bisseck har da også hænderne fulde. 

Udover omtalte Alessandro Bastoni råder Milano-klubben også over Benjamin Pavard, Stefan de Vrij og Francesco Acerbi. 

Noget tyder da også på, at den tyske ungdomslandsholdsspiller er klar over, at der kan gå noget tid, før han bider sig fast på holdet. 

– Fra de første træningssessioner forstod jeg, at jeg først skulle teste mig selv, og at jeg ikke engang kunne tænke på at spille, jeg skal være tålmodig, fortalte han til Geissblog for nogle dage siden.





LIVE

LIVE: Brøndby melder udsolgt på en time

Rasende Wayne Rooney: Smid ham af holdet!

Afsløring: FCK i dialog med Boldt og Jensen

Munashe Garananga på vej tilbage til FCK

Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!

I dialog med FCK: Her er hans vilde genistreger

Bischoff-comeback? Nu er han fyret

Fortryder FC Barcelona-transfer



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop

Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!

Færdig: Nu er han rejst til København

Roy Keane slagter dansk stjerne



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!

Jakob Poulsen med drømmemelding til AGF-fans

Gift Links chokeret: ‘Jakob kom og tyssede på os’

160 millioner kroner skiller Bayern og Newcastle

Jess Thorup indlagt



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’

Daniel Carvajal færdig i Real Madrid

“Brøndby er skræddersyet til ham”

Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job

Ny stjerne: En guldspiller for AGF

Her er FCK’s modstander i Europa Playoff

Færdig i Brøndby: Det overrasker mig lidt

Rundens hold i Superligaen – 32. runde

I dialog – stor klub vil have denne dansker

Hold nu kæft, hvor er han god!

Sindssygt: Brug ham dog noget mere, Cooper!

Dansk stortalents værdi eksploderer



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Så er det officielt

Jakob Poulsen på blokken i Bundesliga-klub