Giver kedelig status på Yann Bisseck

Den italienske avis La Gazetta Dello Sport skriver, at der kan være langt til spilletid for tidligere AGF-stjerne Yann Bisseck



Yann Bisseck har ikke fået meget græs under fødderne, siden han forlod AGF til fordel for Inter Milan i sommer. 

Den bomstærke tysker har blot fået syv minutter på plænen for Simone Inzaghis mandskab, og der er fortsat lange udsigter til spilletid. 

Det skriver den store italienske avis La Gazzetta Dello Sport, der melder, at den tidligere AGF-stjerne må væbne sig med tålmodighed. 

– Problemet er indtil videre, at der er meget konkurrence i Inter: På papiret skulle han være afløseren for Bastoni, men med undtagelse af kampen mod Monza er han blevet “overhalet” af andre løsninger. Inter mangler ikke løsninger bag Bastoni. Indtrykket er, at Bisseck bliver nødt til at være meget tålmodig, skriver den italienske avis. 

Det skorter heller ikke på verdensklasse midtstoppere hos Inter Milan, så Bisseck har da også hænderne fulde. 

Udover omtalte Alessandro Bastoni råder Milano-klubben også over Benjamin Pavard, Stefan de Vrij og Francesco Acerbi. 

Noget tyder da også på, at den tyske ungdomslandsholdsspiller er klar over, at der kan gå noget tid, før han bider sig fast på holdet. 

– Fra de første træningssessioner forstod jeg, at jeg først skulle teste mig selv, og at jeg ikke engang kunne tænke på at spille, jeg skal være tålmodig, fortalte han til Geissblog for nogle dage siden.





NYHEDER

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Problemer for Nartey og co: Lytter til bud på alle

Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen

Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF

Thomas Frank scorer sommerjob

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Transferfri stjerne i København



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Dansk klub henter Nicolai Larsen

Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn

Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’

Cooper: ‘Har været hårdt ramt’

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Flick med Yamal-kritik: ‘Jeg kan ikke lide det’

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton

Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Peger på dansker: Penge ud ad vinduet

AGF er mestre – her er deres vej i Europa

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!

Stort medie hylder AGF-profil

Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen

Southampton booker plads i oprykningsbrag mod Hull



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’