– Han er ”kongen af tacklinger” i Serie A

Morten Frendrup har virkelig fundet spillelysten i Genoa. De italienske medier udråber ham nu som ”kongen af tacklinger” i Serie A.



I Danmark kender vi ham som central midtbanespiller, men i Italien agerer Morten Frendrup altmuligmand for Genoa i Serie A. Her er han både blevet brugt som venstre back, venstre kant, central midtbane og i en mere tilbagetrukket defensiv midtbane.

Men hvad er hemmeligheden bag at mestre så mange forskellige positioner? Det spurgte Gazetta dello Sport den 22-årige dansker om.

– Som central forsvar skal du være disciplineret og taktisk, og du skal være god til at orientere dig. Som midtbanespiller skal du løbe mere. I begge ender af banen. Som back skal du også løbe meget, men du skal være forpasselig i én-mod-én-situationer og ved indlæg.

Den tidligere Brøndby-spiller har spillet samtlige minutter for Genoa i indeværende sæson i Serie A. Og uanset hvor han spiller på banen, skåner danskeren ikke sig selv. Nej, han tackler igennem i sine nærkampe, og derfor kalder Gazetta dello Sport ham nu for ”kongen af tacklinger” i Serie A.

– Danskeren er indiskutabelt kongen af tacklinger i Serie A, hvis ikke hele Europa.

På trods af den hårdhændede spillestil og de mange tacklinger, står Morten Frendrup kun noteret for to gule kort i denne sæson. Men ifølge danskeren handler det ikke om, hvor hårdt man går ind i tacklingerne, men om hvor klog man er.

– Det er i virkeligheden timingen i tacklingerne, der er afgørende. Man skal forberede sine tacklinger for at sikre sig, at de er rene og følger reglerne. Man bliver nødt til at læse spillet, og koncentrere sig om ikke at begå for mange frispark.

De mange veludførte tacklinger og de gode præstationer har da også kastet interesse af sig. I Genoas kamp mod Roma var der flere scouts fra Premier League til stede på tribunerne, og her skulle én af dem have omtalt ham som ”et perfekt match for ethvert hold i Premier League”.

Men hovedpersonen selv har ikke travlt, selvom han havde hørt om roserne.

– De sagde det godt til mig i omklædningsrummet, men jeg tog det ikke for så meget. Jeg føler mig godt til rette i Serie A og jeg er glad for at være i Genoa.

Morten Frendrup byttede Brøndby ud med Genoa i januar sidste år, hvor han har kontrakt frem til sommeren 2026.





AGF henter Ibrahim Traoré


Dramatisk triumf for Bo Henriksen

Stor interesse for AGF-stjerne: Ingen har råd

Her kan du se FC Midtjylland mod Celtic FC

Udtrykker stor begejstring for Brøndby-målmand

OB ansætter tidligere spiller i chefstilling

– Cooper skyder på Schmedes

Prominente navne på Danmarks U17-landshold

Ud med Kamil Grabara og Christian Eriksen!

Benhård besked til Gift Links: ‘Har ikke niveauet’

FCK-angriber: Parken larmer meget mere

Udtaget til landsholdet – nu meldes han skadet

Hva så Franculino? Bayern München på plads i aften

Verdensstjerne har sendt besked til Billing

Angriber er færdig i Randers FC

Droppet af Riemer: Skal finde sig selv

Kan gå for nul kroner – de vil have Jens Jønsson

FCM nedlægger Celtic og tromler videre i EL

Kan ikke kalde FC København-profil tilbage

United-legende jubler over Patrick Dorgu

Raser over heksejagt: ‘Det er utilstedeligt’

Kommer med klar opfordring til presset Neestrup

Knuste FCK: Her er mediernes dom over Thomas Frank

Superliga-boss: Det er mærkeligt, Cooper!

To trænere færdige i Superliga-klub

Går i kødet på Rasmus Højlund

Det er gået fuldstændig fløjten for Emre Mor

Står han mod Belarus? ‘Noget vi må tænke over’

FCM vinder 5-1 – U19-bomber igen ustyrlig

Delte meldinger om Christian Nørgaard

Tidligere AGF-stjerne fristet af Tottenham-skifte

Så mange mål har Kotarski kostet FCK

Helt vildt! Så meget er Victor Froholdt værd

Mange islændinge kan slet ikke forstå det

OB – Silkeborg IF

Kasper Schmeichel med stor FC Midtjylland-ros

– Har du snakket med din mor?

Landstræner: Meget skidt for Gregoritsch i Brøndby

Holdt hemmeligt for alle: Var helt gal med Pogacar

Ajax fyrer cheftræner John Heitinga

Tidligere Brøndby-flop meldes færdig i sin klub

Et slag fra førstepladsen

Frendrup får italiensk legende som ny cheftræner

Første nogensinde: Dansker får helt unik mulighed

Klubboss overrasket over Eriksens agent

Bundesliga-topklub jagter William Osula

Vil I lave en film med Eriksen? – Nej tak!

‘PC’ skyder tilbage: ‘Det er en opdigtet historie’

Efter nederlag til Hjulmand: Det bedste hold tabte

Seks mål i vild Barcelona-kamp

Hjulmand hentede vigtig sejr mod Mourinho