I Danmark kender vi ham som central midtbanespiller, men i Italien agerer Morten Frendrup altmuligmand for Genoa i Serie A. Her er han både blevet brugt som venstre back, venstre kant, central midtbane og i en mere tilbagetrukket defensiv midtbane.
Men hvad er hemmeligheden bag at mestre så mange forskellige positioner? Det spurgte Gazetta dello Sport den 22-årige dansker om.
– Som central forsvar skal du være disciplineret og taktisk, og du skal være god til at orientere dig. Som midtbanespiller skal du løbe mere. I begge ender af banen. Som back skal du også løbe meget, men du skal være forpasselig i én-mod-én-situationer og ved indlæg.
Den tidligere Brøndby-spiller har spillet samtlige minutter for Genoa i indeværende sæson i Serie A. Og uanset hvor han spiller på banen, skåner danskeren ikke sig selv. Nej, han tackler igennem i sine nærkampe, og derfor kalder Gazetta dello Sport ham nu for ”kongen af tacklinger” i Serie A.
– Danskeren er indiskutabelt kongen af tacklinger i Serie A, hvis ikke hele Europa.
På trods af den hårdhændede spillestil og de mange tacklinger, står Morten Frendrup kun noteret for to gule kort i denne sæson. Men ifølge danskeren handler det ikke om, hvor hårdt man går ind i tacklingerne, men om hvor klog man er.
– Det er i virkeligheden timingen i tacklingerne, der er afgørende. Man skal forberede sine tacklinger for at sikre sig, at de er rene og følger reglerne. Man bliver nødt til at læse spillet, og koncentrere sig om ikke at begå for mange frispark.
De mange veludførte tacklinger og de gode præstationer har da også kastet interesse af sig. I Genoas kamp mod Roma var der flere scouts fra Premier League til stede på tribunerne, og her skulle én af dem have omtalt ham som ”et perfekt match for ethvert hold i Premier League”.
Men hovedpersonen selv har ikke travlt, selvom han havde hørt om roserne.
– De sagde det godt til mig i omklædningsrummet, men jeg tog det ikke for så meget. Jeg føler mig godt til rette i Serie A og jeg er glad for at være i Genoa.
Morten Frendrup byttede Brøndby ud med Genoa i januar sidste år, hvor han har kontrakt frem til sommeren 2026.
LIVE
LIVE: Man. Utd.-stjerne misser VM
NYHEDER
Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt
KOMMENTAR
Øv, Fredericia: Spillerne fortjener jeres stemmer!
MEDIE
To storklubber bejler til Morten Hjulmand
EKSKLUSIVT
Vildt syn mødte AGF kl. 01.45: ‘Helt sindssygt!’
NYHEDER
Sker det for FCK? ‘Latterligt at sige igen!’
STORT INTERVIEW
Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
MEDIE
OB-åbenbaring tæt på stort salg til Bundesligaen
TOPNYHED Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa
NYHEDER
De overvejer Christian Eriksen
NYHEDER
Markus Solbakken har fået konstateret sklerose
NYHEDER
Stjerner gav klar besked til Eriksen
MEDIE
Han er førende til at erstatte Hjulmand
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
KARAKTERER
Er han virkelig fremtidens mand, FC København?
KOMMENTAR
Sindssygt Simsir: Og nu skal du til udlandet!
NYHEDER
Kylian Mbappé: Jeg er trænerens fjerdevalg
NYHEDER
Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!
NYHEDER
Svensson vrisser: ‘Synes du FCM skaber nok?’
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
NYHEDER
De er favoritter til at hente Kasper Høgh
FCM-profil tordner: ‘En skandale’
Raser: Det er latterligt!
Her kan du se FC København mod FC Midtjylland
KARAKTERER
Er du gal en spiller – han koster over 100 mio.!
Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu
NYHEDER
Nederlag koster dyrt: FC København nedjusterer
EKSKLUSIVT
– Hvordan tænker man at Chilufya skal lave målene?
NYHEDER
– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen
MEDIE
Vildt prisskilt! PL-trio jagter Superliga-stjerne
TOPNYHED
Se tallene: Så vild en sæson har Simsir haft
LIGE NU
Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
TIPSBLADET SPECIAL
FC Midtjylland-stjerne er Forårets Profil
NYHEDER