– Han er ”kongen af tacklinger” i Serie A

Morten Frendrup har virkelig fundet spillelysten i Genoa. De italienske medier udråber ham nu som ”kongen af tacklinger” i Serie A.



I Danmark kender vi ham som central midtbanespiller, men i Italien agerer Morten Frendrup altmuligmand for Genoa i Serie A. Her er han både blevet brugt som venstre back, venstre kant, central midtbane og i en mere tilbagetrukket defensiv midtbane.

Men hvad er hemmeligheden bag at mestre så mange forskellige positioner? Det spurgte Gazetta dello Sport den 22-årige dansker om.

– Som central forsvar skal du være disciplineret og taktisk, og du skal være god til at orientere dig. Som midtbanespiller skal du løbe mere. I begge ender af banen. Som back skal du også løbe meget, men du skal være forpasselig i én-mod-én-situationer og ved indlæg.

Den tidligere Brøndby-spiller har spillet samtlige minutter for Genoa i indeværende sæson i Serie A. Og uanset hvor han spiller på banen, skåner danskeren ikke sig selv. Nej, han tackler igennem i sine nærkampe, og derfor kalder Gazetta dello Sport ham nu for ”kongen af tacklinger” i Serie A.

– Danskeren er indiskutabelt kongen af tacklinger i Serie A, hvis ikke hele Europa.

På trods af den hårdhændede spillestil og de mange tacklinger, står Morten Frendrup kun noteret for to gule kort i denne sæson. Men ifølge danskeren handler det ikke om, hvor hårdt man går ind i tacklingerne, men om hvor klog man er.

– Det er i virkeligheden timingen i tacklingerne, der er afgørende. Man skal forberede sine tacklinger for at sikre sig, at de er rene og følger reglerne. Man bliver nødt til at læse spillet, og koncentrere sig om ikke at begå for mange frispark.

De mange veludførte tacklinger og de gode præstationer har da også kastet interesse af sig. I Genoas kamp mod Roma var der flere scouts fra Premier League til stede på tribunerne, og her skulle én af dem have omtalt ham som ”et perfekt match for ethvert hold i Premier League”.

Men hovedpersonen selv har ikke travlt, selvom han havde hørt om roserne.

– De sagde det godt til mig i omklædningsrummet, men jeg tog det ikke for så meget. Jeg føler mig godt til rette i Serie A og jeg er glad for at være i Genoa.

Morten Frendrup byttede Brøndby ud med Genoa i januar sidste år, hvor han har kontrakt frem til sommeren 2026.





INTERVIEW

Topscorer kritiserer Silkeborg

‘Han skulle nok have holdt sin kæft’

Hylder ny stjerne: ‘Han er a pain in the ass’

De vil have Martin Braithwaite

Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub

Godt nyt for Brøndby – stjerne overrasker

Reagerer på dansk stjernes skifte: Held og lykke!



TRANSFER

Forbløffet over transfer: ‘Det er sindssygt’

Superliga-stjerne: ‘Var i dialog med Brøndby’

Drama i Real Madrid: Rasende over nægtet transfer

Må undvære profil til AGF-brag: Kan påvirke holdet

7 år i udlandet – vender hjem til Danmark

Albert Grønbæk: ‘Vanvid!’



EKSKLUSIVT

Riddersholm: ‘Tæt på et meget, meget stort job’

FCMs store hæmsko: ‘Måske havde Carrizo valgt FCK’

José Mourinho på charmeoffensiv i dansk klub

Foto fra lufthavn – angriber på vej til Danmark

Tøffe om Brøndbys vilde vinter: ‘Ragnarok’

Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser

Brøndby IF – Randers FC

Spændende OB-nyhed



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’

FC Midtjylland – FC København

Bekræfter: Godt nyt for FC København

Medier fælder hård dom

AGF – OB

Afsløring: Kasper Junker skifter til mesterklub

FC Nordsjælland – Sønderjyske

Ikke imponeret over FCK’s nye spiller

Man Utd-stjerne jubler over Maher Carrizos skifte

Silkeborg IF – Viborg FF

På vej væk? Her er prisen på rasende Ronaldo

Røven i klaskehøjde: De vinder Superligaen

Scoop: Her er prisen på Jacob Rasmussen

Her er Hjulmands hold blandt verdens bedste

Brøndby og Genoa prøvede – glippede på målstregen

‘De går amok!’

Kæmpe scoop: Hylder Nordjyllands Thomas Delaney

Afsløring: Ishøj IF henter Brøndby-spiller

Hjulmand i sommerskifte? Her er prisen

Ramt af pointstraf

Helt vildt: ‘Havde tinnitus i to timer efter’

Derfor vender Rezan Corlu hjem til Danmark

Afsløring: Peter Langhoff på plads i Djurgården

‘Et puslespil’: Derfor gik FCK med lejeaftaler

Gudinde og Gammel Dame i stillingskrig

Hylder Nartey efter magisk debut

Wolfsburg afviser rygter om PC-exit

– Det giver absolut ingen mening!

Afsløring: Strømsgodset køber Sebastian Pingel

‘De er tilbage’

De 10 dyreste transfers i Superligaen i januar

Mads P. styrtet – kørt på hospitalet