Simon Kjær har i det seneste års tid været væsentligt mere skadet end klar, men det har på det seneste været godt for den danske landsholdsanfører. I de fire seneste kampe, som han har spillet for Milan er der kun blevet scoret én gang på dem.
Det er ifølge klubbens cheftræner Stefano Pioli slet ikke en tilfældighed. Det fortæller han ifølge fanmediet MilanNews til klubbens pressemøde forud for søndagens kamp mod Fiorentina.
– Når tallene er så klare, så er det aldrig et tilfælde. Simon er en leder. Det er et meget vigtigt aspekt, at han taler så godt på banen, siger træneren og fortsætter:
– Han ved, hvordan han får sine holdkammerater ind på de rette positioner. Han er han en spiller, som giver også rigtig meget på de aspekter, lyder det fra Stefano Pioli.
Simon Kjær havde selv været ude med en bekymring om Milan, og det er noget, som cheftræneren er enig med ham i efter deres 0-0-kamp mod Cremonense.
– Det mentale aspekt gør en forskel. Men det gør det teknisk-taktiske også. Jeg tror, at mit hold har nok viden til at forstå hver eneste område, som kan forbedres. Vi fik timingen helt skæv mod Cremonense. Når man spiller så tit, så er der ikke tid til at forberede for særlige situationer, men man skal have evnen til at forstå de øjeblikke, siger Milan-træneren.
Simon Kjær er sammen med Andreas Christensen, Joachim Andersen og Victor Nelsson udtaget som midterforsvarere i Kasper Hjulmands danske VM-trup.
Der er desuden plads til yderligere spillere i truppen, der skal til Qatar. Læs mere om, hvem det kan blive her.
LIVE
TransferLIVE: AaB henter tidligere Inter-talent
EKSKLUSIVT
Otte år i Danmark: ‘Går ikke efter pengene mere’
INTERVIEW
FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København nærmer sig køb af Sørensen
INTERVIEW
Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’
TRANSFER
OB henter forsvarstalent i Brøndby
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
‘Rødt kort er svært at vurdere’
MEDIE
Kasper Høgh jagtes af storklub – spår spotpris
AVIS
Roony Bardghji og Barcelona er uenige
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Jeg tror, at de skuffer fælt’
NYHEDER
‘Der er ikke styr på noget som helst i FCK’
INTERVIEW
På blokken i Brøndby – drømmer om udlandet
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
INTERVIEW
Ny FCK-juvel? ‘Han excellerer på de områder’
NYHEDER
Beijmo med kontant AGF-udmelding
MEDIE
De har genoptaget dialogen med Mathias Jensen
TOPNYHED
Uventet dansk mester? ‘Kan løbe med det hele’
INTERVIEW
Superliga-træner måtte give meget svær besked
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
AGF får drømmelodtrækning i Champions League
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold
AVIS
FC København interesseret i Jonas Kersken
Superliga-LIVE: FCM-chok – stjerne slemt skadet
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK trækker sig efter afviste bud
MEDIE
Bundesliga-klub enig med dansker
TOPNYHED
Udeladt – kan slet ikke spille
TRANSFER
‘De har haft det værste transfervindue’
AVIS
Vil til Premier League – United foran Arsenal
OPTAKT
Randers FC – Silkeborg IF
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TOPNYHED
Dansk duo trækker overskrifter i Italien
TOPNYHED
Slagter FCK: ‘Ringere end nogensinde’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – Junker i Superliga-skifte
INTERVIEW