Simon Kjær har i det seneste års tid været væsentligt mere skadet end klar, men det har på det seneste været godt for den danske landsholdsanfører. I de fire seneste kampe, som han har spillet for Milan er der kun blevet scoret én gang på dem.
Det er ifølge klubbens cheftræner Stefano Pioli slet ikke en tilfældighed. Det fortæller han ifølge fanmediet MilanNews til klubbens pressemøde forud for søndagens kamp mod Fiorentina.
– Når tallene er så klare, så er det aldrig et tilfælde. Simon er en leder. Det er et meget vigtigt aspekt, at han taler så godt på banen, siger træneren og fortsætter:
– Han ved, hvordan han får sine holdkammerater ind på de rette positioner. Han er han en spiller, som giver også rigtig meget på de aspekter, lyder det fra Stefano Pioli.
Simon Kjær havde selv været ude med en bekymring om Milan, og det er noget, som cheftræneren er enig med ham i efter deres 0-0-kamp mod Cremonense.
– Det mentale aspekt gør en forskel. Men det gør det teknisk-taktiske også. Jeg tror, at mit hold har nok viden til at forstå hver eneste område, som kan forbedres. Vi fik timingen helt skæv mod Cremonense. Når man spiller så tit, så er der ikke tid til at forberede for særlige situationer, men man skal have evnen til at forstå de øjeblikke, siger Milan-træneren.
Simon Kjær er sammen med Andreas Christensen, Joachim Andersen og Victor Nelsson udtaget som midterforsvarere i Kasper Hjulmands danske VM-trup.
Der er desuden plads til yderligere spillere i truppen, der skal til Qatar. Læs mere om, hvem det kan blive her.
LIVE
LIVE: Man. Utd.-stjerne misser VM
MEDIE
Hele Europa holder vejret: Vil Real Madrid sælge?
NYHEDER
Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt
KOMMENTAR
Øv, Fredericia: Spillerne fortjener jeres stemmer!
NYHEDER
Gravesen slagter FCK: ‘En klub i kaos’
EKSKLUSIVT
Vildt syn mødte AGF kl. 01.45: ‘Helt sindssygt!’
EKSKLUSIVT
FCM-boss ekstremt stolt: Verdens bedste eksempel
MEDIE
To storklubber bejler til Morten Hjulmand
TOPNYHED Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa
NYHEDER
Sker det for FCK? ‘Latterligt at sige igen!’
STORT INTERVIEW
Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
NYHEDER
Stjerner gav klar besked til Eriksen
NYHEDER
Markus Solbakken har fået konstateret sklerose
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
MEDIE
Han er førende til at erstatte Hjulmand
KARAKTERER
Er han virkelig fremtidens mand, FC København?
TRANSFER
FC Nordsjælland køber offensiv profil
NYHEDER
Kylian Mbappé: Jeg er trænerens fjerdevalg
NYHEDER
De overvejer Christian Eriksen
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
NYHEDER
Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!
MEDIE
OB-åbenbaring tæt på stort salg til Bundesligaen
NYHEDER
De er favoritter til at hente Kasper Høgh
KARAKTERER
Er du gal en spiller – han koster over 100 mio.!
KOMMENTAR
Sindssygt Simsir: Og nu skal du til udlandet!
NYHEDER
– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen
NYHEDER
Svensson vrisser: ‘Synes du FCM skaber nok?’
LIGE NU
Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring
EKSKLUSIVT
– Hvordan tænker man at Chilufya skal lave målene?
TIPSBLADET SPECIAL
FC Midtjylland-stjerne er Forårets Profil
MEDIE
Vildt prisskilt! PL-trio jagter Superliga-stjerne
FCM-profil tordner: ‘En skandale’
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
TOPNYHED