Helt vild med Kjær: De tal er ikke en tilfældighed

Der bliver næsten aldrig scoret mod Milan, når Simon Kjær spiller.



Simon Kjær har i det seneste års tid været væsentligt mere skadet end klar, men det har på det seneste været godt for den danske landsholdsanfører. I de fire seneste kampe, som han har spillet for Milan er der kun blevet scoret én gang på dem.

Det er ifølge klubbens cheftræner Stefano Pioli slet ikke en tilfældighed. Det fortæller han ifølge fanmediet MilanNews til klubbens pressemøde forud for søndagens kamp mod Fiorentina.

– Når tallene er så klare, så er det aldrig et tilfælde. Simon er en leder. Det er et meget vigtigt aspekt, at han taler så godt på banen, siger træneren og fortsætter:

– Han ved, hvordan han får sine holdkammerater ind på de rette positioner. Han er han en spiller, som giver også rigtig meget på de aspekter, lyder det fra Stefano Pioli.

Simon Kjær havde selv været ude med en bekymring om Milan, og det er noget, som cheftræneren er enig med ham i efter deres 0-0-kamp mod Cremonense.

– Det mentale aspekt gør en forskel. Men det gør det teknisk-taktiske også. Jeg tror, at mit hold har nok viden til at forstå hver eneste område, som kan forbedres. Vi fik timingen helt skæv mod Cremonense. Når man spiller så tit, så er der ikke tid til at forberede for særlige situationer, men man skal have evnen til at forstå de øjeblikke, siger Milan-træneren.

Simon Kjær er sammen med Andreas Christensen, Joachim Andersen og Victor Nelsson udtaget som midterforsvarere i Kasper Hjulmands danske VM-trup.

Der er desuden plads til yderligere spillere i truppen, der skal til Qatar. Læs mere om, hvem det kan blive her.







LIVE

LIVE: SL-profil åbner op for muligt skifte

Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!

Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!

Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup

AGF køber dansk profil

KEP: ‘Tror FCK taber den kamp’

Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Laudrup og Elkjær: ‘Dér så det sort ud!’

Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’

Dommerekspert i kovending: Skal give rødt kort

Bayern – PSG

Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag

Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’

Blev svinet til af Mourinho: ‘You f…… bastard’

Afsløring: Færdig i Silkeborg

Man Utd lurede – nu skal han til Superligaen



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris

Afsløring: DBU-boss stopper

Millionregn over ‘PC’

Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne

Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen

Færdig i Brøndby – nu er de i dialog

Arsenal er i Champions League-finalen

Gave til Poulsen – det kostede et mesterskab!

Markant transfermelding: ‘Det har Ove P. lovet’

‘Kan ikke se en træner, der er en bedre mulighed’

Kompany ‘forsøger at finde de rette ord’

Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Frygteligt nyt for Yuito Suzuki

Tv-vært stopper på Viaplay