Simon Kjær har i det seneste års tid været væsentligt mere skadet end klar, men det har på det seneste været godt for den danske landsholdsanfører. I de fire seneste kampe, som han har spillet for Milan er der kun blevet scoret én gang på dem.
Det er ifølge klubbens cheftræner Stefano Pioli slet ikke en tilfældighed. Det fortæller han ifølge fanmediet MilanNews til klubbens pressemøde forud for søndagens kamp mod Fiorentina.
– Når tallene er så klare, så er det aldrig et tilfælde. Simon er en leder. Det er et meget vigtigt aspekt, at han taler så godt på banen, siger træneren og fortsætter:
– Han ved, hvordan han får sine holdkammerater ind på de rette positioner. Han er han en spiller, som giver også rigtig meget på de aspekter, lyder det fra Stefano Pioli.
Simon Kjær havde selv været ude med en bekymring om Milan, og det er noget, som cheftræneren er enig med ham i efter deres 0-0-kamp mod Cremonense.
– Det mentale aspekt gør en forskel. Men det gør det teknisk-taktiske også. Jeg tror, at mit hold har nok viden til at forstå hver eneste område, som kan forbedres. Vi fik timingen helt skæv mod Cremonense. Når man spiller så tit, så er der ikke tid til at forberede for særlige situationer, men man skal have evnen til at forstå de øjeblikke, siger Milan-træneren.
Simon Kjær er sammen med Andreas Christensen, Joachim Andersen og Victor Nelsson udtaget som midterforsvarere i Kasper Hjulmands danske VM-trup.
Der er desuden plads til yderligere spillere i truppen, der skal til Qatar. Læs mere om, hvem det kan blive her.
LIVE
VM-LIVE: Kæmpe kaos i kulissen!
NYHEDER
VM-landstræner udtrykker bekymring for fodbolden
MEDIE
I dialog med Steve Cooper
TRANSFER
Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn
TRANSFER
Marcondes afviser tilbud, men…
EKSKLUSIVT
Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’
TRANSFER
FC Midtjylland sælger midtbanespiller
NYHEDER
Jens Stage-skifte i fare
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
EKSKLUSIVT
Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’
EKSKLUSIVT
Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg
EKSKLUSIVT
Alexander Lind i kæmpe hyldest
NYHEDER
– Han besidder de kvaliteter, vi har brug for
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag
TRANSFER
Interessant melding om VM-profil
‘Så bliver min sommer ikke, som jeg ønsker den’
NYHEDER
Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning
MEDIE
Enighed – dansk stortransfer tæt på
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
Tordner mod VM-træner
OPTAKT
Holland – Sverige
EKSKLUSIVT
Superliga-boss med spændende transfermelding
MEDIE
Overvejer stor ændring for Patrick Dorgu
Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen
NYHEDER
Dame N’Doye scorer nyt job
MEDIE
FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen
MEDIE
Superliga-klub i dialog om FCK-spiller
NYHEDER
Poulsen er Årets Træner – her er top 3
NYHEDER
Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer
NYHEDER
Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner
OPTAKT
Tyskland – Elfenbenskysten
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TRANSFER
Arsenal jagter Spurs-talent – den nye Campbell?
TOPNYHED