Opdateret med seneste nyt i forhold til kampe fra boblerne samt citater fra Hjulmand.
21 mand er udtaget til VM for Danmark, men da Kasper Hjulmand må tage 26 spillere med alt i alt, er der altså fortsat fem, der mangler at blive udtaget.
Sikkert er det, at en af de fem er en målmand, for Danmark skal tage mindst tre keepere med til VM, og indtil videre er der kun to, der er udtaget.
Tipsbladet ser her nærmere på, hvordan VM-favoritterne står, hvad status er, og hvad der er værd at holde øje med.
MÅLMAND:
Udtaget: Kasper Schmeichel (OGC Nice) og Oliver Christensen (Hertha Berlin)
Tipsbladets bud på, hvem der udtages: Jonas Lössl (FC Midtjylland)
Frederik Rønnow er ham, Kasper Hjulmand vil have med. Og meldingen er, at der er en lille chance for, at han bliver klar. Men altså… Hjulmand vil ganske givet være sikker på, at Rønnow er klar, inden han udtager ham. En muskelskade kan være problematisk, hvis den ikke får den nødvendige ro.
Det bliver formentlig afgjort søndag af, hvordan Rønnow har det. Bliver han ikke klar, er det Lössl, der er favorit, da FCM-keeperen har rutinen og kender setuppet, og Kasper Schmeichels ønsker i teamet.
Mads Hermansen er en dark horse.
FORSVAR:
Udtaget: Daniel Wass (Brøndby IF), Rasmus Nissen Kristensen (Leeds United), Jens Stryger Larsen (Trabzonspor), Joakim Mæhle (Atalanta), Simon Kjær (AC Milan), Andreas Christensen (FC Barcelona), Joachim Andersen (Crystal Palace), Victor Nelsson (Galatasaray)
Tipsbladets bud på, hvem der udtages: Alexander Bah (Benfica), Mathias "Zanka" Jørgensen (Brentford)
Hjulmand vil ikke med sikkerhed sige, at han vil have fem stoppere med til VM, og det kan betyde, at han ser Christian Nørgaard som en stopper i et tre-back-system. Det giver god mening, og Jens Stryger Larsen har også tidligere spillet lidt i midterforsvaret for Udinese, når den italienske klub har spillet med tre stoppere. Spørgsmålet er bare, hvor klar Christian Nørgaard er. Han spillede 45 minutter i midtugens pokalkamp og ventes at komme i kamp igen mod Manchester City lørdag.
Vælger Hjulmand at gå med fire centerbacks, får hverken "Zanka" eller Jannik Vestergaard en billet. Så kan det i stedet ende med at blive den dygtige back Alexander Bah, der kommer med, hvilket også betyder, at Daniel Wass kan ses lidt mere som midtbanespiller også. Bah er en spiller, som landstrænerteamet elsker.
Jannik Vestergaard fik meget få minutter for Leicester City i en kamp mod en meget lavere rangeret modstander. Er det nok til at komme med? Hvis ja, står han nok foran "Zanka", hvis der kommer fem centerbacks med, ellers er billetten formentlig "Zankas".
Vi tror, der er en mulighed for, at både Bah og "Zanka" udtages.
MIDTBANE:
Udtaget: Pierre Emile Højbjerg (Tottenham), Thomas Delaney (Sevilla), Christian Eriksen (Manchester United), Mathias Jensen (Brentford)
Tipsbladets bud på, hvem der udtages: Christian Nørgaard (Brentford)
Var han 100 procent fit, var han stensikkert blevet udtaget mandag aften. Men den kommende kamp mod City vil afgøre, hvor klar Christian Nørgaard er. Er han det, efterudtages han, og så er det muligt, at Casper Nielsen, Philip Billing og Morten Hjulmand går glip af VM. Men det afhænger også af, hvordan kabalen lægges i forhold til antallet af midtbanespillere. Wass kan også spille på midtbanen, og man kan også skubbe "AC" op i kampe.
"Nør" spillede 45 minutter i pokalen i midtugen og skal nu vise, at der er lidt flere minutter i ham.
ANGREB:
Udtaget: Andreas Cornelius (FC København), Kasper Dolberg (Sevilla), Jonas Wind (Wolfsburg), Andreas Skov Olsen (Club Brugge), Mikkel Damsgaard (Brentford), Martin Braithwaite (Espanyol), Jesper Lindstrøm (Eintracht Frankfurt)
Tipsbladets bud på, hvem der udtages: Yussuf Poulsen (RB Leipzig)
Han får indhop, efter han er kommet retur fra en ny muskelskade. Dem har der desværre været nogle af i år. Poulsen er stensikker, hvis han vurderes at være klar, da han er en presspiller i særklasse.
Kommer han ikke med, er det muligt, at Kasper Hjulmand udtager en kantspiller i stil med Mohamed Daramy, men det nok mere sandsynligt, at han vil kigge mod en angriber i form som Marcus Ingvartsen. En tredje mulighed er Robert Skov, der dækker en del pladser og kan gardere på begge backs. Men hvis man udtager Alexander Bah, går det nok ud over Skov.
Det er også muligt, at Hjulmand tager både Poulsen og Ingvartsen med, men så går det ud over den femte centerback.
LIVE
LIVE: Viborg-hærværk på FCM-anlæg
EKSKLUSIVT
Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn
NYHEDER
Danskershow spoleret efter 14 minutters overtid
AVIS
Færdig i Real Madrid
NYHEDER
Nu åbner Dorgu op: ‘Det ramte mig, da…’
OPTAKT
AGF – Sønderjyske
EKSKLUSIVT
Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
NYHEDER
Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne
Kæmpe succes for Albert Grønbæk
EKSPERT
Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’
MEDIE
Storklub i dialog med Mohamed Salah
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam: Det er simpelthen forfærdeligt
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
OPTAKT
FC Fredericia – FC København
10. gang i træk
Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort
AVIS
Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’
EKSPERT
Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
AVIS
Gerard Pique helt amok – voldsom straf lurer
Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’
MEDIE
Enorm interesse – millionregn over FCK?
EKSKLUSIVT
Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’
NYHEDER
FCM-boss om stjerne: Klar til Premier League
OPTAKT
OB – Silkeborg IF
TOPNYHED
Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind
NYHEDER
Dårligt nyt – Schmeichel melder ud
OPTAKT
Randers FC – Vejle Boldklub
OPTAKT
Manchester United – Liverpool
NYHEDER
Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’
NYHEDER
Superliga-komet overgår flere monstersalg
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
MEDIE
Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr
MEDIE