Opdateret med seneste nyt i forhold til kampe fra boblerne samt citater fra Hjulmand.
21 mand er udtaget til VM for Danmark, men da Kasper Hjulmand må tage 26 spillere med alt i alt, er der altså fortsat fem, der mangler at blive udtaget.
Sikkert er det, at en af de fem er en målmand, for Danmark skal tage mindst tre keepere med til VM, og indtil videre er der kun to, der er udtaget.
Tipsbladet ser her nærmere på, hvordan VM-favoritterne står, hvad status er, og hvad der er værd at holde øje med.
MÅLMAND:
Udtaget: Kasper Schmeichel (OGC Nice) og Oliver Christensen (Hertha Berlin)
Tipsbladets bud på, hvem der udtages: Jonas Lössl (FC Midtjylland)
Frederik Rønnow er ham, Kasper Hjulmand vil have med. Og meldingen er, at der er en lille chance for, at han bliver klar. Men altså… Hjulmand vil ganske givet være sikker på, at Rønnow er klar, inden han udtager ham. En muskelskade kan være problematisk, hvis den ikke får den nødvendige ro.
Det bliver formentlig afgjort søndag af, hvordan Rønnow har det. Bliver han ikke klar, er det Lössl, der er favorit, da FCM-keeperen har rutinen og kender setuppet, og Kasper Schmeichels ønsker i teamet.
Mads Hermansen er en dark horse.
FORSVAR:
Udtaget: Daniel Wass (Brøndby IF), Rasmus Nissen Kristensen (Leeds United), Jens Stryger Larsen (Trabzonspor), Joakim Mæhle (Atalanta), Simon Kjær (AC Milan), Andreas Christensen (FC Barcelona), Joachim Andersen (Crystal Palace), Victor Nelsson (Galatasaray)
Tipsbladets bud på, hvem der udtages: Alexander Bah (Benfica), Mathias "Zanka" Jørgensen (Brentford)
Hjulmand vil ikke med sikkerhed sige, at han vil have fem stoppere med til VM, og det kan betyde, at han ser Christian Nørgaard som en stopper i et tre-back-system. Det giver god mening, og Jens Stryger Larsen har også tidligere spillet lidt i midterforsvaret for Udinese, når den italienske klub har spillet med tre stoppere. Spørgsmålet er bare, hvor klar Christian Nørgaard er. Han spillede 45 minutter i midtugens pokalkamp og ventes at komme i kamp igen mod Manchester City lørdag.
Vælger Hjulmand at gå med fire centerbacks, får hverken "Zanka" eller Jannik Vestergaard en billet. Så kan det i stedet ende med at blive den dygtige back Alexander Bah, der kommer med, hvilket også betyder, at Daniel Wass kan ses lidt mere som midtbanespiller også. Bah er en spiller, som landstrænerteamet elsker.
Jannik Vestergaard fik meget få minutter for Leicester City i en kamp mod en meget lavere rangeret modstander. Er det nok til at komme med? Hvis ja, står han nok foran "Zanka", hvis der kommer fem centerbacks med, ellers er billetten formentlig "Zankas".
Vi tror, der er en mulighed for, at både Bah og "Zanka" udtages.
MIDTBANE:
Udtaget: Pierre Emile Højbjerg (Tottenham), Thomas Delaney (Sevilla), Christian Eriksen (Manchester United), Mathias Jensen (Brentford)
Tipsbladets bud på, hvem der udtages: Christian Nørgaard (Brentford)
Var han 100 procent fit, var han stensikkert blevet udtaget mandag aften. Men den kommende kamp mod City vil afgøre, hvor klar Christian Nørgaard er. Er han det, efterudtages han, og så er det muligt, at Casper Nielsen, Philip Billing og Morten Hjulmand går glip af VM. Men det afhænger også af, hvordan kabalen lægges i forhold til antallet af midtbanespillere. Wass kan også spille på midtbanen, og man kan også skubbe "AC" op i kampe.
"Nør" spillede 45 minutter i pokalen i midtugen og skal nu vise, at der er lidt flere minutter i ham.
ANGREB:
Udtaget: Andreas Cornelius (FC København), Kasper Dolberg (Sevilla), Jonas Wind (Wolfsburg), Andreas Skov Olsen (Club Brugge), Mikkel Damsgaard (Brentford), Martin Braithwaite (Espanyol), Jesper Lindstrøm (Eintracht Frankfurt)
Tipsbladets bud på, hvem der udtages: Yussuf Poulsen (RB Leipzig)
Han får indhop, efter han er kommet retur fra en ny muskelskade. Dem har der desværre været nogle af i år. Poulsen er stensikker, hvis han vurderes at være klar, da han er en presspiller i særklasse.
Kommer han ikke med, er det muligt, at Kasper Hjulmand udtager en kantspiller i stil med Mohamed Daramy, men det nok mere sandsynligt, at han vil kigge mod en angriber i form som Marcus Ingvartsen. En tredje mulighed er Robert Skov, der dækker en del pladser og kan gardere på begge backs. Men hvis man udtager Alexander Bah, går det nok ud over Skov.
Det er også muligt, at Hjulmand tager både Poulsen og Ingvartsen med, men så går det ud over den femte centerback.

Bringer Thomas Thomasberg i spil til nyt job

OB – FC Fredericia

Brøndby-legendes søn skifter til mesterklub

I batalje – Philip Billing voldsomt utilfreds

Afsløring: Andreas Bruus skifter til AC Horsens

Andreas Christensen afviste Danmark

River kontrakten over – stor stjerne arresteret

Vild udtalelse blusser op i Italien

Frank fortryder: ‘Jeg tog den forkerte beslutning’

Medierne fælder dom over Frank – én stor bekymring

Conte hylder Højlund: – Nu er det op til mig

Forundret Laudrup: ‘Det bliver vi aldrig enige om’

Leverkusen-stjerne hyldede Frank på pressemøde

Holdkammerat måber over Eriksen: ‘Det er brutalt’

Højlund-ekstase: ‘Bliver top fem-spiller i Europa’

Neestrup: Derfor er Sarapata på U19-holdet

Kæmpestjerne fremhæver dansker

Dansk stjerne tog svær beslutning: ‘Ikke min drøm’

– En stor beslutning

Voldsom frustration efter vanvidskamp

Undren i Ajax: ‘Han er usympatisk!’

Michael Laudrup meget overrasket over stjerneexit

Chikaneret i 90 minutter

Hylder kæmpe Brøndby-transfer – FCK ville have ham

Christian Eriksen afviste Champions League-klub

Holdt på stor hemmelighed

Brøndby-boss udpeger sit største træneridol

Steve Cooper-kending tager til Brøndby IF

Sneijder: – Det kan blive meget akavet

Supercomputer: Her ender FCK i Champions League

Stort chok for Hjulmand inden FCK-brag

Hylder dansk debutant

Færdig i Ajax – ville ikke have Kasper Dolberg

Ny på landsholdet: Dansk stjerne blev overrasket

Chok: Axelsen taber efter stort kollaps

‘Supermand’ – Bliver han snart Ståles stjerne?

Laudrup: – Det kan godt blive svært, FCK

Højlund & Napoli kan overraske i Manchester

Neestrup: ‘Ja, for satan – på med klaphatten’

Bodø/Glimt sikrer sent Champions League-point

Kæmpe ros – Thomas Delaney fremhæver reserve

Hjulmand teaser: ‘Bliver stort for dansk fodbold’

FC Midtjylland videre i pokalturneringen

Hjulmand dybt imponeret af FCK – især af én ting

Superliga-klub henter Kristian Pedersen

Lettet FCK-træner: ‘De kampe er et helvede’

Jacob Neestrup: ‘Vi har et professionelt forhold’

FCK må undvære offensiv profil mod Leverkusen

Per Frandsen præsenteret i norsk klub

– Højlund er en 10 år yngre Lukaku

Skidt nyt for Real Madrid

Elkjær jubler over Frank

Prøvede at lokke Eriksen

‘I mine øjne er han FC Københavns bedste spiller’
