Hylder Kjær og Zlatan: Har sat en retning for alle

Simon Kjær er nu blevet hyldet af Milan-direktør Ivan Gazidis, der også fremhæver Zlatan Ibrahimovic efter Milans første mesterskab i 11 år.



Simon Kjær var i syvende himmel søndag, hvor landsholdskaptajnen omtalte Serie A-triumfen med Milan ‘det absolut største i karrieren’

Og i forbindelse med guldfesten er den 33-årige dansker også blevet hyldet af Milan-direktør Ivan Gazidis, der har valgt at fremhæve Simon Kjær og Zlatan Ibrahimovic, selvom førstnævnte på grund af en knæskade ikke har spillet siden december.

– De har været meget vigtige. Vi har en ung gruppe med stærk karakter, men når man tilføjer mennesker som dem – ikke bare spillere, men mennesker som dem – med deres lederkvaliteter, sætter det en retning for hele gruppen. Og gruppen har så gjort et fantastisk stykke arbejde ved at følge Zlatan og Simon. Det, de har givet gruppen, har gruppen givet tilbage til dem. Så jeg er meget glad på Simons og Ibras vegne, for det er en stor gave til dem begge, siger Ivan Gazidis således til TV 2 Sport

Simon Kjær nåede i denne sæson blot at spille 11 kampe i Serie A, efter at danskeren i december blev alvorligt skadet. Den danske forsvarsspiller er dog ved at være klar igen, for efter 3-0-sejren over Sassuolo afslørede Kjær således overfor TV 2 Sport, at han kunne være kommet i kamp, hvis Milan havde været ramt af skader eller karantæner i den altafgørende kamp.





LIVE

LIVE: Brøndby har to profiler tilbage

Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

Supercomputer: De vinder Superligaen 

FC København – OB

Vil have dansk stjerne til Brøndby

Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’

Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er

‘Du er en anelse for hurtigt ude med de ben der’

Måbende Chelsea-træner kritiserer sine spillere

Afslører samtale med Roony Bardghji



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Mulig Kasper Schmeichel-kovending

Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’

FC Midtjylland-spiller stukket ned

Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM

Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Stjernetræner spøger i Real Madrid

Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland

Stage-salg til sommer? Her er Werders svar

Chelseas Champions League-håb ligger i ruiner

Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’

Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur

Gravesen dødsdømmer Superliga-klub

Ekspert: Brøndby kan tjene kassen på ham!

Offentliggøres i dag

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Mareridt en realitet: Leicester rykker ned

Vanvittig debut! Horsens smadrer Esbjerg



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’

Premier League-klub præsenterer ny cheftræner