Hylder Kjær og Zlatan: Har sat en retning for alle

Simon Kjær er nu blevet hyldet af Milan-direktør Ivan Gazidis, der også fremhæver Zlatan Ibrahimovic efter Milans første mesterskab i 11 år.



Simon Kjær var i syvende himmel søndag, hvor landsholdskaptajnen omtalte Serie A-triumfen med Milan ‘det absolut største i karrieren’

Og i forbindelse med guldfesten er den 33-årige dansker også blevet hyldet af Milan-direktør Ivan Gazidis, der har valgt at fremhæve Simon Kjær og Zlatan Ibrahimovic, selvom førstnævnte på grund af en knæskade ikke har spillet siden december.

– De har været meget vigtige. Vi har en ung gruppe med stærk karakter, men når man tilføjer mennesker som dem – ikke bare spillere, men mennesker som dem – med deres lederkvaliteter, sætter det en retning for hele gruppen. Og gruppen har så gjort et fantastisk stykke arbejde ved at følge Zlatan og Simon. Det, de har givet gruppen, har gruppen givet tilbage til dem. Så jeg er meget glad på Simons og Ibras vegne, for det er en stor gave til dem begge, siger Ivan Gazidis således til TV 2 Sport

Simon Kjær nåede i denne sæson blot at spille 11 kampe i Serie A, efter at danskeren i december blev alvorligt skadet. Den danske forsvarsspiller er dog ved at være klar igen, for efter 3-0-sejren over Sassuolo afslørede Kjær således overfor TV 2 Sport, at han kunne være kommet i kamp, hvis Milan havde været ramt af skader eller karantæner i den altafgørende kamp.





LIVE

LIVE: Skriver under med Viborg

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’

AGF ramt i slutfasen: En lidt chokerende situation

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM

Gummiben i AGF – det skal nok lykkes for Tullberg

Ekspert jubler over Brøndby-indkøb



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Premier League-klub præsenterer ny cheftræner

‘Det, der frustrerer mig lige nu, er…’

Andreas Christensen afviser tilbud

Gravesen dødsdømmer Superliga-klub



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Offentliggøres i dag

Stjernetræner spøger i Real Madrid

Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’

Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det

Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Froholdt sparker FC Porto på guldkurs

Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?

‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’

Inden guldbrag: Spillede i FCM – holder nu med AGF

Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’

Zorniger med iskoldt svar inden FCK-brag

Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’

Hård skæbne – skrækskade til Superliga-spiller

I svime over Froholdt: ‘Startede i København’

Den største genistreg i Superligaen?

Blev Viborg snydt? ‘Ser meget mistænkeligt ud’

Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie

Tøfting revser: Han er HELT ved siden af sig selv