At der er passion blandt de italienske fodboldfans er ikke noget, der kan diskuteres, men til tider kammer det helt over for sydeuropæerne, og det er nu noget, som blandt andet Christian Eriksen har fået at føle.
Senest har Inter-truppen fået en meget klar besked fra nogle af klubbens fans, som er godt trætte af, at det ikke kører så godt for klubben, som senest tabte med 0-2 på hjemmebane mod Real Madrid i Champions League.
Derfor havde fan-gruppen lavet et banner med ordene ‘Jeres trøje skal æres. Hvis nogle boller eller vi kommer med baseball-bats’, som var blevet sat op ved klubbens træningsanlæg lørdag morgen.
Læs også:Transferguru om Eriksens fremtid: Jeg er 90 procent sikker
Det skriver Football Italia, som også har et billede af det banner, som var sat op. Det kan ses nederst i artiklen via det tweet, som sitet har udsendt i forbindelse med historien.
Inter og resten af Inter-mandskabet skal forsøge at komme tilbage på sporet lørdag klokken 15, hvor de møder Sassuolo i den italienske Serie A.
I den seneste tid har presset på cheftræneren i Milano-klubben, Antonio Conte, også taget til, hvor flere fans har udtrykt deres utilfredshed med manden, som de kort og godt ønsker fyret fra stillingen.
Læs også:Rygtet lever videre: Eriksen tilbudt for discountpris til stor PL-klub
Det er heller ikke blevet til det, som man havde håbet med svingende resultater og en placering som nummer fem i ligaen med fem point op til Milan på førstepladsen, mens Champions League er i overhængende fare for at være et overstået kapitel snart.
Inter ultras have unveiled a threatening banner ahead of today’s game with Sassuolo, warning they’ll ‘come with baseball bats’ if performances don’t improve https://t.co/Bgh945L5VA #FCIM #SassuoloInter #SerieA #SerieATIM pic.twitter.com/wx4R5nAPGJ
— footballitalia (@footballitalia) November 28, 2020
Læs også:Real Madrid straffede Inters dumheder
Læs også:Conte forklarer Eriksen-beslutning: Risikerer at ødelægge spilleren
Læs også:Ingen Eriksen: Her er de nominerede til årets spiller
LIVE
TransferLIVE: Bud afvist – præsident udtaler sig
NYHEDER
Spanien sender Østrig ud i VM-mørket
OPTAKT
Argentina – Kap Verde
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen
MEDIE
Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren
MEDIE
Nu er der nyt om Robert Skov
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens afviser bud på Julius Madsen
LIVE
VM-LIVE: Endnu en spansk scoring
NYHEDER
Et ‘angreb’ på Superligaen
TOPNYHED
Anderson: Derfor skifter jeg til AGF
TRANSFER
Medie: Stort bud på AGF-stjerne
NYHEDER
Laudrup stopper på TV 2
NYHEDER
– Schwartau-handel giver ingen mening
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Brøndby i transferduel – jagter Rajmund Toth
Forstår intet af Bisseck-beslutning
INTERVIEW
Vil de købe rettighederne til Superligaen?
Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: AZ Alkmaar overvejer Byskov-bud
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
MEDIE
Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen
MEDIE
Afviser monsterbud på Simsir
Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!
MEDIE
Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.
OPTAKT
Portugal – Kroatien
Eksperter raser: Hvad med Messi?
EKSKLUSIVT
Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
NYHEDER
‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’
MEDIE
Jagter stor Liverpool-stjerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF køber Mikael Anderson
Her kan man se La Liga fremover
TRANSFER
AGF-scoop: Hijackede transfer
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
LIGE NU
Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen
EKSKLUSIVT
