Juventus fortsatte deres dominans i Serie A ved at sikre deres niende mesterskab i træk søndag aften.
De kunne have sikret mesterskabet allerede torsdag mod Udinese, men det opgør tabte de. Mesterskabsfesten blev dog ikke udskudt yderligere, og på hjemmebane mod Sampdoria sikrede Juventus mesterskabet.
Læs også:Danskerassist sikrer Udinese overlevelse i Serie A
Store dele af første halvleg gik ellers ikke, som Juventus havde ønsket. Først blev Danilo skadet efter en duel og måtte lade sig udskifte, og lidt senere måtte også Paulo Dybala forlade banen med en skade.
Dybt inde i halvlegens overtid kom værterne fra Torino til gengæld også foran. Cristiano Ronaldo stod helt fri i forbindelse med et frispark, hvor Miralem Pjanic spillede ham fri, før portugiseren bragede bolden i kassen.
Læs også:Inter og Eriksen på andenpladsen efter sejr over danskerklubben Genoa
Knap 20 minutter efter pausen spillede Juventus sig endnu tættere på sejren. Ronaldos afslutning blev reddet af Sampdoria-keeperen, men bolden havnede efterfølgende for fødderne af Federico Bernardeschi, som nemt kunne trille bolden over stregen.
Med knap et kvarter igen blev Sampdorias arbejdsbetingelser ikke just nemmere af, at Morten Thorsby blev udvist, og de dermed blev reduceret til ti mand. Nederlaget blev dog ikke større.
I slutminutterne fik Cristiano Ronaldo ellers chancen for at udbyge føringen fra ellevemeterpletten, men superstjernen brændte straffesparket. Det sluttede i stedet med en 2-0-sejr.
Sejren betyder, at Juventus har et forspring på syv point ned til Inter med to spillerunder igen, og de kan dermed ikke hentes. De er altså italienske mestre for niende gang i træk.
LIVE
LIVE: SL-profil åbner op for muligt skifte
Arsenal er i Champions League-finalen
NYHEDER
Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!
MEDIE
AGF køber dansk profil
NYHEDER
KEP: ‘Tror FCK taber den kamp’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Færdig i Silkeborg
TOPNYHED
Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
NYHEDER
Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag
MEDIE
Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer
NYHEDER
Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’
Millionregn over ‘PC’
TIPSBLADET SPECIAL
Dommerekspert i kovending: Skal give rødt kort
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
MEDIE
Færdig i Brøndby – nu er de i dialog
MEDIE
Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris
NYHEDER
‘Kan ikke se en træner, der er en bedre mulighed’
Tv-vært stopper på Viaplay
MEDIE
Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
EKSKLUSIVT
Afsløring: DBU-boss stopper
MEDIE
Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne
NYHEDER
Markant transfermelding: ‘Det har Ove P. lovet’
HELT VILDT
I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’
Klar transferbesked til Christian Eriksen
TOPNYHED
Wayne Rooney vild med dansk angriber
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 30. runde
Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…
TIPSBLADETS DOM
Gave til Poulsen – det kostede et mesterskab!
NYHEDER
Frygteligt nyt for Yuito Suzuki
AVIS
Marvin Schwäbe spøger i kæmpeklub
NYHEDER
Kompany ‘forsøger at finde de rette ord’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
HELT VILDT
Thomas Gravesen: FCK skal af med 10 mand!
NYHEDER
