Morten Frendrup har indtaget den centrale midtbane i Genoa med så stor overbevisning, at den tidligere Brøndby-profil i denne sæson har været fremhævet som én af de helt store åbenbaringer i støvlelandet.
Og kvalitet koster som bekendt.
Siden Brøndby IF solgte Frendrup til Genoa for knap 30 millioner kroner for to år siden, er prisen eksploderet på den 22-årige midtbanespiller, og til sommer ventes Serie A-klubben at indkassere den helt store jackpot på danskeren.
Det fortæller den italienske transferjournalist Gianluca Di Marzio i et interview med Tipsbladet.
– Jeg vil tro, at Genoa ikke sælger ham for under 15 millioner euro (112 millioner kroner, red). De vil da nok forsøge at få 180-225 millioner kroner, men det er nok for højt sat. Han mangler evnen til at score mål, og derfor vil jeg mene, at 15 millioner euro er en fair pris for Frendrup, siger Gianluca Di Marzio til Tipsbladet.
Når Genoa på et tidspunkt sælger Morten Frendrup, skal Brøndby IF have en god bid af kagen, og derfor bliver det også en festdag på den københavnske Vestegn – læs mere her.
Transfervinduet er som bekendt åbent, så Morten Frendrup kan i princippet blive solgt allerede nu, men det sker ikke, lyder det fra den italienske transferspecialist.
– Genoa har solgt Radu Dragusin til Tottenham, og de kommer ikke til at sige farvel til flere topspillere denne sommer. Her tænker jeg på Morten Frendrup og Albert Gudmundsson, som er to af Genoas absolutte topspillere, siger Gianluca Di Marzio og tilføjer:
– Jeg er sikker på, at Frendrup og Gudmundsson bliver de to mest eftertragtede spillere i sommerens transfervindue. Der vil være interesse fra Premier League og større italienske klubber. De kan godt lide Frendrup og det faktum, at han aldrig misser en kamp. Han leverer stabilt og godt hver eneste gang. Det er sådan en spiller, enhver træner gerne vil have på sit hold.
Hvis Morten Frendrup finder en ny klub i Serie A, har Gianluca Di Marzio er kvalificeret bud på, hvem der kan gå efter danskeren i sommerens transfervindue.
– AS Roma kommer til at forandre sig meget til næste sæson. De får ny sportsdirektør og formentlig ny træner, og de får brug for en type som Frendrup, der er aggressiv og kan erobre en masse bolde. I min verden har Frendrup niveau til at spille for alle topklubber – han er en fantastisk spiller, siger Di Marzio og fastslår:
– Som italiener håber jeg ikke, at han tager til Premier League, men at han bliver i Serie A.
Morten Frendrup blev indskiftet med 20 minutter tilbage af Genoas opgør mod Torino lørdag, og de 70 minutter, danskeren missede, er de eneste, han har misset i Serie A i hele indeværende sæson.
22-årige Frendrup har noteret sig for fire assists.
NYHEDER
Roony Bardghji med drømmekamp
TOPNYHED
Chok: Lassen stopper – stor post til Retov
EKSKLUSIVT
Overrasket af Brøndby-bombe: ‘Med al respekt…’
TOPNYHED
Spår ‘superflot salg’ af Superliga-stjerne
EKSKLUSIVT
Ny Brøndby-stjerne? ‘En åbenbaring!’
MEDIE
Shopamok! Brøndby køber dyr midtbanestjerne
NYHEDER
Dansker med kongemål mod Napoli
AVIS
‘Kontraktbombe’: Bayern München tilbyder kongeløn
NYHEDER
Har talt med Ferguson om United-job
MEDIE
Brøndby meldes i dialog om salg af profil
TOPNYHED
Slagter United: ‘Det er pinligt’
På vej til Brøndby? ‘Fremragende præstation!’
TIPSBLADET SPECIAL
En vaskeægte “driblekonge” på vej til Brøndby
NYHEDER
Liverpool-træner er ked af prædikat
NYHEDER
‘Så er Daramy nytteløs for FCK’
AVIS
‘Transferkup’: Så billig er Brøndby-angriber
HELT VILDT
Slagter Man Utd: ‘En fiasko – han knækkede!’
MEDIE
Vild målsluger – dansk klub vil købe ham fri
Blæst bagover: ‘Jeg vil aldrig glemme det’
MEDIE
Røverkøb? Så billig er AGF-profil
MEDIE
Rigtig skidt transfermelding for Hermansen
TOPNYHED
Opfordrer Brøndby: Hent denne Superliga-stjerne
Milliontransfer – penge på vej til Superliga-klub
AVIS
FCK-retur? Her er Mohamed Daramys løn i Frankrig
TOPNYHED
Eriksen og Kjær tager afsted
TOPNYHED
Kæmpetransfer i Brøndby? Her er de vilde historier
HELT VILDT
Manchester United overvejer ham
STORT INTERVIEW
TV-kendis er Brøndby-fan – søn skriver med FCK
TOPNYHED
Schmedes melder ud: Stjerne vil ikke forlænge
Stig Tøfting forbløffet: ‘Måske har han fået nok’
AVIS
Manchester United sure over Dorgu-kommentarer
TOPNYHED
Rygter om AC Horsens-legende
NYHEDER
Hvad nu, Kent Nielsen? – Silkeborg-spiller skadet
NYHEDER
‘I skal have mindst 100 mio. for ham, Brøndby!’
EKSKLUSIVT
Simon Pytlick raser mod ledelsen i sin egen klub
NYHEDER
Afslører: Amorim i skænderi med United-spiller
AVIS
Kæmpe lønnedgang for FC Barcelona-skifte
Ny United-træner? ‘Han har det sorte bælte’
Fortid i Brøndby – hjælper FCK på træningslejr
NYHEDER
Fodboldlegenden Kevin Keegan har fået kræft
MEDIE
Her er Ajax-danskers millionløn
NYHEDER
Chok! Vingegaards nøglehjælper stopper karrieren
NYHEDER
Derfor udlejer Brøndby Gregoritsch
Køb billetter til Real Madrid i La Liga og CL
TOPNYHED
Schmedes jubler: ‘Et symbol på Brøndby’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Magnus Westergaard tæt på Vålerenga
Neymar tager en tørn mere
TRANSFER
Brøndby-flop klar for karrierens 10. klub
Tauson er færdig i Brisbane
