Morten Frendrup har indtaget den centrale midtbane i Genoa med så stor overbevisning, at den tidligere Brøndby-profil i denne sæson har været fremhævet som én af de helt store åbenbaringer i støvlelandet.
Og kvalitet koster som bekendt.
Siden Brøndby IF solgte Frendrup til Genoa for knap 30 millioner kroner for to år siden, er prisen eksploderet på den 22-årige midtbanespiller, og til sommer ventes Serie A-klubben at indkassere den helt store jackpot på danskeren.
Det fortæller den italienske transferjournalist Gianluca Di Marzio i et interview med Tipsbladet.
– Jeg vil tro, at Genoa ikke sælger ham for under 15 millioner euro (112 millioner kroner, red). De vil da nok forsøge at få 180-225 millioner kroner, men det er nok for højt sat. Han mangler evnen til at score mål, og derfor vil jeg mene, at 15 millioner euro er en fair pris for Frendrup, siger Gianluca Di Marzio til Tipsbladet.
Når Genoa på et tidspunkt sælger Morten Frendrup, skal Brøndby IF have en god bid af kagen, og derfor bliver det også en festdag på den københavnske Vestegn – læs mere her.
Transfervinduet er som bekendt åbent, så Morten Frendrup kan i princippet blive solgt allerede nu, men det sker ikke, lyder det fra den italienske transferspecialist.
– Genoa har solgt Radu Dragusin til Tottenham, og de kommer ikke til at sige farvel til flere topspillere denne sommer. Her tænker jeg på Morten Frendrup og Albert Gudmundsson, som er to af Genoas absolutte topspillere, siger Gianluca Di Marzio og tilføjer:
– Jeg er sikker på, at Frendrup og Gudmundsson bliver de to mest eftertragtede spillere i sommerens transfervindue. Der vil være interesse fra Premier League og større italienske klubber. De kan godt lide Frendrup og det faktum, at han aldrig misser en kamp. Han leverer stabilt og godt hver eneste gang. Det er sådan en spiller, enhver træner gerne vil have på sit hold.
Hvis Morten Frendrup finder en ny klub i Serie A, har Gianluca Di Marzio er kvalificeret bud på, hvem der kan gå efter danskeren i sommerens transfervindue.
– AS Roma kommer til at forandre sig meget til næste sæson. De får ny sportsdirektør og formentlig ny træner, og de får brug for en type som Frendrup, der er aggressiv og kan erobre en masse bolde. I min verden har Frendrup niveau til at spille for alle topklubber – han er en fantastisk spiller, siger Di Marzio og fastslår:
– Som italiener håber jeg ikke, at han tager til Premier League, men at han bliver i Serie A.
Morten Frendrup blev indskiftet med 20 minutter tilbage af Genoas opgør mod Torino lørdag, og de 70 minutter, danskeren missede, er de eneste, han har misset i Serie A i hele indeværende sæson.
22-årige Frendrup har noteret sig for fire assists.
MEDIE
Fælder dom over Norwich-danskere
HELT VILDT
Går hårdt til Thomas Frank: “Sig op”
HELT VILDT
Tidligere Premier League-boss sviner Højlund til
MEDIE
FC København misser denne midtbane-stjerne
NYHEDER
Dorgu blev helten for Manchester United
NYHEDER
Raser over dansk stjerne
TRANSFERPLANEN
Dyrt indkøb allerede på vej væk fra FCM?
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN henter ny profil på lang kontrakt
MEDIE
‘Han kan udvikle sig til en topscorer for Man Utd’
MEDIE
Dansker fremhæves af stort tysk medie
TOPNYHED
Dansker tilbyder sig selv til Liverpool
EKSKLUSIVT
Superliga-klub får penge hver gang, han scorer
TRANSFER
Mathias Jensen rygtes til mesterklub
TOPNYHED
‘Den værste transfer nogensinde’
MEDIE
Kæmpe scoop? Real Madrid betaler 67 mio.
MEDIE
Forlod FCK i sommer – nu vil han lave stort skifte
TOPNYHED
FCK-hovedpine: “Det er frustrerende”
AVIS
Så meget betaler de for Oscar Fraulo
HELT VILDT
Ståle Solbakken afslører hemmelig samtale
NYHEDER
Det har taget røven på Steve Cooper
Det er gået helt galt for Brøndby-flop
HELT VILDT
Vild spådom: Kan nå Rodgers’ og Marescas niveau
Brøndby-spiller peger på to udfordringer i Danmark
NYHEDER
Dansk stjernespiller har fremtiden på plads
Kollapset skifte: Tidligere Brøndby-stjerne gratis
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Superligaens 5 bedste off. midtbanespillere
Bibelbrødre finder sammen om stærk tro i Arsenal
NYHEDER
Dansker på røven: Nogle af dem er crazy-gode
TOPNYHED
Dansk profil undrer sig – har ikke hørt fra Riemer
EKSKLUSIVT
Afsløring: Norsk klub byder rekordstort på Vester
TOPNYHED
Massiv hyldest! Medier i svime over Nørgaard
City-ejer sælger klub
INTERVIEW
Her er planen for januars transfervindue
TOPNYHED
Brøndby-stjerne med stor donation
MEDIE
Rigtigt godt nyt for Gustav Isaksen
HELT VILDT
Arsenal lurede på Remco Evenepoel
TOPNYHED
Christian Eriksen: ‘Jeg vender hjem til Danmark’
FANKLUBBEN
Det er til dumpekarakter
NYHEDER
Salah blev helten for Egypten
TRANSFER
Farvel til Sten Grytebust – fremtiden er uvis
Forlænger med to Superliga-talenter
Hvad sker der med Nartey? Ekspert kommer med bud
TOPNYHED
Ståle opdagede rørende Sørloth-detalje
TRANSFER
Tidligere FCK-flop meldes på vej til denne klub
DAGENS SPILFORSLAG
Marokko mishandler Mali
Supercomputer: Værste nogensinde!
Klart ønske fra Ruben Amorim
HELT VILDT
AFCON inviterer til gratis fodbold
NYHEDER
Eriksen med kontant udmelding
MEDIE
