Krisen vokser: Kjær taber Milano-derbyet

Angriberen Lautaro Martínez blev matchvinder, da Inter søndag slog AC Milan 1-0 i Derby della Madonnina.



AC Milan og Simon Kjær er i resultatmæssig krise.

Det blev understreget søndag, hvor det forsvarende mesterhold efter en tandløs indsats offensivt tabte Derby della Madonnina 0-1 efter et mål af Inters argentinske angriber Lautaro Martínez i første halvleg.

Milans pressede cheftræner, Stefano Pioli, havde ændret sin formation til 3-5-2 og fik blandt andre plads til Simon Kjær i sin startopstilling, men lige lidt hjalp det altså.

Nederlaget var Milans fjerde i træk, og holdet er nu uden sejr i sine seneste syv betydende kampe.

Inter har omvendt blot tabt én af sine seneste ti kampe, og sejren konsoliderer Simone Inzaghis tropper på andenpladsen i Serie A.

Herfra har Inter 3 point ned til Roma og hele 13 point op til førerholdet Napoli, der søndag tævede Spezia 3-0 på udebane efter blandt andet to træffere af ligatopscorer Victor Osimhen.

Milan er nummer seks, men kan trøste sig med, at der trods den elendige stime kun er fem point op til Inter.

Inter dominerede stort i første halvleg, hvor Kjær og kollegerne havde rigeligt at se til, og efter 34 minutters fight gik den ikke længere.

Kjær kastede sig febrilsk frem til en duel med Lautaro Martínez efter Hakan Calhanoglus hjørnespark, men den argentinske verdensmesters pande kom først på bolden, som via en meget let afretning af Kjær havnede i netmaskerne til 1-0.

Stefano Pioli forsøgte sig med flere udskiftninger tidligt i anden halvleg, og det gav blandt andet Kjær anførerbindet efter 55 minutter, og det stoppede også en del af blødningen.

Milan holdt nemlig bedre fast i bolden og tog på den måde en del af Inters brod. Til gengæld skabte holdet ikke meget frem ad banen, og derfor blev anden halvleg en meget jævn og chancefattig omgang.

Den franske veteran Olivier Giroud havde med et nærgående frispark Milans bedste bud på en udligning, mens indskiftede Romelu Lukaku og Martínez i den anden ende fik underkendt mål på grund af henholdsvis et frispark og offside.

Simon Kjær kan personligt glæde sig over, at han for første gang siden starten af november spillede næsten en hel kamp – 85 minutter. Landsholdsanføreren spillede på grund af lårproblemer slet ikke mod Frankrig og Australien ved VM.

/ritzau/





Højbjerg overvejer stor beslutning




LIVE

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Dansk stjerne fremhæver Daniel Agger

‘Det er noget vrøvl, Peter Møller’

1,5 milliarder for stjerne – glem det, Liverpool!

Spår: Her ender Mohamed Salah

Ekspert: To bud på Jacob Neestrups afløser 

Hård straf: Brøndby-spiller udsat for racisme



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

LIVE: Det skal afgøres fra straffesparkspletten

‘Ved at være uværdigt for Jacob Neestrup’

Landstræner reagerer på Højlund-udtalelse

Den Riemer-fejl ‘har kostet VM én gang!’

‘FC København var en mulighed’



NYHEDER

Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken

Er FCK-talent tabt for Danmark? Nu svarer DBU

Katastrofe for AGF? Tre spillere udgår

Ekspert slagter FCK-stjerne: Ikke engang i top-100

En ny fejl? Nævner Thomas Frank

11,5 milliarder! Brøndby-boss i kæmpe køb



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

To spillere frasorteret af Brian Riemer

Barca jagter stjerne – hvad betyder det for ‘AC’?

Werge ‘har ikke set det i mange år’ på landsholdet

Arsenal-stjerne spiller Sverige nærmere VM

Werge: Bliver de sportsdirektører i FCK og BIF?

Philip Billing tabte kæben

Danskerklub i spil for Mohamed Salah?

Får stor hjælp inden brag mod Liverpool

Ingen tvivl: Jeg er meget vigtig for FCM

Husker du Dan Thomassen? Lander flot job

LIVE: Morten Bruun med dyster forudsigelse

Ny VM-melding fra Iran



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Voldsom kamp: Danmark er tættere på VM

I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse

Danmark – Nordmakedonien

Xabi Alonso klar til at sige ja til kæmpeklub

‘Derfra moser vi dem’

FCM-jubel: Superstjernen tæt på comeback

Kasper Hjulmand-bombe på vej?

Selskabet bag OB med bedste resultat nogensinde

Nu flytter anfører til Danmark

Højlund-afløsers agent raser: ‘Kan ikke lide det!’

– Glem 4-4-4-4-0

Remis i Basel

Danske stjerner kan være fortid

Se skæbnelandskamp sammen med Tipsbladet

Gætteleg: Solbakken afslører sin startopstilling

– Dét er det altoverskyggende problem i FCK!

– Vi håber men skal ikke regne med det!

Nægter at undskylde til Steve Cooper

Tjekker udnytter hjemmebanefordel

Brøndby-handel er kollapset

FC København jagter Neestrup-erstatning

Dansker på vippen? ‘Han kunne blive solgt’