Krisen vokser: Kjær taber Milano-derbyet

Angriberen Lautaro Martínez blev matchvinder, da Inter søndag slog AC Milan 1-0 i Derby della Madonnina.



AC Milan og Simon Kjær er i resultatmæssig krise.

Det blev understreget søndag, hvor det forsvarende mesterhold efter en tandløs indsats offensivt tabte Derby della Madonnina 0-1 efter et mål af Inters argentinske angriber Lautaro Martínez i første halvleg.

Milans pressede cheftræner, Stefano Pioli, havde ændret sin formation til 3-5-2 og fik blandt andre plads til Simon Kjær i sin startopstilling, men lige lidt hjalp det altså.

Nederlaget var Milans fjerde i træk, og holdet er nu uden sejr i sine seneste syv betydende kampe.

Inter har omvendt blot tabt én af sine seneste ti kampe, og sejren konsoliderer Simone Inzaghis tropper på andenpladsen i Serie A.

Herfra har Inter 3 point ned til Roma og hele 13 point op til førerholdet Napoli, der søndag tævede Spezia 3-0 på udebane efter blandt andet to træffere af ligatopscorer Victor Osimhen.

Milan er nummer seks, men kan trøste sig med, at der trods den elendige stime kun er fem point op til Inter.

Inter dominerede stort i første halvleg, hvor Kjær og kollegerne havde rigeligt at se til, og efter 34 minutters fight gik den ikke længere.

Kjær kastede sig febrilsk frem til en duel med Lautaro Martínez efter Hakan Calhanoglus hjørnespark, men den argentinske verdensmesters pande kom først på bolden, som via en meget let afretning af Kjær havnede i netmaskerne til 1-0.

Stefano Pioli forsøgte sig med flere udskiftninger tidligt i anden halvleg, og det gav blandt andet Kjær anførerbindet efter 55 minutter, og det stoppede også en del af blødningen.

Milan holdt nemlig bedre fast i bolden og tog på den måde en del af Inters brod. Til gengæld skabte holdet ikke meget frem ad banen, og derfor blev anden halvleg en meget jævn og chancefattig omgang.

Den franske veteran Olivier Giroud havde med et nærgående frispark Milans bedste bud på en udligning, mens indskiftede Romelu Lukaku og Martínez i den anden ende fik underkendt mål på grund af henholdsvis et frispark og offside.

Simon Kjær kan personligt glæde sig over, at han for første gang siden starten af november spillede næsten en hel kamp – 85 minutter. Landsholdsanføreren spillede på grund af lårproblemer slet ikke mod Frankrig og Australien ved VM.

/ritzau/





Stoppet på landsholdet – kan gøre comeback til EM

Rundens hold i Superligaen – Runde 17

Steve Cooper deler skidt nyt om Brøndby-stjerne

Afslører vild detalje om Højlunds lønbonus

Har I tabt sutten, Brøndby?

Liverpool dukkede op til Superliga-kamp

FCK’er er ‘det største flop i det første halve år’

Nu er han gratis – på vej til OB?

Storklub meldes interesseret

Bo Henriksen fraværende ved Mainz-træning

Skal AGF hente SL-profil? Eksperter helt uenige

Nicolaj Thomsen indstiller karrieren

Blæst bagover af Superliga-stjerne

Rystet over kæmpe nedsmeltning

Vil hente stjerne til januar: Koster 550 mio.

Thomas Gravesen revser Superliga-træner

Dansk landsholdsspiller vende hjem

– Han vil være i store problemer

Peter Sørensen: Kæmpe fejl af FCK-bestyrelsen

Thorups afløser stopper efter fem måneder

Ikke sket i 77 dage: ‘Det er imponerende’

Farzam: ‘Han kunne godt være Leragers arvtager’

‘Ham ser vi ikke igen efter transfervinduet’

FCK-boss: Jeg tænker jo, om der er en sammenhæng

Viborg-boss afviser norsk storklub

Tidligere Brøndby-angriber vil væk

Her er favoritten til at afløse Thomas Frank

FCK-spiller om Nicolai Poulsen: Han er top usaglig

Helt vildt! Kommer til at koste over 400 millioner

Ståle Solbakken tvunget: ‘Jeg hader det’

Udskældt dansker henvender sig til van Persie

Sammenligner Brøndby-stjerne med klublegende

Klar transfermelding: ‘Det er helt klart planen’

Danske klubber vil have ham

Benhård FCK-dom: ‘De to kan ikke være med’

Superliga-drama: Dommerekspert undrer sig stort

Ruben Amorim ser “angst” i danskers spil

Vanvittige scener i svensk skandalekamp

Så du det? Dansk landstræner rasende på tv

Målene væltede ind: Landstræner nedtoner problemer

Dortmund slår Leverkusen igen-igen

Brøndby-stjerne har undskyldt: ‘Ikke i orden!’

Fredericia overrasker stort med sejr i Brøndby

Steve Cooper laver én ændring

Tipsbladet i nyt samarbejde med Visitfootball

Superliga-træner forlænger kontrakten

Seks anholdt for overfald på Brøndby-ansat

Helt blæst bagover: ‘Han er toplækker at se på’

Tyske medier rasler med sablen: Fyres han i dag?

Ekspert svarer på spørgsmål om Superliga-kendelser