Krisen vokser: Kjær taber Milano-derbyet

Angriberen Lautaro Martínez blev matchvinder, da Inter søndag slog AC Milan 1-0 i Derby della Madonnina.



AC Milan og Simon Kjær er i resultatmæssig krise.

Det blev understreget søndag, hvor det forsvarende mesterhold efter en tandløs indsats offensivt tabte Derby della Madonnina 0-1 efter et mål af Inters argentinske angriber Lautaro Martínez i første halvleg.

Milans pressede cheftræner, Stefano Pioli, havde ændret sin formation til 3-5-2 og fik blandt andre plads til Simon Kjær i sin startopstilling, men lige lidt hjalp det altså.

Nederlaget var Milans fjerde i træk, og holdet er nu uden sejr i sine seneste syv betydende kampe.

Inter har omvendt blot tabt én af sine seneste ti kampe, og sejren konsoliderer Simone Inzaghis tropper på andenpladsen i Serie A.

Herfra har Inter 3 point ned til Roma og hele 13 point op til førerholdet Napoli, der søndag tævede Spezia 3-0 på udebane efter blandt andet to træffere af ligatopscorer Victor Osimhen.

Milan er nummer seks, men kan trøste sig med, at der trods den elendige stime kun er fem point op til Inter.

Inter dominerede stort i første halvleg, hvor Kjær og kollegerne havde rigeligt at se til, og efter 34 minutters fight gik den ikke længere.

Kjær kastede sig febrilsk frem til en duel med Lautaro Martínez efter Hakan Calhanoglus hjørnespark, men den argentinske verdensmesters pande kom først på bolden, som via en meget let afretning af Kjær havnede i netmaskerne til 1-0.

Stefano Pioli forsøgte sig med flere udskiftninger tidligt i anden halvleg, og det gav blandt andet Kjær anførerbindet efter 55 minutter, og det stoppede også en del af blødningen.

Milan holdt nemlig bedre fast i bolden og tog på den måde en del af Inters brod. Til gengæld skabte holdet ikke meget frem ad banen, og derfor blev anden halvleg en meget jævn og chancefattig omgang.

Den franske veteran Olivier Giroud havde med et nærgående frispark Milans bedste bud på en udligning, mens indskiftede Romelu Lukaku og Martínez i den anden ende fik underkendt mål på grund af henholdsvis et frispark og offside.

Simon Kjær kan personligt glæde sig over, at han for første gang siden starten af november spillede næsten en hel kamp – 85 minutter. Landsholdsanføreren spillede på grund af lårproblemer slet ikke mod Frankrig og Australien ved VM.

/ritzau/



‘Tror han har spillet sin sidste kamp i Brøndby’

Daniel Wass ude i kulden: Nu svarer Steve Cooper

Bekræfter: Vender tilbage til Superligaen

Skidt melding

Steve Cooper deler skidt nyt om Brøndby-stjerne

– Brøndby er chanceløse

Forstår intet: Hvorfor bruger I ham ikke, FCK?

Christian Eriksen storhyldes: ‘Fantastisk’

Nu er han gratis – på vej til OB?

Afvist

Rundens hold i Superligaen – Runde 17

Farzam: ‘Han kunne godt være Leragers arvtager’

Liverpool dukkede op til Superliga-kamp

Afslører vild detalje om Højlunds lønbonus

Ekspert undrer sig over Zorniger-interview

FC København-profil ude med sygdom

Storklub meldes interesseret

Thomas Gravesen revser Superliga-træner

Skal AGF hente SL-profil? Eksperter helt uenige

Forventer kæmpe fest, når FCK kommer på besøg

Dansk landsholdsspiller vende hjem

Bo Henriksen fraværende ved Mainz-træning

FC Københavns medejerskab godkendes

Nicolaj Thomsen indstiller karrieren

Har I tabt sutten, Brøndby?

‘Ham ser vi ikke igen efter transfervinduet’

Brøndby Stadion over Parken: ‘Det er mere intenst’

Vil hente stjerne til januar: Koster 550 mio.

FCK’er er ‘det største flop i det første halve år’

Thorups afløser stopper efter fem måneder

Ruben Amorim ser “angst” i danskers spil

Her er favoritten til at afløse Thomas Frank

Peter Sørensen: Kæmpe fejl af FCK-bestyrelsen

Blæst bagover af Superliga-stjerne

Rystet over kæmpe nedsmeltning

Ståle orker ikke: ‘Hellere spise snacks i sofaen’

Helt vildt! Kommer til at koste over 400 millioner

Københavns Vestegns Politi rykkede ud

Tidligere Brøndby-angriber vil væk

Vingegaard: ‘Ville være helt vanvittigt’

Stoppet på landsholdet – kan gøre comeback til EM

Ikke sket i 77 dage: ‘Det er imponerende’

– Han vil være i store problemer

Så du det? Dansk landstræner rasende på tv

Målene væltede ind: Landstræner nedtoner problemer

Dortmund slår Leverkusen igen-igen

Brøndby-stjerne har undskyldt: ‘Ikke i orden!’

Fredericia overrasker stort med sejr i Brøndby

Sammenligner Brøndby-stjerne med klublegende

Steve Cooper laver én ændring