Krisen vokser: Kjær taber Milano-derbyet

Angriberen Lautaro Martínez blev matchvinder, da Inter søndag slog AC Milan 1-0 i Derby della Madonnina.



AC Milan og Simon Kjær er i resultatmæssig krise.

Det blev understreget søndag, hvor det forsvarende mesterhold efter en tandløs indsats offensivt tabte Derby della Madonnina 0-1 efter et mål af Inters argentinske angriber Lautaro Martínez i første halvleg.

Milans pressede cheftræner, Stefano Pioli, havde ændret sin formation til 3-5-2 og fik blandt andre plads til Simon Kjær i sin startopstilling, men lige lidt hjalp det altså.

Nederlaget var Milans fjerde i træk, og holdet er nu uden sejr i sine seneste syv betydende kampe.

Inter har omvendt blot tabt én af sine seneste ti kampe, og sejren konsoliderer Simone Inzaghis tropper på andenpladsen i Serie A.

Herfra har Inter 3 point ned til Roma og hele 13 point op til førerholdet Napoli, der søndag tævede Spezia 3-0 på udebane efter blandt andet to træffere af ligatopscorer Victor Osimhen.

Milan er nummer seks, men kan trøste sig med, at der trods den elendige stime kun er fem point op til Inter.

Inter dominerede stort i første halvleg, hvor Kjær og kollegerne havde rigeligt at se til, og efter 34 minutters fight gik den ikke længere.

Kjær kastede sig febrilsk frem til en duel med Lautaro Martínez efter Hakan Calhanoglus hjørnespark, men den argentinske verdensmesters pande kom først på bolden, som via en meget let afretning af Kjær havnede i netmaskerne til 1-0.

Stefano Pioli forsøgte sig med flere udskiftninger tidligt i anden halvleg, og det gav blandt andet Kjær anførerbindet efter 55 minutter, og det stoppede også en del af blødningen.

Milan holdt nemlig bedre fast i bolden og tog på den måde en del af Inters brod. Til gengæld skabte holdet ikke meget frem ad banen, og derfor blev anden halvleg en meget jævn og chancefattig omgang.

Den franske veteran Olivier Giroud havde med et nærgående frispark Milans bedste bud på en udligning, mens indskiftede Romelu Lukaku og Martínez i den anden ende fik underkendt mål på grund af henholdsvis et frispark og offside.

Simon Kjær kan personligt glæde sig over, at han for første gang siden starten af november spillede næsten en hel kamp – 85 minutter. Landsholdsanføreren spillede på grund af lårproblemer slet ikke mod Frankrig og Australien ved VM.

/ritzau/



Peter Schmeichel taget på sengen

Klar besked til FCK: ‘Vi har ikke råd til ham’

Mohamed Daramy vender tilbage

Forventer vanvittigt vindue: ‘Største nogensinde’

Brøndby i dialog med profil: Han bliver dyr

Bryan Oviedo kontaktet: ‘Han ville høre om FCK’

Dansk Brann-profil revser FCK-stjerne: Idioti!

FCK’ers næste klub? ‘Nogle gange er timingen god’

Andreas Christensen skriver snart under

Oliver Sonne: ‘Anderledes end i København’

Nyt nederlag til Thomas Frank

– Ikke alle beskeder har været lige søde

Manchester City vinder knusende 10-1-sejr

Bekræfter FC Midtjylland-interesse

Storroser Eriksen: ‘Jeg forstod det slet ikke’

Afsløring: Stjernespækket klub bød på Franculino

Mathias Gidsel: ‘Jeg tror, mine øjne sagde alt’

Superliga-kommentator stopper på Viaplay

Steve Cooper: Hvis jeg skal være helt ærlig, så…

Dyre drenge: FC Midtjylland skriver historie

Sælger dansker for 35 millioner: Bekræfter aftale

På vej til Brøndby? Helt vild årsløn

På vej væk? Brøndby kigger på sommerkøbs situation

– Jeg tror i hvert fald, Steve Cooper er glad

Brøndbys nye stjerne: Her er han et monster

Tilbage til Superligaen? Har fået grønt lys

Kæmpe FCK-flop idømt gigantisk millionbøde

Kæmpe chok! GIGANTISK sensation i FA Cup

Stor ydmygelse

Stort FCK-talent – nu er han et kæmpe hit

Alt for lavt bud på FC Midtjylland-stjerne

City betaler 560 millioner for ny stjerne

Schmeichel slagter stjerne: ‘En total skændsel’

Mouhamed Dabo tilbudt FC Midtjylland

Mulig ny Brøndby-stjerne ydmygede United

Dansker med vigtig scoring i Serie A

Duo kan forlade Brøndby: ‘De er ikke tilfredse’

Afsløring: Her er Brøndbys plan med Tonni Adamsen

Rangers rundbarberer Dons igen

Afsløring: FC Nordsjælland udlejer William Lykke

Neestrup reagerer på brudt aftale

FCK-stop: Viktor Claesson flytter til Sverige

Afsløring: Præsenterer dansker meget snart

Neymar genoptræner med håb om VM-plads

Jakob Poulsen opfordrer til mere åbenmundethed

Afsløring: FC Fredericia sælger landsholdsmålmand

Wrexham slår Premier League-klub

Mål fra både Faraoner & Elefanter

Dortmund dummer sig i vanvittig kamp

Tidligere AGF’er træner med i dansk klub