Krisen vokser: Kjær taber Milano-derbyet

Angriberen Lautaro Martínez blev matchvinder, da Inter søndag slog AC Milan 1-0 i Derby della Madonnina.



AC Milan og Simon Kjær er i resultatmæssig krise.

Det blev understreget søndag, hvor det forsvarende mesterhold efter en tandløs indsats offensivt tabte Derby della Madonnina 0-1 efter et mål af Inters argentinske angriber Lautaro Martínez i første halvleg.

Milans pressede cheftræner, Stefano Pioli, havde ændret sin formation til 3-5-2 og fik blandt andre plads til Simon Kjær i sin startopstilling, men lige lidt hjalp det altså.

Nederlaget var Milans fjerde i træk, og holdet er nu uden sejr i sine seneste syv betydende kampe.

Inter har omvendt blot tabt én af sine seneste ti kampe, og sejren konsoliderer Simone Inzaghis tropper på andenpladsen i Serie A.

Herfra har Inter 3 point ned til Roma og hele 13 point op til førerholdet Napoli, der søndag tævede Spezia 3-0 på udebane efter blandt andet to træffere af ligatopscorer Victor Osimhen.

Milan er nummer seks, men kan trøste sig med, at der trods den elendige stime kun er fem point op til Inter.

Inter dominerede stort i første halvleg, hvor Kjær og kollegerne havde rigeligt at se til, og efter 34 minutters fight gik den ikke længere.

Kjær kastede sig febrilsk frem til en duel med Lautaro Martínez efter Hakan Calhanoglus hjørnespark, men den argentinske verdensmesters pande kom først på bolden, som via en meget let afretning af Kjær havnede i netmaskerne til 1-0.

Stefano Pioli forsøgte sig med flere udskiftninger tidligt i anden halvleg, og det gav blandt andet Kjær anførerbindet efter 55 minutter, og det stoppede også en del af blødningen.

Milan holdt nemlig bedre fast i bolden og tog på den måde en del af Inters brod. Til gengæld skabte holdet ikke meget frem ad banen, og derfor blev anden halvleg en meget jævn og chancefattig omgang.

Den franske veteran Olivier Giroud havde med et nærgående frispark Milans bedste bud på en udligning, mens indskiftede Romelu Lukaku og Martínez i den anden ende fik underkendt mål på grund af henholdsvis et frispark og offside.

Simon Kjær kan personligt glæde sig over, at han for første gang siden starten af november spillede næsten en hel kamp – 85 minutter. Landsholdsanføreren spillede på grund af lårproblemer slet ikke mod Frankrig og Australien ved VM.

/ritzau/



Xabi Alonso med iskold besked til Real Madrid

Michael Carrick foretager kæmpe ændring i Man Utd

‘Det er kæmpe – en kæmpe nyhed’

Superliga-jubel: ‘Virkelig en stor signing’

Ny FCK-stjerne? Så dyr er Damir Redzic

Afblæst: German Onugkha ødelægger fodboldkamp

På vej til FCK? ‘I Sverige var han et kæmpe scoop’

Bevæger sig videre fra Andreas Maxsø

FCK og FCM interesseret – ny klub på banen

Skamroser dansker: ‘Han skal sælges’

FC København viser interesse for Udinese-spiller

‘Med al respekt – FCK er mest interessant’

Transfer på vej? AaB spørger på profil

Pione Sisto giver ikke en krone i rabat

FC København-emne har ‘en virkelig god kontrakt’

Afsløring: FC København køber Kenay Myrie

Transferdrama: Afslører nye detaljer om millionbud

Klubboss bekræfter: ‘Handlen med FCK er på plads’

Delaney sætter ord på kontraktsituation

På vej til Superligaen? Har vild målnæse

Ny Brøndby-spiller har allerede imponeret Cooper

Vil have FCK-stjerne: ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

Thomas Frank langer ud efter sin tidligere stjerne

Real Madrid-chok: ‘Derfra vender det simpelthen’

Han er ny cheftræner for Real Madrid

Bekræfter FC København-historie

Kalder transfervarm dansker Steven Gerrard-klon

Afsløring: Udenlandske klubber lurer på Daramy

Stjerne på vej? ‘Har virkelig gjort ondt på dem’

Afviser millionbud fra Brøndby

Stort FCK-bud – nu kæmper ærkerivaler om dansker

Dansk målsluger færdig

Mesterklub viser interesse for AGF-flop

Mavepuster – stor nedtur for Brøndby-spiller

Klar besked til FCK: ‘Vi har ikke råd til ham’

Afsløring: FC Helsingør får dansk cheftræner

Bundesliga-kamp aflyst med meget kort varsel

Malmö FF tester dansk midtbanespiller

Juventus kørte Cremonese over

Sociedad snupper pokalsejr i baskerderby

Liverpool vinder trods gigantisk brøler

Frendrup scorer for første gang i et år

Tæt på dyr dansk stjerne: ‘Et statement’

FCK meldes varm på målfarlig kantspiller

Alonso-bombe: ‘Har helt sikkert haft betydning’

Afsløring: Jagter dansk angriber – koster kassen

Superliga-anfører forlænger – får lang kontrakt

Farzams Fanzone: ‘De kan ryge for gode penge’

Ny cheftræner stort set på plads i United

Xabi Alonso stopper i Real Madrid