Michael Laudrup om legende: De slog ham ihjel

Michael Laudrup interesserer sig ikke for diskussionen om, hvem der den bedste spiller i verdenshistorien.



Det er en af fodboldens evige diskussioner, men i virkeligheden er det en smule tåbeligt at bruge tid på at skændes om, hvem der er historiens bedste spiller. 

Sådan lyder det i hvert fald fra Michael Laudrup i et stort interview med den engelske avis Daily Mail

– Folk spørger mig: ‘Hvem er den bedste i historien?’ ‘Åh, det må være Messi’. Lidt ældre personer vil sige Pélé. For andre er det Maradona. Jeg ønsker aldrig at deltage i den diskussion. Jeg vil bare sige én ting – og det er et faktum. Jeg spillede mod Maradona i Italien i mange år… og jeg så de ting, forsvarsspillerne gjorde ved ham, siger Michael Laudrup. 

– Jeg så, hvad forsvarsspillerne gjorde ved ham. Hver eneste weekend! De slog ham ihjel! Nu om dage har dommerne heldigvis kameraer og alt den slags, så de kan beskytte de store offensive spillere. Messi, Ronaldo, Mbappé og alle dem. Det er en god ting. 

– Jeg kan huske tilbage i 80’erne, at præsidenten i Juventus, Boniperti, sagde til mig: ‘Det er hårdt nu, men du skulle have set, hvordan det var i 60’erne og 70’erne. Hvis dommeren kiggede væk, så stod du pludselig uden to tænder (efter et slag med albuen, red.).’ Sådan var det dengang. 

I interviewet understreger Michael Laudrup, at han grundlæggende ikke forstår diskussionen om, hvem der er verdenshistoriens bedste spiller. 

– Hvorfor vil vi altid sige, hvem der er den bedste? Kig i stedet på de fem spillere, der gjorde en forskel for dig. Luk øjnene. Måske er der fem, måske er der 10 eller 20. Hold dig til de minder, siger Michael Laudrup. 

I interviewet med Daily Mail har Michael Laudrup også udpeget karrierens vigtigste triumf. Det kan du læse om her






Tæt på FCK: Rekordsalg og flere kæmpe scoops




LIVE

VM-LIVE: VM-drama – stjerne skaber giftig stemning

Her er FCK’s og FCN’s mulige ECL-modstandere

Køber Mads Bidstrup til spotpris

Her er FCM’s mulige EL-modstandere

Sådan endte han i Danmark: ‘Fantastisk udvikling’

FCK-boss roser varm bomber

Afsløring: FC Nordsjælland henter Søren Krogh

Brøndby henter keeper – her er planen



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’

LIVE: FCM’s Europa League-modstander trækkes

TransferLIVE: Præsenteret i traditionsklub

Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

De lurer på Kjærgaard

LIVE: AGF’s Champions League-modstander trækkes

Flere bejlere – FC Midtjylland klar til at sælge

Får afvist bud på dansk profil

Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

FCK på jagt: ‘Man får nok brug for Google’

Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke

– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard

Afsløring: FC Midtjylland køber Stanley Iheanacho

Franske topklubber lurer på Superliga-spiller

Lurer på varm VM-profil

Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen

Godt trænerarbejde sikrer Østrig svær VM-sejr

Haaland scorer to gange i norsk VM-comeback

Denne klub drømmer om Højbjerg

Afsløring: FC Midtjylland skriver med toptalent 

Afsløring: FC København vil have mere for Larsson



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Afslører: Her gik det galt for Thomas Frank

England – Kroatien