Det virkede som to hold, der var mere fokuseret på ikke at tabe end at vinde, da de to italienske storklubber AC Milan og Juventus søndag mødtes i Serie A.
Ingen af holdene lod til at have særligt store offensive ambitioner, og som slutfløjtet nærmede sig, steg forsigtigheden. Spillet på banen var derfor meget som stemningen på det stort set tomme San Siro. Tam og en smule søvndyssende.
Mødet mellem to af Italiens fodboldflagskibe endte derfor, som det startede, med 0-0 på måltavlen.
Det ene point til hvert hold betyder, at Milan har 49 point på tredjepladsen, mens Juventus har 42 point på femtepladsen. Inter fører Serie A med 53 point, men har spillet en kamp færre end rivalerne i topstriden.
Zlatan Ibrahimovic var som så ofte før med fra start for Milan. Men den 40-årige svensker holdt ikke ret længe. Cirka midtvejs i første halvleg måtte han lade sig udskifte til fordel for Olivier Giroud.
Det var et få bemærkelsesværdige øjeblikke i en første halvleg, hvor de to holds offensiver havde svært ved at spille sig til oplagte muligheder foran mål. Milan truede mest, men var farligst på et par forsøg fra distancen.
I anden halvleg blev spillet mere og mere uskønt. Gentagne spilstop ødelagde begge holds rytme. Et par hovedstødsforsøg af Olivier Giroud endte som det tætteste på en scoring.
Tidligere søndag vandt Napoli 4-1 over Salernitana. Lorenzo Insigne scorede til slutresultatet og tangerede dermed Diego Maradonas måltotal i den italienske klub. Både Insigne og Maradona har nu nettet 115 gange for Napoli.
Lorenzo Insigne, der forlader Napoli til sommer til fordel for canadiske Toronto FC, har brugt 418 kampe på at lave 115 mål. Maradona gjorde det på 259.
Dries Mertens har målrekorden i Napoli med 144 scoringer.
/ritzau/
LIVE
VM-LIVE: Sådan er Norges vej til finalen lige nu
MEDIE
Chokskifte på vej?
TRANSFER
‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’
MEDIE
Til lægetjek i Superliga-klub
TRANSFER
Køber ind i Barcelona
AVIS
Dybt upopulær – VM-træner kan fyres torsdag
NYHEDER
– Derfor fyrer vi Thomasberg
Tilbudt FCK sidste år – nu henter Neestrup ham
EKSKLUSIVT Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’
TOPNYHED
FCK går på rov i Viborg
NYHEDER
Neestrup afslører: Det gav et tillidsbrud i FCK
Peter Schmeichel frustreret: ‘Klar dommerfejl!’
HELT VILDT
Revser stjerne: ‘Fuldkommen katastrofalt!’
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
Thomas Frank afslører: Var tæt på kæmpestjerne
‘Bombe’: Stjerne med transferbøn på direkte tv
MEDIE
Stor dansk transfer i fare for kollaps?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jordan Larsson til lægetjek
Ustoppelig målmaskine sender Norge videre
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TOPNYHED
Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen
TRANSFER
West Ham opfordres til at hente dansk bomber
OPTAKT
Schweiz – Canada
TOPNYHED
Legende spår ny rolle til Patrick Dorgu
OPTAKT
England – Ghana
NYHEDER
Forgyldt – det tjener Beckham under VM
OPTAKT
Portugal – Usbekistan
MEDIE
Liverpool meldes varm på tidligere OB-profil
TOPNYHED
Benhård kritik: Dansk stjerne er overbetalt
Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona
OPTAKT
Panama – Kroatien
STORT INTERVIEW
Dansker lander stort job: Det var ligegodt satans
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TRANSFER
Lurer på Superliga-stjerne
MEDIE
