Der er på ny udbrudt mistanke om matchfixing i italiensk fodbold.
Denne gang er det Serie B, der står for skud. Kampen mellem Frosinone og Virtus Entella, som sluttede 3-3, er nemlig omgærdet af mystiske omstændigheder, hvor Frosinones direktør, Ernesto Salvini, frygter, at der har været tale om matchfixing.
Der blev uddelt tre røde kort i opgøret, hvoraf de to blev tildelt Frosinone, mens Virtus Entella fik sikret sig den udlignende scoring i det 92. minut takket være et tvivlsomt straffespark.
Efter kampen gik Ernesto Salvini til de italienske medier, hvor han afslørede, at sikkerhedsfolk på stadionet havde fundet en seddel ved Virtus Entallas bænk. Sedlen var af samme type, som den trænerne bruger, når de skal fortælle fjerdedommeren omkring, hvilken udskiftning de vil foretage. Men det var, hvad der stod på sedlens bagside, som har vakt direktørens mistanke.
På bagsiden stod der nemlig: “Vi vil score på et straffespark,” og den sætning virker mistænkelig, eftersom Virtus Entella sikrede sig det ene point på grund af straffesparket, som blev dømt i overtiden.
Frosinone har nu givet sedlen videre til det det italienske fodboldforbund FIGC, mens direktøren for Frosinone mest af alt håber, at der er tale om en joke.
– Jeg håber, det her er en vittighed. For hvis det ikke er det, så har jeg virkelig stor tvivl omkring hele denne sportsgren, siger Ernesto Salvini ifølge Football-italia.
Frosinone har tidligere været i mediernes søgelys efter Lazios præsident, Claudio Lotito, blev afsløret i at have kaldt det en katastrofe for italiensk fodbold, hvis den lille klub skulle ske at sikre sig oprykning til den italienske Serie A. Claudio Lotito fungerer samtidig som rådgiver for det italienske fodboldforbund.
LIVE
TransferLIVE: Bekræfter konen kæmpetransfer?
MEDIE
Rekordstort bud på Thomas Jørgensen
MEDIE
AGF køber ham
TRANSFER
Nelsson kan købes til spotpris – klubber står i kø
MEDIE
Bombe: Real Madrid henter stjerne – her er prisen
Japan overrasker mod Holland
TOPNYHED
Kæmpe hyldest: ‘Vi så en ny superstjerne’
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TOPNYHED
– Jeg er dybt chokeret og forundret
TOPNYHED
– Måske er det fordi jeg ikke er dansk
Chok for FC København-kending: ‘Jeg føler med ham’
NYHEDER
‘Zanka’ melder ud om fremtiden
MEDIE
Vil hente tysk landsholdsstjerne
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
Roser Superliga-klub: Godt set!
Elfenbenskysten straffer Ecuador
AVIS
Superliga-aktuel? Bundesliga-dansker ventes færdig
EKSKLUSIVT
Jubel på Østerbro: Helt fantastisk!
TOPNYHED
Brøndby melder duo færdig og teaser
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Abdullah Aslani tæt på Utrecht
MEDIE
Tidligere Brøndby-træner i spil til kæmpe job
TRANSFER
Barcelona skal bryde transferrekord for VM-stopper
NYHEDER
Alle taler om det: Nu fælder Superliga-stjerne dom
TOPNYHED
Spottet i København
TRANSFER
Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’
TOPNYHED
Blæst bagover af 18-årig
Sverige med drømmestart på VM
MEDIE
Jagter tidligere FCK-stjerne
TOPNYHED
VM-overraskelse? ‘Et sindssygt spændende hold’
Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’
MEDIE
Storklubber i kø for et af VM’s største talenter
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TOPNYHED
Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder
OPTAKT
