Mystisk seddel kickstarter matchfixing-mistanke i Serie B

Fundet af en mystisk seddel nær Virtus Entellas udskiftningsbænk har skabt frygt for, at der har været tale om matchfixing, da de lørdag spillede 3-3 mod Frosinone i den italienske Serie B.



Der er på ny udbrudt mistanke om matchfixing i italiensk fodbold. 

Denne gang er det Serie B, der står for skud. Kampen mellem Frosinone og Virtus Entella, som sluttede 3-3, er nemlig omgærdet af mystiske omstændigheder, hvor Frosinones direktør, Ernesto Salvini, frygter, at der har været tale om matchfixing. 

Der blev uddelt tre røde kort i opgøret, hvoraf de to blev tildelt Frosinone, mens Virtus Entella fik sikret sig den udlignende scoring i det 92. minut takket være et tvivlsomt straffespark. 

Efter kampen gik Ernesto Salvini til de italienske medier, hvor han afslørede, at sikkerhedsfolk på stadionet havde fundet en seddel ved Virtus Entallas bænk. Sedlen var af samme type, som den trænerne bruger, når de skal fortælle fjerdedommeren omkring, hvilken udskiftning de vil foretage. Men det var, hvad der stod på sedlens bagside, som har vakt direktørens mistanke. 

På bagsiden stod der nemlig: “Vi vil score på et straffespark,” og den sætning virker mistænkelig, eftersom Virtus Entella sikrede sig det ene point på grund af straffesparket, som blev dømt i overtiden. 

Frosinone har nu givet sedlen videre til det det italienske fodboldforbund FIGC, mens direktøren for Frosinone mest af alt håber, at der er tale om en joke. 

– Jeg håber, det her er en vittighed. For hvis det ikke er det, så har jeg virkelig stor tvivl omkring hele denne sportsgren, siger Ernesto Salvini ifølge Football-italia.

Frosinone har tidligere været i mediernes søgelys efter Lazios præsident, Claudio Lotito, blev afsløret i at have kaldt det en katastrofe for italiensk fodbold, hvis den lille klub skulle ske at sikre sig oprykning til den italienske Serie A. Claudio Lotito fungerer samtidig som rådgiver for det italienske fodboldforbund. 





LIVE

TransferLIVE: Schalke henter tysk profil

Hjulmand vækker opsigt til første træning

Er han løsningen i AGF?

Thomas Frank: De vinder VM

Medie: FCM afviser bud på 187 mio.

Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Supercomputer: De kommer i VM-finalen

Transferbombe i Manchester United

Afsløring: Salieu Drammeh laver stort skifte

Afslører: Er ny vært på TV 2 Sport

De har spurgt på Gustav Isaksen

Trist over Vallys-exit – vil have erstatning ind



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Stortalent skriver under med FC Midtjylland

Afsløring: AC Horsens byder på Alassana Jatta 

Afsløring: Dario Dumic træner med i dansk klub

FC København-transfer bremses af denne årsag

VM-Vækkeuret: Spanien satte Frankrig til vægs



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Meldes tæt på storklub efter FCK-exit

17-årig som starter? ‘Super spændende’

England – Argentina

Thomas Kristensen bruger 8-10 timer: ‘Ingen snyd!’

I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil

Stor handel: Frankfurt meldes enige med dansker

Chokskifte? Har budt på Højbjerg

Tuchel klarmelder stor profil

‘Ingen forventer FCK bliver mestre’

Afsløring: Randers tæt på Kasper Lorentzen



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Kæmpe jubelbrøl: ‘Han er topklasse’

Taler varmt om ny Brøndby-stjerne

Afsløring: Brøndby sælger Nicolai Vallys 

Hjemvendt dansk profil: ‘Drømmen er AGF’