Mystisk seddel kickstarter matchfixing-mistanke i Serie B

Fundet af en mystisk seddel nær Virtus Entellas udskiftningsbænk har skabt frygt for, at der har været tale om matchfixing, da de lørdag spillede 3-3 mod Frosinone i den italienske Serie B.



Der er på ny udbrudt mistanke om matchfixing i italiensk fodbold. 

Denne gang er det Serie B, der står for skud. Kampen mellem Frosinone og Virtus Entella, som sluttede 3-3, er nemlig omgærdet af mystiske omstændigheder, hvor Frosinones direktør, Ernesto Salvini, frygter, at der har været tale om matchfixing. 

Der blev uddelt tre røde kort i opgøret, hvoraf de to blev tildelt Frosinone, mens Virtus Entella fik sikret sig den udlignende scoring i det 92. minut takket være et tvivlsomt straffespark. 

Efter kampen gik Ernesto Salvini til de italienske medier, hvor han afslørede, at sikkerhedsfolk på stadionet havde fundet en seddel ved Virtus Entallas bænk. Sedlen var af samme type, som den trænerne bruger, når de skal fortælle fjerdedommeren omkring, hvilken udskiftning de vil foretage. Men det var, hvad der stod på sedlens bagside, som har vakt direktørens mistanke. 

På bagsiden stod der nemlig: “Vi vil score på et straffespark,” og den sætning virker mistænkelig, eftersom Virtus Entella sikrede sig det ene point på grund af straffesparket, som blev dømt i overtiden. 

Frosinone har nu givet sedlen videre til det det italienske fodboldforbund FIGC, mens direktøren for Frosinone mest af alt håber, at der er tale om en joke. 

– Jeg håber, det her er en vittighed. For hvis det ikke er det, så har jeg virkelig stor tvivl omkring hele denne sportsgren, siger Ernesto Salvini ifølge Football-italia.

Frosinone har tidligere været i mediernes søgelys efter Lazios præsident, Claudio Lotito, blev afsløret i at have kaldt det en katastrofe for italiensk fodbold, hvis den lille klub skulle ske at sikre sig oprykning til den italienske Serie A. Claudio Lotito fungerer samtidig som rådgiver for det italienske fodboldforbund. 






Chok: Han bliver Eriksens nye cheftræner




LIVE

TransferLIVE: Snart sker det

Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort

Vildt! FC Barcelona-spiller rygtes til Superligaen

– Højlund kan ikke holde det ud mere!

Ny Brøndby-boss: Her er vores transferplaner

FCK-spiller åben for Panathinaikos-skifte

AGF ansætter fyret AC Horsens-træner

Transferopfordring: Hent Jonas Wind



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Riemer lover: De får debut

Kan sende 39 millioner til Superliga-klub

Superliga-træner tilknytter agent

Forbereder megatransfers – Nørgaard-salg lurer



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Gave til Dorgu fra fodboldstjerne?

Uventet skifte?

‘Er det uambitiøst af Brøndby? Ja…’

Real Madrid-scoop? Jagter billig stjernespiller

Patrick Mortensen: Derfor skifter jeg til Brøndby



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!

Meldes færdig – Jens Stryger på vej til Danmark?

Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’

Spansk borgmester aflyser DR Congo-kamp

Arne Slot sender afskedsbrev til Liverpool

Grønbæk hylder dansker

Afslører fremtidsplanerne: ‘Det håber jeg’

Hylder Mortensen: Jeg har haft det svært med det!

Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte

Arsenal-legende med succes i helt ny sport

Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?

Brøndby-emne stordrømmer og afslører forhandlinger



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Udskiftning: Comeback på landsholdet efter to år

Dansk stjerne om Steinlein: Han prøver alt