Mystisk seddel kickstarter matchfixing-mistanke i Serie B

Fundet af en mystisk seddel nær Virtus Entellas udskiftningsbænk har skabt frygt for, at der har været tale om matchfixing, da de lørdag spillede 3-3 mod Frosinone i den italienske Serie B.



Der er på ny udbrudt mistanke om matchfixing i italiensk fodbold. 

Denne gang er det Serie B, der står for skud. Kampen mellem Frosinone og Virtus Entella, som sluttede 3-3, er nemlig omgærdet af mystiske omstændigheder, hvor Frosinones direktør, Ernesto Salvini, frygter, at der har været tale om matchfixing. 

Der blev uddelt tre røde kort i opgøret, hvoraf de to blev tildelt Frosinone, mens Virtus Entella fik sikret sig den udlignende scoring i det 92. minut takket være et tvivlsomt straffespark. 

Efter kampen gik Ernesto Salvini til de italienske medier, hvor han afslørede, at sikkerhedsfolk på stadionet havde fundet en seddel ved Virtus Entallas bænk. Sedlen var af samme type, som den trænerne bruger, når de skal fortælle fjerdedommeren omkring, hvilken udskiftning de vil foretage. Men det var, hvad der stod på sedlens bagside, som har vakt direktørens mistanke. 

På bagsiden stod der nemlig: “Vi vil score på et straffespark,” og den sætning virker mistænkelig, eftersom Virtus Entella sikrede sig det ene point på grund af straffesparket, som blev dømt i overtiden. 

Frosinone har nu givet sedlen videre til det det italienske fodboldforbund FIGC, mens direktøren for Frosinone mest af alt håber, at der er tale om en joke. 

– Jeg håber, det her er en vittighed. For hvis det ikke er det, så har jeg virkelig stor tvivl omkring hele denne sportsgren, siger Ernesto Salvini ifølge Football-italia.

Frosinone har tidligere været i mediernes søgelys efter Lazios præsident, Claudio Lotito, blev afsløret i at have kaldt det en katastrofe for italiensk fodbold, hvis den lille klub skulle ske at sikre sig oprykning til den italienske Serie A. Claudio Lotito fungerer samtidig som rådgiver for det italienske fodboldforbund. 







LIVE

Superliga-LIVE: FCK forlænger

Siger op: Superliga-ekspert stopper

Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet

Afsløring: Akos Markgraf på plads i FC København

Afsløring: FC København afviser millionbud

Transferkollaps: Napoli truer med retssag

LIVE: Skrækkelig lodtrækning for AGF i EL!



LIVE

TransferLIVE: De er tæt på Valdemar Lund

Chido Obi kan være på vej væk fra Man Utd

Thomasberg vinder i sin OB-debut

Afsløring: Belgisk klub jagter ubrugt Noah Sahsah

Afsløring: Målmaskine færdig i AaB

Anton Gaaei-handel meldes død



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Christian Nørgaard tæt på skifte

LIVE: Drømmelodtrækning for FC København!

Dansker scorer mod Barcelona

Ekstraregning på 441.942,58 kroner

AGF i kontakt om norsk angriber 



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: Her er Rosenborgs købspris på Chiakha

Tidl. BIF-spiller Bertram Kvist tæt på chokskifte

Bliver han ved, behøves FCK ingen nyindkøb!

Afsløring: FCM sælger Han-beom Lee i kæmpehandel

Afsløring: Randers enig med Swansea i stor handel

– FCK-stjerne er ‘helt ved siden af sig selv’

“Jeg kunne godt mærke, Thomas blev lidt irriteret”

Voldsom dommerkritik: ‘SL-sæsonens dårligste’

Melder klart ud: Superliga-komet skal ingen vegne

FCK-boss om transfers: ‘Det er virkelig svært’

Aggressiv udvikling i FCM? Her skiller de sig ud

Ny FCK-stjerne er “klog, smuk og god til engelsk”

Helenius om kaosdagen i Aston Villa: “Alt ramlede”

Rygtet til FCK – nu bekræfter klubben handlen