Ny Lindstrøm-nedtur vækker undren i Italien

Der blev ikke kigget Jesper Lindstrøms vej, da Napoli jagtede sejren mod AC Milan sidst i kampen, og det er ikke alle i Italien, som forstår det.



Ni minutter i Champions League-gruppespillet og sammenlagt 127 minutter fordelt på fem Serie A-kampe.

Det er den begrænsede mængde spilletid, som Jesper Lindstrøm har fået ud af sit skifte til den italienske mesterklub Napoli, og det kan der ikke være mange, som er tilfredse med. Ikke Lindstrøm selv, men heller ikke Napoli, som trods alt betalte en pæn sum penge for ham i sommer. 

I søndagens underholdende 2-2-deler mod AC Milan blev der slet ikke kigget Jesper Lindstrøms vej. Den hurtige dansker måtte sidde på bænken i samtlige spilleminutter, og det er noget, som vækker undren i Italien. 

Flere forskellige fanmedier i Napoli forstår slet ikke, hvorfor det var Alessandro Zanoli og ikke Jesper Lindstrøm, som blev bragt i spil i det 83. minut, da Matteo Politano skulle skiftes ud. Lindstrøm er en noget mere offensiv spiller end Zanoli, som generelt ikke får meget spilletid for Napoli.

ArenaNapoli lagde også mærke til, at træner Rudi Garcias valg overraskede Lindstrøm.

– Jesper Lindstrøm fortsætter med at være et mystisk objekt for Rudi Garcias Napoli. Den tidligere Frankfurt-spiller fremstod ret overrasket og skuffet over sin placering på bænken, skriver de og fortsætter:

– Danskeren kostede en del, og nu begynder spørgsmålet at melde sig: Hvorfor foretog Napoli så stor en investering, hvis ikke det var Garcia, der bad om det? Det var formentlig De Laurentiis' (Napolis ejer) beslutning, efter at Gabri Veiga ikke kom, skriver de. 

Mediet SpazioNapoli beskriver fravalget af Jesper Lindstrøm som noget, der chokerede klubbens fans, og at fansene ikke ligefrem klapper i hænderne over det. Mediet forsøger dog at give en forklaring på det.

Her forklarer de, at AC Milan havde sendt Noah Okafor på banen, der har masser af fart i stængerne, og når Theo Hernandez samtidig styrtede op og ned af AC Milans venstreside, så gav det mening at sætte den mere defensive Zanoli ind, da flere af Napolis midtbanespillere også var trætte.

Kritikken kommer dog af, at Napoli havde vist stor moral i anden halvleg ved at komme tilbage i kampen fra 0-2 til 2-2, og at man udtrykker tilfredshed ved at skifte defensivt ud.

Det ændrer dog ikke på, at danskeren har fået en hård start i Italien, hvor han blot er startet på banen en enkelt gang.





– Jeg frygter ikke at blive fyret


Fyring på vej? ‘Han har kniven for struben’

Dumper FCK-indkøb: ‘Tankevækkende’

– Hader er et stort ord, men jeg kan ikke lide AGF

FCM-stjerne udgik i tårer: Tullberg giver status

Kæmpe optur for Yussuf Poulsen

Nu drømmer de stort i AGF

Revser Mohamed Salah efter utroligt interview

Tysk medie fælder hård Eriksen-dom

‘Brøndby kan ramme denne pris på Nartey i januar’

Sådan stemte trænerne til Efterårets Profil

Har hevet fat i Cooper: Ikke det jeg købte ind på

– De skal skille sig af med ham!

Spanske medier i ekstase

Voldsom Franculino-spådom

Kæmpe ros: – Han var fuldstændigt forrygende

Her er Efterårets Hold i Superligaen

Kæmpe FCK-chok – man er fuldstændig lamslået!

Han kommer til at have mareridt i nat

Solbakken slagter VM-lodtrækning: Et freak show

Mainz har fundet Bo Henriksens afløser

Derby-drama: ‘Noget af det er meget alvorligt’

Rystet Delaney: ‘Det er et stormvejr!’

Mourinho raser: Dansk stjerne er ‘urørlig’

Skidt melding: Brøndby-stjerne syg

Farzam Abolhosseini med vild transfer-forudsigelse

Afsløring: Her er prisen på Franculino Djú

Frustreret FCM-lejr: Det irriterer mig grænseløst

Tjek selv: Det ligner en dybt uretfærdig fyring

Kæmpe triumf for Frank

Conrad Harder roses til skyerne efter forløsning

AGF kriger sejren hjem

‘Jeg er ked af det, men jeg kan ikke forklare det’

Flere danske klubber ville have Nathan Trott

Salah i brutalt angreb på Arne Slot og Liverpool

Her sætter Vingegaard grænsen

FCK med tilbud – nu vil de have ham

Frank med opsang: ‘Absolut INGEN skal gøre det!’

Vanvittigt drama: Det gjorde ondt at se på!

FCN ydmyger Silkeborg

Trækker overskrifter i Sydkorea

Klubben konkurs: Dansk spiller tvunget til skifte

Krisen kradser: FCK ydmyget af Sønderjyske

FCM smed point i kæmpe drama

‘Han virker sjov – de griner tit af ham’

Tullberg skifter fire mand

– Der er nogle ting, der stadig nager mig

Thomas Delaney storroser Superliga-modstander

Tidligere FCK-profils bror kan få Superliga-debut

FC København – Sønderjyske

Viborg FF – FC Midtjylland