Nyt rygte: FCK følger Andreas Skov Olsen – Bologna overvejer at sælge

Andreas Skov Olsen har spillet meget, men har ikke gjort noget stort væsen af sig i Bologna. Ifølge italiensk medie følger flere klubber med i, hvad der sker omkring den danske U21-landsholdsspiller.



Han var fremragende i Superligaen, men at overføre kvaliteterne til Serie A har indtil videre vist sig at være en svær disciplin for kantspiller Andreas Skov Olsen.

Den 20-årige dansker blev solgt i sommer fra FC Nordsjælland til Bologna, og selv om han har spillet en del kampe, er det er fladt aftryk, han har efterladt i klubben. Bare en enkelt gang har han scoret i Serie A.

De usynlige præstationer fra danskeren fik for en måned siden Bologna-træner Sinisa Mihajlovic at angribe danskeren og sige, at han ikke er tilfreds med præstationerne.

Læs også:Dansk træner før Champions League-brag: PSG er et af Europas bedste hold

Og sådan nogle udtalelser er brændstof for transferrygter.

Tidligere har Besiktas været rygtet interesseret, og nu melder det italienske medie La Gazzetta dello Sport så nyt om Besiktas-rygtet samt om et par andre klubber. 

Avisen skriver, at tyrkiske Besiktas allerede har sendt et bud Bolognas vej, mens det også fremgår, at der er interesse i kantspilleren fra både Danmark og Skotland.

Læs også:Storsatsende AC Monza henter back fra Serie A-nedrykkere

I FC København har Pep Biel ikke overbevist om, at han er den rette til højrekanten i FCK på den lange bane, og det italienske medie mener, at Ståle Solbakken er interesseret i at hente den 20-årige dansker hjem til Superligaen, hvis det er muligt. Også Rangers FC er interesseret, men ingen af de to klubber har – ifølge La Gazzetta dello Sport – sendt et bud afsted på Skov Olsen.

Interessant er det, at klubben ifølge avisen godt vil sælge danskeren, men ikke ønsker at udleje ham.

Skov Olsen spillede 26 kampe i Serie A og scorede som sagt bare én gang. Han lavede ingen assists i de 26 kampe for klubben, der endte som nummer 12 i ligaen.

Læs også:Dansk træner: Det gjorde indtryk at se lastbiler køre ligene væk
Læs også:Italiensk målmaskine vil blive i Lazio resten af karrieren
Læs også:Karantæner – hvem er ude?




LIVE

TransferLIVE: Han bliver ny Liverpool-træner

De er interesseret i Christian Eriksen

Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?

Han vender hjem til FC København

Her kan du se Paris Saint-Germain mod Arsenal

Beijmo: ‘FCK var bedre på alle parametre’

Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord? 

Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Slår fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’

Supercomputer: De rykker op i Superligaen

Superliga-skifte? ‘Ja, der er dansk interesse’

Afsløring: Klar med kæmpebeløb for FCN-stjerne



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Polsk succestræner rygtes til Danmark

Grønbæk-handel i fare selvom Rennes ønsker ham væk

Efter katastrofe – han erstatter ‘PC’

Revser Barcelona: ‘Noget af det pinligste’

Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Kan sikre millioner til AGF

De er færdige i 1. division

Victor Froholdts værdi sætter alle til vægs

Afsløring: Dansker jagtes af Barça, City og Ajax

Mæhle kan hentes for spotpris

Dansker scorer ny kontrakt med PL-klub

Arne Slot fyret af Liverpool

Bookmaker: Her er Eriksens næste klub

United nærmer sig stjernespiller – her er prisen

Kamil Grabara giver iskoldt svar om transfer

Alt vendt på hovedet i Horsens – han var nøglen

Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Ekspert til Eriksen: Skift til denne klub nu!

Farzam: Disse AGF-profiler kan forlænge