Nyt rygte: FCK følger Andreas Skov Olsen – Bologna overvejer at sælge

Andreas Skov Olsen har spillet meget, men har ikke gjort noget stort væsen af sig i Bologna. Ifølge italiensk medie følger flere klubber med i, hvad der sker omkring den danske U21-landsholdsspiller.



Han var fremragende i Superligaen, men at overføre kvaliteterne til Serie A har indtil videre vist sig at være en svær disciplin for kantspiller Andreas Skov Olsen.

Den 20-årige dansker blev solgt i sommer fra FC Nordsjælland til Bologna, og selv om han har spillet en del kampe, er det er fladt aftryk, han har efterladt i klubben. Bare en enkelt gang har han scoret i Serie A.

De usynlige præstationer fra danskeren fik for en måned siden Bologna-træner Sinisa Mihajlovic at angribe danskeren og sige, at han ikke er tilfreds med præstationerne.

Læs også:Dansk træner før Champions League-brag: PSG er et af Europas bedste hold

Og sådan nogle udtalelser er brændstof for transferrygter.

Tidligere har Besiktas været rygtet interesseret, og nu melder det italienske medie La Gazzetta dello Sport så nyt om Besiktas-rygtet samt om et par andre klubber. 

Avisen skriver, at tyrkiske Besiktas allerede har sendt et bud Bolognas vej, mens det også fremgår, at der er interesse i kantspilleren fra både Danmark og Skotland.

Læs også:Storsatsende AC Monza henter back fra Serie A-nedrykkere

I FC København har Pep Biel ikke overbevist om, at han er den rette til højrekanten i FCK på den lange bane, og det italienske medie mener, at Ståle Solbakken er interesseret i at hente den 20-årige dansker hjem til Superligaen, hvis det er muligt. Også Rangers FC er interesseret, men ingen af de to klubber har – ifølge La Gazzetta dello Sport – sendt et bud afsted på Skov Olsen.

Interessant er det, at klubben ifølge avisen godt vil sælge danskeren, men ikke ønsker at udleje ham.

Skov Olsen spillede 26 kampe i Serie A og scorede som sagt bare én gang. Han lavede ingen assists i de 26 kampe for klubben, der endte som nummer 12 i ligaen.

Læs også:Dansk træner: Det gjorde indtryk at se lastbiler køre ligene væk
Læs også:Italiensk målmaskine vil blive i Lazio resten af karrieren
Læs også:Karantæner – hvem er ude?






LIVE

TransferLIVE: AaB henter ny angriber i Japan

Bekræfter: Vender tilbage til FC København

Stort medie: Hjulmand får sparket – han afløser

Bombe: Hjulmand-afløser siger ja til anden klub

Brøndby-profil kan være på vej til Celtic

Midt i katastrofen hyldes Christian Eriksen

Solgt til Brøndby: ‘Vi får en rigtig god transfer’

Efterspørgslen på norske VM-rejser skuffer



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

I svime over Froholdt – får ny hæder

Bundesliga-klub kommer fire dage til Sjælland

Forhandler om Albert Grønbæk

Dansker vil sælges – storklub står klar i kulissen



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Afsløring: Brøndby i dialog med Thomas Nørgaard

FC Barcelona får bud på over 600 mio. accepteret

Hvor er I henne, FCK og Brøndby?

Derfor kommer han IKKE til FC København

Ikon har udløb – Brøndby vil gå i dialog



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Storklub jagter Jacob Ambæk – har lagt føler ud

Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil

FCM-profil drømmer om Manchester City

Choktransfer? Wolfsburg kontakter kæmpestjerne

Her er FCM’s mulige modstandere i Europa League

Færdig i Superligaen – sender stikpille til AGF

Peter Møller: ‘En af de største i historien’

Arsenal-profil på vej væk? Det koster han

‘De forventer 450 millioner kroner for Hjulmand’

Her lander Superliga-kampprogrammet

Tager afsked – varsler dialog med Brøndby

Bookmaker: Han er favorit som cheftræner i Brøndby



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

De kan være færdige i Brøndby

Messi-statue fjernes