Roma tager point mod AC Milan i målfest

AC Milan var foran tre gange, men endte med kun at få et point mod AS Roma.



AC Milan smed for første gang i denne Serie A-sæson point mandag aften, hvor de tog imod Roma på San Siro.

Milano-klubben havde inden mandagens kamp vundet alle deres fire kampe i denne sæson, men kampen mod Roma sluttede uafgjort, og dermed kunne AC Milan ikke fortsætte deres perfekte sæsonstart.

Til kampen havde AC Milan igen Simon Kjær i midterforsvaret, mens den unge Andreas Jungdal var med på bænken, og herfra kunne den 18-årige dansker se holdkammeraterne bringe sig foran efter blot to minutters spil. 

Læs også:Manglende VAR-tjek frustrerer AaB: Det er sindssygt

Raphael Leao sendte en fræk aflevering ind i Romas felt, hvor Zlatan Ibrahimovic med en lang tå kunne prikke bolden forbi Romas keeper og i mål. Dermed var AC Milan foran, men den føring holdt ikke meget mere end ti minutter.

I det 14. minut var Edin Dzeko nemlig på pletten. AC Milans keepervikar, Ciprian Tatrusanu, gik således helt forkert til et hjørnespark, som den bosniske bomber uden problemer kunne heade i mål.

Først efter pausen blev der scoret igen, og her fik AC Milan igen en drømmestart på halvlegen. Efter to minutter af anden halvleg var Raphael Leao igen i oplæggerens rolle, da han sendte et fladt indlæg ind i fødderne på Alexis Saelemaekers, som bankede bolden i kassen.

Læs også:Brasiliansk Vejle-topscorer: Nemt at komme tilbage til klubben

Igen skulle Roma udligne, da Jordan Veretout sparkede et tvivlsomt straffespark i kassen efter 71 minutter. Et straffespark blev også dømt i den anden ende af banen kort efter, hvor Zlatan Ibrahimovic bragte AC Milan foran for tredje gang i kampen.

Men det var ikke nok til at hente endnu en sejr. Kort efter Ibrahimovics sjette sæsonscoring kunne Marash Kumbulla nemlig udligne for Roma på et hovedstød efter et hjørnespark, og det blev kampens sidste scoring. 

Til trods for at de måtte tage til takke med et point, fører AC Milan stadig Serie A med 13 point efter fem kampe. Roma er nummer ni med otte point. 

Læs også:Mandagens rygtebørs: Eriksen vender ‘hjem’
Læs også:Vejle topper Superligaen: Overlevelse er stadig vores mål
Læs også:Efter bekymrende måling: Vejle tager Raphael Dwamena af banen




EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Slagter FCM-profil: ‘Han kan ikke spille fodbold!’

Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa

Er du gal en spiller – han koster over 100 mio.!

Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring

Stjerner gav klar besked til Eriksen

Delaney: Elsker atmosfære men det var i overkanten



Optakt til onsdagens Superliga-kamp mellem FC København og OB LIVE

LIVE: ‘Verdens største frispark!’

De er favoritter til at hente Kasper Høgh

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’

Nederlag koster dyrt: FC København nedjusterer

De overvejer Christian Eriksen

FCM-profil tordner: ‘En skandale’



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu

Her kan du se FC København mod FC Midtjylland

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

LIVE: Slutfløjt i Parken



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Raser: Det er latterligt!

Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!

Er Slot fyringstruet? ‘Verden er kommet dertil…’

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer

Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job

Låste sig inde derhjemme: Kunne høres i Esbjerg

Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Manchester United vil i dialog: Er han ny træner?



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

– Nørgaard vender ikke retur til Brøndby nu