Sassuolo tog point fra Eriksen og Inter efter dramatisk afslutning

Sassuolo spillede godt med og formåede få 3-3 med fra Milano efter en dramatisk afslutning mod Inter.



Inter genstartede søndag deres Serie A-sæson på fornuftig vis ved at vinde 2-1 over Sampdoria.

Her lagde Christian Eriksen op til Romelu Lukakus 1-0-scoring, og danskeren var også med i startopstillingen, da Inter onsdag aften fik besøg af Sassuolo. Men Milano-klubben fik sig noget af en forskrækkelse kort inde i kampen.

Blot fire minutter var der spillet, da Sassuolo fandt plads centralt på banen. Filip Djuricic kunne drive bolden frem, og til sidst lykkedes det ham at finde en usædvanlig fri Francesco Caputo i dybden.

Caputo var iskold, og med en flad afslutning fik han overlistet Samir Handanovic. 0-1 til gæsterne.

Om det var scoringen, der rystede Inter, er ikke til at sige, men Antonio Contes tropper havde i hvert fald svært ved at finde rytmen fra kampens begyndelse.

Efter 40 minutter lykkedes det imidlertid Eriksen at spille en holdkammerat fri i Sassuolo-feltet. Denne blev nedlagt af Jeremie Boga, og så kunne Romelu Lukaku uden problemer udplassere Andrea Consigli i udeholdets mål.

Læs også:Milan-træner krydser fingre for skadet Kjær

Scoringen satte Inter i gang, og fem minutter senere var det hele vendt på hovedet.

Efter et par tilfældigheder fik Alexis Sanchez spillet Cristiano Biraghi fri i venstre side af feltet, og herfra tordnede italieneren bolden op i nettaget.

2-1 var således stillingen efter de første 45 minutter.

Et kvarters tid inde i anden halvleg blev Eriksen udskiftet til fordel for blot 18-årige Lucien Agoume, og få minutter senere misbrugte Roberto Gagliardini en abnorm stor mulighed.

En returbold fra Sassuolo-målmand Consigli havnede for fødderne af Gagliardini, der havde frit mål fra må meters afstand, men på mystisk vis fik midtbanespilleren sparket bolden op på overliggeren og i spil igen.

Således var spændingen fortsat intakt, og Sassuolo havde bestemt ikke givet op.

Læs også:Kyniske City kørte Burnley over

Det førte efter 80 minutters spilletid til, at Mert Muldur blev tildelt et straffespark. Ashley Young nedlagde højrebacken, og Domenico Berardi tog sig af sparket. Handanovic var ikke langt fra at redde forsøget, men bolden gik altså i nettet.

Så måtte Inter atter på jagt efter et føringsmål, og hjemmeholdet lagde et tungt pres i de efterfølgende minutter.

Efter 84 minutter fik Lukaku annulleret et mål for offside, og blot få minutter senere kom forløsningen. Antonio Candreva slog et frispark mod bagstolpen, hvor Borja Valero kom løbende, og her kunne den spanske midtbanespiller helt upresset gøre det til 3-2.

Candreva kunne kort efter have lukket opgøret, og han måtte i det 89. minut ærgre sig over, at han ikke fik gjort mere ved den store chance.

Sassuolo fik nemlig trykket Inter-defensiven i bund, og så fandt man med et fladt indlæg Giangiacomo Magnani ved bagstolpen, hvor han helt upresset, ligesom Valero forinden havde været det, kunne sparke udligningen i nettet.

Trods de mange scoringer i de sidste minutter sluttede det imidlertid ved 3-3. Det skal til gengæld nævnes, at Milan Skriniar blev udvist i tillægstiden.

Inter har i skrivende stund otte point op til Juventus på førstepladsen og fire point op til Lazio på andenpladsen.

Læs også:Eriksen roses til skyerne i italienske medier: Han er Inters bedste spiller
Læs også:Medie: Barcelona accepterer Juventus’ megabud på midtbanespiller
Læs også:Parma-lejren hylder hattrick-Cornelius: En komplet spiller




Benhård Gravesen: ‘Det svageste hold i top seks’

– Derfor skal Man Utd IKKE hyre Michael Carrick

Kæmpe hyldest af Falk: ‘Han er 85 år gammel’

Ny FCK-komet? Modtager store roser fra Neestrup

TV 2: ‘Noget vitalt forsvinder’

Blev informeret om mulig fyring onsdag

Tidligere Brøndby-træner en af verdens dyreste



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Forarget: – Der er ingen, der er gode!

Steve Cooper: ‘Absolut intet godt lige nu’

Han stiller ultimative krav

Kæmpe stigning – Patrick Dorgu den mest værdifulde

Det må du aldrig gøre igen, Hatzidiakos!



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Husker du Hyballa? Spøger stadig i dansk klub

Skal han til FCK eller Brøndby? ‘Oplagt kandidat’

Klart svar, Riemer: Han bør stå for Danmark

– FCK var hurtige til at lægge alt hen på mig

Vildt drama i Herning – hvad tænkte han dog på?



FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

Voldsom udmelding om Froholdt

United overvejer disse fem managers

Bendtner kritiserer Bodø/Glimt: ‘Latterligt!’

– En gigantisk nedtur!

Afgørende: Højlund scorede igen for Napoli

Silkeborg IF – Vejle Boldklub

Dansk klub blødte millioner: ‘Vi skal ramme plet’

Landsholdsretur efter 4 år? Dansker med supersæson

De må have mareridt om ham i nat!

FCK og Brøndby på rov i FCM? ‘Ville være bomben!’

Bayern er ved at løbe tør for målmænd

Supercomputer spår FCM-nedtur



FANKLUBBEN

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

Engelske medier med klar dom over FC Midtjylland

Markant transfermelding om Højlund

Barcelona-præsident får 68 procent af stemmerne

AGF-fans raser over Superliga-klub

Fans presser på: Vil se FCN-komet på landsholdet

Slog transferrekord i Brøndby – sådan gik det til

Knuste dem på en halvleg – så var FCM overbevist

– Jeg tror ikke vi kan huske en lignende situation

Barcelona i kæmpesejr

AGF smider sejren i de døende sekunder

– Vidste det ikke for tre dage siden!

Nu bekræfter de: Storkamp aflyst

Sønderjyske – AGF

Han har været en åbenbaring!

FC Midtjylland – FC Nordsjælland

Her kan du se Brøndby IF mod Viborg FF

OB – FC København

Her kan du se Liverpool mod Tottenham

Endnu en pointdeling i Odense

Brøndby IF – Viborg FF

‘De har gjort det modsatte af, hvad FCK har gjort’

Arsenal tager stort skridt mod mesterskabet