Inter genstartede søndag deres Serie A-sæson på fornuftig vis ved at vinde 2-1 over Sampdoria.
Her lagde Christian Eriksen op til Romelu Lukakus 1-0-scoring, og danskeren var også med i startopstillingen, da Inter onsdag aften fik besøg af Sassuolo. Men Milano-klubben fik sig noget af en forskrækkelse kort inde i kampen.
Blot fire minutter var der spillet, da Sassuolo fandt plads centralt på banen. Filip Djuricic kunne drive bolden frem, og til sidst lykkedes det ham at finde en usædvanlig fri Francesco Caputo i dybden.
Caputo var iskold, og med en flad afslutning fik han overlistet Samir Handanovic. 0-1 til gæsterne.
Om det var scoringen, der rystede Inter, er ikke til at sige, men Antonio Contes tropper havde i hvert fald svært ved at finde rytmen fra kampens begyndelse.
Efter 40 minutter lykkedes det imidlertid Eriksen at spille en holdkammerat fri i Sassuolo-feltet. Denne blev nedlagt af Jeremie Boga, og så kunne Romelu Lukaku uden problemer udplassere Andrea Consigli i udeholdets mål.
Læs også:Milan-træner krydser fingre for skadet Kjær
Scoringen satte Inter i gang, og fem minutter senere var det hele vendt på hovedet.
Efter et par tilfældigheder fik Alexis Sanchez spillet Cristiano Biraghi fri i venstre side af feltet, og herfra tordnede italieneren bolden op i nettaget.
2-1 var således stillingen efter de første 45 minutter.
Et kvarters tid inde i anden halvleg blev Eriksen udskiftet til fordel for blot 18-årige Lucien Agoume, og få minutter senere misbrugte Roberto Gagliardini en abnorm stor mulighed.
En returbold fra Sassuolo-målmand Consigli havnede for fødderne af Gagliardini, der havde frit mål fra må meters afstand, men på mystisk vis fik midtbanespilleren sparket bolden op på overliggeren og i spil igen.
Således var spændingen fortsat intakt, og Sassuolo havde bestemt ikke givet op.
Læs også:Kyniske City kørte Burnley over
Det førte efter 80 minutters spilletid til, at Mert Muldur blev tildelt et straffespark. Ashley Young nedlagde højrebacken, og Domenico Berardi tog sig af sparket. Handanovic var ikke langt fra at redde forsøget, men bolden gik altså i nettet.
Så måtte Inter atter på jagt efter et føringsmål, og hjemmeholdet lagde et tungt pres i de efterfølgende minutter.
Efter 84 minutter fik Lukaku annulleret et mål for offside, og blot få minutter senere kom forløsningen. Antonio Candreva slog et frispark mod bagstolpen, hvor Borja Valero kom løbende, og her kunne den spanske midtbanespiller helt upresset gøre det til 3-2.
Candreva kunne kort efter have lukket opgøret, og han måtte i det 89. minut ærgre sig over, at han ikke fik gjort mere ved den store chance.
Sassuolo fik nemlig trykket Inter-defensiven i bund, og så fandt man med et fladt indlæg Giangiacomo Magnani ved bagstolpen, hvor han helt upresset, ligesom Valero forinden havde været det, kunne sparke udligningen i nettet.
Trods de mange scoringer i de sidste minutter sluttede det imidlertid ved 3-3. Det skal til gengæld nævnes, at Milan Skriniar blev udvist i tillægstiden.
Inter har i skrivende stund otte point op til Juventus på førstepladsen og fire point op til Lazio på andenpladsen.
Læs også:Eriksen roses til skyerne i italienske medier: Han er Inters bedste spiller
Læs også:Medie: Barcelona accepterer Juventus’ megabud på midtbanespiller
Læs også:Parma-lejren hylder hattrick-Cornelius: En komplet spiller
LIVE
VM-LIVE: Bekymrende nyt for Brasilien
OPTAKT
Uruguay – Kap Verde
TOPNYHED
Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby henter FC København-talent
MEDIE
Sunderland jagter dansk guldfugl
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links
MEDIE
Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos
TRANSFER
FC Midtjylland sælger midtbanespiller
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
I dialog med Steve Cooper
TRANSFER
Marcondes afviser tilbud, men…
EKSKLUSIVT
Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg
EKSKLUSIVT
Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
NYHEDER
Jens Stage-skifte i fare
TRANSFER
Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn
‘Så bliver min sommer ikke, som jeg ønsker den’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag
EKSKLUSIVT
Alexander Lind i kæmpe hyldest
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Enighed – dansk stortransfer tæt på
EKSKLUSIVT
Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’
Holland udspiller Sverige i VM-storsejr
NYHEDER
Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner
NYHEDER
Dame N’Doye scorer nyt job
MEDIE
FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen
NYHEDER
Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer
EKSKLUSIVT
På jagt: ‘Har haft de første samtaler’
Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen
TOPNYHED
Tordner mod VM-træner
AVIS
Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej
EKSKLUSIVT
Superliga-boss med spændende transfermelding
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TOPNYHED
Spændende SL-nyhed: ‘Et meget vanskeligt sted’
MEDIE
