Sassuolo tog point fra Eriksen og Inter efter dramatisk afslutning

Sassuolo spillede godt med og formåede få 3-3 med fra Milano efter en dramatisk afslutning mod Inter.



Inter genstartede søndag deres Serie A-sæson på fornuftig vis ved at vinde 2-1 over Sampdoria.

Her lagde Christian Eriksen op til Romelu Lukakus 1-0-scoring, og danskeren var også med i startopstillingen, da Inter onsdag aften fik besøg af Sassuolo. Men Milano-klubben fik sig noget af en forskrækkelse kort inde i kampen.

Blot fire minutter var der spillet, da Sassuolo fandt plads centralt på banen. Filip Djuricic kunne drive bolden frem, og til sidst lykkedes det ham at finde en usædvanlig fri Francesco Caputo i dybden.

Caputo var iskold, og med en flad afslutning fik han overlistet Samir Handanovic. 0-1 til gæsterne.

Om det var scoringen, der rystede Inter, er ikke til at sige, men Antonio Contes tropper havde i hvert fald svært ved at finde rytmen fra kampens begyndelse.

Efter 40 minutter lykkedes det imidlertid Eriksen at spille en holdkammerat fri i Sassuolo-feltet. Denne blev nedlagt af Jeremie Boga, og så kunne Romelu Lukaku uden problemer udplassere Andrea Consigli i udeholdets mål.

Læs også:Milan-træner krydser fingre for skadet Kjær

Scoringen satte Inter i gang, og fem minutter senere var det hele vendt på hovedet.

Efter et par tilfældigheder fik Alexis Sanchez spillet Cristiano Biraghi fri i venstre side af feltet, og herfra tordnede italieneren bolden op i nettaget.

2-1 var således stillingen efter de første 45 minutter.

Et kvarters tid inde i anden halvleg blev Eriksen udskiftet til fordel for blot 18-årige Lucien Agoume, og få minutter senere misbrugte Roberto Gagliardini en abnorm stor mulighed.

En returbold fra Sassuolo-målmand Consigli havnede for fødderne af Gagliardini, der havde frit mål fra må meters afstand, men på mystisk vis fik midtbanespilleren sparket bolden op på overliggeren og i spil igen.

Således var spændingen fortsat intakt, og Sassuolo havde bestemt ikke givet op.

Læs også:Kyniske City kørte Burnley over

Det førte efter 80 minutters spilletid til, at Mert Muldur blev tildelt et straffespark. Ashley Young nedlagde højrebacken, og Domenico Berardi tog sig af sparket. Handanovic var ikke langt fra at redde forsøget, men bolden gik altså i nettet.

Så måtte Inter atter på jagt efter et føringsmål, og hjemmeholdet lagde et tungt pres i de efterfølgende minutter.

Efter 84 minutter fik Lukaku annulleret et mål for offside, og blot få minutter senere kom forløsningen. Antonio Candreva slog et frispark mod bagstolpen, hvor Borja Valero kom løbende, og her kunne den spanske midtbanespiller helt upresset gøre det til 3-2.

Candreva kunne kort efter have lukket opgøret, og han måtte i det 89. minut ærgre sig over, at han ikke fik gjort mere ved den store chance.

Sassuolo fik nemlig trykket Inter-defensiven i bund, og så fandt man med et fladt indlæg Giangiacomo Magnani ved bagstolpen, hvor han helt upresset, ligesom Valero forinden havde været det, kunne sparke udligningen i nettet.

Trods de mange scoringer i de sidste minutter sluttede det imidlertid ved 3-3. Det skal til gengæld nævnes, at Milan Skriniar blev udvist i tillægstiden.

Inter har i skrivende stund otte point op til Juventus på førstepladsen og fire point op til Lazio på andenpladsen.

Læs også:Eriksen roses til skyerne i italienske medier: Han er Inters bedste spiller
Læs også:Medie: Barcelona accepterer Juventus’ megabud på midtbanespiller
Læs også:Parma-lejren hylder hattrick-Cornelius: En komplet spiller




LIVE

Superliga-LIVE: Præsenterer første Superliga-trup

Dommerekspert undrer sig efter FCM-drama

Meldes varm på ung Superliga-profil

Supercomputer: De vinder Superligaen

Skyder Brøndby-transfer ned

Køb, køb, køb!



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

‘Jeg formoder, at de brager ud af Superligaen’

FCK var heldige: ‘Mange problemer derinde’

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’

Superliga-scoop: Henter bomber gratis

Norsk stjerne til Manchester United? Så dyr er han

Superliga-chok fik Andreas Christensen til mobilen



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Hillerød sigter mod top-6 efter Superliga-flirt

Thomas Nørgaard bekræfter: Han sidder over mod AGF

Ekspert raser over FCK: ‘Det er fuldstændig kaos’

Forrygende besked til Jesper Lindstrøm

Viborg FF – OB



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Her er 5 Superliga-indkøb vi glæder os til at se

LIVE: FCK smider sejren

Puha, Tullberg – hvor skal det komme fra?

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’

Frygter for Tullbergs fremtid: ‘Det er alvorligt’

Skylder FCM millioner: Nu får de hård straf

FC København – Lyngby BK

AGF – Brøndby IF

Kontant transfermelding om Filip Jørgensen

Historisk transfer: Er han Superligaens nye juvel?



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Rigtig dårligt nyt for FC Barcelona

‘Hvad fanden skulle han lave i Brøndby nu?’

Vildt skifte til Danmark: Lamine Yamal kigger med

Afgørende for FCK-transfer – byder 34 millioner