• Hent Tipsbladets app og få push notifikationer om seneste nyt, livescores mm.
  • Tilmeld dig nyhedsbrevet og få dit daglige skud fodbold til frokostpausen
    Tilmeld nyhedsbrev
  • Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Tipsbladet på:
Hold dig opdateret - følg Tipsbladet på:
Serie A Mikkel Sloth

Tidligere Milan-ejer: Klubben har økonomiske problemer

Giorgio Cosulich/Stringer

Ifølge den tidligere AC Milan-ejer Silvio Berlusconi er klubben allerede i økonomiske problemer, efter han tidligere på året solgte klubben til nye kinesiske ejere

Af Mikkel Sloth

Det er ikke kun i Serie A, at AC Milan har fået en skuffende start. Heller ikke de nye kinesiske ejere med forretningsmanden Yonghong Li i spidsen som bestyrelsesformand har fået den bedste start i klubben. I hvert fald ikke hvis man skal tro klubbens tidligere præsident, den kontroversielle Silvio Berlusconi. Det skriver Football Italia.

Kineserne køb af klubben blev finansieret af af den amerikanske hedgefond Elliott Management, der kan tage kontrol over klubben, hvis lånet ikke tilbagebetales. Hvilket ifølge Berlusconi kan blive svært for Yonghong Li og co. Og den karismatiske italiener er særligt bekymret over bestyrelsesformandens ageren.

- Jeg ved, at der allerede er nogle økonomiske problemer. Jeg er meget bekymret over Hr. Li's stilhed.

Berlusconi tillægger også de sløje resultater stor betydning. I hvert fald på lang sigt, hvor en dårlig placering i Serie A kan få stor betydning for klubbens fremtid.

- Hvis holdet fortsætter med at præstere så dårligt, kan det ende med, at Elliott Management tager over. Men det store problem er, at klubben kan være 100 millioner euro i underskud, hvis den misser Champions League. 

Det er under navnet Rossoneri Sport Investment Lux, at Yonghong Li og partnere tilbage i april købte den italienske storklub for op mod 5,5 milliarder kroner. Siden da har der været investeret stort i spillertruppen, der dog har skuffet voldsomt. Klubben ligger nemlig kun på en 11.-plads i Serie A med 13 point efter 9 kampen i sæsonen.