Han er tidligere dansk landstræner, og så har norske Åge Hareide også en lang og flot karriere som klubtræner bag sig.
For lidt under et år siden vendte han tilbage som klubtræner, da han fik jobbet som cheftræner i Rosenborg, men det kan ende med at blive en forholdsvis kort fornøjelse for den 67-årige Hareide.
Nordmanden er i gang med sin anden periode som cheftræner i klubben, men han er også kommet så langt op i årene, at han overvejer, om det snart er tid til at stoppe.
Det fortæller han til Adressaavisen.
Meldingen kommer i kølvandet på, at Rosenborg har tonet rent flag og har meddelt, at man ønsker at forlænge Åge Hareides aftale. Den løber ud efter denne sæson i Eliteserien, der følger kalenderåret, og parterne har da også indskrevet i den nuværende kontrakt, at de skal snakke fremtid i juli.
Åge Hareide har i sinde at tage familien med på råd, inden han træffer sin beslutning.
– Det er en fantastisk klub at være træner i, både når det kommer til faciliteterne og folkene i klubben. Det handler ikke om det. Det handler mere om, at jeg skal finde ud af, om jeg skal bruge mere af mit liv på dette. Det skal jeg have styr på, når vi er fremme midt i sæsonen, siger Åge Hareide til Adressaavisen.
Åge Hareide har tidligere udtalt, at han ikke vil være træner i klubben i en længere periode, hvis der i løbet af første halvdel af sæsonen ikke var fremgang at spore sportsligt. Rosenborg har fået en lidt blandet start på sæsonen med to sejre, to uafgjorte og et nederlag.
For den tidligere danske landstræner er det afgørende lige nu, hvad der er bedst for familien.
– Det er fantastiske arbejdsvilkår på alle tænkelige måder. Hver eneste dag trives jeg rigtig godt. Men jeg har et andet liv også. Jeg har familie, og jeg har været meget væk. Af og til lægger jeg mig med lidt dårlig samvittighed, fordi jeg ikke får fulgt op. Jeg fik ikke fulgt mine børn så godt, som jeg ønskede, da jeg var optaget af fodbold (spillerkarrieren, red.) og arbejde ved siden af. Og nå er der børnebørn og sådan. Der er lidt andre værdier i livet, siger han.
Derfor bliver familien taget med på råd, når han i løbet af 2021 skal finde ud af, om han skal være cheftræner på den lange bane.
– De fortjener at komme med på råd og være med til at tage beslutningen. For livet går hurtigt, siger han.
Rosenborg skal i aktion torsdag aften, hvor man gæster Sandefjord.
Sublim Damsgaard i Liverpool-nedtur
HELT VILDT
Superliga-bombe? ‘Jeg hører, han koster 340 mio.’
Revser Aneke Rune: ‘Tåkrummende pinligt’
HELT VILDT
Vanvittig kamp af “ustoppelige” German Onugkha
TRANSFER
‘Det gør jo ondt i en klub som Brøndby’
NYHEDER
Eriksen og Daghim stjal opmærksomheden
TRANSFER
118 Superliga-kampe – kan nu hentes kvit og frit
Jesper Sørensen skriver historie – ekspert i svime
NYHEDER
Axelsen undskylder efter drama: ‘Blev ret vred’
STORT INTERVIEW
Tabte kæben konstant: ‘Skete det lige?’
NYHEDER
Dansk træner reagerer på konkurs: ‘Sørgeligt’
NYHEDER
Ekspert om AGF: ‘Vil være useriøst’
TOPNYHED
Dame N’Doye bliver cheftræner
NYHEDER
Frank sammenlignet med legende
OPTAKT
Randers FC – Sønderjyske
OPTAKT
FC København – Viborg FF
OPTAKT
FC Fredericia – FC Midtjylland
TOPNYHED
Jesper Grønkjær stjæler overskrifter i udlandet
TOPNYHED
Tidl. Superliga-profiler går sammen i nyt projekt
Brøndby kan blive ramt af forbud
Her er de tre bedste akademier i Danmark
Bizar De Bruyne-sekvens
Premier League-chok: ‘Sindssygt godt’
NYHEDER
Ekspert undrer sig: Glemmer de Vingegaard?
AFSLØRING
Dansk klub får stort beløb efter vild klausul
MEDIE
Hillerød-direktør kan være på vej til udlandet
NYHEDER
‘Min røvballe er fuldstændig smadret’
Afløser skadede landsholdsstjerner
TOPNYHED
Brøndby-boss har aldrig set lignende
MEDIE
Købt for 320 mio. – nu vil han væk fra Man Utd
Flere positive nyheder fra FC København
Dreyer kæmper med Messi om stor pris
NYHEDER
Godt nyt for FCK
Slagter Dolberg-transfer: Viser stort problem
Medier peger på stort problem for Thomas Frank
HELT VILDT
Kræver 200.000 for Jon Dahl Tomasson-video
AaB slår Lyngby – nærmer sig toppen
Man Utd-triumf – første gang i 20 måneder
Tadej Pogacar får superhjælper
TOPNYHED
Chokeret: – Hvorfor skulle han fyres?
Dansk golfstjerne i foreløbig top 10 efter afbrud
Afviser Diant Ramaj-bombe
EKSKLUSIVT
Kontrakten udløber – men fremtiden giver sig selv
Jakob Michelsen tilbage hos fodboldkvinderne
NYHEDER
Nedtur: Andreas Christensen misser El Clásico
Sunderland knækker Chelsea og spiller sig i toppen
Team Esbjerg i stor overraskelse
Aalborgs stjerner slider sig til sejr
NYHEDER
Landsholdsstjerne: Frygter det sker på direkte tv
NYHEDER
