– Af og til lægger jeg mig med dårlig samvittighed

Det tærer på samvittigheden, at han er så meget væk hjemmefra, og derfor går Åge Hareide med en overvejelse, om denne sæson skal være hans sidste som træner.



Han er tidligere dansk landstræner, og så har norske Åge Hareide også en lang og flot karriere som klubtræner bag sig.

For lidt under et år siden vendte han tilbage som klubtræner, da han fik jobbet som cheftræner i Rosenborg, men det kan ende med at blive en forholdsvis kort fornøjelse for den 67-årige Hareide.

Nordmanden er i gang med sin anden periode som cheftræner i klubben, men han er også kommet så langt op i årene, at han overvejer, om det snart er tid til at stoppe.

Det fortæller han til Adressaavisen.

Meldingen kommer i kølvandet på, at Rosenborg har tonet rent flag og har meddelt, at man ønsker at forlænge Åge Hareides aftale. Den løber ud efter denne sæson i Eliteserien, der følger kalenderåret, og parterne har da også indskrevet i den nuværende kontrakt, at de skal snakke fremtid i juli.

Åge Hareide har i sinde at tage familien med på råd, inden han træffer sin beslutning.

– Det er en fantastisk klub at være træner i, både når det kommer til faciliteterne og folkene i klubben. Det handler ikke om det. Det handler mere om, at jeg skal finde ud af, om jeg skal bruge mere af mit liv på dette. Det skal jeg have styr på, når vi er fremme midt i sæsonen, siger Åge Hareide til Adressaavisen.

Åge Hareide har tidligere udtalt, at han ikke vil være træner i klubben i en længere periode, hvis der i løbet af første halvdel af sæsonen ikke var fremgang at spore sportsligt. Rosenborg har fået en lidt blandet start på sæsonen med to sejre, to uafgjorte og et nederlag.

For den tidligere danske landstræner er det afgørende lige nu, hvad der er bedst for familien.

– Det er fantastiske arbejdsvilkår på alle tænkelige måder. Hver eneste dag trives jeg rigtig godt. Men jeg har et andet liv også. Jeg har familie, og jeg har været meget væk. Af og til lægger jeg mig med lidt dårlig samvittighed, fordi jeg ikke får fulgt op. Jeg fik ikke fulgt mine børn så godt, som jeg ønskede, da jeg var optaget af fodbold (spillerkarrieren, red.) og arbejde ved siden af. Og nå er der børnebørn og sådan. Der er lidt andre værdier i livet, siger han.

Derfor bliver familien taget med på råd, når han i løbet af 2021 skal finde ud af, om han skal være cheftræner på den lange bane.

– De fortjener at komme med på råd og være med til at tage beslutningen. For livet går hurtigt, siger han.

Rosenborg skal i aktion torsdag aften, hvor man gæster Sandefjord. 







LIVE

LIVE: Brøndby ansætter ny chef

Stjerne ude: ‘Ved ikke om jeg vil have ham med’

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Håber på FC København-exit

Nu dukker første historie op

– Er der virkelig brug for ham i truppen?

Hvor er Jens Stage? – Nu svarer Riemer



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Peter Schmeichel hårdt ramt: ‘Er seriøst skidt!’

Sat på plads af FCM – nu vil Bayern have ham

Så du detaljen på tv? Går verden rundt

Nu forklarer Noah Nartey

Tøfting: ‘Selvfølgelig i tale til en klub som BIF’



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Skal denne angriber nu til Superligaen?

Stjerne misser VM-kvalifikationskampe

Absurd guldregn over Wolfsburg – 520 millioner

Stortalenter ikke udtaget – nu svarer Knudsen

Måbende Tottenham-spiller afviser historie



FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

Troels Bech slår fast: Glem det!

Sammenligner Damsgaard med Iniesta

Får pludselig trofæ: Ville bare overholde reglerne

Tøfting slår fast: ‘Det ville være en skandale!’

Skifte på vej: Marcondes meldes færdig i England

Interessant afsløring

Her er din landsholdstrup, Riemer!

‘Det var en grædefærdig ung mand, jeg talte med’

Av, av, av: Uhyggelig læsning, FC København!

Schmeichel afslører: Min karriere kan være slut

Tahirovic-situation skaber debat i Bosnien

Efter skandaløse scener: Mister mesterskabstrofæ



FANKLUBBEN

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

Vildt comeback slukker Bodø/Glimts eventyr

Enorme Superliga-talenter udtaget

Manchester City – Real Madrid

Forarget: – Der er ingen, der er gode!

Rundens hold i Superligaen – 23. runde

Riemer ‘har ikke kunnet få fat i’ debutant

Afsløring: Hobro IK sælger Villads Rasmussen

Det er vildt, overraskende og fuldt fortjent!

Overraskende U21-trupudtagelse

Vred Senegal-leder vil anke fratagelse af titel

‘Steve Cooper må være under et markant pres’

Sådan har du aldrig set dem før

Klar besked fra Hjulmand: ‘Ikke tilfreds!’

– Ikke for debutanter!

Chelsea – Paris Saint-Germain

Riemer kræver ‘Fuck jer-mentalitet’

Bombe: Rønnow er tilbage på landsholdet!

Iran forhandler med FIFA om VM-kampe

Ekspert: ‘Jeg kan ikke se idéen!’

Riemer om profil: ‘Han er helt klar’

Stor bekymring: Damsgaard har haft ondt længe

Nej, nej, nej – dansk stjerne udgår med skade