Han er tidligere dansk landstræner, og så har norske Åge Hareide også en lang og flot karriere som klubtræner bag sig.
For lidt under et år siden vendte han tilbage som klubtræner, da han fik jobbet som cheftræner i Rosenborg, men det kan ende med at blive en forholdsvis kort fornøjelse for den 67-årige Hareide.
Nordmanden er i gang med sin anden periode som cheftræner i klubben, men han er også kommet så langt op i årene, at han overvejer, om det snart er tid til at stoppe.
Det fortæller han til Adressaavisen.
Meldingen kommer i kølvandet på, at Rosenborg har tonet rent flag og har meddelt, at man ønsker at forlænge Åge Hareides aftale. Den løber ud efter denne sæson i Eliteserien, der følger kalenderåret, og parterne har da også indskrevet i den nuværende kontrakt, at de skal snakke fremtid i juli.
Åge Hareide har i sinde at tage familien med på råd, inden han træffer sin beslutning.
– Det er en fantastisk klub at være træner i, både når det kommer til faciliteterne og folkene i klubben. Det handler ikke om det. Det handler mere om, at jeg skal finde ud af, om jeg skal bruge mere af mit liv på dette. Det skal jeg have styr på, når vi er fremme midt i sæsonen, siger Åge Hareide til Adressaavisen.
Åge Hareide har tidligere udtalt, at han ikke vil være træner i klubben i en længere periode, hvis der i løbet af første halvdel af sæsonen ikke var fremgang at spore sportsligt. Rosenborg har fået en lidt blandet start på sæsonen med to sejre, to uafgjorte og et nederlag.
For den tidligere danske landstræner er det afgørende lige nu, hvad der er bedst for familien.
– Det er fantastiske arbejdsvilkår på alle tænkelige måder. Hver eneste dag trives jeg rigtig godt. Men jeg har et andet liv også. Jeg har familie, og jeg har været meget væk. Af og til lægger jeg mig med lidt dårlig samvittighed, fordi jeg ikke får fulgt op. Jeg fik ikke fulgt mine børn så godt, som jeg ønskede, da jeg var optaget af fodbold (spillerkarrieren, red.) og arbejde ved siden af. Og nå er der børnebørn og sådan. Der er lidt andre værdier i livet, siger han.
Derfor bliver familien taget med på råd, når han i løbet af 2021 skal finde ud af, om han skal være cheftræner på den lange bane.
– De fortjener at komme med på råd og være med til at tage beslutningen. For livet går hurtigt, siger han.
Rosenborg skal i aktion torsdag aften, hvor man gæster Sandefjord.
LIVE
LIVE: AaB ydmyget i 1. Division – se målene her
NYHEDER
Interessant transfermelding fra Christian Eriksen
TOPNYHED
Monstersalg: FC København-boss jubler
NYHEDER
Kent Nielsen-udtalelse kom ‘som en overraskelse’
HELT VILDT
På vej til Danmark: ‘Han er ulækkert god!’
TRANSFER
Osula til storklub for vildt millionbeløb?
NYHEDER
AGF-stjerne takker Viaplay-ekspert: ‘Hvad fanden?’
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
NYHEDER
TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bor i Danmark – i dialog med stor klub
AVIS
Bekræfter forhandlinger – kun underskrift mangler
EKSKLUSIVT
Afslører: Her er FCK’s plan med Thomas Delaney
EKSKLUSIVT
– Daniel Wass går ned i løn for Brøndby
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
MEDIE
Medie bringer Neestrup i spil til topklub
NYHEDER
Gravesen i svime: ‘Han er den afgørende spiller’
MEDIE
FCK lå til højrebenet – skal nu til kæmpeklub
EKSKLUSIVT
Skal væk: ‘Victor Kristiansen upopulær’
FANKLUBBEN
Nej, Brøndby: Der er ikke tale om hævn!
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: AaB sikrer sig eftertragtet guldæg
INTERVIEW
1.500 kr. om måneden: ‘Den bedste tid i karrieren’
NYHEDER
FC København sælger Nathan Trott
NYHEDER
Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job
EKSKLUSIVT
Dansker forlod AGF: Nu drømmer han stort i Sverige
AVIS
Køber snart Brøndby-angriber
INTERVIEW
– Han har spillet sin sidste kamp i sæsonen, men..
OPTAKT
Barcelona – Real Madrid
TRANSFER
Stort medie: Arsenal undersøger Froholdt-skifte
NYHEDER
Real Madrid giver millionbøde til slagsbrødre
AVIS
Derfor røg Real Madrid-stjerner i karambolage
Norge holder vejret: Må han ikke spille til VM?
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
MEDIE
Stor interesse – FC København kan miste stjerne
AVIS
