Laurs Skjellerup er tæt på at få et flot skifte til italiensk fodbold.
Tipsbladet kan afsløre, at Sassuolo har budt over tre millioner euro, mere end 22 millioner kroner, på den danske angriber.
Ifølge Tipsbladets oplysninger er Sassuolo og IFK Göteborg millimeter fra at nå til enighed, og det er altså blot detaljer, der står i vejen for den store handel.
De personlige forhold er ifølge Tipsbladets kilder også på plads, så Laurs Skjellerup får en kontrakt i Sassuolo til sommeren 2029.
Tipsbladet har forgæves forsøgt at fange Laurs Skjellerups agent, Anders Hansen, fra agentfirmaet Next Step Sports Management for en kommentar.

Utrolig udvikling
Det er altså ikke lykkedes denne gang, men lørdag, da Tipsbladet kunne fortælle, at Sassuolo, Parma og en belgisk topklub lå i et kapløb om at købe Laurs Skjellerup, skrev agenten således:
– Der er konkret interesse for Laurs, og jeg jonglerer i øjeblikket med flere forskellige scenarier, men mere kan jeg ikke sige på nuværende tidspunkt, sagde Anders Hansen.
Siden er der altså sket store fremskridt, og topklubben i Serie B, Sassuolo, der fører den næstbedste række med direkte kurs mod Serie A, nærmer sig et køb af målmageren.
Når og hvis Laurs Skjellerup får det store og dyre skifte igennem i de kommende dage, vil det være endnu et kæmpe skridt, han tager på under et år.
Det er nemlig kun 11 måneder siden, at den 22-årige bomber tog skridtet fra 1. division i Danmark til den bedste række i Sverige, og nu er han småting fra at blive et af de største salg ud af Allsvenskan denne vinter.
LIVE
LIVE: Oprykning i hus – se de vilde billeder
EKSPERT
Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’
EKSKLUSIVT
Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’
EKSPERT
Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’
MEDIE
Enorm interesse – millionregn over FCK?
TOPNYHED
Brøndby staffes hårdt til AGF-brag
TIPSBLADET SPECIAL
– Det var virkelig pinligt
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
MEDIE
Storklub i dialog med Mohamed Salah
OPTAKT
OB – Silkeborg IF
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass
MEDIE
FCK lurer på landsholdsspiller
NYHEDER
‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
NYHEDER
Superliga-komet overgår flere monstersalg
Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
OPTAKT
Manchester United – Liverpool
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’
TOPNYHED
Emre Mor færdig
EKSKLUSIVT
Et markant problem for Silkeborg
NYHEDER
Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’
NYHEDER
Ipswich er tilbage i Premier League
NYHEDER
Afslører: Angriber vender retur til Brøndby
INTERVIEW
Wass: ‘Han går en stor fremtid i møde’
MEDIE
Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand
MEDIE
Her er kandidaterne til trænerjobbet i Real Madrid
MEDIE
Melder Lindstrøm helt færdig
NYHEDER
Rygtet til danske topklubber – træffer stort valg
INTERVIEW
To Brøndby-profiler er ude resten af sæsonen
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp
EKSKLUSIVT