Afsløring: Tæt på skifte – stort bud på Skjellerup

Sassuolo har budt mere end 22 millioner kroner på den danske angriber Laurs Skjellerup. De personlige forhold er allerede på plads. Det kan Tipsbladet afsløre.



Laurs Skjellerup er tæt på at få et flot skifte til italiensk fodbold. 

Tipsbladet kan afsløre, at Sassuolo har budt over tre millioner euro, mere end 22 millioner kroner, på den danske angriber. 

Ifølge Tipsbladets oplysninger er Sassuolo og IFK Göteborg millimeter fra at nå til enighed, og det er altså blot detaljer, der står i vejen for den store handel. 

De personlige forhold er ifølge Tipsbladets kilder også på plads, så Laurs Skjellerup får en kontrakt i Sassuolo til sommeren 2029. 

Tipsbladet har forgæves forsøgt at fange Laurs Skjellerups agent, Anders Hansen, fra agentfirmaet Next Step Sports Management for en kommentar. 

Utrolig udvikling
Det er altså ikke lykkedes denne gang, men lørdag, da Tipsbladet kunne fortælle, at Sassuolo, Parma og en belgisk topklub lå i et kapløb om at købe Laurs Skjellerup, skrev agenten således

– Der er konkret interesse for Laurs, og jeg jonglerer i øjeblikket med flere forskellige scenarier, men mere kan jeg ikke sige på nuværende tidspunkt, sagde Anders Hansen. 

Siden er der altså sket store fremskridt, og topklubben i Serie B, Sassuolo, der fører den næstbedste række med direkte kurs mod Serie A, nærmer sig et køb af målmageren. 

Når og hvis Laurs Skjellerup får det store og dyre skifte igennem i de kommende dage, vil det være endnu et kæmpe skridt, han tager på under et år.

Det er nemlig kun 11 måneder siden, at den 22-årige bomber tog skridtet fra 1. division i Danmark til den bedste række i Sverige, og nu er han småting fra at blive et af de største salg ud af Allsvenskan denne vinter.





Officielt: Nu er Nagelsmann færdig




LIVE

TransferLIVE: Forlader Superliga-klub

‘Det er et angreb på FCK’

Officielt: Højlund får ny stjernetræner

Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen

Nu er der nyt om Robert Skov

Youssef Toutouh får nyt job i dansk klub

Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren



LIVE

VM-LIVE: Stjerne stopper landsholdskarrieren

Real Madrid afviser køb af stjernespiller

Anderson: Derfor skifter jeg til AGF

Profil presser på for transfer – AGF afviser bud

– Schwartau-handel giver ingen mening

Tysk medie: Hjerteskærende besked til fans



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Blæst bagover: ‘Han er godt nok vild’

Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen

Medie: Stort bud på AGF-stjerne

Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’

Laudrup stopper på TV 2



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

VM-Vækkeuret: Historisk kamp med falmende stjerner

Dansk stjerne trænede hos Superliga-klub

Et ‘angreb’ på Superligaen

Afsløring: AC Horsens afviser bud på Julius Madsen

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Afsløring: Torino og Gent lurer på dansk bomber

Australien – Egypten

David Nielsen: ‘Må ikke vise det!’

Har solgt for over 1,3 milliarder: Nu køber de ind

Argentina – Kap Verde

‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’

Brøndby i transferduel – jagter Rajmund Toth



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Superliga-boss håber på transfer inden for en uge

Forstår intet af Bisseck-beslutning