Afsløring: Tæt på skifte – stort bud på Skjellerup

Sassuolo har budt mere end 22 millioner kroner på den danske angriber Laurs Skjellerup. De personlige forhold er allerede på plads. Det kan Tipsbladet afsløre.



Laurs Skjellerup er tæt på at få et flot skifte til italiensk fodbold. 

Tipsbladet kan afsløre, at Sassuolo har budt over tre millioner euro, mere end 22 millioner kroner, på den danske angriber. 

Ifølge Tipsbladets oplysninger er Sassuolo og IFK Göteborg millimeter fra at nå til enighed, og det er altså blot detaljer, der står i vejen for den store handel. 

De personlige forhold er ifølge Tipsbladets kilder også på plads, så Laurs Skjellerup får en kontrakt i Sassuolo til sommeren 2029. 

Tipsbladet har forgæves forsøgt at fange Laurs Skjellerups agent, Anders Hansen, fra agentfirmaet Next Step Sports Management for en kommentar. 

Utrolig udvikling
Det er altså ikke lykkedes denne gang, men lørdag, da Tipsbladet kunne fortælle, at Sassuolo, Parma og en belgisk topklub lå i et kapløb om at købe Laurs Skjellerup, skrev agenten således

– Der er konkret interesse for Laurs, og jeg jonglerer i øjeblikket med flere forskellige scenarier, men mere kan jeg ikke sige på nuværende tidspunkt, sagde Anders Hansen. 

Siden er der altså sket store fremskridt, og topklubben i Serie B, Sassuolo, der fører den næstbedste række med direkte kurs mod Serie A, nærmer sig et køb af målmageren. 

Når og hvis Laurs Skjellerup får det store og dyre skifte igennem i de kommende dage, vil det være endnu et kæmpe skridt, han tager på under et år.

Det er nemlig kun 11 måneder siden, at den 22-årige bomber tog skridtet fra 1. division i Danmark til den bedste række i Sverige, og nu er han småting fra at blive et af de største salg ud af Allsvenskan denne vinter.







MEDIE

Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit

FCK kørte Silkeborg over

Tragiske omstændigheder inden El Clásico

De har spurgt Real Madrid om Xabi Alonso

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

‘Det er ringe ad helvede til’

‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’

Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Brøndby IF – AGF

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner

Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn

Fredericia er nærmest rykket ned

Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse

Brøndby er uden tre spillere mod AGF

FCN med stor gave til AGF i guldkampen



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet

Randers FC – OB

Ruben Amorim favorit til dette job

De har ingen planer om at sælge dansk juvel

Zanka med udløb –  åbner ny rolle i FCK

Magiske Messi slår til igen

Interessant transfermelding fra Christian Eriksen

Vild præstation- kan snart være fortid i Brøndby

Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga

Daniel Wass stopper karrieren om et år

– Daniel Wass går ned i løn for Brøndby

– Voldsom transfersommer i Superligaen!



TRANSFER

Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!

TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’

Monstersalg: FC København-boss jubler