Afsløring: Tæt på skifte – stort bud på Skjellerup

Sassuolo har budt mere end 22 millioner kroner på den danske angriber Laurs Skjellerup. De personlige forhold er allerede på plads. Det kan Tipsbladet afsløre.



Laurs Skjellerup er tæt på at få et flot skifte til italiensk fodbold. 

Tipsbladet kan afsløre, at Sassuolo har budt over tre millioner euro, mere end 22 millioner kroner, på den danske angriber. 

Ifølge Tipsbladets oplysninger er Sassuolo og IFK Göteborg millimeter fra at nå til enighed, og det er altså blot detaljer, der står i vejen for den store handel. 

De personlige forhold er ifølge Tipsbladets kilder også på plads, så Laurs Skjellerup får en kontrakt i Sassuolo til sommeren 2029. 

Tipsbladet har forgæves forsøgt at fange Laurs Skjellerups agent, Anders Hansen, fra agentfirmaet Next Step Sports Management for en kommentar. 

Utrolig udvikling
Det er altså ikke lykkedes denne gang, men lørdag, da Tipsbladet kunne fortælle, at Sassuolo, Parma og en belgisk topklub lå i et kapløb om at købe Laurs Skjellerup, skrev agenten således

– Der er konkret interesse for Laurs, og jeg jonglerer i øjeblikket med flere forskellige scenarier, men mere kan jeg ikke sige på nuværende tidspunkt, sagde Anders Hansen. 

Siden er der altså sket store fremskridt, og topklubben i Serie B, Sassuolo, der fører den næstbedste række med direkte kurs mod Serie A, nærmer sig et køb af målmageren. 

Når og hvis Laurs Skjellerup får det store og dyre skifte igennem i de kommende dage, vil det være endnu et kæmpe skridt, han tager på under et år.

Det er nemlig kun 11 måneder siden, at den 22-årige bomber tog skridtet fra 1. division i Danmark til den bedste række i Sverige, og nu er han småting fra at blive et af de største salg ud af Allsvenskan denne vinter.





Optakt til mandagens Superliga-match mellem FC Midtjylland og Viborg LIVE

LIVE: Annulleret scoring – det er rigtig, men…

Godt nyt for uheldig Chelsea-spiller

Klar transferbesked til Christian Eriksen

I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’

– Det er grimt at sige til et Superliga-mandskab..

Serie A-klub afviste tilbud på milliondyr dansker

Sker det til sommer? ‘Tror Brøndby skal i gang’



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Wayne Rooney vild med dansk angriber

Marvin Schwäbe spøger i kæmpeklub

I dialog om Albert Grønbæk

Thomas Gravesen: FCK skal af med 10 mand!

FC Midtjylland – Viborg FF



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Vil hente gratis Superliga-spiller: Vild x-faktor!

Ny Tottenham-træner: Dét har løst mentalt problem

Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli

Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…

Kan blive første gang: Real-træner vil stoppe det



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Dansk sensation: Der er interesse for ham

Afsløring: Lyngby-talent til prøvetræning i Verona

Kræver flere hold i Superligaen

Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne

Skaber overskrifter i hele verden: ‘Helt utroligt’

Tordner: ‘Helt vanvittigt – det er en katastrofe!’

HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’

Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han

10. gang i træk

AGF-stjerne: ‘Nu skal jeg passe på…’

Sir Alex Ferguson kørt på hospitalet

Gerard Pique helt amok – voldsom straf lurer 



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Bo Svensson med hård kritik

Glad AGF-træner: ‘Han tænkte helt tydeligt ikke’