Afsløring: Tæt på skifte – stort bud på Skjellerup

Sassuolo har budt mere end 22 millioner kroner på den danske angriber Laurs Skjellerup. De personlige forhold er allerede på plads. Det kan Tipsbladet afsløre.



Laurs Skjellerup er tæt på at få et flot skifte til italiensk fodbold. 

Tipsbladet kan afsløre, at Sassuolo har budt over tre millioner euro, mere end 22 millioner kroner, på den danske angriber. 

Ifølge Tipsbladets oplysninger er Sassuolo og IFK Göteborg millimeter fra at nå til enighed, og det er altså blot detaljer, der står i vejen for den store handel. 

De personlige forhold er ifølge Tipsbladets kilder også på plads, så Laurs Skjellerup får en kontrakt i Sassuolo til sommeren 2029. 

Tipsbladet har forgæves forsøgt at fange Laurs Skjellerups agent, Anders Hansen, fra agentfirmaet Next Step Sports Management for en kommentar. 

Utrolig udvikling
Det er altså ikke lykkedes denne gang, men lørdag, da Tipsbladet kunne fortælle, at Sassuolo, Parma og en belgisk topklub lå i et kapløb om at købe Laurs Skjellerup, skrev agenten således

– Der er konkret interesse for Laurs, og jeg jonglerer i øjeblikket med flere forskellige scenarier, men mere kan jeg ikke sige på nuværende tidspunkt, sagde Anders Hansen. 

Siden er der altså sket store fremskridt, og topklubben i Serie B, Sassuolo, der fører den næstbedste række med direkte kurs mod Serie A, nærmer sig et køb af målmageren. 

Når og hvis Laurs Skjellerup får det store og dyre skifte igennem i de kommende dage, vil det være endnu et kæmpe skridt, han tager på under et år.

Det er nemlig kun 11 måneder siden, at den 22-årige bomber tog skridtet fra 1. division i Danmark til den bedste række i Sverige, og nu er han småting fra at blive et af de største salg ud af Allsvenskan denne vinter.





Kultklub jagtede Brøndby-flop




LIVE

LIVE: Oprykning i hus – se de vilde billeder

Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’

Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’

Enorm interesse – millionregn over FCK?

Brøndby staffes hårdt til AGF-brag

– Det var virkelig pinligt



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Storklub i dialog med Mohamed Salah

OB – Silkeborg IF

Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass

FCK lurer på landsholdsspiller

‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Superliga-komet overgår flere monstersalg

Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’

Martin Jørgensen lander nyt job

Manchester United – Liverpool

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’

Emre Mor færdig

Et markant problem for Silkeborg

Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’

Ipswich er tilbage i Premier League

Afslører: Angriber vender retur til Brøndby

Wass: ‘Han går en stor fremtid i møde’

Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand

Her er kandidaterne til trænerjobbet i Real Madrid

Melder Lindstrøm helt færdig

Rygtet til danske topklubber – træffer stort valg

To Brøndby-profiler er ude resten af sæsonen



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

Gravesen dømte dem svagest: ‘Interessant drejning’