Betændt konflikt i FCK: Nu reagerer Kalle Johnsson

Kalle Johnsson sætter nu ord på, hvordan det var at stå midt imellem Mathew Ryan og Kamil Grabara, da bølgerne gik højt i FC København.



Den svenske målmand Kalle Johnsson havnede i efteråret 2022 i midten af en betændt målmandskonflikt i FC København.

Det hele startede, da Mathew Ryan blev sat af til fordel for Kamil Grabara, der var kommet hurtigere tilbage fra en hovedskade. Australieren understregede kort efter under VM-slutrunden i Qatar, at beslutningen må have været af politiske årsager.

Mathew Ryan stod alle slutrundekampene for Australien, indtil Argentina blev endestationen. FCK-keeperen kostede dyrt i samme kamp, hvilket fik Kamil Grabara til at svare igen på australierens “politik-kommentar.”

Kalle Johnsson, der i dag er på kontrakt i Strasbourg, understreger, at det var specielt at være i.

– Når vi var på træningsbanen og også udenfor træningsbanen, tror jeg ikke, de sagde meget til hinanden. De hilste på hinaden, men det var også det. Der var en underlige atmosfære, hvor jeg forsøgte at holde humøret højt, fortæller han i Fotbollskanalens podcast Lundh.

Et målmandskorps bestående af Kamil Grabara, Mathew Ryan og Kalle Johnsson var ellers på papiret stærkt, men temperamenterne kunne ikke holdes i ro.

– Da de (FCK, red.) hentede Maty tænkte jeg: “shit,” da det også blev klart, at Kamil kom hurtigere tilbage fra sin skade, tænkte jeg: “Shit, hvordan kommer det her til at gå,” fordi det var tydeligt, at Mathew også ville stå. Jeg tænkte, at det nok ville blive heftigt – og det blev det, siger Kalle Johnsson.

Mathew Ryan forlod FC København den efterfølgende januar til fordel for AZ Alkmaar. Kalle Johnsson sagde farvel i sommeren 2023, mens Kamil Grabara stod fast frem til sit Wolfsburg-skifte sidste sommer.





LIVE

VM-LIVE: Argentina kan skifte ALLE 11

De er enige med Mathias Jensen

Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

FC København-stjerner ikke klar til sæsonstart

Vildt! Everton-stopper kan ende i Superligaen

Chokskifte på vej?

Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

VM-spiller får fem karantænedage

Hvor er han? ‘En kæmpe fejl af Tuchel!’

Afsløring: FC København sælger Theo Sander

Forbereder bud på 970 mio.



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Afsløring: OB-profil tæt på sensationsklub

Kryptisk: Er det der, de kender hinanden fra?

‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’

Nørgaard sætter ord på Brøndbys angrebshierarki

Marokko – Haiti



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis

FC Barcelona køber VM-angriber

Skotland – Brasilien

SL-profil til Brøndby? Her er Nørgaards svar

Han vil til Tottenham – koster 688 millioner

Afsløring: Jonathan Fischer skal sælges

Afsløring: FCN giver Lind fire år i rekordkøb

West Ham opfordres til at hente dansk bomber

Tjekkiet – Mexico

Skylder FC København penge – straffes hårdt

Tunesien – Holland

Ny bejler til dansk guldfugl



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Ny FCK-boss præsenteret – her er hans reaktion

Ekspert: Der venter et stort stykke arbejde i FCK