Jesper Juelsgård blev mødt af et stort chok, da han ankom på arbejde i sidste uge.
Sæsonen lakker mod enden, og Juelsgård havde derfor bedt om et møde med sin islandske klub Valur for at få styr på planlægningen af sin ferie. Men mødet tog en helt anden drejning.
Det fortæller forsvarsspilleren til Tipsbladet.
– Vi sætter os ned ved et bord, hvor ham, jeg skal snakke med, er en økonomimand, der sidder på kontoret. Han har hjulpet mig lidt med det praktiske heroppe. Vi sætter os ned ved bordet, og inden samtalen går i gang, om det jeg havde indkaldt til, så smider han et stykke papir på bordet og siger: “vi ophæver din kontrakt, du skal egentlig bare aflevere bilen her den 31. oktober, tømme lejligheden, og så taler du med hende her om nogle flybiletter hjem til Danmark”.
– Jeg ved ikke, hvor jeg skal kigge hen, eller hvad jeg skal gøre, men jeg vælger ikke at skrive under. Han havde ikke ringet til min agent. Det gjorde han først, da han havde sagt det til mig. Så jeg tog papirene med hjem, og så skulle jeg nok selv tale med min agent. Chokeret går jeg væk derfra, og har ikke hørt fra Valur siden.
Sådan forløb Jesper Juelsgård mandag i sidste uge.
Kontrakten, der løb frem til 2023, er siden blev opsagt, stadig uden ord fra Valur. Tipsbladet har – uden held – forsøgt at komme i kontakt med klubben for at høre ders side af sagen, men forsvarsspillerens bud er det kommende trænerskifte.
– Det eneste, når jeg har tænkt lidt over det, kan være den nye træner, der kommer nu her, som ikke kan se mig i det nye setup i den kommende sæson. Det er gisninger, men det er min bedste forklaring på det.
Valurs nuværende træner Ólafur Jóhannessons kontrakt udløber efter denne sæson, hvorefter posten bliver overtaget af Arnar Grétarsson.
Mod på meget mere fodbold
Jesper Juelsgård skiftede til Valur tilbage i februar efter et ophold i AGF. Den 33-årige dansker søgte spilletid, hvilket han fik. Han var fast mand for klubben, men en særlig klausul spændte ben for at fortsætte samarbejdet.
– Jeg havde en klausul i min kontrakt, hvor begge parter kunne ophæve aftalen. Det var også i forhold til, hvis vi gerne ville hjem til Danmark. Der er ikke noget ulovligt i det, der er sket, men det er mere måden, som det er sket på.
Jesper Juelsgård vil dog, når chokket har lagt sig, se tilbage på et rigtig godt år på Island.
– Når jeg er forbi chokket og den måde, som det blev håndteret på, så ser både jeg og min familie tilbage på et godt år. Vi har fået nogle virkelig gode oplevesler, jeg har fået spillet en masse fodbold, hvilket også var planen med skiftet, så det kommer ikke til at ødelægge opholdet overhovedet. Jeg har givet alt, hvad jeg har, spillet meget og gjort det rigtig godt, så jeg kommer ikke til at se det som noget negativt, at nogle få mennesker skal ødelægge oplevelsen heroppe. Det har været en sindssyg god oplevelse både på og udenfor banen.
Er du noget til et at tænke over din fodboldfremtid?
– Vi er lidt i orkanens øje her på Island den næste halvanden uge, hvor vi skal have det hele på afstand og hjem til Danmark. Så må vi se, hvad der sker, for jeg har stadig masser af fodbold at give af. Hvad der sker, når jeg står midt i alt det her, har jeg svært ved at se lige nu. Det er ikke nogen sjov situation at stå i, men jeg har en dejlig familie der støtter mig, og så må vi se, hvad der sker, når jeg kommer tilbage til Danmark.
Jesper Juelsgård rejser retur til Danmark med sin kone og tre børn. I dansk fodbold har forsvarsspilleren tidligere repræsenteret FC Midtjylland, Brøndby IF og AGF.
Foto: Lars Rønbøg/Getty Images
TOPNYHED Heftigt skænderi – nu reagerer FC København
NYHEDER
Kæmpe udrensning i FCK? ‘Kan blive rigtig dyrt’
NYHEDER
Ekspert: Han kan erstatte Neestrup til sommer
LIVE: Nyt FCM-tiltag – Claus Steinlein glæder sig
NYHEDER
Her lander kampprogrammet for slutspillet
Langer ud efter trænerlegende
INTERVIEW
Vildt uheldig i FCM: ‘Måske mit livs bedste tid’
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
NYHEDER
‘Jeg tror ikke, at Celtic har noget andet valg’
Klar besked til ‘dårlige’ Liverpool: Drop ham!
HELT VILDT
Stjernetræner revser Hjulmand: Pinligt!
AVIS
Mustapha Bundu ‘helt ude i kulden’
NYHEDER
Køber engelsk klub
Her kan du se Newcastle mod Manchester United
NYHEDER
Fem fede stats fra Superliga-grundspillet
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
NYHEDER
– Han har smidt 100 millioner kroner ud ad vinduet
Ikke sket siden Michael Laudrup var træner
I chok over Manchester United
AVIS
Skræmmende Chido Obi-scener
CHEFENS DOM
Jeg skylder jer en kæmpe undskyldning!
– Så kan FCK rive plasteret af og fyre ham
MEDIE
631 millioner kroner
Kritik preller af på Arteta
TIPSBLADETS DOM
Simpelthen en genistreg, ‘CV’!
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
TIPSBLADETS DOM
Alle jubler over FCK-nedtur – en dødbringende duo
HELT VILDT
Nu er Dreyer historisk
NYHEDER
Superligaen er utilfreds med FIFA-beslutning
DOMMEREKSPERT
Slap Brøndby-spids billigt? Her er ekspertens svar
Afslører detaljer om Real Madrid-tilbud
AVIS
– Albert Grønbæk har nok 7 kampe
NYHEDER
‘Hold øje’: Dyr stjerne kan forlade Man Utd
Flemming Povlsen stjæler overskrifter i udlandet
NYHEDER
‘Han tisser isterninger’
NYHEDER
– Det må for alt i verden ikke ske!
Noah Nartey på landsholdet? Nu svarer Riemer
Fravalgte det danske landshold: Nu forklarer han
EKSKLUSIVT
Afsløring: Comeback lurer for fri Therkildsen
Vildt skifte fra FCK: ‘Jeg blev chokeret’
Arne Slot dybt frustreret
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i begge ender i Brighton
NYHEDER
– Burde have lukket langt tidligere!
NYHEDER
– Det vil jeg aldrig gøre!
NYHEDER
Danmark åbner VM-jagt med sejr
– Man får en følelse af, at de er dovne, men…
NYHEDER
Bekræfter skrækskade: Stjerne misser VM
NYHEDER
Real Madrid-stjerne kan misse VM
TOPNYHED
Voldsom FCK-kritik: ‘Vi er oprigtigt rystede’
Superligaen og 3F fortsætter makkerskabet
Arne Slot sukker efter mål-rekord
Her kan du se FC Barcelona mod Atletico Madrid
MEDIE
