Dansk angriber til lægetjek i udlandet

Transfervinduet er startet tidligt i Hobro IK, hvor man har haft masser at se til. Ung angriber er på vej væk i et millionsalg, mens man kræver et rekordbeløb for klubbens målmand. Tipsbladet har talt med teknisk chef Lars Justesen.



Selvom transfervinduet først officielt åbner op efter nytår, så er det ikke fordi sportscheferne rundt omkring i det danske land ligger på den lade side.

Nej, der er gang i telefonerne, og det gælder særligt for Lars Justesen, der er teknisk chef i NordicBet Liga-klubben Hobro IK. Rygterne har hele julen svirret omkring flere af klubbens profiler.

Ifølge Tipsbladets svenske kilder er Hobros angriber Laurs Skjellerup i dag til lægetjek i IFK Göteborg, hvor de sidste detaljer skal klappes af, inden han kan tørne ud for Jens Berthel Askous mandskab. Nordjyske var 1. juledag de første til at omtale forbindelsen mellem Laurs Skjellerup og den svenske klub.

De skrev også, at handlen ville indbringe omkring to millioner kroner i Hobros klubkasse. Ifølge Tipsbladets oplysninger er beløbet et stykke over de to millioner kroner, omend man ikke slår Mads Hvilsoms rekordsalg fra 2015. Derudover er der en videresalgsprocent i aftalen, som ventes at blive offentliggjort inden længe.

Mens den 21-årige angriber rykker til IFK Göteborg, så ser det ud til, at hans snart forhenværende angrebsmakker Muamer Brajanac bliver i den jyske klub lidt endnu.

Af det svenske medie Barometern blev han ellers sendt til Kalmar FF, som ledes af danske Henrik Jensen. Det er dog ikke noget, som Hobros tekniske chef, Lars Justesen, er bevidst om.

– Jeg har ikke hørt noget fra Kalmar, så jeg ved ikke, hvor den historie stammer fra. Men jeg ved, at der er svensk interesse for ham. Han har udløb til sommer, så hvis vi skal have noget for ham, så skal det være i det her vindue. Der er bred interesse for ham, så hvor det bliver, må vi vente og se, siger han til Tipsbladet.

Artiklen fortsætter efter billedet…imago1037358050h
Ni mål i 18 kampe er det blevet til for Muamer Brajanac i denne sæson, som efter alt at dømme skal prøve sig af på en højere hylde inden længe.

Kræver rekordbeløb
Det er dog ikke kun i Hobros forreste geledder, at der er heftig interesse. Det er der også omkring klubbens målmand Jonathan Fischer, der i denne sæson har takket for tilliden og vist prøver på sit store potentiale.

Det er blevet bemærket i udlandet, da Nordjyske onsdag skrev, at Fredrikstad havde afleveret et bud på omkring 1,5 millioner kroner plus 750.000 kroner i præstationsafhængige bonusser.

– Vi har fået et bud fra Norge på Jonathan, som vi har afvist, siger Lars Justesen til Tipsbladet og forklarer, at man skal endnu højere op, hvis et salg skal komme på tale i januar.

– Vi skal over vores rekordsalg i klubben, hvis vi skal acceptere noget. Der er bred interesse for ham, og vi afviste også et bud i sommer. Det er meget tidligt i vinduet, så vi venter og ser.

Artiklen fortsætter efter billedet…imago1037358050h

Eintracht Braunschweig købte Hobro-profilen Mads Hvilsom i 2015 for omkring 3,7 millioner kroner, hvilket fortsat er klubbens rekordsalg. Derfor skal Fredrikstad noget højere op, hvis man vil skrive under med Jonathan Fischer til januar.

Det tidligere Brøndby-talent har spillet halvandet år i Hobro IK, som han kom til fra AB. I denne sæson har han slået sit navn fast og vist, at han har potentialet til at drive det meget langt.

Og det er ikke kun i Norge, at man har bidt mærke i det.

– Der har faktisk været en del danske forespørgsler og henvendelser på ham. Med nogle af de andre har det mere været fra Norge og Sverige, så der er en rigtig bred interesse for Fischer. Det er også derfor, at vi ikke bare siger ja til det første og bedste tilbud.

Jonathan Fischer er på kontrakt i Hobro IK frem til sommeren 2025, og derfor står det jyske mandskab i en god forhandlingsposition til januar og til sommer, hvis man formår at holde på ham så længe.

Fotos: Imago.





Tottenham præsenterer FC København-emne



Carl Björk LIVE

TransferLIVE: Nu bekræfter Brøndby


FC København har spændende hollænder på blokken

– Mesterklub vild med Luca Kjerrumgaard

De kommer alle til at henvende sig til Højlund

Stor transfer på vej? Melder Brøndby-profil færdig

Kan købes til spotpris

Afsløring: Bombe – FCM byder på La Liga-spiller

Wayne Rooneys nye karriere – scorer millionløn


EKSKLUSIVT

Afsløring: Nyt FCK-scoop – køber stjernen Kotarski


Her er prisen på Mathias Kvistgaarden

FCM-scoop? Stjernetræner så et stort potentiale

Zorniger med iskold Moukoko-bemærkning

Lance Armstrong har bemærket noget ved Vingegaard



AVIS

Storklub tilbyder Eriksen toårig kontrakt


Havde ‘langt bedre’ tilbud fra FC Midtjylland

Afsløring: Brøndby har flot videresalgsklausul

Glæd jer bare, FCK: Kotarski en klasse over Ramaj

Havde slået rekord – nu afviser Manchester United

Gylden chance for Roony Bardghji


Claus-Steinlein Superligaen Benjamin-Schmedes Sune-Smith-Nielsen FCK FCM BIF Brøndby FC-Midtjylland FC-København TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025


Altafgørende for Brøndbys fremtid

Afsløring: Hvid røg – her ankommer ny FCK-stjerne

Tengstedt på plads i ny klub

Afslører: Thomas Frank er interesseret i ham

Her er fem bud på Kvistgaardens afløser i Brøndby

FCM-spiller solgt – her er prisen

Udenlandske klubber stjæler transferplan



Kongen af straffespark på vej til FC København

To spillere på vej væk fra FC Midtjylland

Har trænet FCK’s nye stjerne: Så god er han

Newcastle går på rov hos FC Midtjylland

Pogacar hylder Jonas: Her er han bedst i verden


EKSKLUSIVT

Afsløring: Kæmpe FCK-scoop – Elyounoussi forlænger


Afsløring: Brøndby udlejer Carl Björk

Engelske klubber har henvendt sig til Mathias Ross

Detaljen der har taget Clara Tauson til nye højder

Vildt transfer-kup: Fik SMS 10 min inde i guldfest

Stjerneagent anklaget for voldtægt

Massiv interesse for Horsens-flop

Rasmus Falk gjorde comeback for OB



Andreas Pyndt skifter til Superliga-klub

Det vidste du ikke om ny Superliga-profil

Chelsea sender gamle brasilianere hjem

Eksklusivt: Kom med på FCM’s transfer-jagt

Flere prominente bejlere til dansk forsvarsspiller

FC København sælger Mamoudou Karamoko

Afsløring: Næstved henter AGF-spiller

AGF jubler: Henter profil og får købsoption

Enig om tidligere Superliga-stjerne

Serie A-klub afslører godt øje til Superligaen

De kan tjene kassen på Moukoko

Yussuf kan skabe intern kamp: ‘Jeg er ikke naiv’



Azzurre hælder salt i portugisisk sår

Roony Bardghji består første lægetjek

Afsløring: Vendsyssel tæt på Steven Simpson