Åbner op om Brøndby-exit: Gav ikke nok tillid

Jonathan Agyekum fortæller om sin afsked i Brøndby, som han savnede tillid fra.



Jonathan Agyekum har forladt Brøndby.  

Den 20-årige angriber havde kontraktudløb denne sommer, og den aftale er ikke blevet forlænget. Men bejlere havde Jonathan Agyekum nok af.  

Efter et prøveophold i den svenske klub Landskrona BoIS valgte Agyekum at skifte til den bosniske klub FK Sarajevo, som præsenterede en spændende plan.  

I et interview med Tipsbladet fortæller Jonathan Agyekum, at han var klar til at skifte væk fra Brøndby, da han savnede tillid fra klubben.  

– Jeg har været i Brøndby i lang tid, og alle vil spille i Brøndby, for det er en stor klub, og alle vil slå igennem der, men der var ikke plads på førsteholdet, så det var tid til at finde noget andet, og det var jeg klar til. Jeg har taget det næste skridt i min karriere, og det er jeg selvfølgelig glad for.  

– Jeg er glad for min tid i Brøndby, og jeg synes, det har været fedt at være der, selvom der selvfølgelig også har været nogle nedture. Det har været en rigtig god tid, men jeg var også klar til at tage det næste skridt.  

Hvordan var dine snakke med Brøndby? Var der tale om en forlængelse?  

– For at være helt ærlig, så har jeg ikke sat mig så meget ind i, om jeg skulle forlænge eller videre. Det har jeg ikke taget mig så meget af, for det har min agent taget sig af.  

– Jeg vidste bare, at min fremtid ikke lå i Brøndby, så det var det, jeg fokuserede på, og det var også noget, jeg var klar på. Jeg ved ikke, om der har været nogen forhandlinger, det tror jeg ikke, der har været.  

– Jeg var klar til at tage det næste skridt, og det havde jeg også sagt til min agent.  

Hvorfor ville du gerne væk fra Brøndby?  

– Jeg følte jo, at jeg godt kunne være med. Nu har jeg trænet med dem nogle gange, og jeg har været med i preseason, men jeg tror bare ikke, der var plads til mig, og jeg føler ikke, de gav mig den tillid, som jeg skulle bruge for at kunne slå igennem.  

Du havde vel drømt om at slå igennem i Brøndby? 

– Selvfølgelig var det det, og det var også derfor, jeg forlængede med dem i sommer, inden jeg skulle til EM, for jeg tænkte, der kunne være en mulighed for at slå igennem der, og det tror jeg også, klubben troede, men sådan gik det ikke.  

– Men nu er jeg glad for at være her i Sarajevo, og nu skal jeg bare arbejde hårdt, for jeg ved, jeg godt kan. Jeg skal vise, at jeg har, hvad der skal til, fortæller Jonathan Agyekum.  

Jonathan Agyekum i aktion for U19-landsholdet. Foto: Alamy

‘Det var en no-brainer’  

Selvom FK Sarajevo er et ubeskrevet blad i Danmark, så skulle Jonathan Agyekum ikke tænke meget over skiftet.  

– Klubben har godt ville have mig i noget tid. Min agent ringede til mig og sagde, at de gerne ville have mig, og det lød virkelig interessant. Det er en stor klub hernede, så det var jeg åben for, men det skulle lige tænkes igennem. Men da jeg fik lov til at komme herned og se, hvordan det var, så var det en no-brainer. Det ville jeg gerne med det samme.  

– Jeg valgte at takke nej til Landskrona, for Sarajevo var også på bordet der, og jeg følte, det var en bedre mulighed, og de havde en god plan til mig, siger Jonathan Agyekum.  

Over 34.000 fans kan der være på stadion i den bosniske by, og der forventes fuldt hus, når Agyekum og co. i juli skal forsøge at kvalificere sig til Conference League. Første opgør er mod finske Inter Turku.





LIVE

TransferLIVE: SL-duo bejler til landsholdsspiller

Er det Clement Bischoffs nye klub?

Morten Hjulmand pillet ud af træning

Klar for FC København

Hylder FCK: ‘Et ikonisk skandinavisk hold’

Flere slagter dansker efter grim aktion



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Jacob Neestrup henter tidligere Brøndby-emne

Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig

Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’

Tullberg bekræfter FCM-skifte

FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’

Afsløring: Lyngby hapser ung assistkonge fra FCK



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Brøndby har været i dialog med VM-profil

FCK-boss åben for lejeaftaler

Frankrig – England

FCN-boss bekræfter samtaler med Real Madrid

Rygtet til FCK – nu vil Manchester United have ham



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Afsløring: Lyngby i dialog om Musa Jatta

Smadrer transferrekord

Snød FC København for keeper

Thomas Frank i svime: Jeg får kuldegysninger

Dansker fik rødt efter grim hævnaktion

Superliga-boss: ‘Det holder jeg for mig selv’

Ny FC København-profil? Her er hans store mangler

Fransk klub overvejer Victor Bak

Tidl. SL-profil er vendt hjem: ‘Folk stortudede’

Agent om millionhonorarer: ‘Ude af kontekst’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Maximilian Ibrahimovic får chancen i Alkmaar

Tuchel føler “den største smerte af alle”

FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’