Dansker blæst bagover af møde med verdensstjerne

Vendsyssel FF er lige nu på træningslejr i Colombia, hvor verdensstjernen Blessd mødte NordicBet Liga-holdet. Det var en vild oplevelse, fortæller Marcus Hannesbo til Tipsbladet.



– Det er fantastisk. Solen brager derudad, men jeg har fundet en plads i skyggen.

Vendsyssel-spilleren Marcus Hannesbo nyder solens stråler hele cirka 9000 kilometer fra Danmark, da Tipsbladet taler med ham.

NordicBet Liga-klubben er nemlig på træningslejr i Colombia af en helt bestemt grund.

Verdensstjernen Blessed fra Colombia er nemlig blevet en del af ejerkredsen i den danske klub, og derfor stod træningslejren på et smut til Sydamerika.

Her kiggede verdensstjernen forbi, og det var noget af en oplevelse for Marcus Hannesbo.

– Det var først og fremmest en stor oplevelse. Der har været en masse snak omkring ham i klubben og hjemme i Danmark. Nu fik jeg endelig sat ansigt på ham og mødt ham. Det var sjovt. Det var en god oplevelse. Det er en vild karakter på en god måde. Han kommer gående ind med en slikkepind i munden, da han skulle møde os, og han har blåt hår, siger Marcus Hannesbo i et interview med Tipsbladet.

Hannesbos møde med musikstjernen, der har 6,1 millioner følgere på Instagram, blev også foreviget med et billede.

– Det var fedt. Jeg tror ikke, at vi i Danmark forstår, hvor stor Blessd er i Colombia. Han er kæmpe-stor. Han er en ung fyr, så det var med krammer og håndtegn. Han kaldte os alle sammen ‘Bro’. Han fyldte 25 år den dag, hvor han så os. Han er en normal, ung og vild fyr. Det var sjovt.

Hele det colombianske pressekorps var også mødt op for at få et glimt af rapperen.

– Der var ikke mangel på kameraer og paparazzier, og det, der svarer til DR1 i Danmark, var der også. Der var knald på, og det var fedt, siger han og tilføjer:

– Det er en vild oplevelse. Jeg så, at vi har ramt 100.000 følgere på Instagram, og det er ham, der har en stor del af æren for det. Man skal lige suge ind, at man sidder i Colombia og har mødt så stor en verdensstjerne.

Som musiker er det jo oplagt, at Blessd forfatter en sang om Vendsyssel FF.

– Det kan jeg ikke røbe, men der er nok noget i gærde, siger Hannesbo med et grin i stemmen.

– Jeg kan ikke love det, men det kan være. Jeg ved, at han går rigtig meget op i det, og ejerskabet betyder meget for ham, så det kan jeg ikke afvise.

Det er heller ikke hver dag, at danske klubber rejser på træningslejr i Colombia, og det er en noget anden oplevelse end at være i Nordjylland.

– Jeg synes lidt, at det er en skør oplevelse, men på den gode måde. Vi får set en masse, og vi har virkelig nogle stramme programmer. Vi har blandt andet ziplinet, og vi vil gerne have mest muligt ud af turen.

Artiklen fortsætter under billedet.

Her får Marcus Hannesbo sig en krammer med Blessd. Foto: Vendsyssel FF

God fornemmelse

Når udenlandske ejere kommer ind i dansk fodbold, har man tidligere set eksempler på, at det er gået helt i vasken.

Hannesbo har dog ikke den store tvivl angående Blessds indtog i Vendsyssel FF.

– Jeg har faktisk en rigtig fornemmelse, efter jeg er kommet til Colombia. En stor del af ejerkredsen er med os, og de er ude at se hver træning. De går og snakker, og de er rigtig åbne og ekstremt ambitiøse. Jeg ved, at nogle af dem har sagt deres tidligere job op for at gå fuldtid ind i Vendsyssel. Det er nogle flinke businessmænd.

– Jeg synes, at det er spændende og meget nyt. Det har man ikke set i 1. division.

Det bliver dog ikke til meget fodbold for Hannesbo i Colombia, da han var uheldig inden afrejse.

– Jeg har det godt. Jeg er kommet tilbage fra ferie. Tre dage inden vi tog afsted, faldt jeg ned på mit kraveben, så det røg af led. Lige nu er jeg i smerter og ude i minimum en måned eller maksimalt tre. Jeg har været plaget af nogle meget uheldige skader, men jeg holder hovedet højt. Jeg er normalt glad for at være her, afslutter Marcus Hannesbo til Tipsbladet.

Tiden må vise, om Vendsyssel FF får en ny klubsang med spanske gloser, når NordicBet Ligaen starter op igen.

Vendsyssel FF møder Hobro på udebane 21. februar.





FCK forlanger kassen: Skræmmer det tyskerne væk?



LIVE

TransferLIVE: Nu sker det


Nu går de all-in på Højlund

Neestrups boss skylder big time ved Froholdt-salg

Superliga-spiller tiltalt for grov vold

Transferplanen: Det kan blive en genistreg

Dårligt nyt om AGF’s nye stadion

Kæmpe øv: Tabet af ham gør ondt!

‘Tøffe’ med Riemer-opfordring: ‘Alle taler om ham’


EKSKLUSIVT

Afsløring: Frankfurt byder kæmpe beløb på Froholdt


Stjerne enig med Barcelona – her er kongelønnen

Afsløring: Topklub byder på Musa Juwara

Supercomputer: De ville smadre Superligaen!

Afsløring: FCM forlænger og udlejer stortalent



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 5 bud på AaB’s nye sportschef


Dansk træner om Eriksen-ankomst: ‘Drømmen lever’

Dansk klub i ekstase: Ikke sket i 51 år

Helt i chok: ‘Vi er sønderknuste’

Kæmpe Superliga-salg – nu kan han hentes gratis

Gigasalg forude? Frankfurt bader i succeshistorier


TRANSFER

Bekræfter Brøndby-skifte – fravalgte denne klub


Morten Bruun peger på den kommende AGF-cheftræner

De to er Superligaens mest værdifulde spillere

FCK straffes: Sektion 12 lukkes

Kollapset FCK-skifte – nu er han rasende

Melder direkte ud: Vil have Thomas Franks stjerne

Monstertransfer i Premier League?

Udenlandsk interesse for dansk målsluger



Nu bekræfter FCK

Afsløring: Kim Daugaard tæt på Hvidovre

Afsløring: Færdig i Brøndby – på vej til Italien

Klar melding om Morten Karlsen

Beordrer storklub: Matt O’Riley er løsningen


Claus-Steinlein Superligaen Benjamin-Schmedes Sune-Smith-Nielsen FCK FCM BIF Brøndby FC-Midtjylland FC-København TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025


Morten Hjulmand til storklub?

U19-landsholdet smadrer Montenegro

Gareth Southgate i chokskifte?

Afviste denne klub – derfor vælger han FCK

Sov ikke efter nederlag til Danmark

Varme rygter: ‘Eriksen bliver stjernen her’

In or out? FCK har brug for klarhed!



Froholdt giver grønt lys til stort skifte

Ydmyget af dansker – tidl. Brøndby-stjerne raser

Shopamok i FCK – han kan blive en kæmpe profil!

Kaoskamp ved klub-VM

Knap 50.000 tomme sæder – stjernetræner forbavset

Tung kampstart i Trencin

Spotpris? Så lidt vil de byde på Liverpool-legende

SIF-søsterklub kyles ud af Conference League

Afsløring: Tysk klub henter Frederik Christensen

Holger Rune vinder sikkert trods bizar optakt

Barcelona fører kampen om spansk stjerneskud

Forslag til Superliga-klub: Køb Emil Frederiksen!



Tour de France 2025: Se spritnyt show

Bekræfter interesse: ‘Bo er en fremragende træner’

Dansker forlader Brentford