Dansker er færdig i Liverpool: Lyder så dumt

Mads Jørgensen fortæller til Tipsbladet, at han har haft en rigtig god tid som scout i Liverpool, men han var langt væk fra beslutningerne.



Hvis man er Brøndby- eller AGF-fan med nogle år på bagen, ringer navnet Mads Jørgensen helt sikkert en klokke.

12. maj 2002 skrev han sig ind i Brøndby-historiebøgerne med sin 1-1-scoring mod FCK, der sendte mesterskabet til Vestegnen.

Efter karrierestoppet er Mads Jørgensen, der er lillebror til Martin Jørgensen, blevet i fodboldbranchen.

Siden 2011 har han været en del af Liverpool som skandinavisk scout, men nu er det slut, da han har scoret sig et job i norske Molde.

Tipsbladet har snakket med den tidligere Brøndby- og AGF-spiller om tiden i Liverpool og det nye job i Norge.

– Jeg har været i Liverpool i 13 et halvt år, og Liverpool er en kæmpestor klub, hvor man er meget langt fra beslutningerne, når man arbejder i Skandinavien. Jeg har haft et ønske om at komme lidt tættere på beslutningerne i forhold til, hvilke spillere der kommer til klubberne og være lidt mere involveret. Den mulighed har jeg fået i Molde, fortæller Jørgensen.

Hvordan var det at være en del af Liverpool?

– Det har jo næsten været halvdelen af mit liv, så det har været en virkelig lang periode. I de første mange år kiggede vi meget ungt, da vi ville have spillerne, da de fyldte 16 år. Det ændrede sig lidt efter Brexit, da vi ikke kunne skrive kontrakt med nogle spillere, før de blev 18 år. Så det forandrede min jobsituation, men det var også fint, at jeg skulle kigge mere på seniorfodbold.

– Men man er langt væk fra beslutningerne, når man arbejder som skandinavisk scout i en storklub som Liverpool. Den her mulighed for at arbejde hos Molde ville jeg gerne. Jeg har tidligere arbejdet for Brøndby (fra 2016 til 2023, red.), samtidig med at jeg arbejdede for Liverpool. Det har jeg savnet lidt. Nu kom der en mulighed.

Oplevede du, at det var svært at være i Liverpool?

– Nej, jeg har haft en rigtig god tid i Liverpool, og jeg har været ekstremt glad for at arbejde med dem på det højeste niveau, som man kan være med på. Det har været en ekstremt succesfuld æra i Liverpool, og det har været rigtig skægt at være en del af. Nogle gange kunne man ønske, at man var mere involveret, men det kan man ikke forvente, når det er så stor en klub.

Er der noget, som du er ekstra stolt over i Liverpool i forhold til de spillere, som du har scoutet?

– Nej, det kommer til at lyde så dumt. Jeg har da været stolt over det, som klubben har gjort. At begynde at nævne spillernavne er forkert.

Artiklen fortsætter under billedet.

Her bliver Mads Jørgensen (til højre) præsenteret i Molde. Foto: Molde

Følger Brøndby og AGF

I jobbet som skandinavisk scout skal Jørgensen være god til at spotte talent og forskellige spillertyper.

– Jeg skal kende spillermarkedet i Skandinavien, og så kan det være, at jeg skal kende en liga eller to uden for Skandinavien. Jeg skal vide, hvad der rører sig, hvem der er i næste led, og hvem der kunne være en præstationsspiller, hvis der er behov for det. Så jeg ser en forfærdelig masse fodbold og danner mig meninger, og så er man klar til at anbefale. Man skal hele tiden været lidt på forkant med situationen.

Den tidligere Superliga-spiller fortæller, at nogle danske klubber viste løs interesse, men han havde som prioritet at lande et job i en skandinavisk klub uden for Danmark.

– Molde er en klub med en vis økonomi og ambition om at vinde mesterskaber og være med i europæisk sammenhæng, så der er nogle ambitioner, der er interessante. Så har vi en økonomi, som gør, at vi forhåbentlig kan være med på den hylde, som vi gerne vil være på. Det er interessant.

Jørgensen har dog ikke glemt sin tid i både Brøndby og AGF, og derfor betyder de to klubber også noget specielt for ham.

– Jeg følger Brøndby, og det er også en del af mit job at være up to date om, hvad der sker i Brøndby.

– Jeg kender folk i Brøndby, og jeg har altid været glad for at komme der. Sådan er det nok for mange, der har været i en fodboldklub. Jeg har også et specielt forhold til AGF, hvor jeg voksede op. Jeg følger med, og jeg følger måske ekstra meget med i Brøndby og AGF, siger Mads Jørgensen til Tipsbladet.

45-årige Jørgensen stoppede sin aktiv karriere i sommeren 2008, da hans knæ ikke længere kunne holde til topfodbold.

Udover AGF og Brøndby ad flere omgange var danskeren også en del af italienske Ancona og norske Stabæk i kortere perioder som spiller.







LIVE

LIVE: Giver skadesupdate i FCK

FCK meldes på banen – vilde bud på over 100 mio.

Dansk klub jubler: ‘Det er sindssygt mange penge’

Benhård dom: Kun én ting kan redde ham fra fyring

Jubler over dansk transferscoop: ‘Fantastisk!’

Brian Laudrup: Et spørgsmål om tid, før han fyres

– Det er en katastrofe for Brøndby



TIPSBLADET SPECIAL

Rundens hold i Superligaen – 25. runde

Færdig i Wolfsburg? Deler skidt Jonas Wind-nyt

– Han har fået nøglerne til Brøndby IF!

– Derfor bør Patrick Dorgu sælges

Revser landsholdsspiller: Kan ikke spille fodbold

Vild Dorgu-melding: Sker det om fem dage?



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Mirakelmager sætter Henriksen og Svensson til vægs

Hård kritik af FCM-profil

Ny kontrakt – her er hans historiske løn 

Superliga-klub bedst i hele verden

Nu er han pludselig syg



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Liverpool – Fulham

‘De har grinet deres røv i laser’

Robert trækker overskrifter i udlandet

Thomas Frank er favorit til jobbet

I chok: Hvor er Rasmus Højlund?

Hansi Flick føler sig snydt i nedtur

Brøndby snydt for straffe – nu forklarer dommeren

Gift Links hylder FCK-legende

Fyringstruet? ‘Han har en god kontrakt – men…’

Mathias Zanka går viralt

Frederik Birk afslører: Sådan blev jeg fyret

‘Jeg brækker dine ben, Carlito’



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Tallene er ikke tvivl: AGF vinder guld

Brøndby må jo overveje at trykke på knappen

Bekymrende melding om FCM-stjerner

Tøfting lægger hånden på kogepladen

Tidligere Brøndby-profil raser over dansker

Markant uenighed om ny Nartey-kontrakt

‘Hvad fanden skal han lave i det omklædningsrum?’

Morten Bruun: Ville være helt hovedløst, Brøndby!

Dommerekspert: Brøndby snydt så det driver

Afsløring: BIF forlænger med kometen Viggo Poulsen

Tung torsdagskamp i Porto

Glem det, Leicester!

Liverpool-chef sætter pris på ny chance

Peter Schmeichel hylder superstjerner

PSG – Liverpool

Barcelona – Atletico

Steve Cooper om VAR: ‘Det er en voldsom fejl!’

Parisere får Reds til at rødme

Har været uenig med Steve Cooper

Brøndby-krisen fortsætter med nederlag til FCN

FIFA åbner sag mod Spanien

Brøndby-spiller: ‘Jeg har været frustreret og sur’