Hvis man er Brøndby- eller AGF-fan med nogle år på bagen, ringer navnet Mads Jørgensen helt sikkert en klokke.
12. maj 2002 skrev han sig ind i Brøndby-historiebøgerne med sin 1-1-scoring mod FCK, der sendte mesterskabet til Vestegnen.
Efter karrierestoppet er Mads Jørgensen, der er lillebror til Martin Jørgensen, blevet i fodboldbranchen.
Siden 2011 har han været en del af Liverpool som skandinavisk scout, men nu er det slut, da han har scoret sig et job i norske Molde.
Tipsbladet har snakket med den tidligere Brøndby- og AGF-spiller om tiden i Liverpool og det nye job i Norge.
– Jeg har været i Liverpool i 13 et halvt år, og Liverpool er en kæmpestor klub, hvor man er meget langt fra beslutningerne, når man arbejder i Skandinavien. Jeg har haft et ønske om at komme lidt tættere på beslutningerne i forhold til, hvilke spillere der kommer til klubberne og være lidt mere involveret. Den mulighed har jeg fået i Molde, fortæller Jørgensen.
Hvordan var det at være en del af Liverpool?
– Det har jo næsten været halvdelen af mit liv, så det har været en virkelig lang periode. I de første mange år kiggede vi meget ungt, da vi ville have spillerne, da de fyldte 16 år. Det ændrede sig lidt efter Brexit, da vi ikke kunne skrive kontrakt med nogle spillere, før de blev 18 år. Så det forandrede min jobsituation, men det var også fint, at jeg skulle kigge mere på seniorfodbold.
– Men man er langt væk fra beslutningerne, når man arbejder som skandinavisk scout i en storklub som Liverpool. Den her mulighed for at arbejde hos Molde ville jeg gerne. Jeg har tidligere arbejdet for Brøndby (fra 2016 til 2023, red.), samtidig med at jeg arbejdede for Liverpool. Det har jeg savnet lidt. Nu kom der en mulighed.
Oplevede du, at det var svært at være i Liverpool?
– Nej, jeg har haft en rigtig god tid i Liverpool, og jeg har været ekstremt glad for at arbejde med dem på det højeste niveau, som man kan være med på. Det har været en ekstremt succesfuld æra i Liverpool, og det har været rigtig skægt at være en del af. Nogle gange kunne man ønske, at man var mere involveret, men det kan man ikke forvente, når det er så stor en klub.
Er der noget, som du er ekstra stolt over i Liverpool i forhold til de spillere, som du har scoutet?
– Nej, det kommer til at lyde så dumt. Jeg har da været stolt over det, som klubben har gjort. At begynde at nævne spillernavne er forkert.
Artiklen fortsætter under billedet.

Følger Brøndby og AGF
I jobbet som skandinavisk scout skal Jørgensen være god til at spotte talent og forskellige spillertyper.
– Jeg skal kende spillermarkedet i Skandinavien, og så kan det være, at jeg skal kende en liga eller to uden for Skandinavien. Jeg skal vide, hvad der rører sig, hvem der er i næste led, og hvem der kunne være en præstationsspiller, hvis der er behov for det. Så jeg ser en forfærdelig masse fodbold og danner mig meninger, og så er man klar til at anbefale. Man skal hele tiden været lidt på forkant med situationen.
Den tidligere Superliga-spiller fortæller, at nogle danske klubber viste løs interesse, men han havde som prioritet at lande et job i en skandinavisk klub uden for Danmark.
– Molde er en klub med en vis økonomi og ambition om at vinde mesterskaber og være med i europæisk sammenhæng, så der er nogle ambitioner, der er interessante. Så har vi en økonomi, som gør, at vi forhåbentlig kan være med på den hylde, som vi gerne vil være på. Det er interessant.
Jørgensen har dog ikke glemt sin tid i både Brøndby og AGF, og derfor betyder de to klubber også noget specielt for ham.
– Jeg følger Brøndby, og det er også en del af mit job at være up to date om, hvad der sker i Brøndby.
– Jeg kender folk i Brøndby, og jeg har altid været glad for at komme der. Sådan er det nok for mange, der har været i en fodboldklub. Jeg har også et specielt forhold til AGF, hvor jeg voksede op. Jeg følger med, og jeg følger måske ekstra meget med i Brøndby og AGF, siger Mads Jørgensen til Tipsbladet.
45-årige Jørgensen stoppede sin aktiv karriere i sommeren 2008, da hans knæ ikke længere kunne holde til topfodbold.
Udover AGF og Brøndby ad flere omgange var danskeren også en del af italienske Ancona og norske Stabæk i kortere perioder som spiller.
INTERVIEW
Lukas Lerager: Det var kravet til FCK
Zorniger-fyring påvirker tysk klub
INTERVIEW
‘Jeg tænker, der er tale om freak accidents’
TRANSFER
Bekræftet: Færdig
Stor ros til FC Midtjylland
Ryan Giggs udpeger tidligere FCKer: ‘Den værste’
NYHEDER
Contador nævner Vingegaard: ‘Kan give hovedpin
TOPNYHED
Belønnes af FC København
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på Brøndbys nye Head of Recruitment
I nyt stormvejr efter Gift Links-udtalelse
NYHEDER
Lerager overrasket på tv: Vidste det ikke
TOPNYHED
Michael Laudrup med klokkeklar besked til AC
Jack Wilshere om dansker: ‘En kæmpe spiller!’
TOPNYHED
Lukas Lerager: Så meget skulle jeg gå ned i løn
NYHEDER
FC København-bosser scorer kæmpe millionbeløb
RYGTEBØRSEN
Vanvittig Victor Froholdt-historie
NYHEDER
Ekspert kritiserer Yussuf Poulsen-beslutning
NYHEDER
Tager kraftigt afstand fra Steve Cooper
Slog holdkammerat: Nu reagerer træneren
Skidt nyt for Danmark bekræftet af FIFA
NYHEDER
Bomber løs – dansk stortalent skifter agent
Dansk EM-vinder hylder FC Midtjylland
Guardiola tabte til Hjulmand: Det var for meget
MEDIE
Kræver vanvittigt beløb for Pierre-Emile Højbjerg
EKSKLUSIVT
Dansk rapper udgiver sang med FC København-stjerne
AGF kan hente forsvarsspiller hjem
HELT VILDT
Fremtidig Superliga-bomber? Går målamok i Danmark
MEDIE
Vanvidstilbud – årsløn på over en milliard kroner
Italienske medier fælder dom over Rasmus Højlund
NYHEDER
– Det her gør ondt for at være ærlig
MEDIE
Spørger på Jonas Wind
Revser Dorgu: Bliver erstattet
NYHEDER
Drama til sidst: FCK slår Kairat i Parken
NYHEDER
Ekspert om Brøndby-stjerne: ‘Han får karantæne’
NYHEDER
Fortryder Chido Obi-beslutning
INTERVIEW
Lerager taler ud om FCK-brud
Ronaldo slipper for VM-karantæne efter rødt kort
TOPNYHED
Ryster på hovedet af stjerne: ‘Må du aldrig gøre!’
Tidligere Brøndby-profil i kødet på Ajax-stjerne
DAGENS SPILFORSLAG
Les Dogues kvæler kroater
NYHEDER
Vildt! Slår Champions League-rekord
NYHEDER
Sådan starter FCK – stjerne udgået i 11.time
NYHEDER
Hylder Frank: ‘Et dårligt minde’
Wind ude på ubestemt tid – er blevet opereret
– Det er lidt kaotisk
NYHEDER
Debatten raser: Skal Slot fyres?
NYHEDER
Nye VM-problemer: Danmarks anfører misser kamp
Her kan du se FC København mod Kairat Almaty
Thomas Frank: ‘Jeg er 100 procent sikker på det’