Hvis man er Brøndby- eller AGF-fan med nogle år på bagen, ringer navnet Mads Jørgensen helt sikkert en klokke.
12. maj 2002 skrev han sig ind i Brøndby-historiebøgerne med sin 1-1-scoring mod FCK, der sendte mesterskabet til Vestegnen.
Efter karrierestoppet er Mads Jørgensen, der er lillebror til Martin Jørgensen, blevet i fodboldbranchen.
Siden 2011 har han været en del af Liverpool som skandinavisk scout, men nu er det slut, da han har scoret sig et job i norske Molde.
Tipsbladet har snakket med den tidligere Brøndby- og AGF-spiller om tiden i Liverpool og det nye job i Norge.
– Jeg har været i Liverpool i 13 et halvt år, og Liverpool er en kæmpestor klub, hvor man er meget langt fra beslutningerne, når man arbejder i Skandinavien. Jeg har haft et ønske om at komme lidt tættere på beslutningerne i forhold til, hvilke spillere der kommer til klubberne og være lidt mere involveret. Den mulighed har jeg fået i Molde, fortæller Jørgensen.
Hvordan var det at være en del af Liverpool?
– Det har jo næsten været halvdelen af mit liv, så det har været en virkelig lang periode. I de første mange år kiggede vi meget ungt, da vi ville have spillerne, da de fyldte 16 år. Det ændrede sig lidt efter Brexit, da vi ikke kunne skrive kontrakt med nogle spillere, før de blev 18 år. Så det forandrede min jobsituation, men det var også fint, at jeg skulle kigge mere på seniorfodbold.
– Men man er langt væk fra beslutningerne, når man arbejder som skandinavisk scout i en storklub som Liverpool. Den her mulighed for at arbejde hos Molde ville jeg gerne. Jeg har tidligere arbejdet for Brøndby (fra 2016 til 2023, red.), samtidig med at jeg arbejdede for Liverpool. Det har jeg savnet lidt. Nu kom der en mulighed.
Oplevede du, at det var svært at være i Liverpool?
– Nej, jeg har haft en rigtig god tid i Liverpool, og jeg har været ekstremt glad for at arbejde med dem på det højeste niveau, som man kan være med på. Det har været en ekstremt succesfuld æra i Liverpool, og det har været rigtig skægt at være en del af. Nogle gange kunne man ønske, at man var mere involveret, men det kan man ikke forvente, når det er så stor en klub.
Er der noget, som du er ekstra stolt over i Liverpool i forhold til de spillere, som du har scoutet?
– Nej, det kommer til at lyde så dumt. Jeg har da været stolt over det, som klubben har gjort. At begynde at nævne spillernavne er forkert.
Artiklen fortsætter under billedet.

Følger Brøndby og AGF
I jobbet som skandinavisk scout skal Jørgensen være god til at spotte talent og forskellige spillertyper.
– Jeg skal kende spillermarkedet i Skandinavien, og så kan det være, at jeg skal kende en liga eller to uden for Skandinavien. Jeg skal vide, hvad der rører sig, hvem der er i næste led, og hvem der kunne være en præstationsspiller, hvis der er behov for det. Så jeg ser en forfærdelig masse fodbold og danner mig meninger, og så er man klar til at anbefale. Man skal hele tiden været lidt på forkant med situationen.
Den tidligere Superliga-spiller fortæller, at nogle danske klubber viste løs interesse, men han havde som prioritet at lande et job i en skandinavisk klub uden for Danmark.
– Molde er en klub med en vis økonomi og ambition om at vinde mesterskaber og være med i europæisk sammenhæng, så der er nogle ambitioner, der er interessante. Så har vi en økonomi, som gør, at vi forhåbentlig kan være med på den hylde, som vi gerne vil være på. Det er interessant.
Jørgensen har dog ikke glemt sin tid i både Brøndby og AGF, og derfor betyder de to klubber også noget specielt for ham.
– Jeg følger Brøndby, og det er også en del af mit job at være up to date om, hvad der sker i Brøndby.
– Jeg kender folk i Brøndby, og jeg har altid været glad for at komme der. Sådan er det nok for mange, der har været i en fodboldklub. Jeg har også et specielt forhold til AGF, hvor jeg voksede op. Jeg følger med, og jeg følger måske ekstra meget med i Brøndby og AGF, siger Mads Jørgensen til Tipsbladet.
45-årige Jørgensen stoppede sin aktiv karriere i sommeren 2008, da hans knæ ikke længere kunne holde til topfodbold.
Udover AGF og Brøndby ad flere omgange var danskeren også en del af italienske Ancona og norske Stabæk i kortere perioder som spiller.
NYHEDER
Aldrig nogensinde FCK
NYHEDER
Vild med dansk stjerne: ‘Han er vidunderlig’
MEDIE
På røven over dansker: ‘Et exceptionelt talent’
TRANSFER
FCK bød 15 millioner – nu afvises nyt tilbud
Har forsøgt at overtale Eric Kahl
AVIS
Døren vil altid være åben for Andreas Christensen
Kamil Grabara-opslag bemærkes
TRANSFER
FC København nærmer sig Ilyas Houira
NYHEDER
Han er ny cheftræner i Vejle Boldklub
NYHEDER
Vender han hjem til FCK? Nu er der nyt
MEDIE
Brøndby vil købe Marten Leon Johannsson
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland snupper nyt kæmpetalent
NYHEDER
Her er AGF’s transferplaner
EKSKLUSIVT
Hurtigløber rygtet til FCK: ‘Oplagt skifte!’
NYHEDER
AGF med banebrydende tilskuertiltag
MEDIE
Klar med 5,5 millioner kroner i løn
Storklub trak sig – så mange millioner krævede FCK
NYHEDER
Historisk: Victor Froholdt vinder stor pris
EKSKLUSIVT
Brøndby takker nej til to spillere
TOPNYHED
Alle Superliga-klubber eksploderer – undtagen FCK
NYHEDER
– Lidt af en bombe
MEDIE
Jagtet af Brøndby – nu er der nyt
MEDIE
Dansker færdig i Ajax?
MEDIE
Kæmpetransfer? Jens Stage spøger i Premier League
NYHEDER
Kæmpe gennembrud af Mattsson
MEDIE
Kan købe dansker for 97 millioner kroner
AVIS
Stor interesse: Kæmpeklub vil have Højbjerg
TOPNYHED
‘En af sæsonens bedste transfers’
HELT VILDT
Medier i svime: Den bedste!
TRANSFER
Perfekt match? Foreslår vild FC Midtjylland-handel
AVIS
Tager transferbeslutning: Dropper stjerneangriber
EKSKLUSIVT
Afsløring: Markus Uglebjerg tæt på AGF
FANKLUBBEN
Drømmer om Andreas Maxsø, men…
HELT VILDT
Efter Lerager-handel – transferbombe meldes på vej
EKSKLUSIVT
Dansk talent nyder stor succes – enorm interesse
TOPNYHED
Afslører drøm: ‘Det kunne være meget sjovt!’
EKSKLUSIVT
Stor tvivl om Frederik Holsts fremtid
NYHEDER
Kæmpe brag venter fredag
NYHEDER
Her er Danmarks EM-trup
Anders Antonsen begræder Axelsen-skade
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN forlænger med Stephen Acquah
Manchester City klar til semifinale
DAGENS SPILFORSLAG
Mens vi venter på Godo
TOPNYHED
FCK-direktør: ‘Ikke et stolt øjeblik af mig’
Afsløring: Lukas Lerager skifter til Widzew Lodz
MEDIE
FC Københavns søsterklub henter spændende spiller
INTERVIEW
Ambitionerne er helt vilde: Det skal Lerager opnå
Præmiepuljen stiger – så meget får VM-vinderen
MEDIE
Pønser på Niels Frederiksen-forhandlinger
EKSKLUSIVT