Video : Tipsbladet
Skandinavien

Ex AGF-profil færdig i klub efter skærmydsler

En tidligere Superliga-profil er færdig i IFK Göteborg efter interne konflikter i klubben.

Tobias Sana er færdig i den svenske klub IFK Göteborg.

Det skriver klubben i en udtalelse på sin hjemmeside.

I udtalelsen fremgår det, at beslutningen kommer på baggrund af en helhedsvurdering fra klubben.

- Dagen efter episoden i pausen i kampen mod Kalmar FF holdt IFK det første møde med Tobias. Her blev det forklaret, at Tobias opførsel i pausen brød med klubbens værdier om kammeratskab og professionel opførsel, skriver klubben.

- Den omtalte episode i omklædningsrummet blev den udløsende faktor, som førte frem til, at Tobias fik fri i en uge af personlige årsgaer. Fritstillingen er derefter blevet forlænget, efter mødet med Tobias og sine repræsentanter.

IFK Göteborg skriver yderligere, at Tobias Sana har fraskrevet sig alt ansvar i sagen. Derfor har klubben følt sig nødsaget til at afslutte samarbejdet.

I sidste uge kom det frem, at Tobias Sana havde haft et større skænderi med klubbens cheftræner Mikael Stahre, ligesom han også likede en spydig kommentar om selvsamme person på Instagram - læs mere her.

I 2019 skiftede Tobias Sana fra AGF til IFK Göteborg, som han også spillede for fra 2009 til 2012 - undtagen en kort lejeperiode hos den svenske klub Qviding.

I alt nåede offensivspilleren at få 149 kampe i Göteborg-trøjen.