– Jeg er blevet behandlet som en rotte.
Sådan lød det blandt andet fra Rasmus Bengtsson i efteråret om den behandling, han har modtaget i Malmö FF under Jon Dahl Tomasson, og siden har det ligget i kortene, at forsvarsspilleren havde udspillet sin rolle i klubben.
Torsdag blev det så officielt, at parterne har revet kontrakten over, og at Rasmus Bengtsson forlader klubben.
I en længere afskedsbesked på Malmö FF’s hjemmeside siger han nu farvel til klubbens fans, og her understreger han også, at det ikke har været et godt samarbejde på det seneste, og at det er en lettelse.
– Som de sidste par måneder har været, føles det godt og som en lettelse at få en konklusion. Nu kan jeg se fremad. Men det er selvfølgelig en trist afslutning. Jeg ved, at jeg aldrig vil spille for MFF igen i fremtiden. Jeg har gjort det for sidste gang. Det er trist, men alting har sin tid. Jeg ser frem, og det føles godt at komme videre.
– Det er klart, at der har været uenigheder. Jeg er skuffet og mener ikke, jeg fik chancen for at bevise mig selv efter min skade. Det er trist, at det ikke blev sådan, men igen vælger jeg at tage alle de positive minder med mig i stedet.
– Fodbold er en forretning. I mine forhold til mine holdkammerater og selve klubben er der slet ingen hårde følelser. Nu har jeg fundet en løsning med klubben, og det føles som en lettelse. Begge er glade, men der er muligvis ikke rigtig en vinder. Men vi fandt den bedste løsning i henhold til forholdene, skriver Rasmus Bengtsson.
Den 34-årige stopper spillede blot én ligakamp i sidste sæson. Læs mere om hans brud med klubben og kommentarer om Jon Dahl Tomasson her.
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
MEDIE
Oliver Sonne vender tilbage
Bookmaker: Han er favorit som cheftræner i Brøndby
EKSKLUSIVT
Her lander Superliga-kampprogrammet
AVIS
Kasper Schmeichel færdig i Celtic
INTERVIEW
Dansk udrensning? Nærmest alle kan smutte
TOPNYHED
Efter fiasko: Tidligere FCK-stjerne vil væk
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Froholdt laver lang aftale med Lyngby
HELT VILDT
Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jacob Neestrup enig med Panathinaikos
TRANSFERPLANEN
Superliga-klub bør jagte Robert Skov
AVIS
Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
Superliga-bombe? Nu svarer han på Dolberg-rygte
TRANSFER
Tager afsked – varsler dialog med Brøndby
Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’
‘Nytteløst at diskutere’ Joakim Mæhles røde kort
MEDIE
Storklub jagter to danskere
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
TOPNYHED
Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood
MEDIE
Kan få store konsekvenser for Eriksen
MEDIE
Klar til at gå shopamok
NYHEDER
Kæmpe brølere sender Horsens mod Superligaen
MEDIE
Usikker fremtid – det afgør Isaksens skæbne
NYHEDER
Højlund slutter sæsonen med bravour
OPTAKT
Crystal Palace – Rayo Vallecano
HELT VILDT
Stjerner i ordkrig: ‘Æslet tror, han er en løve’
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
MEDIE
Tottenham enig med stjerne – en anden på vej
NYHEDER
Dansk talent: ‘Jeg har ikke haft ferie i to år’
INTERVIEW
Superliga-boss: ‘Jeg elsker Henrik Tønder’
NYHEDER
Han er ny fodbolddirektør i Brøndby
NYHEDER
Sammenligner Brøndby med Manchester United
TRANSFER
