Kolbeinn Sigthorsson skulle efter planen have spillet med det islandske landshold i den igangværende landskampsperiode, men det gør den 31-årige angriber ikke på grund af en skandalesag.
For nylig blev han nemlig anklaget for at have begået et seksuelt overfald for godt fire år siden.
Nu vil fans af IFK Göteborg, hvor Kolbeinn Sigthorsson spiller, have, at det får konsekvenser for spilleren.
Med bannere og opslag på sociale medier slår grupper af IFK Göteborgs fans nemlig fast, at de vil have Kolbeinn Sigthorsson fyret. På Facebook har fem af klubbens fangrupper således underskrevet en besked, hvori de skriver:
“Selvom sagen lukkes i juridisk forstand, har vi som tilhængere og forening et ansvar. IFK Göteborgs værdier er blandt andet, at vi skal være en klub, som alle kan se op til. Både på og uden for banen.”
“Det er derfor bekymrende, at vores sportsdirektør meddeler, at det ikke er relevant at bryde kontrakten med Sigthorsson. At det ikke går godt sportsligt er en ting, men når vi ikke støtter op om vores værdier, er det deprimerende. At have et sæt værdier betyder at have grundlæggende principper, der altid skal følges. Når disse principper ikke følges, er vi som forening ude på dybt vand.”
“Vores klubdirektør siger, at de tager afstand fra det, der er sket, men det er handlinger, der betyder noget i sidste ende. Vi vil aldrig se Sigthorsson i den blå og hvide trøje eller repræsentere vores forening igen. Ikke kun fordi vi forråder vores egne værdier, men også for alle dem, der er blevet udsat for seksuelle overgreb.”
Samtidig har der altså været bannere ved klubhuset. Her står der blandt andet på et banner: “Vælg mellem #11 (Kolbeinn Sigthorsson, red.) eller #12 (fansene, red.)”, mens et andet direkte opfordrede klubben til at rive kontrakten over.
Nægter sig skyldig
Onsdag kommenterede Kolbein Sigthorsson for første gang selv på sagen i en pressemeddelelse. Her nægtede han sig skyldig.
– Jeg genkender ikke, at jeg har chikaneret dem, jeg har ikke brugt magt, og jeg nægter mig skyldig. Min adfærd var dog ikke eksemplarisk, og det har jeg undskyldt for. Jeg fortryder det, tog ansvar og tilbød at løse det, der skete mellem os. De krævede en undskyldning og en betaling.
– Jeg accepterede deres krav og betalte yderligere tre millioner ISK (cirka 220.000 kroner) til organisationen Stígamót, der arbejder for dem, der er blevet udsat for seksuelle overgreb, lød det fra angriberen.
I forbindelse med sagen har en islandsk fodboldchef allerede trukket sig. Læs mere her.
LIVE
VM-LIVE: Præsident slagter landstræner
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
MEDIE
De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen
TOPNYHED
Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen
MEDIE
Transferbombe på vej
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
MEDIE
Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub
TOPNYHED
Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
MEDIE
Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub
TRANSFER
“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”
TIPSBLADET SPECIAL
Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TRANSFER
Meldes tæt på storklub
Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TOPNYHED
Spår vild Rasmus Højlund-sæson
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
OPTAKT
Sydafrika – Canada
NYHEDER
Dansk VM-træner i tvivl om fremtiden
MEDIE
De vil have Gaaei – her er prisen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri
NYHEDER
Markant ændring i Silkeborg
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden
EKSKLUSIVT
Werge glemmer det aldrig: ‘Det var første gang…’
TRANSFER
FC København jagter Romane Amane
Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
NYHEDER
Dansk klub henter Jonathan Hutters
EKSKLUSIVT
Så dyr er FC København-emnet Romeo Amane
EKSKLUSIVT
Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’
AVIS
