FCK-kending under pres i kriseramt klub

Alfred Johansson mener, at det er rimeligt at udfordre ham på, om han får nok ud af Rosenborg-mandskabet, efter man fredag aften fik bank af Sarpsborg 08.



Der er ikke langt fra succes til fiasko i den norske Eliteserie, hvor midter- og bundfeltet er ganske tæt. 

Blot fire point har Rosenborg ned til nedrykningsstregen, og den afstand kan blive endnu mindre, efter man fredag blev skudt i sænk af danskeren Henrik Meister, der med fire scoringer blev den store helt for Sarpsborg 08 i kampen, der slog Rosenborg 4-1.

Efterfølgende var Alfred Johansson i skudlinjen. Jobbet i Rosenborg er det første cheftrænerjob for 33-årige Johansson, der rykkede til den norske klub fra FC Københavns U19-hold tilbage i januar. 

Til norsk TV 2 forholder han sig til, om han har fået nok ud af Rosenborg-holdet. 

– Det spørgsmål kan man altid stille. Det er rimeligt. Vi gør, hvad vi har besluttet os for at gøre. Det gør vi med al den energi, de evner og den tro vi har. Vi er et ungt hold, og vi har meget at lære. 

– Sådan nogle kampe her vil lære os en del, og vi skal også lære af dem meget hurtigt. Vi vender alle sten, vi kan, for at få det optimale ud af det, men situationen, vi befinder os i nu her, er hård, lyder det fra Johansson, der også siger, at tabellen aldrig lyver, og at Rosenborg har et stort arbejde foran sig for at nå derhen, hvor man gerne vil hen. 

Aktuelt er Rosenborg nummer otte i Eliteserien. Facit er dog, at man kun har vundet fem ud af 14 ligakampe, og man har en målscore på minus syv. 

Rosenborg indledte sæsonen godt med sejre i tre af de første fire ligakampe. Et blik på formtabellen over de seneste ti ligakampe må dog få bekymrede panderynker frem for Johansson og den tidligere topklub. 

Her har Rosenborg nemlig kun hentet otte point, hvilket er næstdårligst af alle hold i ligaen. 

Alfred Johansson slår dog fast, at man lige nu har gang i et udviklingsprojekt i Rosenborg, hvor man har sagt farvel til flere nøglepersoner. Det er dog ikke sådan, at han vil sige, om Rosenborg er en del af nedrykningskampen.

– Vi kigger hverken opad eller nedad i tabellen. Det eneste, vi fokuserer på, er, hvordan vi udvikler os. 

– Vi må lære af de gode og de dårlige kampe og slå hårdere tilbage, konkluderer han. 

Før skiftet til Rosenborg havde Alfred Johansson stor succes med FC Københavns U19-hold, som blandt andet imponerede i Youth League.

Du kan se første afsnit af "Tipsbladets Transfer Talk" med Allan Olsen og Farzam Abolhosseini her.







LIVE

TransferLIVE: Kæmpetransfer – skifter for 450 mio.

Spanien – Belgien

Norsk ekspert håner Danmark

Sender stort millionbud på brandvarmt Brøndby-emne

FCK forhandler: Han koster mindst 30 millioner

PSG med vanvittigt prisskilt: 1,125 milliarder kr.



LIVE

VM-LIVE: Egypten klager til FIFA

Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte

Bekræfter dansk kæmpetransfer

Ingen Brøndby? Overraskende transfermelding

Afsløring: Kæmpe dansk agentfirma i gigant-fusion 

Ude på ubestemt tid af personlige årsager

‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Man. Utd. henter Chelsea-profil i stor handel

På vej til FCK: En kæmpe overpræstation

Supercomputer: De vinder VM

Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber

Dansker jubler over skifte: ‘En verdenskendt klub’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet

Dansk interesse: ‘Han er rigtig meget værd’

Knuser transferrekord

Transfer på vej? FCM kan få millionbonus

Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’

Afsløring: Viborg sælger forsvarsspiller 

Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub

Dommervalg til VM-brag vækker opsigt – fans raser

Arbejder på Brøndby-exit

Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Afsløring: Aarhus Fremad tæt på millionsalg

Stor profil ude af Frankrig-brag

‘Meget konkrete henvendelser’ på FCK-emne

Dansk stortalent får chancen hos Serie A-klub