Der er ikke langt fra succes til fiasko i den norske Eliteserie, hvor midter- og bundfeltet er ganske tæt.
Blot fire point har Rosenborg ned til nedrykningsstregen, og den afstand kan blive endnu mindre, efter man fredag blev skudt i sænk af danskeren Henrik Meister, der med fire scoringer blev den store helt for Sarpsborg 08 i kampen, der slog Rosenborg 4-1.
Efterfølgende var Alfred Johansson i skudlinjen. Jobbet i Rosenborg er det første cheftrænerjob for 33-årige Johansson, der rykkede til den norske klub fra FC Københavns U19-hold tilbage i januar.
Til norsk TV 2 forholder han sig til, om han har fået nok ud af Rosenborg-holdet.
– Det spørgsmål kan man altid stille. Det er rimeligt. Vi gør, hvad vi har besluttet os for at gøre. Det gør vi med al den energi, de evner og den tro vi har. Vi er et ungt hold, og vi har meget at lære.
– Sådan nogle kampe her vil lære os en del, og vi skal også lære af dem meget hurtigt. Vi vender alle sten, vi kan, for at få det optimale ud af det, men situationen, vi befinder os i nu her, er hård, lyder det fra Johansson, der også siger, at tabellen aldrig lyver, og at Rosenborg har et stort arbejde foran sig for at nå derhen, hvor man gerne vil hen.
Aktuelt er Rosenborg nummer otte i Eliteserien. Facit er dog, at man kun har vundet fem ud af 14 ligakampe, og man har en målscore på minus syv.
Rosenborg indledte sæsonen godt med sejre i tre af de første fire ligakampe. Et blik på formtabellen over de seneste ti ligakampe må dog få bekymrede panderynker frem for Johansson og den tidligere topklub.
Her har Rosenborg nemlig kun hentet otte point, hvilket er næstdårligst af alle hold i ligaen.
Alfred Johansson slår dog fast, at man lige nu har gang i et udviklingsprojekt i Rosenborg, hvor man har sagt farvel til flere nøglepersoner. Det er dog ikke sådan, at han vil sige, om Rosenborg er en del af nedrykningskampen.
– Vi kigger hverken opad eller nedad i tabellen. Det eneste, vi fokuserer på, er, hvordan vi udvikler os.
– Vi må lære af de gode og de dårlige kampe og slå hårdere tilbage, konkluderer han.
Før skiftet til Rosenborg havde Alfred Johansson stor succes med FC Københavns U19-hold, som blandt andet imponerede i Youth League.
Du kan se første afsnit af "Tipsbladets Transfer Talk" med Allan Olsen og Farzam Abolhosseini her.
LIVE
TransferLIVE: Tæt på at hente Man Utd-spiller
NYHEDER
Kenneth Emil Petersen revser Superliga-træner
MEDIE
FCM meldes enige med SL-profil – så dyr er han
NYHEDER
Legende til Bayern: Hent tidl. SL-stjerne
EKSKLUSIVT
Færdig i dansk klub efter 2 dage
AVIS
Vil sprænge banken for Marcus Rashford
NYHEDER
Forsvarer SL-profil: ‘Han har fandme leveret’
LIVE
Superliga-LIVE: Dårligt nyt for FCK-transfer?
TOPNYHED
Ked af hemmeligt FCK-skifte
MEDIE
Vildt Brøndby-transferrygte aflivet
NYHEDER
Infantino indkalder FIFA-toppen til krisemøde
EKSKLUSIVT
Afsløring: Marcondes tæt på Melbourne City FC
MEDIE
‘CV’ gør det igen: Køber profil til spotpris
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
LIVE: Drømmelodtrækning for FC København!
MEDIE
Kæmpe økonomiske problemer hos Larsson-bejler
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København afviser millionbud
Varmt Brøndby-emne fraværende til træning
EKSKLUSIVT
Chido Obi kan være på vej væk fra Man Utd
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Transfer-spådom: Denne SL-klub jagtede også Hyseni
EKSKLUSIVT
Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet
AGF får forstærkninger tilbage før CL-brag
NYHEDER
Siger op: Superliga-ekspert stopper
INTERVIEW
“Jeg kunne godt mærke, Thomas blev lidt irriteret”
TOPNYHED
Her er AGF, FCK, FCN og FCM’s mulige modstandere
EKSKLUSIVT
Afsløring: Minnesota byder millioner på McCowatt
INTERVIEW
Melder klart ud: Superliga-komet skal ingen vegne
TIPSBLADETS DOM
Stor intern Superliga-transfer? Sig nej!
NYHEDER
Fodboldforbund anklager Infantino for afpresning
TOPNYHED
– FCK-stjerne er ‘helt ved siden af sig selv’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sønderjyske køber Bubacarr Tambedou
EKSKLUSIVT
Afsløring: Næstved gør det igen – sælger profil
TIPSBLADET SPECIAL