FCK-kending under pres i kriseramt klub

Alfred Johansson mener, at det er rimeligt at udfordre ham på, om han får nok ud af Rosenborg-mandskabet, efter man fredag aften fik bank af Sarpsborg 08.



Der er ikke langt fra succes til fiasko i den norske Eliteserie, hvor midter- og bundfeltet er ganske tæt. 

Blot fire point har Rosenborg ned til nedrykningsstregen, og den afstand kan blive endnu mindre, efter man fredag blev skudt i sænk af danskeren Henrik Meister, der med fire scoringer blev den store helt for Sarpsborg 08 i kampen, der slog Rosenborg 4-1.

Efterfølgende var Alfred Johansson i skudlinjen. Jobbet i Rosenborg er det første cheftrænerjob for 33-årige Johansson, der rykkede til den norske klub fra FC Københavns U19-hold tilbage i januar. 

Til norsk TV 2 forholder han sig til, om han har fået nok ud af Rosenborg-holdet. 

– Det spørgsmål kan man altid stille. Det er rimeligt. Vi gør, hvad vi har besluttet os for at gøre. Det gør vi med al den energi, de evner og den tro vi har. Vi er et ungt hold, og vi har meget at lære. 

– Sådan nogle kampe her vil lære os en del, og vi skal også lære af dem meget hurtigt. Vi vender alle sten, vi kan, for at få det optimale ud af det, men situationen, vi befinder os i nu her, er hård, lyder det fra Johansson, der også siger, at tabellen aldrig lyver, og at Rosenborg har et stort arbejde foran sig for at nå derhen, hvor man gerne vil hen. 

Aktuelt er Rosenborg nummer otte i Eliteserien. Facit er dog, at man kun har vundet fem ud af 14 ligakampe, og man har en målscore på minus syv. 

Rosenborg indledte sæsonen godt med sejre i tre af de første fire ligakampe. Et blik på formtabellen over de seneste ti ligakampe må dog få bekymrede panderynker frem for Johansson og den tidligere topklub. 

Her har Rosenborg nemlig kun hentet otte point, hvilket er næstdårligst af alle hold i ligaen. 

Alfred Johansson slår dog fast, at man lige nu har gang i et udviklingsprojekt i Rosenborg, hvor man har sagt farvel til flere nøglepersoner. Det er dog ikke sådan, at han vil sige, om Rosenborg er en del af nedrykningskampen.

– Vi kigger hverken opad eller nedad i tabellen. Det eneste, vi fokuserer på, er, hvordan vi udvikler os. 

– Vi må lære af de gode og de dårlige kampe og slå hårdere tilbage, konkluderer han. 

Før skiftet til Rosenborg havde Alfred Johansson stor succes med FC Københavns U19-hold, som blandt andet imponerede i Youth League.

Du kan se første afsnit af "Tipsbladets Transfer Talk" med Allan Olsen og Farzam Abolhosseini her.







LIVE

TransferLIVE: Drømmer om vild genforening

Dansk stjerne om Steinlein: Han prøver alt

Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte

Transferopfordring: Hent Jonas Wind

Meldes færdig – Jens Stryger på vej til Danmark?

Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte

Meldes varm på ombejlet dansk stjerne

Jagter tidligere AGF’er



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Drømmeopkald fra Brian Riemer – ferie aflyst

Patrick Mortensen: Derfor skifter jeg til Brøndby

Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’

Fatter intet af Brøndby-bombe



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Bekræfter kæmpebud

Grønbæk hylder dansker

Lyon er interesseret i endnu en dansker

Storklubber står i kø for Roony Bardghji

Trist: Marios Oikonomou er død



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Overraskende skifte lurer

Arne Slot sender afskedsbrev til Liverpool

Gave til Dorgu fra fodboldstjerne?

Politi bruger tåregas mod demonstranter før VM

Riemer: ‘Jeg synes, at det er en skamplet’

Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden

– Neestrup kan blive næste landstræner

Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten

Revser AGF-fans efter transfer: ‘Under al kritik’

Han vender hjem til FC København

Superliga-stjerne siger nej: SIF-hjertet for stort

Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Afsløring: Brøndby tæt på Patrick Mortensen

Superliga-stjerne inviteret med på landsholdet