Der er ikke langt fra succes til fiasko i den norske Eliteserie, hvor midter- og bundfeltet er ganske tæt.
Blot fire point har Rosenborg ned til nedrykningsstregen, og den afstand kan blive endnu mindre, efter man fredag blev skudt i sænk af danskeren Henrik Meister, der med fire scoringer blev den store helt for Sarpsborg 08 i kampen, der slog Rosenborg 4-1.
Efterfølgende var Alfred Johansson i skudlinjen. Jobbet i Rosenborg er det første cheftrænerjob for 33-årige Johansson, der rykkede til den norske klub fra FC Københavns U19-hold tilbage i januar.
Til norsk TV 2 forholder han sig til, om han har fået nok ud af Rosenborg-holdet.
– Det spørgsmål kan man altid stille. Det er rimeligt. Vi gør, hvad vi har besluttet os for at gøre. Det gør vi med al den energi, de evner og den tro vi har. Vi er et ungt hold, og vi har meget at lære.
– Sådan nogle kampe her vil lære os en del, og vi skal også lære af dem meget hurtigt. Vi vender alle sten, vi kan, for at få det optimale ud af det, men situationen, vi befinder os i nu her, er hård, lyder det fra Johansson, der også siger, at tabellen aldrig lyver, og at Rosenborg har et stort arbejde foran sig for at nå derhen, hvor man gerne vil hen.
Aktuelt er Rosenborg nummer otte i Eliteserien. Facit er dog, at man kun har vundet fem ud af 14 ligakampe, og man har en målscore på minus syv.
Rosenborg indledte sæsonen godt med sejre i tre af de første fire ligakampe. Et blik på formtabellen over de seneste ti ligakampe må dog få bekymrede panderynker frem for Johansson og den tidligere topklub.
Her har Rosenborg nemlig kun hentet otte point, hvilket er næstdårligst af alle hold i ligaen.
Alfred Johansson slår dog fast, at man lige nu har gang i et udviklingsprojekt i Rosenborg, hvor man har sagt farvel til flere nøglepersoner. Det er dog ikke sådan, at han vil sige, om Rosenborg er en del af nedrykningskampen.
– Vi kigger hverken opad eller nedad i tabellen. Det eneste, vi fokuserer på, er, hvordan vi udvikler os.
– Vi må lære af de gode og de dårlige kampe og slå hårdere tilbage, konkluderer han.
Før skiftet til Rosenborg havde Alfred Johansson stor succes med FC Københavns U19-hold, som blandt andet imponerede i Youth League.
Du kan se første afsnit af "Tipsbladets Transfer Talk" med Allan Olsen og Farzam Abolhosseini her.
LIVE
VM-LIVE: Bekymrende nyt for Brasilien
Japan sender Tunesien ud i VM-mørket
TOPNYHED
Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby henter FC København-talent
MEDIE
Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links
MEDIE
I dialog med Steve Cooper
EKSKLUSIVT
Alexander Lind i kæmpe hyldest
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
EKSKLUSIVT
Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’
MEDIE
Sunderland jagter dansk guldfugl
NYHEDER
Jens Stage-skifte i fare
TRANSFER
Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TRANSFER
FC Midtjylland sælger midtbanespiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag
TRANSFER
Marcondes afviser tilbud, men…
EKSKLUSIVT
Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’
Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Enighed – dansk stortransfer tæt på
MEDIE
FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen
Skrev VM-historie: Et vanvittigt minde!
NYHEDER
Gravesen i tvivl: Spørgsmålene hober sig op
EKSKLUSIVT
Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg
Heroisk målmand sikrer point til Curacao
TOPNYHED
Tordner mod VM-træner
NYHEDER
Flere Superliga-kamp rykkes
EKSKLUSIVT
På jagt: ‘Har haft de første samtaler’
‘Så bliver min sommer ikke, som jeg ønsker den’
AVIS
Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej
NYHEDER
Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
MEDIE
Superliga-klub i dialog om FCK-spiller
TRANSFER