Der er ikke langt fra succes til fiasko i den norske Eliteserie, hvor midter- og bundfeltet er ganske tæt.
Blot fire point har Rosenborg ned til nedrykningsstregen, og den afstand kan blive endnu mindre, efter man fredag blev skudt i sænk af danskeren Henrik Meister, der med fire scoringer blev den store helt for Sarpsborg 08 i kampen, der slog Rosenborg 4-1.
Efterfølgende var Alfred Johansson i skudlinjen. Jobbet i Rosenborg er det første cheftrænerjob for 33-årige Johansson, der rykkede til den norske klub fra FC Københavns U19-hold tilbage i januar.
Til norsk TV 2 forholder han sig til, om han har fået nok ud af Rosenborg-holdet.
– Det spørgsmål kan man altid stille. Det er rimeligt. Vi gør, hvad vi har besluttet os for at gøre. Det gør vi med al den energi, de evner og den tro vi har. Vi er et ungt hold, og vi har meget at lære.
– Sådan nogle kampe her vil lære os en del, og vi skal også lære af dem meget hurtigt. Vi vender alle sten, vi kan, for at få det optimale ud af det, men situationen, vi befinder os i nu her, er hård, lyder det fra Johansson, der også siger, at tabellen aldrig lyver, og at Rosenborg har et stort arbejde foran sig for at nå derhen, hvor man gerne vil hen.
Aktuelt er Rosenborg nummer otte i Eliteserien. Facit er dog, at man kun har vundet fem ud af 14 ligakampe, og man har en målscore på minus syv.
Rosenborg indledte sæsonen godt med sejre i tre af de første fire ligakampe. Et blik på formtabellen over de seneste ti ligakampe må dog få bekymrede panderynker frem for Johansson og den tidligere topklub.
Her har Rosenborg nemlig kun hentet otte point, hvilket er næstdårligst af alle hold i ligaen.
Alfred Johansson slår dog fast, at man lige nu har gang i et udviklingsprojekt i Rosenborg, hvor man har sagt farvel til flere nøglepersoner. Det er dog ikke sådan, at han vil sige, om Rosenborg er en del af nedrykningskampen.
– Vi kigger hverken opad eller nedad i tabellen. Det eneste, vi fokuserer på, er, hvordan vi udvikler os.
– Vi må lære af de gode og de dårlige kampe og slå hårdere tilbage, konkluderer han.
Før skiftet til Rosenborg havde Alfred Johansson stor succes med FC Københavns U19-hold, som blandt andet imponerede i Youth League.
Du kan se første afsnit af "Tipsbladets Transfer Talk" med Allan Olsen og Farzam Abolhosseini her.
LIVE
TransferLIVE: Afviser at hente Sviatchenko
TOPNYHED
Peter og Kasper Schmeichel stikker til England
AVIS
Kæmpe talent rygtes til Superligaen
NYHEDER
Vild genfødsel? Jesper Lindstrøm hyldes
EKSKLUSIVT
Brøndby-profil kan skifte for 0 kroner
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København sælger Achouri
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
EKSKLUSIVT
Emiliano Marcondes træner med i danskerklub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bud på Jonathan Fischer
NYHEDER
Tullberg bekræfter FCM-skifte
TOPNYHED
Klar for FC København
Priske måtte berolige fans efter FCN-fadæse
NYHEDER
FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Er det Clement Bischoffs nye klub?
NYHEDER
Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’
NYHEDER
Morten Hjulmand pillet ud af træning
TRANSFER
Jacob Neestrup henter tidligere Brøndby-emne
NYHEDER
Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
TOPNYHED
Daniel Wass får ny Brøndby-rolle
EKSKLUSIVT
Tidl. SL-profil er vendt hjem: ‘Folk stortudede’
Agent: Derfor har vi mere magt i moderne fodbold
EKSKLUSIVT
Afsløring: Markus Jensen på plads i CD Nacional
HELT VILDT
Flere slagter dansker efter grim aktion
EKSKLUSIVT
FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe
INTERVIEW
Hylder FCK: ‘Et ikonisk skandinavisk hold’
INTERVIEW
Superliga-boss: ‘Det holder jeg for mig selv’
EKSKLUSIVT
‘Horsens var et helvede’
EKSKLUSIVT
Transferchok på Amager: Er det 1. april?
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
HELT VILDT
“Det går over i historien”
NYHEDER
Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’
NYHEDER
Aston Villa slår transferrekord for VM-stjerne
INTERVIEW