FCM henter stortalent hjem for at udleje ham på ny

Aral Simsir har siden marts været udlejet til FK Jerv, men nu ser det ud til at han istedet skal til en anden norsk klub, inden aftalen med Jerv udløber.



FC Midtjylland-ejede Aral Simsir har haft vind i sejlene de seneste måneder på leje i norske FK Jerv.

På trods af sløje resultater og en status som et af bundholdene i Eliteserien, så har den danske offensivspiller haft personlig succes med masser af spilletid, som han har brugt på at bidrage med mål og assists.

Lejeaftalen med FK Jerv udløber om få måneder, men en klausul i hans kontrakt gør, at FC Midtjylland kan hente ham hjem før tid for at sende ham på leje igen. Og det sker nu efter alt at dømme.

Ifølge Tipsbladets kilder er et skifte under opsejling, hvor man vil hente ham hjem til FCM for at sende ham retur til den norske topklub Lillestrøm, der lige nu indtager andenpladsen i ligaen.

TV2.no var først med nyheden. 

I skrivende stund er 20-årige Aral Simsir imidlertid fortsat i FK Jerv, for hvem han også er i kamptruppen for til lørdagens kamp mod Bodø/Glimt..

FC Midtjylland tror meget på deres unge kantspiller, som man tidligere på foråret forlængede aftalen med til 2027. Det var efter et transfervindue, hvor kantspilleren var meget tæt på at skfite til Trabzonspor for et stort millionbeløb.

Nu får han istedet værdifuld førsteholdserfaring i Norge hos FK Jerv, men FC Midtjylland vil tilsyneladende gerne have, at erfaringen kommer fra en lidt højere hylde.

22 optrædener, tre mål og tre assists har danskeren med de tyrkiske rødder leveret for Jerv. På søndag møder Aral Simsir og resten af holdet Kristiansund.

Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.





Klar besked til Jose Mourinho og Real Madrid




► LIVE

LIVE: Brøndby ser kantspiller an

Tidligere dansk landstræner Bo Johansson er død

Superliga-duo jagter Brøndby-spiller

Revser AGF: ‘Det er bare dårlig research’

‘Han har altid været et problem for Portugal’

Jubler over FC København-choknyhed

‘Hjerteskærende – han er en skygge af sig selv’



INTERVIEW ►

Vild med Adamsen: ‘De troede, det var urealistisk’

Rasende Mourinho: Det er skamløst!

– Så er han nok færdig Manchester United!

Isaksen afslører glippet skifte: ‘Havde sagt ja’

Cooper til traditionsklub? Nævnes som kandidat

Superliga-profil spår dansk Europa-nedtur



EKSKLUSIVT ►

Afsløring: Kæmpe bombe – FCM henter Andreas Maxsø

Brøndby blandt verdens mest intense hold

Dansk cheftræner går viralt: ‘Mand jer f*****g op’

– Hvorfor i alverden hentede Brøndby ikke ham?

Manchester City får bank af PSG

Forsøgte at ophæve FCK-kontrakt: ‘Jeg var skuffet’

Gent-topscorer bliver ikke klar til AGF-brag

IFR-leder: Her falder Man City-straffen

Får lang karantæne



TRANSFER ►

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Skiftede fra FCK til BIF – peger på ‘vild’ forskel

Rundens Hold i Superligaen – 10. runde

Parken bekræfter: FC København kan blive solgt

Peter Sørensen kritiserer FCK-stjernes interview

Vild kamp af Liverpool-indkøb

Bombe i Parken: Et klart signal, siger ekspert

Er han FCK’s nye assistent? ‘Det vil jeg gerne’

– De kæmper med selvtilliden

Erkender: En af dem, der skylder FCK 250 mio. kr.

Poulsen i landsholdscomeback? ‘På Riemers radar’

‘Ny nedtur’: Dario Osorio stjæler overskrifter