Første gang i 20 år: Fedeste i danskers karriere

Bryne FK er klar til Eliteserien for første gang i 20 år. Den tidligere FCK- og Fremad Amager-spiller Jacob Haahr var med for det norske mandskab, og han har aldrig oplevet lignende.



Hvis Erling Haaland jubler lidt ekstra i øjeblikket, så er det med god grund. 

Superstjernens barndomsklub Bryne FK er nemlig klar til den bedste norske række efter weekendens 2-1-sejr over Egersund. 

Og det var noget af en oplevelse for danske Jacob Haahr, der er fast mand i Brynes midterforsvar.

– Ugen op til kunne man følge hvor mange billetter, der blev solgt. De fik øget stadionskapaciteten, fordi man kunne se, at der var så mange mennesker, der kom. At vi endelig kunne gøre det færdigt med fansene i lørdags, det er noget af det fedeste i min karriere, fortæller den tidligere Fremad Amager-spiller til Tipsbladet. 

Fik I så festet igennem?

– Det var en okay fest. Vi blev fyldet af fansene, og de kom også ind på banen efter slutfløjt. Vi var også på en lille bytur i Bryne. Det var ikke noget stort. Vi har stadig et par uger, før at der er afslutningsfest. Vi holdt lidt igen. Vi har en kamp på lørdag, og så er vi klar til at brage igennem. 

Den danske forsvarer kan godt mærke, at flere turister er valfartet til byen grundet klubbens resultater.

– Når vi har præsteret så godt, som vi har, er der også kommet mere interesse. Der er kommet flere folk på stadion.

– Det er en forholdsvis lille by, hvor alle kender hinanden, så der er mere opmærksomhed på én.

Artiklen fortsætter under billedet.

686b1835396608ca38817c9a544273db

Foto: Bryne FK

God beslutning
Nu skal det tidligere FCK-talent prøve kræfter med den bedste norske række, og det er en tiltrængt succesoplevelse efter en hård tid i FC København og Fremad Amager. 

– Det er skønt. Det er noget, som jeg har ventet på, at man fik lidt medvind. Det var en god beslutning at tage herop, siger Jacob Haahr til Tipsbladet og tilføjer: 

– Vi har en god trup, så jeg tror, at vi kan overraske i næste sæson. Man ved aldrig, hvad der kan ske. Det kan gå hurtigt i fodbold.

22-årige Jacob Haahr har lige nu kontrakt med Bryne FK til udgangen af 2026. Den norske klub hentede ham i februar.







LIVE

LIVE: SL-profil åbner op for muligt skifte

Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!

Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil

KEP: ‘Tror FCK taber den kamp’

AGF køber dansk profil

Afsløring: Færdig i Silkeborg

Arsenal er i Champions League-finalen



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag

Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer

Dommerekspert i kovending: Skal give rødt kort

Millionregn over ‘PC’



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne

Tv-vært stopper på Viaplay

Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris

Færdig i Brøndby – nu er de i dialog

Frygteligt nyt for Yuito Suzuki



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

‘Mesterskabet er ude af vores hænder’

Gave til Poulsen – det kostede et mesterskab!

Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli

Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen

I dialog om Albert Grønbæk

Klar transferbesked til Christian Eriksen

‘Kan ikke se en træner, der er en bedre mulighed’

Skaber overskrifter i hele verden: ‘Helt utroligt’

El Clásico kan afgøre det hele

Afsløring: DBU-boss stopper

Markant transfermelding: ‘Det har Ove P. lovet’

Ny Tottenham-træner: Dét har løst mentalt problem



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Sir Alex Ferguson kørt på hospitalet

AGF-stjerne: ‘Nu skal jeg passe på…’