Fra Premier League til 2. div: Vil tæt på FCK-søn

I et interview med Tipsbladet sætter den tidligere Premier League-spiller Joey Gudjonsson ord på det nye trænerjob i 2. divisionsklubben AB. Han fortæller blandt andet, at det er rart at komme tættere på sønnen Isak Bergmann Johannesson.



Fra Premier League til den danske 2. division.

Islandske Joey Gudjonsson spillede på nogle af de største scener som spiller i La Liga og Premier League for klubber som Burnley, Leicester og Real Betis.

Nu er der lidt mindre stjernestøv på menuen, da den tidligere Premier League-spiller har sagt ja til at overtage cheftrænerjobbet i danske AB, der huserer i 2. division.

I et stort interview med Tipsbladet fortæller Gudjonsson om grunden til at tage til Danmark. Han har senest været assistent for Åge Hareide på det islandske landshold.

Jeg har arbejdet med mange gode trænere som Louis van Gaal. Jeg tror, at min spillerkarriere kan hjælpe mig.

Joey Gudjonsson
AB-cheftræner

– Det er et stolt øjeblik for mig, fordi AB er en klub med en stor historie. At være Ii2. division er nok ikke det rigtige sted for AB, men du bliver nødt til at arbejde hårdt for at rykke op. Da jeg havde muligheden for at blive cheftræner i AB, blev jeg rigtig glad.

– Som spiller har jeg spillet i La Liga og Premier League, og jeg fik mulighed for at spille i udlandet som 18-årig. Det var den samme følelse, som jeg havde, da jeg kunne være cheftræner i AB. Det har været godt at arbejde spillere, og vi er ved at forberede os til næste sæson, siger Joey Gudjonsson til Tipsbladet og tilføjer.

– Efter jeg har snakket med ejerne, synes jeg, at det lyder som et spændende projekt. Jeg vil gerne være en del af en klub, hvor jeg kan bygge noget op, så vi kan få flere akademispillere ind på førsteholdet. Jeg vil bygge noget solidt for fremtiden. Det er et lovende projekt, men det kræver hårdt arbejde.

AB har store ambitioner, men i denne sæson har mandskabet haft det svært i 2. division. og det kostede David Roufpanah jobbet.

Den islandske cheftræner synes dog ikke, at spillerne virker ramte af urolighederne.

– Klubben har naturligvis været igennem en lille turbulens og en svær tid, men jeg føler stadig, at der er en positiv stemning blandt spillerne og staben. Jeg vil ikke tænke for meget på fortiden og den tidligere træner, og jeg kommer nok til at gøre det lidt anderledes.

– Jeg vil arbejde på en positiv måde med mine spillere. Jeg føler ikke, at spillerne er påvirket af den tidligere træner. De kigger fremad.

44-årige Gudjonsson mener, at han har meget at bidrage med fra en lang spillerkarriere. 

– Jeg har arbejdet med mange gode trænere som Louis van Gaal. Jeg tror, at min spillerkarriere kan hjælpe mig. Da jeg var i Huddersfield, glippede vi oprykningen et par gange fra League One, og det er lidt den samme situation, som AB er i. Jeg har prøvet en del, og det kommer til at hjælpe mig. Jeg har også været assistent for Åge Hareide på det islandske landshold, og det var meget lærerigt, siger den nye AB-træner og tilføjer.

– Klubben vil gerne rykke op så hurtigt som muligt, men klubben bliver nødt til at have spillere, der virkelig vil arbejde hårdt og vil arbejde for trøjen. Hvis vi rykker op, skal vi også have holdet til at spille i NordicBet Ligaen, fordi der er stor forskel på de to rækker.

Artiklen fortsætter under billedet.

Joey_Gudjonsson_1

Foto: AB

Fedt at være tæt på søn
Gudjonsson har et specielt forhold til Danmark, da to af hans sønner spiller i danske klubber i form af FCK’s Isak Bergmann Johannesson samt 17-årige Daniel Johannesson, der lige er skiftet til FC Nordsjælland.

– Det er meget fedt at være tæt på ens sønner, som spiller i Danmark. Det har også været vigtigt.

AB-cheftræneren har nydt at se Isak Bergmann Johannesens tid som fodboldspiller, og tiden må vise, om sønnens fremtid ligger i FCK. Lige nu er han udlejet til Fortuna Düsseldorf.

– Han gjorde det rigtig godt i den seneste sæson, men de var uheldige, at de ikke rykkede op i Bundesligaen. Han er jo på lån fra FCK, så vi må se, hvad der sker.

Synes du, at han fortjener en ny chance i FCK?

– Det er op til træneren og FCK. Han er jo stadig FCK-spiller, så det må han fokusere på. Han er stadig på lån, men han bliver bare nødt til at gøre, hvad han har gjort i hele hans karriere. Når han er i klubben, arbejder han hårdt og gør, hvad han kan for holdet. FCK starter deres preseason i juli, og så må vi se, hvad der sker, siger Joey Gudjonsson til Tipsbladet.

AB er lige nu nummer seks i 2. division med en spillerunde igen.

Gudjonsson har skrevet en treårig kontrakt med AB.





West Ham forventer Hermansen-skifte




LIVE

TransferLIVE: De henter tidligere FCM-stopper

Stjerne i helt vildt angreb på Conte

Barca-træner om Andreas Christensen: Det gør ondt

Blev røvrendt i sommer – nu er han på vej til FCK

Eksperter med hård kritik af Dolberg

Gravesen til dansk stjerne: ‘Vend hjem til FCK’

Stjerne på vej? ‘Han er en virkelig god spiller’

Afsløring: Italiensk dialog – sværmer om dansker



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre

Fløjter FCK-brag: Dommerekspert meget overrasket

Vilde Grabara opfordres: Pak dine ting og skift!

Så meget kræver Adamsen i Brøndby-løn

– Et kanon sted for ham



EKSKLUSIVT

Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey

Bringer Bo Henriksen i spil til stort job, men…

Skrækmelding om Patrick Dorgu – Man Utd afviser

Vil væk fra Brøndby

Nørgaard kommenterer exitrygte

Thomas Gravesen til Brøndby: ‘Køb ham lige nu!’



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Brøndby-legendes søn til lægetjek i Danmark

Kræver fuldstændig vanvittig løn

‘FCK er nødt til at lytte’

Kæmpetransfer – AGF betaler en formue

‘Det er virkelig stærkt, hvis Brøndby henter ham!’

Afsløring: Dansk klub tæt på to nye spillere

Skandale: Dansk klubboss angrebet i Sydafrika

Flere meldinger: Christian Nørgaard i chok-exit?

Mesterhold lurer på dyr FCM-spiller

FCK-stjerne ude: ‘Han følte sig ikke klar’

Storklub har taget kontakt

Bundesliga-klub meldes varm på Brøndby-stjerne



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Fælder dom over Dorgu: ‘Frækhed!’

Deler transfernyt om Andreas Maxsø

Youssoufa Moukoko trækker overskrifter i udlandet

AaB henter målfarlig profil i milliontransfer

Medie: FC København nægter

Klar Brøndby-transfermelding: ‘Det passer ikke’

Transferdilemma i Brøndby: ‘Ikke ideelt’

Brøndby går transferamok: 3 salg og 4 køb på vej?

AaB-angriber på vej til Serie A

Transferrygter svirrer – Nørgaard-‘chok’ i Arsenal

Gammel Dame svinger håndtaske i Monaco

Neestrup kommenterer Frankfurt-historie

Farzams Fanzone: Superliga-klub kan hente tre mand

Græske fodboldfans omkommer i busulykke

Afviser stort bud på dansker

Afsløring: Louka Prip tæt på Hvidovre IF

Melder ud om transfervinduet: ‘Enormt vigtigt’

Albert Grønbæk-exit? Tæt på denne klub

Dansk klub jubler over ‘historisk’ stjernesalg

FC København tæt på Eintracht Frankfurt-spiller

FC København er uden Andreas Cornelius

Pytlick kom grædende hjem: ‘Forholdsvis svært’