2-7-nederlag mod Sønderjyske tilbage i januar, og 0-4 mod Lyngby i sommerpausen.
Det tredje store nederlag til en dansk klub kan senere torsdag blive en realitet, når Landskrona BoIS rejser til København for at møde FCK i en testkamp her midt under landsholdsterminen.
Her er respekten for den danske modstander enorm, fortæller Landskronas træner Max Mölder til SkåneSport. Men det er hans respekt for dansk fodbold generelt, slår han fast.
– De kontaktede os, og det var ikke vores umiddelbare idé at spille en kamp her i landsholdspausen. Men det er en god mulighed, fordi vi er inde i en lille mini preseason i.
– Vi skal være utrolig skarpe i alt for ikke at blive brutalt straffet. Men det er godt for os, og vi vil hele tiden forbedre os, siger han, mens han slår fast, at de ikke bare rejser til Danmark for at have det fedt og sjovt.
Det har det heller ikke været for dem, de to andre gange i år, hvor de har mødt dansk modstand – og mildest talt er blevet blæst ud af banen.
Max Mölder bliver spurgt til, om det er mentalt udfordrende at møde hold, som ikke gør sig i svensk fodbold, og her indrømmer han, at der er væsentlig forskel på danske og svenske hold.
– Det er måske naivt at tro på en sejr mod FCK, men jeg ved, at vi kan slå BK Häcken. Så der er en vis forskel.
– Jeg er forbløffet over, at der er så stor en mentalitetsforskel i fodbold bare ved at krydse en bro. Frem for alt er der særligt stor forskel på fysikken, for alle danske elitespillere ligner topatleter, lyder det fra Mölder, der som spiller havde en kort tid i AB.
Han har ligeledes trænererfaring fra Danmark, hvor han var assistent for Thomas Nørgaard i Lyngby i første halvdel af 2018. Siden sidste sommer har han været træner for Landskrona, der spiller på næsthøjeste niveau i Sverige.
Kampen mod FCK starter klokken 13.
Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.
LIVE
LIVE: De er tæt på Tonni Adamsen
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
NYHEDER
Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind
NYHEDER
Transferfri stjerne i København
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
NYHEDER
Florentino Perez udskriver valg i Real Madrid
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
NYHEDER
Jon Dahl Tomasson lander alternativt job
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
TOPNYHED
Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton
TIPSBLADET SPECIAL
Født i Danmark og på vej til VM
EKSKLUSIVT
Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
TOPNYHED
Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen
TIPSBLADETS DOM
Har du fuldstændig tabt småkagerne?
MEDIE
Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej
INTERVIEW
Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’
TRANSFER
Liverpool jagter to spillere fra AS Monaco
NYHEDER
Parken kåret til Superligaens bedste bane
TOPNYHED
FC Midtjylland henter ny back
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 31. runde
NYHEDER
Stort medie hylder AGF-profil
NYHEDER
VM-chok: Legendarisk træner vender tilbage
EKSKLUSIVT
‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
NYHEDER
Overvejer AGF-forlængelse