Johansen landet i Glasgow, lægetjek i dag

Stefan Johansen landede i aftes i Glasgow, hvor han nu forhandler med Celtic om et skifte fra Strømsgodset. Lægetjekket kan blive allerede i dag, og hans norske klub kan gå videre med planerne om at købe Thomas Kristensen i FCK.



Stefan Johansen forlod i går den norske landsholdslejr i Abu Dhabi for at forhandle med en klub om et skifte fra Strømsgodset. Det stod hurtigt klart, at der var tale om Celtic, og i går landede han så i lufthavnen i Glasgow for at mødes med Celtic-ledelsen og forhandle personlige betingelser for en kontrakt.

BBC Scotland skrev i aftes, at Celtic og Strømsgodset endnu ikke var kommet overens om en pris, mens Drammens Tidende senere skrev, at klubberne er blevet enige om en transfer på omkring 15 millioner kroner. Selv håber Johansen, at det kommer til at gå så stærkt, at han kan gennemgå lægetjek i dag.

– Hvis alt går vel, skal jeg til lægetjek i morgen (i dag red.), og jeg bliver meget glad, hvis det løser sig. Det er en stor klub. Det er Champions League, de fører den skotske Premier League, så det er en stor mulighed. Jeg er en pasningsspiller, og Celtic prøver at spille sådan, siger Johansen til BBC.

Hvis skiftet som ventet går igennem, kan Strømsgodset begynde at gøre alvor af deres drøm om at tilknytte FC Københavns Thomas Kristensen som afløser for Stefan Johansen. Strømsgodset ønsker at tilknytte Kristensen, der er røget ned som tredjevalg til den centrale midtbane i Parken og som ønsker at prøve sig af i udlandet, inden karrieren slutter.





Medie: Han er Premier League-klubs drømmetransfer




EKSKLUSIVT

Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’

Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort

Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne

Vildt transferrygte skydes ned

Chok: Han bliver Eriksens nye cheftræner

Vildt! FC Barcelona-spiller rygtes til Superligaen

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

– Højlund kan ikke holde det ud mere!



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Danskerklub meldes på banen i kampen om Simsir

AGF ansætter fyret AC Horsens-træner

FCK-spiller åben for Panathinaikos-skifte

Uventet skifte?



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Superliga-træner tilknytter agent

Kan sende 39 millioner til Superliga-klub

Ny Brøndby-boss: Her er vores transferplaner

De vil have Rashford

Udskiftning: Comeback på landsholdet efter to år



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte

Jagter tidligere AGF’er

Vender tilbage til skærmen

Riemer lover: De får debut

Transferopfordring: Hent Jonas Wind

Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte

Patrick Mortensen: Derfor skifter jeg til Brøndby

Spansk borgmester aflyser DR Congo-kamp

Forbereder megatransfers – Nørgaard-salg lurer

Dansk stjerne om Steinlein: Han prøver alt

‘Er det uambitiøst af Brøndby? Ja…’

Meldes færdig – Jens Stryger på vej til Danmark?



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Stor dansker-handel i fare? Er gået under jorden

Brøndby-emne stordrømmer og afslører forhandlinger