Johansen landet i Glasgow, lægetjek i dag

Stefan Johansen landede i aftes i Glasgow, hvor han nu forhandler med Celtic om et skifte fra Strømsgodset. Lægetjekket kan blive allerede i dag, og hans norske klub kan gå videre med planerne om at købe Thomas Kristensen i FCK.



Stefan Johansen forlod i går den norske landsholdslejr i Abu Dhabi for at forhandle med en klub om et skifte fra Strømsgodset. Det stod hurtigt klart, at der var tale om Celtic, og i går landede han så i lufthavnen i Glasgow for at mødes med Celtic-ledelsen og forhandle personlige betingelser for en kontrakt.

BBC Scotland skrev i aftes, at Celtic og Strømsgodset endnu ikke var kommet overens om en pris, mens Drammens Tidende senere skrev, at klubberne er blevet enige om en transfer på omkring 15 millioner kroner. Selv håber Johansen, at det kommer til at gå så stærkt, at han kan gennemgå lægetjek i dag.

– Hvis alt går vel, skal jeg til lægetjek i morgen (i dag red.), og jeg bliver meget glad, hvis det løser sig. Det er en stor klub. Det er Champions League, de fører den skotske Premier League, så det er en stor mulighed. Jeg er en pasningsspiller, og Celtic prøver at spille sådan, siger Johansen til BBC.

Hvis skiftet som ventet går igennem, kan Strømsgodset begynde at gøre alvor af deres drøm om at tilknytte FC Københavns Thomas Kristensen som afløser for Stefan Johansen. Strømsgodset ønsker at tilknytte Kristensen, der er røget ned som tredjevalg til den centrale midtbane i Parken og som ønsker at prøve sig af i udlandet, inden karrieren slutter.





LIVE

LIVE: Kasper Schmeichel deler nyt

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’

Storklub i dialog med Mohamed Salah

FCK lurer på landsholdsspiller

‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’

To Brøndby-profiler er ude resten af sæsonen

Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Emre Mor færdig

Dårligt nyt – Schmeichel melder ud

Fønsskov løfter sløret: ‘Han tog lige ordet’

Her er kandidaterne til trænerjobbet i Real Madrid

Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Manchester United – Liverpool

Et markant problem for Silkeborg

Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’

Han gjorde Brøndby Stadion til sin legeplads!

Afslører: Angriber vender retur til Brøndby



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Det ser sort ud for B.93

Melder Lindstrøm helt færdig

– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!

Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort

Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer

Martin Jørgensen lander nyt job

Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’

Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr

Rygtet til danske topklubber – træffer stort valg

Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand

Den nye Daniel Agger? ‘Det er ikke fair’



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Gravesen dømte dem svagest: ‘Interessant drejning’

‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby