Johansen landet i Glasgow, lægetjek i dag

Stefan Johansen landede i aftes i Glasgow, hvor han nu forhandler med Celtic om et skifte fra Strømsgodset. Lægetjekket kan blive allerede i dag, og hans norske klub kan gå videre med planerne om at købe Thomas Kristensen i FCK.



Stefan Johansen forlod i går den norske landsholdslejr i Abu Dhabi for at forhandle med en klub om et skifte fra Strømsgodset. Det stod hurtigt klart, at der var tale om Celtic, og i går landede han så i lufthavnen i Glasgow for at mødes med Celtic-ledelsen og forhandle personlige betingelser for en kontrakt.

BBC Scotland skrev i aftes, at Celtic og Strømsgodset endnu ikke var kommet overens om en pris, mens Drammens Tidende senere skrev, at klubberne er blevet enige om en transfer på omkring 15 millioner kroner. Selv håber Johansen, at det kommer til at gå så stærkt, at han kan gennemgå lægetjek i dag.

– Hvis alt går vel, skal jeg til lægetjek i morgen (i dag red.), og jeg bliver meget glad, hvis det løser sig. Det er en stor klub. Det er Champions League, de fører den skotske Premier League, så det er en stor mulighed. Jeg er en pasningsspiller, og Celtic prøver at spille sådan, siger Johansen til BBC.

Hvis skiftet som ventet går igennem, kan Strømsgodset begynde at gøre alvor af deres drøm om at tilknytte FC Københavns Thomas Kristensen som afløser for Stefan Johansen. Strømsgodset ønsker at tilknytte Kristensen, der er røget ned som tredjevalg til den centrale midtbane i Parken og som ønsker at prøve sig af i udlandet, inden karrieren slutter.







Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Ud af det blå – OB henter udlandsdansker

Braithwaite del af stor transferplan

‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’

Hemmelighedsfuld: ‘Ellers ser jeg rigtig dum ud’

– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!

Smider Salah-bombe



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Melder klart ud: Han har IKKE udløb

Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag

Afvist – Brøndby undrer sig

Bo Svensson svært utilfreds



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!

LIVE: Jesper Sørensen og co. til Las Vegas?

Mathias Jensen drøner forgæves i Man. Utd.-sejr

Overbevisende: To chok i Parken

FCK afslører rekordbeløb i dansk fodbold

PSG – Bayern München



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet

Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud

Uvis fremtid for FCK-spiller – agenten deler nyt

Disse 13 United-spillere meldes på vej væk

Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring

‘Det er pinligt for dansk fodbold’

Voldsom udvikling: Sælg ham dyrt, nu!

KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’

Skidt nyt om Lukas Lerager

Ekstrem spiller kan skifte til FC København

Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’

Dalsgaard i DM-opråb: ‘Er jeg nødt til at tro på’

Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe