Er overbevist: Danske klubber ville ikke have Kjær

Ifølge talentspejderen har de danske klubber ikke været synderligt interesseret i Jeppe Kjær, der endte i Bodø/Glimt.



Trods flere rygter om en retur til dansk fodbold skal Jeppe Kjær kickstarte sin karriere i norske Bodø/Glimt.

Skal man tro den norske talentspejder Stig Thorbjørnsen, som i dag arbejder som scout i IFK Göteborg, så var det ikke fordi, at danske klubber ligefrem stod i kø for at overbevise Kjær om at vende tilbage til hjemlandet. Snarere tværtimod.

– Ajax er en god skole, men det er et faktum, at ingen danske klubber var specielt interesseret i at hente ham tilbage, fortæller nordmanden til Nettavisen. Her peger han samtidig på, at Bodø/Glimt har hentet danskeren, fordi han har erfaring fra en en storklub som AFC Ajax.

Hvis man skal tro hans ord, så har Jeppe Kjærs bagland været desperate efter at finde en ny klub til den nu 18-årige kantspiller. 

– Han har ikke gjort noget i Holland, hvor han har spillet på Ajax' U19-hold. De så ingen fremtid for ham, og hans agenter har nok ringet til samtlige klubber i Norge, Sverige og Danmark. Jeg er selv blevet ringet op, forklarer han. 

Man kan så stille sig undrende over, hvor Thorbjørnsen skulle have den viden fra om samtlige danske klubber.

Selv om Thorbjørnsen lyder en smule negativ om Jeppe Kjær, så roser han danskerens klubvalg. Bodø/Glimt kendes særligt for at spille en forfriskende gang fodbold, hvor de offensive spillere skiller sig ud.

Klubben har også god erfaring med danske spillere, som har fået store gennembrud i klubben. Det var i Bodø/Glimt, at Kasper Junker og Philip Zinckernagel bragede igennem, og Thorbjørnsen tror på noget lignende kan lade sig gøre med Kjær.

– Det er måske noget af det bedste, han kunne have valgt. Det er lykkedes Glimt at få gang i sådan nogle spillere tidligere, og det skal de have ros for. Jeg tror også, at de kan få ham i gang igen, siger han.

Jeppe Kjær har fået en kontrakt med Bodø/Glimt, som løber til sommeren 2027. I Ajax nåede han at spille to kampe for reserveholdet, Jong Ajax – her fik han i alt fire minutters spilletid.





Peter Schmeichel: Sådan skal Man City straffes




► LIVE

LIVE: Jensen og Tingager med skadesopdateringer

Morten Bruun i svime: ‘På niveau med Roony’

FC København snydt? ‘Har jo ikke styr på en skid’

Helt vilde tal: AGF’er målamok i U17 Ligaen

‘Han står ikke til rådighed det næste stykke tid’

– Hvorfor har de brugt så mange millioner på ham!?

Boilesen revser SL-hold: ‘Langt fra værdigt’



INTERVIEW ►

Vild med Adamsen: ‘De troede, det var urealistisk’

Trækker overskrifter: ‘Viser sin dårlige side’

Napoli-træner: Højlund skulle aldrig have sparket

Joker om BIF-spiller: Skifter til Saudi-Arabien

Slagter FCK-stjerne: ‘Det ødelægger holdet’

Revser Man Utd: ‘Nu har vi set nok til de to!’



EKSKLUSIVT ►

Afsløring: Kæmpe bombe – FCM henter Andreas Maxsø

Carlo Holse med historisk præstation

– Jeg kan godt forstå, hvis FCK er rasende på ham!

Avis blæst bagover af Jacob Bruun Larsen

FCK-direktør afslører: Det er helt vanvittig dyrt

Osula får comeback i stor Newcastle-skuffelse

– Helt særlig situation med Dolberg

Magtdemonstration! Han er den manglende brik, BIF

Dommerekspert med opråb til Brøndby-spiller



TRANSFER ►

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Erik Sviatchenko kalder FCM-transfer ‘perfekt’

FC København bekræfter transfer

På rov i FC Nordsjælland?

Sportschef færdig efter Frihedsbrevet-artikel

Yussuf Poulsen med stort hint om fremtiden

Haaland: ‘Jeg er så stolt’

‘Han er røvirriterende’

Hylder Andreas Maxsø: Skulle fjerne Cornelius

Er han FCK’s nye assistent? ‘Det vil jeg gerne’

‘Zanka’ melder ud: Er det helt slut nu?

Uenig med Mølby: Det fungerer jo ikke!