Malmö-boss: Nogle vil kun til FCK eller Brøndby

Malmö FF har en fordel i, når klubben bejler til danske spillere – klubbens geografiske placering. Nogle spillere vil dog kun til FCK eller Brøndby, fortæller sportschef Daniel Andersson.



Jens Stryger Larsen skiftede i januar til Malmö FF, og dermed vendte han snuden hjemad efter næsten 10 år langt væk fra Danmark. Overraskende for mange blev det ikke Brøndby IF, der løb med den danske landsholdsspiller.

Det er man naturligvis glade for i Malmö FF, hvor sportschef Daniel Andersson håber, at den svenske mesterklub også fremadrettet kan tage kampen op mod danske klubber, når store spillere med et rødbedefarvet pas vil hjem.

Malmö FF’s geografiske placering meget tæt på København tæller som en klar fordel, men mange ting skal gå op i en højere enhed for den svenske klub – som det gjorde med Jens Stryger Larsen.

– Med hensyn til Stryger så ville han hjem. I de situationer konkurrerer vi med danske klubber, og så skal man være lidt heldig. Mange af spillerne er “forbundne” med visse klubber og ønsker absolut ikke at spille for andre.

– Nogle spillere kommer vi ikke i nærheden af, fordi de kun vil hjem til FC København eller Brøndby. Men vi har en fordel i kraft af geografien – København er kun lige på den anden side af broen, siger Daniel Andersson til Sportbladet.

32-årige Jens Stryger Larsen har underskrevet en kontrakt frem til udgangen af 2026 med Malmö FF, hvor han blandt andre bliver holdkammerat med landsmændene Søren Rieks, Sebastian Jørgensen og Anders Christiansen.





Afsløring: Feyenoord lurer på Sabil Hansen




LIVE

TransferLIVE: Stjerne på plads i Real Madrid

“Du er en fucking maskine!”

FC Midtjylland ‘meget tæt’ på kæmpe transfer

Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr

Scorer vanvittig løn i Premier League

På vej til Danmark – koster 880.000 kroner

Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Grotesk – godt det ikke var en Superliga-kamp

Brasilien – Norge

‘Nogle tilsvininger, jeg godt kunne have undværet’

FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’

Dansker på blokken i ny storklub



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’

Derfor var flere Brøndby-stjerner fraværende

Skyder stor FCM-historie ned

Storklub forhørte sig på FCK-boss

Brasiliansk boost før Norge



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

‘Den mest magtfulde nogensinde’

Afsløring: Sønderjyske henter Eliteserien-spiller

Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner

Her er 1/8-finalerne ved VM

Historien taler for norsk triumf 

Hjulmand-transfer tæt på – det er den sidste knast

Afsløring: Randers henter Mohamed Sankoh

Kontroversielt skifte: Der kommer formentlig flere

Dansk stortalent med til træningskamp for SL-klub

Scoop? Derfor kan han blive en gave for Svensson

Afsløring: Brøndby sælger Justin Merz

Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Rekordkøb – ‘et fedt signal til Superligaen!’

Klapper i om stor Superliga-transfer