Det endte med et rap over nallerne, da Malmö FF indgik et samarbejde med danske Jammerbugt.
Dengang i 2021 indledte den svenske topklub et samarbejde med den danske klub fra 2. division med det formål, at Malmö FF-talenter kunne komme til Jammerbugt og få spilletid for at gøre dem klar til førsteholdet i Malmö FF.
Man kan sammenligne det lidt med det samarbejde, der er mellem FC Midtjylland og CD Mafra, hvor talenter fra FCM er blevet flyttet til Mafra, inden de er gode nok og flyttes tilbage til klubben fra Ikast og Herning eller sælges videre.
Den eneste forskel er bare, at Heartland ejer både FCM og Mafra og derfor kan køre det fuldstændigt som ønsket, hvor Jammerbugt var ejet af Klaut-Dieter Müller. Tyskerens danske projekt blev en eklatant fiasko, og klubben gik konkurs, blandt andet efter at han snød og ikke havde styr på noget som helst.
Det blev også en kostelig affære for Malmö FF, der ifølge DR havde investeret godt tre millioner kroner i projektet og altså sendt svenske spillere til klubben.
Derfor er der heller ikke de store planer om at prøve på et lignende projekt i nærmeste fremtid. Det fortæller sportschef Daniel Andersson til Fotbollskanalen.
– Man kan sige, at der var meget, der gik galt der. Det er en anden klub og andre, der styrede den, og så kan det jo gå galt med beslutningerne rundt om k lubben. Så er det i øvrigt også en fordel (for Malmö) at have spillerne tættere på. Det er den lektie, vi har lært af det, siger Daniel Andersson, der ikke har planer om et nyt udenlandsk samarbejde.
– Nej, ikke lige nu. Det kan jeg slet ikke forestille mig.
I stedet har Malmö FF, der har 28 førsteholdsspillere, gang i et samarbejde med BK Olympic, som ifølge Daniel Andersson fungerer ret godt.
LIVE
LIVE: Interesse for dansk fodboldboss
EKSKLUSIVT
Han er færdig i Brøndby
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
Ståle Solbakken overvejede at sige op
Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’
NYHEDER
Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud
MEDIE
FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid
Kæmpekøb retur til FC København?
TIPSBLADET SPECIAL
Opfordrer til stor Superliga-ændring
TOPNYHED
Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller
EKSKLUSIVT
‘Jeg tror næppe, han er der efter sommerferien’
AVIS
Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
TIPSBLADET SPECIAL
100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere
TIPSBLADETS DOM
Det dufter af guld – Superligaen er galimatias
TOPNYHED
Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer
Dufter af Superliga – Lyngby banker Esbjerg
TIPSBLADETS DOM
Monsterchok i Randers – mundlammelsen total!
TIPSBLADET SPECIAL
Superliga-retur? Danske stjerner kan hentes gratis
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
DOMMEREKSPERT
Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!
AVIS
Bombe på vej i Real Madrid?
INTERVIEW
Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’
EKSKLUSIVT
Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’
INTERVIEW
FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta
NYHEDER
Billing pludselig tilbage: ‘Smertefuld behandling’
MEDIE
Kompany kommer Hjulmand til undsætning
NYHEDER
Morten Wieghorst stopper på landsholdet
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
Rundens Hold i Superligaen – 28. runde
EKSKLUSIVT
Dansk rekordholder med invitation til Gift Links
NYHEDER
‘Det har været en kæmpe pille at sluge for ham’
INTERVIEW
Tog særlig snak: ‘De bedste udefans i Superligaen’
INTERVIEW