Malmö FF brændte nallerne på dansk konkurs

Da den danske klub Jammerbugt gik konkurs, gik det også ud over Malmö FF, der havde igangsat et samarbejde med klubben. Det ha fået svenskerne til at genoverveje ideen om at benytte en udenlandsk klub til at give talenter spilletid.



Det endte med et rap over nallerne, da Malmö FF indgik et samarbejde med danske Jammerbugt.

Dengang i 2021 indledte den svenske topklub et samarbejde med den danske klub fra 2. division med det formål, at Malmö FF-talenter kunne komme til Jammerbugt og få spilletid for at gøre dem klar til førsteholdet i Malmö FF.

Man kan sammenligne det lidt med det samarbejde, der er mellem FC Midtjylland og CD Mafra, hvor talenter fra FCM er blevet flyttet til Mafra, inden de er gode nok og flyttes tilbage til klubben fra Ikast og Herning eller sælges videre.

Den eneste forskel er bare, at Heartland ejer både FCM og Mafra og derfor kan køre det fuldstændigt som ønsket, hvor Jammerbugt var ejet af Klaut-Dieter Müller. Tyskerens danske projekt blev en eklatant fiasko, og klubben gik konkurs, blandt andet efter at han snød og ikke havde styr på noget som helst.

Det blev også en kostelig affære for Malmö FF, der ifølge DR havde investeret godt tre millioner kroner i projektet og altså sendt svenske spillere til klubben.

Derfor er der heller ikke de store planer om at prøve på et lignende projekt i nærmeste fremtid. Det fortæller sportschef Daniel Andersson til Fotbollskanalen.

– Man kan sige, at der var meget, der gik galt der. Det er en anden klub og andre, der styrede den, og så kan det jo gå galt med beslutningerne rundt om k lubben. Så er det i øvrigt også en fordel (for Malmö) at have spillerne tættere på. Det er den lektie, vi har lært af det, siger Daniel Andersson, der ikke har planer om et nyt udenlandsk samarbejde.

– Nej, ikke lige nu. Det kan jeg slet ikke forestille mig.

I stedet har Malmö FF, der har 28 førsteholdsspillere, gang i et samarbejde med BK Olympic, som ifølge Daniel Andersson fungerer ret godt.





Afsløring: HSV køber Albert Grønbæk




EKSKLUSIVT

Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’

Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB

Rekordtransfer vil slutte karrieren i Danmark

Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort

Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne

Chok: Han bliver Eriksens nye cheftræner

Klar opfordring: Gå efter Steve Cooper! 

Vildt transferrygte skydes ned



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Vildt! FC Barcelona-spiller rygtes til Superligaen

Medie: Han er Premier League-klubs drømmetransfer

– Højlund kan ikke holde det ud mere!

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Patrick Mortensen kunne ikke sige nej til Brøndby

AGF ansætter fyret AC Horsens-træner

FCK-spiller åben for Panathinaikos-skifte

Uventet skifte?

Danskerklub meldes på banen i kampen om Simsir



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Ny Brøndby-boss: Her er vores transferplaner

TransferLIVE: Sender åbent brev til Aarhus

Kan sende 39 millioner til Superliga-klub

Superliga-træner tilknytter agent

Udskiftning: Comeback på landsholdet efter to år

Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte

Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!

Spansk borgmester aflyser DR Congo-kamp

Transferopfordring: Hent Jonas Wind

De vil have Rashford

Dansk stjerne om Steinlein: Han prøver alt

Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Jagter tidligere AGF’er

Meldes færdig – Jens Stryger på vej til Danmark?