Det endte med et rap over nallerne, da Malmö FF indgik et samarbejde med danske Jammerbugt.
Dengang i 2021 indledte den svenske topklub et samarbejde med den danske klub fra 2. division med det formål, at Malmö FF-talenter kunne komme til Jammerbugt og få spilletid for at gøre dem klar til førsteholdet i Malmö FF.
Man kan sammenligne det lidt med det samarbejde, der er mellem FC Midtjylland og CD Mafra, hvor talenter fra FCM er blevet flyttet til Mafra, inden de er gode nok og flyttes tilbage til klubben fra Ikast og Herning eller sælges videre.
Den eneste forskel er bare, at Heartland ejer både FCM og Mafra og derfor kan køre det fuldstændigt som ønsket, hvor Jammerbugt var ejet af Klaut-Dieter Müller. Tyskerens danske projekt blev en eklatant fiasko, og klubben gik konkurs, blandt andet efter at han snød og ikke havde styr på noget som helst.
Det blev også en kostelig affære for Malmö FF, der ifølge DR havde investeret godt tre millioner kroner i projektet og altså sendt svenske spillere til klubben.
Derfor er der heller ikke de store planer om at prøve på et lignende projekt i nærmeste fremtid. Det fortæller sportschef Daniel Andersson til Fotbollskanalen.
– Man kan sige, at der var meget, der gik galt der. Det er en anden klub og andre, der styrede den, og så kan det jo gå galt med beslutningerne rundt om k lubben. Så er det i øvrigt også en fordel (for Malmö) at have spillerne tættere på. Det er den lektie, vi har lært af det, siger Daniel Andersson, der ikke har planer om et nyt udenlandsk samarbejde.
– Nej, ikke lige nu. Det kan jeg slet ikke forestille mig.
I stedet har Malmö FF, der har 28 førsteholdsspillere, gang i et samarbejde med BK Olympic, som ifølge Daniel Andersson fungerer ret godt.
LIVE
LIVE: AGF må undvære stor profil til guldbrag
NYHEDER
Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’
AVIS
Andreas Christensen afviser tilbud
NYHEDER
Gravesen dødsdømmer Superliga-klub
TIPSBLADETS DOM
Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?
Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite
OPTAKT
FC Midtjylland – AGF
EKSKLUSIVT
Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
NYHEDER
Roser Frank: Vil gerne mødes med ham
EKSKLUSIVT
Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’
NYHEDER
Blev Viborg snydt? ‘Ser meget mistænkeligt ud’
NYHEDER
AGF har holdt fri inden FCM-brag
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
EKSKLUSIVT
Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’
NYHEDER
Slagter Superliga-tendens: ‘Så katastrofal!’
Zorniger med iskoldt svar inden FCK-brag
Dansker har knap sovet: ‘Det er surrealistisk’
Riemer reagerer på stor landsholdschok
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
TIPSBLADETS DOM
Den største genistreg i Superligaen?
MEDIE
Ny storklub jagter Roony Bardghji
NYHEDER
Eriksen med nøglerolle i historisk kamp
MEDIE
Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk
NYHEDER
I svime over Chido Obi – stjæler alle overskrifter
Froholdt sparker FC Porto på guldkurs
TIPSBLADETS DOM
Glem det, Brøndby – det stinker af medaljer!
NYHEDER
Roser FCK’er: De kunne ikke kontrollere ham
MEDIE
Er det Dolbergs vilde millionløn?
INTERVIEW
Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske
EKSKLUSIVT
– Helt ærligt? Jeg ville væk fra FC Midtjylland
Tøfting revser: Han er HELT ved siden af sig selv
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
Kæmpestjerner reagerer på Brøndby-succes
TOPNYHED