Malmö FF brændte nallerne på dansk konkurs

Da den danske klub Jammerbugt gik konkurs, gik det også ud over Malmö FF, der havde igangsat et samarbejde med klubben. Det ha fået svenskerne til at genoverveje ideen om at benytte en udenlandsk klub til at give talenter spilletid.



Det endte med et rap over nallerne, da Malmö FF indgik et samarbejde med danske Jammerbugt.

Dengang i 2021 indledte den svenske topklub et samarbejde med den danske klub fra 2. division med det formål, at Malmö FF-talenter kunne komme til Jammerbugt og få spilletid for at gøre dem klar til førsteholdet i Malmö FF.

Man kan sammenligne det lidt med det samarbejde, der er mellem FC Midtjylland og CD Mafra, hvor talenter fra FCM er blevet flyttet til Mafra, inden de er gode nok og flyttes tilbage til klubben fra Ikast og Herning eller sælges videre.

Den eneste forskel er bare, at Heartland ejer både FCM og Mafra og derfor kan køre det fuldstændigt som ønsket, hvor Jammerbugt var ejet af Klaut-Dieter Müller. Tyskerens danske projekt blev en eklatant fiasko, og klubben gik konkurs, blandt andet efter at han snød og ikke havde styr på noget som helst.

Det blev også en kostelig affære for Malmö FF, der ifølge DR havde investeret godt tre millioner kroner i projektet og altså sendt svenske spillere til klubben.

Derfor er der heller ikke de store planer om at prøve på et lignende projekt i nærmeste fremtid. Det fortæller sportschef Daniel Andersson til Fotbollskanalen.

– Man kan sige, at der var meget, der gik galt der. Det er en anden klub og andre, der styrede den, og så kan det jo gå galt med beslutningerne rundt om k lubben. Så er det i øvrigt også en fordel (for Malmö) at have spillerne tættere på. Det er den lektie, vi har lært af det, siger Daniel Andersson, der ikke har planer om et nyt udenlandsk samarbejde.

– Nej, ikke lige nu. Det kan jeg slet ikke forestille mig.

I stedet har Malmö FF, der har 28 førsteholdsspillere, gang i et samarbejde med BK Olympic, som ifølge Daniel Andersson fungerer ret godt.





LIVE

VM-LIVE: Skotlands stjerne kan misse første opgør

Brasilien – Marokko

‘En snackbar i fodboldsko’: Undskylder til dansker

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen

Jubler over dansk transfer: ‘Vi kan se et boom’

Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne

Efter skandaløse scener: Brøndby-fan sigtet

Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Stort medie fremhæver SL-stjerner: ‘Køb dem før..’

Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark

FC Midtjylland jagter Paris Saint-Germain-bomber

Her kan du se Canada mod Bosnien-Hercegovina



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Brøndby henter Alexander Drexel

Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM

Nu melder Christian Eriksen ud

På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Bendtner i chok: Det er helt sindssygt!

Horsens-oprykning sender million til Rumænien

Helt vildt: Har taget Morten Bruun 15 timer

Brøndby-boss forklarer Ambæk-afvisning

FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen

Thomas Frank overrasker: De vinder VM

‘Christian Eriksen havde advaret os’

Kasper Schmeichel scorer stort tv-job

Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard

Jordan Larsson meldes enig med denne klub

Australien – Tyrkiet

Afsløring: Viborg sælger Mikkel Løndal



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Optakt: Canada – Bosnien-Hercegovina

Afslører: ‘Kent Nielsen blev først irriteret’