Det endte med et rap over nallerne, da Malmö FF indgik et samarbejde med danske Jammerbugt.
Dengang i 2021 indledte den svenske topklub et samarbejde med den danske klub fra 2. division med det formål, at Malmö FF-talenter kunne komme til Jammerbugt og få spilletid for at gøre dem klar til førsteholdet i Malmö FF.
Man kan sammenligne det lidt med det samarbejde, der er mellem FC Midtjylland og CD Mafra, hvor talenter fra FCM er blevet flyttet til Mafra, inden de er gode nok og flyttes tilbage til klubben fra Ikast og Herning eller sælges videre.
Den eneste forskel er bare, at Heartland ejer både FCM og Mafra og derfor kan køre det fuldstændigt som ønsket, hvor Jammerbugt var ejet af Klaut-Dieter Müller. Tyskerens danske projekt blev en eklatant fiasko, og klubben gik konkurs, blandt andet efter at han snød og ikke havde styr på noget som helst.
Det blev også en kostelig affære for Malmö FF, der ifølge DR havde investeret godt tre millioner kroner i projektet og altså sendt svenske spillere til klubben.
Derfor er der heller ikke de store planer om at prøve på et lignende projekt i nærmeste fremtid. Det fortæller sportschef Daniel Andersson til Fotbollskanalen.
– Man kan sige, at der var meget, der gik galt der. Det er en anden klub og andre, der styrede den, og så kan det jo gå galt med beslutningerne rundt om k lubben. Så er det i øvrigt også en fordel (for Malmö) at have spillerne tættere på. Det er den lektie, vi har lært af det, siger Daniel Andersson, der ikke har planer om et nyt udenlandsk samarbejde.
– Nej, ikke lige nu. Det kan jeg slet ikke forestille mig.
I stedet har Malmö FF, der har 28 førsteholdsspillere, gang i et samarbejde med BK Olympic, som ifølge Daniel Andersson fungerer ret godt.
LIVE
VM-LIVE: Nægtet indrejse i Canada
NYHEDER
Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland køber Friday Etim
AVIS
Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej
TOPNYHED
Viaplay med stor AGF-nyhed
Zanka ville spille gratis for FC København
Brøndby ansætter Mathias Zangenberg
Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TRANSFER
Køber Mads Bidstrup til spotpris
Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK
NYHEDER
Superliga-spiller åben for transfer
NYHEDER
Landstræner affejer Ronaldo-kritik
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
TOPNYHED
Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau
NYHEDER
Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen
NYHEDER
‘CV’: Her er AGF’s transferplaner
TOPNYHED
Jonas Lössl stopper karrieren
MEDIE
Solgt i vinter – nu vil FCM købe ham tilbage
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sønderjyske forhandler om Abdirahman
NYHEDER
Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’
TRANSFER
Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’
TRANSFER
Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon
AVIS
Møde med agenten – de vil have Højbjerg
EKSKLUSIVT
Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’
TRANSFER
FCK-boss roser varm bomber
Nu skal FCK-stjerne redde dem fra kæmpe krise
TOPNYHED
Her er AGF’s Champions League-modstander
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby sender angriber til Japan
TIPSBLADET SPECIAL
VM-powerranking: En guddommelig præstation
OPTAKT
Brasilien – Haiti
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
I kæmpe shitstorm – nu undskylder Van der Vaart