Hasan Kurucay har storspillet i denne sæson for norske HamKam.
Af mange bliver han betragtet som en af ligaens bedste forsvarsspillere, og nu skal den dansk-tyrkiske stopper finde sig en ny klub. Det bekræfter han selv overfor Nettavisen.
– Jeg har fortalt klubben, at jeg gerne vil prøve en ny udfrodring i en topklub. Det kommer ikke som noget chok for HamKam, når jeg siger, at jeg er åben overfor et klubskifte. Jeg har ambitioner om at spille for et hold, der dominerer og spillere mere attraktiv fodbold. Vi må se, om det bliver en klub i Norge eller i udlandet, siger forsvarsspilleren.
I denne sæson har 25-årige Hasan Kurucay optrådt 27 gange og scoret fire mål for HamKam, der iøvrigt har danske Jakob Michelsen som cheftræner. Klubben har kæmpet en hård kamp om overlevelse, men søndag sikrede de sig endnu en sæson i Eliteserien.
Hasan Kurucay har kontraktudløb ved årsskiftet, hvor et nyt eventyr venter. Ifølge Nettavisen så har han allerede haft mulighed for at sætte sin underskrift på en kotnrakt hos en af Norges topklubber.
Således har den danske stopper ifølge mediet afvist et kontrakttilbud fra Lillestrøm, der fortsat kæmper med om sølv- og bronzemedaljerne i Eliteserien. Også Rosenborg BK skulle være interesserede i Kurucay.
– Det skal være en samlet pakke, som passer mig i en klub, hvor jeg får lov til at vise mig fra min bedste side, siger Kurucay, uden at ville komme konkrete klubnavne nærmere.
Søndag spillede 25-årige Hasan Kurucay hele opgøret mod Sandefjord, som HamKam vandt med 2-1. Det sikrede dem samtidig overlevelse i den bedste norske række.
LIVE
LIVE: De er tæt på Tonni Adamsen
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
NYHEDER
Transferfri stjerne i København
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
TIPSBLADET SPECIAL
Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
NYHEDER
Jon Dahl Tomasson lander alternativt job
EKSKLUSIVT
Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!
MEDIE
Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
NYHEDER
Florentino Perez udskriver valg i Real Madrid
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
NYHEDER
Stort medie hylder AGF-profil
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
INTERVIEW
Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’
Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’
TOPNYHED
Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton
TOPNYHED
Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen
NYHEDER
VM-chok: Legendarisk træner vender tilbage
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 31. runde
TIPSBLADET SPECIAL
Født i Danmark og på vej til VM
NYHEDER
Peger på dansker: Penge ud ad vinduet
INTERVIEW
Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus
INTERVIEW
Carsten V. Jensen med klar opfordring
TOPNYHED
FC Midtjylland henter ny back
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
TOPNYHED
AGF er mestre – her er deres vej i Europa
