Zlatan Ibrahimovic satte, igen, fodbold-Sverige på den anden ende i november. Hvis landstræneren mente, at Ibrahimovic kunne tilføre holdet noget, var han klar til at overveje det, sagde han.
Kort efter tog landstræner Janne Andersson til Milano og holdt et møde med angriberen, som var “godt og givende” ifølge Andersson selv. Så nu går svenskerne og spekulerer på, om Zlatan Ibrahimovic skal med til EM til sommer.
Ståle Solbakken er ikke i tvivl om, hvad han ville sige, hvis han var landstræner for Norge i stedet for Sverige.
Læs også:Ståle om Qatar: Ja til VM – Nej til træningslejr
– Jeg kender jo Peter Wettergren (svensk assistenttræner og tidligere assistent i FCK, red.). Sverige har et fantastisk trænerpar i Janne og Peter, som har gjort det utrolig stabilt og godt i lang tid. De ved nok, hvad de gør, siger Solbakken i podcasten Lundh.
– Men jeg tror ikke, at der findes noget hold i hele verden, som ikke kunne bruge Zlatan, hvis han er i den form, han var i inden skaden.
Ibrahimovic sad ude med en skade fra slutningen af november til begyndelsen af januar. Siden har han scoret to mål i tre Serie A-kampe for AC Milan. Han er noteret for 13 scoringer i 14 kampe i alle turneringer i denne sæson.
Læs også:Martin Ødegaard skifter til Arsenal: Her er Solbakkens reaktion
Ståle Solbakken ville ikke være bekymret for, hvordan en superstjerne som Zlatan Ibrahimovic ville påvirke de andre spillere og holdets dynamik. De andre spillere er også ambitiøse, ræsonnerer Solbakken, så hvis Ibrahimovic kan forbedre holdet, vil de nok byde ham velkommen.
– Jeg tror, at med Zlatan får man den sidste brik, som gør, at Sverige faktisk kan være med blandt de allerbedste i EM, siger Ståle Solbakken.
Mens Sverige og Danmark er kvalificeret til sommerens slutrunde, kan Solbakken og co. allerede nu rette opmærksomheden mod VM-kvalifikationen.
Læs også:Solbakken om Hareides tyske tilgang: Det har jeg aldrig praktiseret
Læs også:Zlatan bekræfter: AC Milan henter tidligere Juventus-angriber
Læs også:Ny kasse: Zlatan scorer for 23. år i træk
LIVE
VM-LIVE: Dansk træner kritiserer VM-regel
MEDIE
Topklub forsøger at overtale Skov Olsen
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
NYHEDER
Markant ændring i Silkeborg
AVIS
De forbereder et bud på Roony Bardghji
NYHEDER
Casper Højer er færdig i tyrkisk klub
Afsløring: Bombe – FCM tæt på Rasmus ‘NK’
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
EKSKLUSIVT
Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden
NYHEDER
Ståle i raserianfald: Han var ekstra “sur”
NYHEDER
Schmeichel ellevild: Det er fodboldens essens
Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
EKSKLUSIVT
Så dyr er FC København-emnet Romeo Amane
NYHEDER
Ståle Solbakken i stort forsvar
NYHEDER
Dansk klub henter Jonathan Hutters
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TRANSFER
FC København jagter Romane Amane
AVIS
Stefan Gartenmann testes i ny klub
FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs
EKSKLUSIVT
‘Vi har et spændende transfervindue foran os’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer
Supercomputer: Her er VM-finalen
NYHEDER
På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’
AVIS
Dansker skifter til tysk traditionsklub
Her er Tysklands vej til VM-finalen
NYHEDER
FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’
Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg afviser kæmpe Bundesliga-bud
EKSKLUSIVT
Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’
OPTAKT
Kroatien – Ghana
MEDIE
