Zlatan Ibrahimovic satte, igen, fodbold-Sverige på den anden ende i november. Hvis landstræneren mente, at Ibrahimovic kunne tilføre holdet noget, var han klar til at overveje det, sagde han.
Kort efter tog landstræner Janne Andersson til Milano og holdt et møde med angriberen, som var “godt og givende” ifølge Andersson selv. Så nu går svenskerne og spekulerer på, om Zlatan Ibrahimovic skal med til EM til sommer.
Ståle Solbakken er ikke i tvivl om, hvad han ville sige, hvis han var landstræner for Norge i stedet for Sverige.
Læs også:Ståle om Qatar: Ja til VM – Nej til træningslejr
– Jeg kender jo Peter Wettergren (svensk assistenttræner og tidligere assistent i FCK, red.). Sverige har et fantastisk trænerpar i Janne og Peter, som har gjort det utrolig stabilt og godt i lang tid. De ved nok, hvad de gør, siger Solbakken i podcasten Lundh.
– Men jeg tror ikke, at der findes noget hold i hele verden, som ikke kunne bruge Zlatan, hvis han er i den form, han var i inden skaden.
Ibrahimovic sad ude med en skade fra slutningen af november til begyndelsen af januar. Siden har han scoret to mål i tre Serie A-kampe for AC Milan. Han er noteret for 13 scoringer i 14 kampe i alle turneringer i denne sæson.
Læs også:Martin Ødegaard skifter til Arsenal: Her er Solbakkens reaktion
Ståle Solbakken ville ikke være bekymret for, hvordan en superstjerne som Zlatan Ibrahimovic ville påvirke de andre spillere og holdets dynamik. De andre spillere er også ambitiøse, ræsonnerer Solbakken, så hvis Ibrahimovic kan forbedre holdet, vil de nok byde ham velkommen.
– Jeg tror, at med Zlatan får man den sidste brik, som gør, at Sverige faktisk kan være med blandt de allerbedste i EM, siger Ståle Solbakken.
Mens Sverige og Danmark er kvalificeret til sommerens slutrunde, kan Solbakken og co. allerede nu rette opmærksomheden mod VM-kvalifikationen.
Læs også:Solbakken om Hareides tyske tilgang: Det har jeg aldrig praktiseret
Læs også:Zlatan bekræfter: AC Milan henter tidligere Juventus-angriber
Læs også:Ny kasse: Zlatan scorer for 23. år i træk
LIVE
LIVE: Superliga-oprykker forlænger
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
TRANSFER
Tager afsked – varsler dialog med Brøndby
AVIS
Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark
TOPNYHED
Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood
Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’
TRANSFER
Afslører: Vi vil have Victor Nelsson
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
NYHEDER
Massefyring i AC Milan
MEDIE
FCM-emne koster kæmpe millionbeløb
MEDIE
Tottenham enig med stjerne – en anden på vej
NYHEDER
Spansk chok: Hvor er Real Madrid-spillerne?
INTERVIEW
Thomas Mikkelsen med udløb: Vil blive i Brøndby
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
TOPNYHED
“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”
NYHEDER
Ekspert: ‘Han spøger i Brøndby’
HELT VILDT
Ekspert: Så mange VAR-fejl var der i Superligaen
NYHEDER
Esbjerg er tilbage i oprykningskampen
MEDIE
Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
TOPNYHED
Forklarer – derfor gik det galt for Hoff Thorup
INTERVIEW
Superliga-oprykker varsler flere transfers
NYHEDER
Højlund slutter sæsonen med bravour
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på Brøndbys nye træner
Kolding hjælper Horsens med sejr over Hillerød
EKSKLUSIVT
Dansker er indisk mester: Han kyssede mine fødder
NYHEDER
Storkamp af Patrick Dorgu
NYHEDER
Sammenligner Brøndby med Manchester United
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
AVIS
Stjerne på vej? Han koster kun 371 millioner
NYHEDER
FCM jagter ham – så vild har Boteli været
TOPNYHED
Brøndby-rygte: Jeg håber, det bliver en dansker
NYHEDER
Kommer med frækt bud på dansk mester
NYHEDER
Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning
NYHEDER
