Solbakken er ikke i tvivl: Havde taget Zlatan med til EM

Hvis Norges landstræner var i sin svenske kollegas rolle, ville have gerne have Zlatan Ibrahimovic til at gøre comeback på landsholdet.



Zlatan Ibrahimovic satte, igen, fodbold-Sverige på den anden ende i november. Hvis landstræneren mente, at Ibrahimovic kunne tilføre holdet noget, var han klar til at overveje det, sagde han.

Kort efter tog landstræner Janne Andersson til Milano og holdt et møde med angriberen, som var “godt og givende” ifølge Andersson selv. Så nu går svenskerne og spekulerer på, om Zlatan Ibrahimovic skal med til EM til sommer.

Ståle Solbakken er ikke i tvivl om, hvad han ville sige, hvis han var landstræner for Norge i stedet for Sverige.

Læs også:Ståle om Qatar: Ja til VM – Nej til træningslejr

– Jeg kender jo Peter Wettergren (svensk assistenttræner og tidligere assistent i FCK, red.). Sverige har et fantastisk trænerpar i Janne og Peter, som har gjort det utrolig stabilt og godt i lang tid. De ved nok, hvad de gør, siger Solbakken i podcasten Lundh.

– Men jeg tror ikke, at der findes noget hold i hele verden, som ikke kunne bruge Zlatan, hvis han er i den form, han var i inden skaden.

Ibrahimovic sad ude med en skade fra slutningen af november til begyndelsen af januar. Siden har han scoret to mål i tre Serie A-kampe for AC Milan. Han er noteret for 13 scoringer i 14 kampe i alle turneringer i denne sæson.

Læs også:Martin Ødegaard skifter til Arsenal: Her er Solbakkens reaktion

Ståle Solbakken ville ikke være bekymret for, hvordan en superstjerne som Zlatan Ibrahimovic ville påvirke de andre spillere og holdets dynamik. De andre spillere er også ambitiøse, ræsonnerer Solbakken, så hvis Ibrahimovic kan forbedre holdet, vil de nok byde ham velkommen.

– Jeg tror, at med Zlatan får man den sidste brik, som gør, at Sverige faktisk kan være med blandt de allerbedste i EM, siger Ståle Solbakken.

Mens Sverige og Danmark er kvalificeret til sommerens slutrunde, kan Solbakken og co. allerede nu rette opmærksomheden mod VM-kvalifikationen.

Læs også:Solbakken om Hareides tyske tilgang: Det har jeg aldrig praktiseret
Læs også:Zlatan bekræfter: AC Milan henter tidligere Juventus-angriber
Læs også:Ny kasse: Zlatan scorer for 23. år i træk




Odds og spilforslag til søndagens Nations League-kamp mellem Belgien og Ukraine LIVE

VM-LIVE: Belgien raser efter FIFA-beslutning

Storsalg i Superligaen: Han sælges for 18,5 mio.

Trump bad FIFA revurdere karantæne

Enig med FC Midtjylland-angriber

Reagerer på trænerfyring: Kan ikke være anderledes

‘Overraskende’ fravær sætter gang i spekulationer

Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status

Afsløring: Thelander vender tilbage til Danmark



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Vanvittigt – så mange millioner er Froholdt værd

Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde

Cornelius med klar besked til FCK-ledelse

Raser over VM-chok: ‘En total skændsel!’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Don Ø: Mange rystede på hovedet

Huescas hylder FCK’er: ‘Han er fucking god’

Portugal – Spanien

Stjernesalg i Brøndby? ‘Der kan godt ske noget’



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Byder på dansker – 44,5 millioner i spil

Brøndby-profil om transfer: ‘Har ikke hans nummer’

Værsgo, Brøndby: Det får I med Max Ejdum 

Klausul udløst: ‘Vi er blevet fint kompenseret’

Enige med Hjulmand – her er kontrakten

Scorer vanvittig løn i Premier League

FC Midtjylland ‘meget tæt’ på kæmpe transfer

Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr

USA – Belgien

Uefa kritiserer Fifa: ‘Det skader VM’

Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen

Drama midt i jubel: Engelsk stjerne ‘slemt’ skadet



Jens Jønsson forklarer comeback til AGF

Afsløring: Trabzonspor byder 112,5 mio. på Simsir

Frøkjær hylder nyt tiltag: ‘Det er monstervigtigt’