Solbakken er ikke i tvivl: Havde taget Zlatan med til EM

Hvis Norges landstræner var i sin svenske kollegas rolle, ville have gerne have Zlatan Ibrahimovic til at gøre comeback på landsholdet.



Zlatan Ibrahimovic satte, igen, fodbold-Sverige på den anden ende i november. Hvis landstræneren mente, at Ibrahimovic kunne tilføre holdet noget, var han klar til at overveje det, sagde han.

Kort efter tog landstræner Janne Andersson til Milano og holdt et møde med angriberen, som var “godt og givende” ifølge Andersson selv. Så nu går svenskerne og spekulerer på, om Zlatan Ibrahimovic skal med til EM til sommer.

Ståle Solbakken er ikke i tvivl om, hvad han ville sige, hvis han var landstræner for Norge i stedet for Sverige.

Læs også:Ståle om Qatar: Ja til VM – Nej til træningslejr

– Jeg kender jo Peter Wettergren (svensk assistenttræner og tidligere assistent i FCK, red.). Sverige har et fantastisk trænerpar i Janne og Peter, som har gjort det utrolig stabilt og godt i lang tid. De ved nok, hvad de gør, siger Solbakken i podcasten Lundh.

– Men jeg tror ikke, at der findes noget hold i hele verden, som ikke kunne bruge Zlatan, hvis han er i den form, han var i inden skaden.

Ibrahimovic sad ude med en skade fra slutningen af november til begyndelsen af januar. Siden har han scoret to mål i tre Serie A-kampe for AC Milan. Han er noteret for 13 scoringer i 14 kampe i alle turneringer i denne sæson.

Læs også:Martin Ødegaard skifter til Arsenal: Her er Solbakkens reaktion

Ståle Solbakken ville ikke være bekymret for, hvordan en superstjerne som Zlatan Ibrahimovic ville påvirke de andre spillere og holdets dynamik. De andre spillere er også ambitiøse, ræsonnerer Solbakken, så hvis Ibrahimovic kan forbedre holdet, vil de nok byde ham velkommen.

– Jeg tror, at med Zlatan får man den sidste brik, som gør, at Sverige faktisk kan være med blandt de allerbedste i EM, siger Ståle Solbakken.

Mens Sverige og Danmark er kvalificeret til sommerens slutrunde, kan Solbakken og co. allerede nu rette opmærksomheden mod VM-kvalifikationen.

Læs også:Solbakken om Hareides tyske tilgang: Det har jeg aldrig praktiseret
Læs også:Zlatan bekræfter: AC Milan henter tidligere Juventus-angriber
Læs også:Ny kasse: Zlatan scorer for 23. år i træk




Thomas Nørgaard fremlægger sin Brøndby-plan




LIVE

TransferLIVE: Byder 1,048 milliarder

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen

Nu melder Christian Eriksen ud

Han bliver ny cheftræner i Silkeborg

Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard

Brøndby-direktør melder ham færdig i klubben

Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United

Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!

Infantino i stort forsvar af billetpriser

Peger på ham som ny Superliga-træner

Storklub har kontaktet Brøndby



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Tæt på vild Superliga-handel – får option

En af de bedste i Superligaen: Tak Thomas Nørgaard

‘Det er slut’

Hamburger SV afviser at møde Superliga-klub

Her er BIF’s ukendte træner: AaB-fan og skolelærer



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub

Succestræner forlader Premier League-klub

Klubpræsident udtaler sig om Simsir

Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen

OB jagter tidligere Superliga-profil

Salah i uventet skifte? Kræver voldsom løn

Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø

Optakt: Mexico – Sydafrika

Optakt: Sydkorea – Tjekkiet

Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM

Thomas Nørgaard: Derfor tager jeg til Brøndby



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Dialog om dansk profil – koster 105 mio.

FCK henter svensk talent