Solgt af Silkeborg: Det var mere attraktivt

Andreas Pyndt er fortid i Silkeborg, da den svenske klub Sirius har købt ham. Tipsbladet har talt med den danske midtbanespiller om skiftet og Silkeborg-exittet, og selvom det ikke blev til et Silkeborg-gennembrud, så er han ikke skuffet.



Andreas Pyndt er færdig i Silkeborg. 

Det står klart, da Allsvenskan-klubben Sirius har åbnet pengepungen for at købe Pyndt i Superliga-klubben. 

Tipsbladet har talt med den nu tidligere Superliga-spiller om skiftet, og han glæder sig over at komme tilbage til Sverige. Han havde nemlig stor succes under lejeopholdet i IFK Göteborg. 

– Jeg synes, at jeg havde en god tid i Sverige, og jeg har lært holdene og rækken at kende. Det tiltalte mig rigtig meget. Så kom Sirus på banen, og de havde lagt en rigtig god plan for mig. Jeg kunne mærke, at de virkelig gerne ville have, at jeg skulle dertil.

– Jeg synes, at det hele giver mening, at jeg skulle komme dertil og forhåbentlig få en rigtig stor rolle og en masse spilletid. Klubben står et rigtig godt sted, og træneren ville rigtig gerne have mig. Det kunne være en god løsning.

– Jeg kender også Yousef (Salech, red.) og Lindberg  (Marcus Lindberg, red.) fra tidligere, og jeg har snakket med dem. De troede, at det kunne være et rigtig godt step for mig og min udvikling, siger den danske midtbanespiller.

Var det bedre for dig at skifte end at blive i Silkeborg?

– Jeg tror, at det var mere attraktivt. Det er ikke nogen hemmelighed, at jeg ikke var den første mand på holdkortet i SIF. Derfor tror jeg, at det giver rigtig god mening. De handlede også nogle andre midtbanespillere ind, og det ligende måske, at de skulle spille i stedet for. Derfor er det en rigtig god mulighed for mig.

Artiklen fortsætter under billedet.

cd19724bba9af1e6a193d576b7bddd07

Foto: Sirius

Gav den et skud
Pyndt kom tilbage til Silkeborg inden sæsonstarten, og han nåede at score ét mål i to Superliga-kampe i denne sæson, men midtbanespilleren bærer ikke nag til Silkeborg efter afskeden.

– Jeg synes ikke, at det er skuffelse. Jeg synes, at jeg gav den et skud, og det var også sjovt, at jeg fik lov til at spille nogle kampe her til sidst, og jeg scorede ovenikøbet et mål. Jeg har ikke nogle skuffelser. Jeg havde en rigtig god tid i SIF, og jeg har mødt rigtig mange gode mennesker, som jeg vil tage med videre. Det vil jeg aldrig glemme.

Den tidligere Brøndby-, Hvidovre- og SIlkeborg-spiller er helt sikker på, at skiftet til Sirius er godt for udviklingen. 

– Jeg vil prøve at bygge videre på de takter, som jeg skabte i foråret. Jeg vil tage momentummet med. Jeg fik 60 minutter i en pokalkamp, hvor vi vandt. Det var rigtig fint. Det er en god måde at komme ind på et nyt hold ved at blive smidt i kamp med det samme. Truppen virker utrolig god, og jeg er blevet taget godt imod mig. Det er rart, at Yousef og Marcus hjælper mig.

Var der andre interesserede klubber?

– Jeg synes, at Sirus stod ret alene i billedet. De var virkelig intesserede og ville have mig derop hurtigst muligt, så det var utroligt attraktivt, at man kunne mærke en klub, som har lagt en plan for én, siger Andreas Pyndt til Tipsbladet. 

Den 23-årige midtbanespiller nåede at spille 15 kampe og levere et mål for Silkeborg, og Pyndt har skrevet kontrakt med Sirius til udgangen af 2028.

Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.

Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.





Optakt til Randers FC - OB LIVE

LIVE: ‘Han er ikke okay’

Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk

Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite

Riemer reagerer på stor landsholdschok

Zorniger med iskoldt svar inden FCK-brag

Roser Frank: Vil gerne mødes med ham

Den største genistreg i Superligaen?



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Er det Dolbergs vilde millionløn?

FC Midtjylland – AGF

– Helt ærligt? Jeg ville væk fra FC Midtjylland

Fra FCK til Brøndby: Gået over al forventning

Tøfting revser: Han er HELT ved siden af sig selv



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Ny storklub jagter Roony Bardghji

Eriksen med nøglerolle i historisk kamp

Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske

Nedtur for Højlund og Napoli

Ringet op af Brøndby-træner



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Kæmpestjerner reagerer på Brøndby-succes

Steve Cooper storroser stjerne

Stage-mirakel: ‘Kom nu, tag dig sammen’

Lukas Lerager fortryder slet ikke!

– Ville være fuldstændig åndssvagt at sige!

Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’

Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’

Dansker har knap sovet: ‘Det er surrealistisk’

Smider de det hele igen? Arsenal taber til City

12.000 i Parken: DBU accepterer underskud

OB – Randers FC

Tilbage i PL – dansker spillede hovedrolle



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

‘Har intet at sige i Brøndby – han er på vej ud!’

Dansk profil fejlopereret: Infektionen løb bare ud

Superliga-klub får spændende navn til prøvetræning

Her spiller Lasse Schöne i dag

Afsløring: AC Horsens forhandler om stort talent

Vil opsøge Superliga-træner: ‘Måske den dygtigste’

Unge FCK-talenter sender Vejle mod 1. Division

FCN vinder brag om bronzemedaljer

Stor dramatik: Liverpool slår Everton

Tøfting: Good on paper – shit on grass

Superliga-helt: ‘Det er magisk’

Kæmpe Silkeborg-kollaps

Hvad sker der, Randers? Nedrykningen truer

Dansk komet i vildt inferno – gik fuldstændig amok

Chelsea-boss peger på ‘underliggende faktorer’

Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie