Andreas Pyndt er færdig i Silkeborg.
Det står klart, da Allsvenskan-klubben Sirius har åbnet pengepungen for at købe Pyndt i Superliga-klubben.
Tipsbladet har talt med den nu tidligere Superliga-spiller om skiftet, og han glæder sig over at komme tilbage til Sverige. Han havde nemlig stor succes under lejeopholdet i IFK Göteborg.
– Jeg synes, at jeg havde en god tid i Sverige, og jeg har lært holdene og rækken at kende. Det tiltalte mig rigtig meget. Så kom Sirus på banen, og de havde lagt en rigtig god plan for mig. Jeg kunne mærke, at de virkelig gerne ville have, at jeg skulle dertil.
– Jeg synes, at det hele giver mening, at jeg skulle komme dertil og forhåbentlig få en rigtig stor rolle og en masse spilletid. Klubben står et rigtig godt sted, og træneren ville rigtig gerne have mig. Det kunne være en god løsning.
– Jeg kender også Yousef (Salech, red.) og Lindberg (Marcus Lindberg, red.) fra tidligere, og jeg har snakket med dem. De troede, at det kunne være et rigtig godt step for mig og min udvikling, siger den danske midtbanespiller.
Var det bedre for dig at skifte end at blive i Silkeborg?
– Jeg tror, at det var mere attraktivt. Det er ikke nogen hemmelighed, at jeg ikke var den første mand på holdkortet i SIF. Derfor tror jeg, at det giver rigtig god mening. De handlede også nogle andre midtbanespillere ind, og det ligende måske, at de skulle spille i stedet for. Derfor er det en rigtig god mulighed for mig.
Artiklen fortsætter under billedet.

Gav den et skud
Pyndt kom tilbage til Silkeborg inden sæsonstarten, og han nåede at score ét mål i to Superliga-kampe i denne sæson, men midtbanespilleren bærer ikke nag til Silkeborg efter afskeden.
– Jeg synes ikke, at det er skuffelse. Jeg synes, at jeg gav den et skud, og det var også sjovt, at jeg fik lov til at spille nogle kampe her til sidst, og jeg scorede ovenikøbet et mål. Jeg har ikke nogle skuffelser. Jeg havde en rigtig god tid i SIF, og jeg har mødt rigtig mange gode mennesker, som jeg vil tage med videre. Det vil jeg aldrig glemme.
Den tidligere Brøndby-, Hvidovre- og SIlkeborg-spiller er helt sikker på, at skiftet til Sirius er godt for udviklingen.
– Jeg vil prøve at bygge videre på de takter, som jeg skabte i foråret. Jeg vil tage momentummet med. Jeg fik 60 minutter i en pokalkamp, hvor vi vandt. Det var rigtig fint. Det er en god måde at komme ind på et nyt hold ved at blive smidt i kamp med det samme. Truppen virker utrolig god, og jeg er blevet taget godt imod mig. Det er rart, at Yousef og Marcus hjælper mig.
Var der andre interesserede klubber?
– Jeg synes, at Sirus stod ret alene i billedet. De var virkelig intesserede og ville have mig derop hurtigst muligt, så det var utroligt attraktivt, at man kunne mærke en klub, som har lagt en plan for én, siger Andreas Pyndt til Tipsbladet.
Den 23-årige midtbanespiller nåede at spille 15 kampe og levere et mål for Silkeborg, og Pyndt har skrevet kontrakt med Sirius til udgangen af 2028.
Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.
Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.
LIVE
TransferLIVE: Dansk profil forlænger
FANKLUBBEN
AGF-fan drømmer: Køb Silkeborg-stjerne!
NYHEDER
Bekræfter: Vender tilbage til FC København
NYHEDER
Stort medie: Hjulmand får sparket – han afløser
NYHEDER
Midt i katastrofen hyldes Christian Eriksen
MEDIE
Brøndby-profil kan være på vej til Celtic
INTERVIEW
Solgt til Brøndby: ‘Vi får en rigtig god transfer’
NYHEDER
Dansker vil sælges – storklub står klar i kulissen
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Forhandler om Albert Grønbæk
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby i dialog med Thomas Nørgaard
MEDIE
Bombe: Hjulmand-afløser siger ja til anden klub
TOPNYHED
Bundesliga-klub kommer fire dage til Sjælland
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
Efterspørgslen på norske VM-rejser skuffer
TRANSFER
FC Barcelona får bud på over 600 mio. accepteret
HELT VILDT
I svime over Froholdt – får ny hæder
AVIS
Derfor kommer han IKKE til FC København
TOPNYHED
Hvor er I henne, FCK og Brøndby?
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
INTERVIEW
Ikon har udløb – Brøndby vil gå i dialog
TIPSBLADET SPECIAL
Her er FCM’s mulige modstandere i Europa League
Choktransfer? Wolfsburg kontakter kæmpestjerne
HELT VILDT
Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil
LIGE NU
Jonas Wind og Jesper Lindstrøm færdige i Wolfsburg
NYHEDER
FCM-profil drømmer om Manchester City
TRANSFER
Storklub jagter Jacob Ambæk – har lagt føler ud
EKSKLUSIVT
Her lander Superliga-kampprogrammet
TIPSBLADET SPECIAL
Christian Eriksen til OB? Drøm da om ham!
NYHEDER
Færdig i Superligaen – sender stikpille til AGF
EKSKLUSIVT
‘De forventer 450 millioner kroner for Hjulmand’
INTERVIEW
Brøndby-transfer på vej? ‘Vi er i dialog’
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
Messi-statue fjernes
TOPNYHED