Solgt af Silkeborg: Det var mere attraktivt

Andreas Pyndt er fortid i Silkeborg, da den svenske klub Sirius har købt ham. Tipsbladet har talt med den danske midtbanespiller om skiftet og Silkeborg-exittet, og selvom det ikke blev til et Silkeborg-gennembrud, så er han ikke skuffet.



Andreas Pyndt er færdig i Silkeborg. 

Det står klart, da Allsvenskan-klubben Sirius har åbnet pengepungen for at købe Pyndt i Superliga-klubben. 

Tipsbladet har talt med den nu tidligere Superliga-spiller om skiftet, og han glæder sig over at komme tilbage til Sverige. Han havde nemlig stor succes under lejeopholdet i IFK Göteborg. 

– Jeg synes, at jeg havde en god tid i Sverige, og jeg har lært holdene og rækken at kende. Det tiltalte mig rigtig meget. Så kom Sirus på banen, og de havde lagt en rigtig god plan for mig. Jeg kunne mærke, at de virkelig gerne ville have, at jeg skulle dertil.

– Jeg synes, at det hele giver mening, at jeg skulle komme dertil og forhåbentlig få en rigtig stor rolle og en masse spilletid. Klubben står et rigtig godt sted, og træneren ville rigtig gerne have mig. Det kunne være en god løsning.

– Jeg kender også Yousef (Salech, red.) og Lindberg  (Marcus Lindberg, red.) fra tidligere, og jeg har snakket med dem. De troede, at det kunne være et rigtig godt step for mig og min udvikling, siger den danske midtbanespiller.

Var det bedre for dig at skifte end at blive i Silkeborg?

– Jeg tror, at det var mere attraktivt. Det er ikke nogen hemmelighed, at jeg ikke var den første mand på holdkortet i SIF. Derfor tror jeg, at det giver rigtig god mening. De handlede også nogle andre midtbanespillere ind, og det ligende måske, at de skulle spille i stedet for. Derfor er det en rigtig god mulighed for mig.

Artiklen fortsætter under billedet.

cd19724bba9af1e6a193d576b7bddd07

Foto: Sirius

Gav den et skud
Pyndt kom tilbage til Silkeborg inden sæsonstarten, og han nåede at score ét mål i to Superliga-kampe i denne sæson, men midtbanespilleren bærer ikke nag til Silkeborg efter afskeden.

– Jeg synes ikke, at det er skuffelse. Jeg synes, at jeg gav den et skud, og det var også sjovt, at jeg fik lov til at spille nogle kampe her til sidst, og jeg scorede ovenikøbet et mål. Jeg har ikke nogle skuffelser. Jeg havde en rigtig god tid i SIF, og jeg har mødt rigtig mange gode mennesker, som jeg vil tage med videre. Det vil jeg aldrig glemme.

Den tidligere Brøndby-, Hvidovre- og SIlkeborg-spiller er helt sikker på, at skiftet til Sirius er godt for udviklingen. 

– Jeg vil prøve at bygge videre på de takter, som jeg skabte i foråret. Jeg vil tage momentummet med. Jeg fik 60 minutter i en pokalkamp, hvor vi vandt. Det var rigtig fint. Det er en god måde at komme ind på et nyt hold ved at blive smidt i kamp med det samme. Truppen virker utrolig god, og jeg er blevet taget godt imod mig. Det er rart, at Yousef og Marcus hjælper mig.

Var der andre interesserede klubber?

– Jeg synes, at Sirus stod ret alene i billedet. De var virkelig intesserede og ville have mig derop hurtigst muligt, så det var utroligt attraktivt, at man kunne mærke en klub, som har lagt en plan for én, siger Andreas Pyndt til Tipsbladet. 

Den 23-årige midtbanespiller nåede at spille 15 kampe og levere et mål for Silkeborg, og Pyndt har skrevet kontrakt med Sirius til udgangen af 2028.

Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.

Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.






Kamil Grabara giver iskoldt svar om transfer




LIVE

TransferLIVE: Tager tykt pis på FC Barcelona

Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby

Taget på sengen: Sådan fik Thomas Mikkelsen besked

Dansker scorer ny kontrakt med PL-klub

Afsløring: Har fået løbepas af Brøndby

Bookmaker: Her er Eriksens næste klub

Victor Froholdts værdi sætter alle til vægs

Farzam: Disse AGF-profiler kan forlænge



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Forlader AGF – her er hans nye klub

Afsløring: FCN køber rekorddyrt kæmpetalent

Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte

Afsløring: Dansker jagtes af Barça, City og Ajax



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Nu afgøres Jordan Larssons fremtid i FCK

Roony vil væk

Stort medie: Hjulmand får sparket – han afløser

Brøndby-salg på vej – forventer det sker inden VM

Mæhle kan hentes for spotpris



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Tidl. Viborg-stjerne kan vende tilbage til Danmark

Her er FCKs mulige modstandere i Conference League

Slut med Slot? Han er favorit til at overtage

United nærmer sig stjernespiller – her er prisen

AGF-fan drømmer: Køb Silkeborg-stjerne!

Forhandler om Albert Grønbæk

Midt i katastrofen hyldes Christian Eriksen

Højlund får ny stjernetræner i Napoli

Husker du FCM-stjernen Sparv? Scorer nyt stort job

Legende om Stage-transfer: ‘Ville være brutalt’

Erik ten Hag jagter dansker

Afsløring: Brøndby i dialog med Thomas Nørgaard



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

FCN bør hente disse to tidl. landsholdsspillere

Ikon har udløb – Brøndby vil gå i dialog