Solgt af Silkeborg: Jeg er meget skuffet

Frederik Carstensen sætter i dette interview med Tipsbladet ord på exittet i Silkeborg og skiftet til Sarpsborg 08. Han er rigtig skuffet over, at han ikke fik chancen i Superliga-klubben.



Frederik Carstensen siger farvel til Superligaen for nu.

Silkeborg IF har nemlig solgt offensivspilleren til norske Sarpsborg 08.

Jeg er meget skuffet over, at der ikke blev set min vej. Jeg synes altid, at jeg har mødt ind til træning og har gjort mit bedste.

Frederik Carstensen
Tidligere Silkeborg-spiller

Tipsbladet har talt med Carstensen om exittet i Silkeborg, og han lægger ikke skjul på, at han er skuffet.

– Først og fremmest var jeg meget låst i Silkeborg. Jeg blev ikke rigtig brugt og passede ikke ind som spiller i spillestilen. Det gjorde også, at der blev satset på andre frem for mig.

– Jeg synes, at det handlede mere om spillestilen, end man gjorde det godt til træning. Så kom Sarpsborg på banen, og de synes, at jeg passer perfekt til klubben, og jeg er skræddersyet til den måde, som klubben spiller på.

– Det er god, offensiv fodbold, hvor der bliver spillet med brede kanter og vil gerne udfordre og løbe dybt. Det er næsten helt modsat af Silkeborg.

– I Silkeborg er der rigtig meget possesion. De bruger mere moderne tiere, men jeg er en traditionel kant, der gerne vil løbe én-mod-én og løbe dybt. Derudover vil der være god mulighed for, at jeg kan spille mig ind på holdet her, siger Frederik Carstensen til Tipsbladet.

Hvordan har du det med, at det er slut?

– Jeg er meget skuffet over, at der ikke blev set min vej. Jeg synes altid, at jeg har mødt ind til træning og har gjort mit bedste.

– Jeg synes også, at jeg har gjort det godt. Jeg synes ikke, at det handlede om, hvor godt man leverede til træning, men om man passede ind i spillestilen, som jeg ikke gjorde. Jeg ville rigtig gerne slå igennem i SIF, men sådan blev det ikke.

Fortalte du om din skuffelse til Kent Nielsen?

– Nej, det handler mere om, at jeg skal passe ind og gøre det, som bliver sagt. Det ligger mere naturligt til mig at udfordre en-mod-en og løbe dybt. Jeg har prøvet at passe ind, hvor de brugte mig som angriber. Jeg synes, at det gik udmærket, men jeg passer stadig ikke helt ind.

Den nu tidligere Silkeborg-spiller fortæller, at flere klubber var ude efter ham. Et par Superliga-klubber var også ude med følere.

– Der var lidt forskellige klubber i specielt 1. division. Der var der mange, der var interesserede.

– Der var også nogle få Superliga-klubber. Sarpsborg var meget interesseret og synes, at jeg passer ind. Den norske liga er mere interessant end 1. division for mig.

– Det var mere på snakkeniveau angående Superliga-klubberne. Superliga-klubberne holdt øje med mig, og jeg stod på en liste, men det var ikke nok til, at de ville gå efter mig.

Artiklen fortsætter under billedet.

Foto: Alamy/Sarpsborg 08

Bliver en udfordring
Nu bliver 22-årige Carstensen en del af Sarpsborg, hvor der er to andre danskere i form af Henrik Meister og Anton Skipper.

– Til at starte med skal jeg lige lære spillestilen ordentligt at kende og få relationer med holdkammeraterne.

– Derfra vil jeg gerne spille mig ind på holdet og begynde at starte inde. Det er mit primære mål til at starte med, og så tager jeg det hen ad vejen. Jeg vil gerne være kampafgørende.

Hvordan bliver det at skulle fodbold i et andet land?

– Det bliver også en udfordring, specielt når det er i et andet land, der også snakker et andet sprog. Jeg kan godt forstå lidt norsk, men det skal jeg blive bedre til. Jeg tror, at det hjælper mig meget, når jeg kan sproget.

– Det er en god klub at være i som ung. Der er mange unge spillere, som er på samme taleniveau som mig. Der er også flere fra udlandet. Det er en familieklub, hvor der er rigtig mange frivillige, siger Frederik Carstensen til Tipsbladet.

Danskeren har skrevet under på en kontrakt gældende til udgangen af 2028.

Han nåede blot at få seks Superliga-kampe for Silkeborg.



Haaland slår 30 år gammel rekord i vanvidskamp

Hjulmands Leverkusen nedlægger Dortmund

Bekræfter: Vender tilbage til Superligaen

‘Tror han har spillet sin sidste kamp i Brøndby’

Daniel Wass ude i kulden: Nu svarer Steve Cooper

Christian Eriksen storhyldes: ‘Fantastisk’

Dansk landsholdsspiller vende hjem

Forstår intet: Hvorfor bruger I ham ikke, FCK?

Ekspert undrer sig over Zorniger-interview

Steve Cooper deler skidt nyt om Brøndby-stjerne

Liverpool dukkede op til Superliga-kamp

Nu er han gratis – på vej til OB?

– Brøndby er chanceløse

FC København-profil ude med sygdom

FCK’er er ‘det største flop i det første halve år’

Afslører vild detalje om Højlunds lønbonus

Nicolaj Thomsen indstiller karrieren

Storklub meldes interesseret

Her er favoritten til at afløse Thomas Frank

Blæst bagover af Superliga-stjerne

Har I tabt sutten, Brøndby?

Viborg-boss afviser norsk storklub

Thomas Gravesen revser Superliga-træner

Vil hente stjerne til januar: Koster 550 mio.

Endelig godt nyt

FCK-boss: Jeg tænker jo, om der er en sammenhæng

Stoppet på landsholdet – kan gøre comeback til EM

Skal AGF hente SL-profil? Eksperter helt uenige

Rundens hold i Superligaen – Runde 17

Sammenligner Brøndby-stjerne med klublegende

Brøndby Stadion over Parken: ‘Det er mere intenst’

Superliga-træner forlænger kontrakten

Ikke sket i 77 dage: ‘Det er imponerende’

Peter Sørensen: Kæmpe fejl af FCK-bestyrelsen

Superliga-drama: Dommerekspert undrer sig stort

‘Ham ser vi ikke igen efter transfervinduet’

Farzam: ‘Han kunne godt være Leragers arvtager’

Rystet over kæmpe nedsmeltning

Freiburg nupper pokalsejr

Skidt melding

FC Københavns medejerskab godkendes

Afvist

Forventer kæmpe fest, når FCK kommer på besøg

Ståle orker ikke: ‘Hellere spise snacks i sofaen’

Vingegaard: ‘Ville være helt vanvittigt’

– Han vil være i store problemer

Så du det? Dansk landstræner rasende på tv

Målene væltede ind: Landstræner nedtoner problemer

Dortmund slår Leverkusen igen-igen

Brøndby-stjerne har undskyldt: ‘Ikke i orden!’